Hala Pisana
Beskid Sądecki,  Małopolskie

Hala Pisana i Diabli Kamień – opis szlaku

Kolejny dzień – 13 stycznia to wędrówka Głównym Szlakiem Beskidu Sądeckiego i zdobywanie miejsc do Korony Ziemi Sądeckiej. Przeszliśmy przepiękną trasę z Piwnicznej-Zdrój na Halę Pisaną, Wierch nad Kamieniem, Halę Łabowską do Łomnicy-Zdrój. Odwiedziliśmy także Diabli Kamień i zamontowaliśmy oznaczenie, w którym trzeba do niego skręcić, bo wiemy, że z tym turyści mają problemy

Opis szlaku z Piwnicznej-Zdroju na Halę Pisaną

Nadszedł drugi dzień w Beskidzie Sądeckim. Po przebudzeniu w naszej kwaterze w Piwnicznej-Zdrój, wiedzieliśmy, że będzie to piękny dzień. Nasz dom znajdował się tuż nad szlakiem żółtym, którym mieliśmy wędrować. Tuż przed mostem skręciliśmy w prawo i chwilę szliśmy po drodze asfaltowej. Minęliśmy pijalnię wód i zaraz za nią odbiliśmy w prawo. Obok pijalni znajduje się darmowy parking. Jest on dobrym miejscem na rozpoczęcie wycieczki.

Mapa turystyczna trasy na Halę Pisaną z Piwnicznej-Zdroju

Piwniczna-Zdrój – Przełęcz Bukowina – Hala Pisana – Pod Sokołowską Górą – Diabli Kamień – Hala Łabowska – Łomnica-Zdrój

Najpierw jest najmniej efektowna część naszej wycieczki. Musimy przejść między domami. Trwa to jakieś 30 minut i docieramy do miejsca, z którego rozciągają się widoki na Piwniczną, Poprad i Pasmo Radziejowej.

Mijamy kolejne gospodarstwa, las i wchodzimy do przysiółka Jarzębaki. Za górami już pokazują nam się Tatry. U góry będzie na pewno świetna widoczność. Sama przyjemność wędrować takimi ścieżkami, gdy po obu stronach możemy podziwiać przepiękne widoki. Im wyżej, tym ładniej. Siadamy na chwilę, żeby się nacieszyć pięknym Beskidem Sądeckim.

Szałasy Jarzębackie – punkt widokowy na Tatry

Tuż nad przysiółkiem odchodzi ścieżka zielona i ścieżka rowerowa do Łomnicy-Zdrój. Dalej docieramy do Polany Szałasy Jarzębackie i zatrzymujemy się na kilka chwil. Przez nieuwagę patrzymy w lewo, a tam…

Coś jest nie tak. Podchodzimy bliżej i…

Widoki niesamowite. Nie no – tutaj zostajemy dłuższy czas. Dalej docieramy na Przełęcz Bukowina. Odchodzi tutaj szlak czerwony w stronę Jaworzyny Kokoszczańskiej i Rytra. Tym szlakiem dostaniemy się także do szczytu Makowica.

Hala Pisana w Beskidzie Sądeckim

Od przełęczy na Halę Pisaną mamy już kilka kroków. Kilka kroków, jednak wędruje się ciężko, bo jest dużo śniegu i nie ma żadnych śladów. Wreszcie jest – Hala Pisana. Nazwa pochodzi od „spisywania”, czyli pomiarów geodezyjnych terenu. Znajduje się tutaj pomnik upamiętniający żołnierza Armii Krajowej, który zginął z rąk gestapo. Od tego miejsca rozpoczynamy walkę ze samym sobą. Tempo wędrówki spada do minimum. Ciężko przedostawać się dalej – śnieg po kolana. W dół jeszcze można pobiec, natomiast pod górę strasznie się wleczemy. Najgorzej jest na Hali Średniej – otwartej powierzchni, na którą nawiana jest spora warstwa białego puchu.

Diabli Kamień w Beskidzie Sądeckim obok Hali Pisanej

Mijamy Wierch nad Kamieniem i docieramy do miejsca, gdzie odchodzi zielona ścieżka na Diabli Kamień – magiczne miejsce w Beskidzie Sądeckim, z którego rozpościerają się przepiękne widoki na Ziemię Sądecką, Beskid Niski i Beskid Wyspowy. Mijamy dwóch gości idących od Hali Łabowskiej i zabieramy się do dojścia do skały.

Wiemy, że dojście tam sprawia wielu osobom spore trudności, bo bardzo słabo jest oznaczona ścieżka. Jednak w ostatnim została ona chyba poprawiona. Na wszelki wypadek umieściliśmy tam informację, w którym momencie trzeba odejść. W 2020 roku szlak jest już dobrze oznaczony razem z tabliczkami.

Od tego miejsca wystarczy iść cały czas przed siebie i dojdzie się do kamienia. Diabli Kamień (Czarci Kamień, Diabelski Kamień) należy do Korony Ziemi Sądeckiej i prowadzi przez niego Główny Szlak Beskidu Sądeckiego. Dalej po czerwonym szlaku docieramy przed Halę Łabowską.

Nie idziemy jednak do Schroniska PTTK na Hali Łabowskiej, bo nie mamy już czasu. Zmieniamy nieco nasz plan podróży i nie schodzimy żółtym szlakiem do Łomnicy-Zdrój tylko niebieskim. Na trasie jest bardzo ślisko. Najpierw na śniegu leży Angelika, a potem ja na lodzie. Tak być nie może – zakładamy nasze raczki i od razu lepiej. Teraz śliskie podłoże nam niestraszne. Szlak, którym wędrujemy, jest naprawdę piękny. Mówi się, że jest to jedna z najpiękniejszych tras w Beskidzie Sądeckim.

Schodzimy dalej niebieskim szlakiem i słyszymy już potok Łomniczanka. Kiedyś wychodziliśmy już tym szlakiem. Pozostaje nam teraz bardzo ostre zejście w dół. W zimie, bez raków jest ono bardzo niebezpieczne. Nam w rakach i z kijkami było ciężko, a co dopiero bez. Zeszliśmy na sam dół i po kamieniach przekroczyliśmy potok.

Dalej droga prowadzi już po asfalcie. Mijamy szkółkę leśną i parking i wędrujemy na przystanek, żeby dojechać do Piwnicznej. Patrzymy na rozkład i musimy czekać 30 minut. Decydujemy się podejść 2 przystanki niżej i o 16:35 jedziemy już autobusem. Koszt przejazdu wynosi 2 złote. O 17 dostajemy się na miejsce. Robimy małe zakupy i wracamy do kwatery, kończąc kolejny fantastyczny dzień na górskim szlaku.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *