Hala Pisana – szlak z Piwnicznej-Zdroju

Hala Pisana to mniej popularny szczyt i zarastająca polana w Beskidzie Sądeckim w paśmie Radziejowej. Znajduje się na Głównym Szlak Beskidzkim pomiędzy Schroniskiem na Cyrli a Halą Łabowską. W pobliżu znajduje się szczyt Jaworzyna Kokuszczańska. Okoliczne łąki są świetnymi punktami widokowymi na Tatry i góry po słowackiej stronie. My na Hali Pisanej byliśmy już chyba kilkanaście razy. Ostatni raz szliśmy z Piwnicznej-Zdroju. Dalej można dojść do wychodni skalnej Diabli Kamień oraz do schroniska PTTK na Hali Łabowskiej.

Mapa trasy naszej wycieczki z dzieckiem

  • Przebieg trasy: Piwniczna-Zdrój – Przełęcz Bukowina – Hala Pisana – Piwniczna-Zdrój
  • Suma podejść na szlaku: 666 metrów.
  • Długość całej trasy: 14,1 km.
  • Czas wycieczki z przerwami: 6 godzin.

Hala Pisana – parking w Piwnicznej-Zdroju

Obok pijalni znajduje się darmowy parking. Jest on dobrym miejscem na rozpoczęcie wycieczki.

  • Współrzędne parkingu przy żółtym szlaku obok pijalni: 49.4455, 20.7188.

Opis szlaku na Halę Pisaną

Najpierw jest najmniej efektowna część naszej wycieczki. Musieliśmy przejść między domami. Trwało to jakieś 30 minut i dotarliśmy do miejsca, z którego rozciągają się widoki na Piwniczną-Zdrój, Poprad i Pasmo Radziejowej. Na górze jest charakterystyczna dzwonnica.

Mijaliśmy kolejne gospodarstwa, las i weszliśmy do przysiółka Jarzębaki. Za górami już pokazywały się nam Tatry. U góry będzie na pewno świetna widoczność. Sama przyjemność wędrować takimi ścieżkami, gdy po obu stronach możemy podziwiać przepiękne widoki. Im wychodzimy wyżej, tym jest ładniej. Siadamy na chwilę, żeby się nacieszyć pięknym Beskidem Sądeckim.

Hala Pisana
Hala Pisana

Szałasy Jarzębackie – punkt widokowy na Tatry

Tuż nad przysiółkiem odchodzi ścieżka zielona i ścieżka rowerowa do Łomnicy-Zdrój. Dalej docieramy do Polany Szałasy Jarzębackie i zatrzymujemy się na kilka chwil. Patrzymy w lewo, a tam niesamowite widoki na Tatry.

Szałasy Jarzębackie - punkt widokowy na Tatry

Przełęcz Bukowina 993 m n.p.m.

Później docieramy na Przełęcz Bukowina 993 m n.p.m. Odchodzi tutaj szlak czerwony w stronę Jaworzyny Kokuszczańskiej i Rytra. Tym szlakiem dostaniemy się także do szczytu Makowica. Miejsce to jest idealne dla osób, które lubią wędrówki po górach i chcą podziwiać panoramę tego regionu.

Hala Pisana w Beskidzie Sądeckim

Od przełęczy na Halę Pisaną mamy już kilka kroków. Kilka kroków, jednak wędruje się ciężko, bo jest dużo śniegu i nie ma żadnych śladów.

Wreszcie jest – Hala Pisana. Nazwa pochodzi od „spisywania”, czyli pomiarów geodezyjnych terenu. Znajduje się tutaj pomnik upamiętniający żołnierza Armii Krajowej, który zginął z rąk gestapo. Od tego miejsca rozpoczynamy walkę z samym sobą.

Tempo wędrówki spada do minimum. Ciężko przedostawać się dalej – śnieg po kolana. W dół jeszcze można pobiec, natomiast pod górę strasznie się wleczemy. Najgorzej jest na Hali Średniej – otwartej powierzchni, na którą nawiana jest spora warstwa białego puchu.

Szałasy Jarzębackie - punkt widokowy na Tatry
POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top