Kozie Żebro
Beskid Niski,  Małopolskie

Kozie Żebro – opis szlaku z Wysowej-Zdroju przez Dolinę Łopacińskiego

Niedzielne przedpołudnie – 18 stycznia spędziliśmy w Beskidzie Niskim w rejonie Wysowej-Zdroju. Wyszliśmy zielonym szlakiem na Kozie Żebro, spotkaliśmy kilka osób i zobaczyliśmy tropy i siedliska beskidzkich zwierząt. Pogoda niestety nie zachęcała do górskich wędrówek, ale chociaż było śnieżnie. W międzyczasie możesz zobaczyć najpiękniejsze górskie szlaki w Beskidzie Niskim.

Opis szlaku turystycznego na Kozie Żebro z Wysowej Zdroju – mapa trasy

To była bardzo krótka wycieczka. Taka, żeby przespacerować się przed obiadem. Dojechaliśmy do Wysowej-Zdroju po godzinie 7. Wysowa to uzdrowisko w południowej części polskiego Beskidu Niskiego, tuż przy granicy ze Słowacją.

Miejscowość otaczają Góry Hańczowskie ze szczytami: Ostry Wierch, Cigielka, Jawor, Czarny Dział, Kozie Żebro, Wysota i Jaworzynka. Słynie ona z dużej ilości domów wypoczynkowych i sanatoriów. Od Wysowej można dojść na najwyższy szczyt Beskidu Niskiego – Busov, leżący już po stronie słowackiej. Mierzy on 1002 metry, a jak wiemy najwyższym wzniesieniem u nas, jest Lackowa, mierząca 997 metrów.

Wysowa-Zdrój – parking

Jedziemy do Doliny Łopacińskiego – pod Kozie Żebro. Znajduje się tam dość obszerny parking, jednak tym razem leży tam sporo śniegu i nie jest on odśnieżony. Postanawiamy zostawić samochód na poboczu, bo widzimy, że już ktoś tutaj stoi. Jest to tuż przed szlabanem. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku: 49.4503028, 21.1941472.

Tutaj parkujemy

Nasz szlak zielony prowadzi z samego centrum Wysowej, jednak my chcemy sobie oszczędzić maszerowania po betonie. Chcemy też zrobić pętlę – zobaczymy później czy coś z tego wyjdzie. Wchodzimy na szlak i od razu skręcamy w prawo. Śladów jest sporo, dlatego jesteśmy trochę zdziwieni. Trasa prowadzi cały czas pod górę, lecz nie jest to straszne podejście. Tuż przed szczytem siadamy na powalonym drzewie, a po chwili mija nas samotnie wędrujący turysta. Chwilę rozmawiamy o sytuacji na szlaku i rusza dalej, a my po łyku wody wracamy na trasę.

Kozie Żebro – szczyt w Beskidzie Niskim

Docieramy wreszcie na Kozie Żebro. Szczyt mierzy 847 metrów i jest cały zalesiony. Przez szczyt prowadzi Główny Szlak Beskidzki. Można powiedzieć, że jest to początek/koniec wędrówki w Beskidzie Niskim. Jedni wędrowcy GSB dziękują, że już wychodzą z tego pasma, a jedni cieszą się, że będą mieć ciszę i spokój. Najwyższy punkt wzniesienia to chyba jednak nie tabliczki, a kamienie ułożone kilka metrów dalej. Można tutaj dotrzeć jeszcze od strony Regietowa i Hańczowej i miejscowości Skwirtne.

Po krótkim postoju ruszyliśmy dalej. Postanowiliśmy zejść czerwonym szlakiem w stronę Hańczowej, a tam po dojściu ścieżki rowerowej – wrócić nią na parking. Schodziło się dość szybko, chociaż było bardzo ślisko. Nie doszliśmy jeszcze do wspomnianej drogi, gdy skręciliśmy w lewo.

Wędrowaliśmy na przełaj w docelowym kierunku. Spotkaliśmy bardzo dużo śladów zwierzyny, ale niestety żadnego przedstawiciela nie zobaczyliśmy. Doszliśmy wreszcie do tej drogi. Prowadzi tutaj ścieżka rowerowa i bodajże ścieżka narciarska. Trzeba przyznać, że tereny Wysowej idealnie się do tego nadają.

Po około 3 godzinach zakończyliśmy naszą niedzielną wycieczkę. Był to przyjemny spacer i to w śniegu. U nas przy domu już tyle go nie było – w ogóle go nie było.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *