Wysowa-Zdrój atrakcje
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Wysowa-Zdrój – spokojna wieś uzdrowiskowa w zachodniej części Beskidu Niskiego

Wysowa-Zdrój to urokliwa turystyczna i uzdrowiskowa miejscowość położona w powiecie gorlickim i gminie Uście Gorlickie. Leży ona w paśmie Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Ropy, niedaleko granicy ze Słowacją w Małopolsce. To właśnie do niej się wybraliśmy, żeby chwilę odpocząć. W planach mieliśmy odkrywanie jej atrakcji oraz wędrówkę szlakiem na Kozie Żebro.

Cerkiew Michała Archanioła
Cerkiew Michała Archanioła

Krótka historia Wysowej-Zdroju

W XVI wieku miejscowość była dynamicznie rozwijającą się osadą kupiecką. Dzięki swemu położeniu była ważnym punktem kupieckich przepraw biegnących z Karpat na Węgry. We wsi Wysowa-Zdrój istniały składy węgierskich win, przewożonych przez Greków i Armenów. Osada była również miejscowością graniczną, a od XIX wieku istniał tu punkt poboru cła.

Szlak przemysłu uzdrowiskowego

Wysowa-Zdrój – kilka atrakcji, które warto zobaczyć – mapa ciekawych miejsc

Maleńka wieś Wysowa-Zdrój jest położona między zalesionymi wzgórzami. Okolica obfituje w liczne zabytki. Najlepiej jest udać się do Wysowej własnym środkiem transportu. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w odległości 28 kilometrów, w Grybowie. Z powodu nieco utrudnionego dojazdu, w przeszłości Wysowa-Zdrój nie cieszyła się tak dużym powodzeniem, jak teraz. W chwili obecnej każdy, kto ma auto i nawigację, do Wysowej trafi bez problemu. Co warto zobaczyć w Wysowej-Zdroju po przyjeździe? Oto kilka najciekawszych atrakcji.

 1. Cerkiew św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju z 1779 roku – wyznanie prawosławne.
 2. Lipa drobnolistna będąca pomnikiem przyrody. Liczy około 400 lat i znajduje się obok powyższej cerkwi,
 3. Także obok cerkwi stoi krzyż upamiętniający chrzest Rusi z datą 988 – początek chrystianizacji Rusi Kijowskiej,
 4. Kościół parafialny Przemienienia Pańskiego,
 5. Drewniany kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej,
 6. Tuż obok kościoła znajduje się dzwonnica z figurą Chrystusa Frasobliwego,
 7. Amfiteatr, w którym odbywają się różne przedstawienia artystyczne, koncerty czy inne imprezy kulturalne,
 8. Park Wodny z miejscowym basenem. Miejsce dawnego odkrytego basenu. Znajduje się tam kryta pływalnia z całym zapleczem, salon masażu czy punkt gastronomiczny,
 9. Park Zdrojowy,
 10. Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju – w środku można skosztować kilku rodzajów wody mineralnej. Jest to bardzo charakterystyczny element Parku Zdrojowego.
Mostek w Wysowej

Bogate złoża wód mineralnych

Miejscowość słynie jednak najbardziej z wód mineralnych. Już w 1800 roku budowano łaźnie do kąpieli w leczniczych wodach oraz zaczęły powstawać niewielkie sanatoria. Obecnie na terenie uzdrowiska istnieje aż 14 ujęć wody mineralnej, z których większość to szczawy wodorowęglanowo- chlorkowo-sodowe. W 1963 roku zostały one uznane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej za wody o charakterze leczniczym.

Wody mineralne o powyższym składzie chemicznym są dobre w leczeniu cukrzycy, kamicy nerkowej, dny moczanowej, zaburzeniach odżywiania i przemiany materii, a także wrzodach żołądka, refluksie oraz są pomocne przy schorzeniach układu moczowego. Dla osób, które cierpią na niedobór pierwiastków, takich jak sód, wapń, jod oraz brom wody mineralne z ujęć we wsi będą idealne.

Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju
Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju

Wysowa-Zdrój to nie tylko bogactwo wód mineralnych, ale też miejsce, w którym można aktywnie wypocząć

Miejscowość nie jest tak znana, jak inne ośrodki turystyczne. Można śmiało powiedzieć, że w Wysowej odnajdziemy upragniony spokój. Dla miłośników kolarstwa przewidziano tutaj szlaki rowerowe. Zaś, ci, którzy lubią zimowe sporty, ruszą na swoich lub wypożyczonych biegówkach w trasę, która właśnie rozpoczyna się we wsi Wysowa-Zdrój. W pobliżu znajduje się też Magura Małastowska, która stanowi centralny punkt większej części beskidzkich tras biegowych i zjazdowych.

Park Zdrojowy Wysowa-Zdrój

Gdzie warto iść w góry? Szlaki turystyczne w Wysowej-Zdroju.

Wieś można odwiedzić nie tylko ze względu na uzdrowiska czy pijalnie wód. Dwadzieścia kilometrów na zachód znajduje się bardziej tłoczna Krynica-Zdrój. Zaś dwa kilometry na północ ciągnie się Główny Szlak Beskidzki. Bliskość popularnych i atrakcyjnych miejsc w pobliżu Wysowej, sprawia, że może ona stać się bazą noclegową i służyć jako miejsce zakwaterowania.

Szukając urokliwych, spokojnych i cichych miejsc na wypoczynek warto choć raz skusić się na pobyt we wsi Wysowa-Zdrój. Świeże powietrze, lasy i mnogość atrakcji sprawiają, że pobyt w tym miejscu pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia. Każdy, kto miał okazję do goszczenia we wsi, z pewnością wróci po raz kolejny, aby zrelaksować się i odpocząć. Poniżej jeszcze kilka szlaków turystycznych, na które warto się wybrać podczas wypoczynku w Wysowej.

 1. Szlak zielony na Kozie Żebro przez Dolinę Łopacińskiego,
 2. Szlak zielony i czerwony na świętą Górę Jawor,
 3. Szlak żółty do Blechnarki,
 4. Szlak niebieski na Przełęcz Hutniańską.

Tutaj znajdziesz darmowe mapy turystyczne w wersji online, więc można sprawdzić dokładniej Wysową-Zdrój, a jeśli będzie w okolicy, to odwiedź koniecznie Zalew Klimkówka oraz Krynicę-Zdrój. Jeśli chodzi o szczyty górskie, to warto zdobyć Lackową, Kozie Żebro oraz Magurę Małastowską.

Wysowa-Zdrój szlaki turystyczne

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *