Wysowa-Zdrój – spokojna wieś uzdrowiskowa w zachodniej części Beskidu Niskiego

Wysowa-Zdrój to urokliwa turystyczna i uzdrowiskowa miejscowość położona w powiecie gorlickim i gminie Uście Gorlickie. Leży ona w paśmie Beskidu Niskiego w dolinie rzeki Ropy, niedaleko granicy ze Słowacją w Małopolsce. To właśnie do niej się wybraliśmy, żeby chwilę odpocząć. W planach mieliśmy odkrywanie jej atrakcji oraz wędrówkę szlakiem na Kozie Żebro.

Cerkiew Michała Archanioła
Cerkiew Michała Archanioła

Krótka historia Wysowej-Zdroju

W XVI wieku miejscowość była dynamicznie rozwijającą się osadą kupiecką. Dzięki swemu położeniu była ważnym punktem kupieckich przepraw biegnących z Karpat na Węgry. We wsi Wysowa-Zdrój istniały składy węgierskich win, przewożonych przez Greków i Armenów. Osada była również miejscowością graniczną, a od XIX wieku istniał tu punkt poboru cła.

Szlak przemysłu uzdrowiskowego

Wysowa-Zdrój – kilka atrakcji, które warto zobaczyć – mapa ciekawych miejsc

Maleńka wieś Wysowa-Zdrój jest położona między zalesionymi wzgórzami. Okolica obfituje w liczne zabytki. Najlepiej jest udać się do Wysowej własnym środkiem transportu. Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w odległości 28 kilometrów, w Grybowie. Z powodu nieco utrudnionego dojazdu, w przeszłości Wysowa-Zdrój nie cieszyła się tak dużym powodzeniem, jak teraz. W chwili obecnej każdy, kto ma auto i nawigację, do Wysowej trafi bez problemu. Co warto zobaczyć w Wysowej-Zdroju po przyjeździe? Oto kilka najciekawszych atrakcji.

  1. Cerkiew św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdroju z 1779 roku – wyznanie prawosławne.
  2. Lipa drobnolistna będąca pomnikiem przyrody. Liczy około 400 lat i znajduje się obok powyższej cerkwi,
  3. Także obok cerkwi stoi krzyż upamiętniający chrzest Rusi z datą 988 – początek chrystianizacji Rusi Kijowskiej,
  4. Kościół Przemienienia Pańskiego,
  5. Drewniany kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej,
  6. Tuż obok kościoła znajduje się dzwonnica z figurą Chrystusa Frasobliwego,
  7. Amfiteatr, w którym odbywają się różne przedstawienia artystyczne, koncerty czy inne imprezy kulturalne,
  8. Park Wodny z miejscowym basenem. Miejsce dawnego odkrytego basenu. Znajduje się tam kryta pływalnia z całym zapleczem, salon masażu czy punkt gastronomiczny,
  9. Park Zdrojowy,
  10. Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju – w środku można skosztować kilku rodzajów wody mineralnej. Jest to bardzo charakterystyczny element Parku Zdrojowego.
Mostek w Wysowej

Bogate złoża wód mineralnych

Miejscowość słynie jednak najbardziej z wód mineralnych. Już w 1800 roku budowano łaźnie do kąpieli w leczniczych wodach oraz zaczęły powstawać niewielkie sanatoria. Obecnie na terenie uzdrowiska istnieje aż 14 ujęć wody mineralnej, z których większość to szczawy wodorowęglanowo- chlorkowo-sodowe. W 1963 roku zostały one uznane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej za wody o charakterze leczniczym.

Wody mineralne o powyższym składzie chemicznym są dobre w leczeniu cukrzycy, kamicy nerkowej, dny moczanowej, zaburzeniach odżywiania i przemiany materii, a także wrzodach żołądka, refluksie oraz są pomocne przy schorzeniach układu moczowego. Dla osób, które cierpią na niedobór pierwiastków, takich jak sód, wapń, jod oraz brom wody mineralne z ujęć we wsi będą idealne.

Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju
Pijalnia wody w Wysowej-Zdroju

Wysowa-Zdrój to nie tylko bogactwo wód mineralnych, ale też miejsce, w którym można aktywnie wypocząć

Miejscowość nie jest tak znana, jak inne ośrodki turystyczne. Można śmiało powiedzieć, że w Wysowej odnajdziemy upragniony spokój. Dla miłośników kolarstwa przewidziano tutaj szlaki rowerowe. Zaś, ci, którzy lubią zimowe sporty, ruszą na swoich lub wypożyczonych biegówkach w trasę, która właśnie rozpoczyna się we wsi Wysowa-Zdrój. W pobliżu znajduje się też Magura Małastowska, która stanowi centralny punkt większej części beskidzkich tras biegowych i zjazdowych.

Park Zdrojowy Wysowa-Zdrój
przewodnik

Gdzie warto iść w góry? Szlaki turystyczne w Wysowej-Zdroju.

Wieś można odwiedzić nie tylko ze względu na uzdrowiska czy pijalnie wód. Dwadzieścia kilometrów na zachód znajduje się bardziej tłoczna Krynica-Zdrój. Zaś dwa kilometry na północ ciągnie się Główny Szlak Beskidzki. Bliskość popularnych i atrakcyjnych miejsc w pobliżu Wysowej, sprawia, że może ona stać się bazą noclegową i służyć jako miejsce zakwaterowania.

Szukając urokliwych, spokojnych i cichych miejsc na wypoczynek warto choć raz skusić się na pobyt we wsi Wysowa-Zdrój. Świeże powietrze, lasy i mnogość atrakcji sprawiają, że pobyt w tym miejscu pozostawia po sobie niezapomniane wrażenia. Każdy, kto miał okazję do goszczenia we wsi, z pewnością wróci po raz kolejny, aby zrelaksować się i odpocząć. Poniżej jeszcze kilka szlaków turystycznych, na które warto się wybrać podczas wypoczynku w Wysowej.

  1. Szlak zielony na Kozie Żebro przez Dolinę Łopacińskiego,
  2. Szlak zielony i czerwony na świętą Górę Jawor,
  3. Szlak żółty do Blechnarki,
  4. Szlak niebieski na Przełęcz Hutniańską.

Tutaj znajdziesz darmowe mapy turystyczne w wersji online, więc można sprawdzić dokładniej Wysową-Zdrój, a jeśli będzie w okolicy, to odwiedź koniecznie Zalew Klimkówka oraz Krynicę-Zdrój. Jeśli chodzi o szczyty górskie, to warto zdobyć Lackową, Kozie Żebro oraz Magurę Małastowską.

Wysowa-Zdrój szlaki turystyczne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to