Najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Niskim. Gdzie pojechać?

Jakie są według nas najpiękniejsze szlaki w Beskidzie Niskim? Jest to bardzo obszerne pasmo górskie, a my nie przeszliśmy go nawet w kilkunastu procentach. Jak zawsze ciężko jest wybrać te najładniejsze, bo przecież jest wiele miejsc, do których się wraca i wiele szlaków, które się lubi najbardziej. 

Gdzie pojechać w Beskid Niski?

Odpowiedź nie wydaje mi się na początku zbyt trudna, chociaż z innymi pasmami górskimi byłoby łatwiej. 🙂 Z racji tego, że mieszkałam w Wojnarowej, miejscowości tak bliskiej Beskidowi Niskiemu, to od razu z sentymentu pomyślałam o szlaku na Chełm oraz Jaworze, ale po takim głębszym zastanowieniu to uwielbiam też drogę przez Przymiarki, Polany Surowiczne i Polańską, a także słynny szlak na Lackową, który mnie osobiście nie przeraża i nie jest, aż tak trudny, jak wszyscy go opisują, chyba że w zimie lub po intensywnych opadach deszczu, gdy robi się błoto. I co mam Ci teraz odpowiedzieć na to pytanie? 🙂

Na początku zachęcam, żebyś zajrzał/zajrzała do zakładki Beskid Niski na naszym blogu. Tam znajdują się wszystkie opisy wycieczek, jakie odbyliśmy w tym paśmie górskim – opisy szlaków w Beskidzie Niskim.

Do wieży widokowej na górze Ferdel

W 2019 roku na górze Ferdel w Beskidzie Niskim powstała nowa, drewniana wieża widokowa. Szlak do niej nie jest zbyt widokowy, jednak idąc nim, można poczuć prawdziwy klimat Beskidu Niskiego. Cisza, spokój i dzikość tego pasma górskiego powinna przypaść do gustu wszystkim. Z wieży widokowej rozciągają się wspaniałe widoki, a wycieczkę kontynuuje się na Kornuty i Magurę Wątkowską.

Sprawdź opis szlaku na Ferdel do wieży widokowej.

Na Wysokie z Krempnej

Kolejna magiczna trasa prowadzi z Krempnej na szczyt Wysokie. Nie jest to demon wysokości, jednak klimat, jaki tam panuje, bardzo nas zachwycił. Byliśmy o poranku sami, dlatego też to miejsce mogliśmy poczuć o wiele bardziej. Widoki też są niczego sobie, bo podobno można nawet z Wysokiego zobaczyć Tatry.

Sprawdź opis szlaku na Wysokie.

Droga na Lackową przez ścianę płaczu

Droga na Lackową zawsze u wielu ludzi budzi postrach. Słynne podejście nazywane ścianą płaczu owiane jest już legendą. Mówi się, że Izby to koniec świata, ale warto do nich zawitać i zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego. Widoków może nie zobaczymy, jednak poczujemy magię prawdziwego Beskidu.

Sprawdź opis szlaku na Lackową.

Polany Surowiczne i magiczna Polańska

„Jeszcze chwila, jeszcze dwie, i znów stanę u stóp raju, przed Polańską gdzie we mgle, gniade konie skubią trawę…” Słowa piosenki „Polańska” w wykonaniu Domu o Zielonych Progach się nie mylą. Tam właśnie jest raj i taki prawdziwy Beskid Niski, który znamy z opowiadań. Od polany na szczyt prowadzi nas tajemnicza droga, która w końcu osiąga zamierzony cel i pozwala odetchnąć. Widoki majaczących w oddali Bieszczadów sprawiają, że od razu przyjemniej robi się na sercu. 

Sprawdź opis szlaku na Polańską.

Na jakie szlaki jeszcze zwrócić uwagę?

  1. Z Komańczy na Wahalowski Wierch,
  2. Z Kątów na Grzywacką Górę – wieża widokowa na szczycie,
  3. Trasa do Schroniska Bartne,
  4. Rachelowskie Góry – trasa na wózek.

Niedawno powstała Krośnieńska Korona Górska, projekt, który stworzył PTTK Oddział w Krośnie. Większość szczytów znajduje się w Beskidzie Niskim.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.