Polańska
Beskid Niski,  Podkarpackie

Polańska w Beskidzie Niskim – szlak przez Polany Surowiczne i Chatkę Elektryków

W dzisiejszym tekście chcemy Was zabrać w Beskid Niski, a konkretnie na Polańską – częściowo zalesiony i zakrzaczony szczyt, który jednak ma w sobie coś wyjątkowego i tajemniczego.

MISTRZOSTWA

Będziemy przechodzić przez Polany Surowiczne, na których odpoczniemy, podziwiając wzniesienia dzikiego Beskidu Niskiego i powspominamy Łemków – dawnych mieszkańców tego miejsca.

Zobaczymy pozostałości po ich życiu – ruiny gospodarstw, zabytkową dzwonnicę i miejscowy cmentarz, a może w przyszłości spotkamy się wszyscy w Chatce Elektryków, przy ognisku śpiewając turystyczne piosenki.

Polańska w Beskidzie Niskim, to szczyt, który bardzo lubimy

Dzień bez gór jest dniem straconym. Jest to prawdziwe stwierdzenie odnoszące się do naszej wielkiej pasji, tęsknoty za górskimi szczytami, szlakami, przełęczami, krajobrazami i wyjątkowym klimatem.

Prawdziwy górski klimat odczujemy, wędrując szlakami Beskidu Niskiego. Niewielkie wzniesienia, cerkwie, cmentarze wojenne, drapieżniki, a przede wszystkim niezwykła dzikość tego pasma odróżnia je w dużym stopniu od pozostałych za wyjątkiem Bieszczadów.

Mapa trasy turystycznej na Polańską przez Polany Surowiczne

Parking Wola Niżna – Polany Surowiczne – Polańska – Polany Surowiczne – Parking Wola Niżna

 • Długość całej trasy to około 11 kilometrów,
 • Czas przejścia to 5 godzin z przerwami.

Szlak na Polańską 737 m n.p.m.

W czwartkowy poranek wybraliśmy się we wschodnią część Beskidu Niskiego na Polańską 737 m n.p.m., o której słyszeliśmy tylko w piosence Domu o Zielonych Progach pod tytułem „Polańska”.

Chcieliśmy przekonać się, czemu szczyt został doceniony i napisano o nim piosenkę. Jeszcze do niedawna przez Polańską nie przebiegał żaden znakowany szlak turystyczny, a i tak wędrowało tam sporo turystów i grup wycieczkowych.

W 2012 roku wyznaczono Beskidzką Trasę Kurierską „Jaga Kora”.

Polańska - szlak przez Polany Surowiczne i Chatkę Elektryków
Beskidzka Trasa Kurierska „Jaga Kora”

Bardzo fajny był ten pomysł z wyznaczeniem takiego szlaku, chociaż nie jest on jeszcze dobrze znany większemu gronu turystów. Nam też nie był, aż do minionego wtorku, gdy zacząłem przeglądać w Internecie informacje o szczycie i prowadzących tam szlakach.

Na Polańską prowadzi kilka ścieżek, chociaż dla osób nieznających terenu polecana jest trasa, którą my szliśmy.

Przyjechaliśmy na parking między miejscowościami Wola Niżna i Moszczaniec. Jest on łatwo zauważalny, ponieważ prowadzi tam kamienista droga i szlakowskaz.

 • Współrzędne parkingu: 49.427279, 21.868649.

Na zdjęciu widać otwarty szlaban. Podobno jest on otwarty cały czas, ale nie warto ryzykować przejazdu i skrócenia sobie czasu marszu. Ta droga prowadzi do samych Polan Surowicznych, o której za chwilę powiem.

Polańska - szlak przez Polany Surowiczne i Chatkę Elektryków
Polańska - szlak przez Polany Surowiczne i Chatkę Elektryków

Polany Surowiczne w Beskidzie Niskim

Wspomniana droga prowadzi nas przez 4 kilometry po prostym. Po jakichś 40 minutach dochodzimy do Polan Surowicznych. W dawnych czasach była to duża wieś zamieszkała przez Łemków. Zakładano tutaj duże pastwiska i wypasano bydło.

Gospodarstwa stanowiły przede wszystkim charakterystyczne chaty, tak zwane chyże, gdzie pod jednym dachem mieściła się izba mieszkalna, komora, boisko, chlew, obora, na strychu często składano słomę.

Obok chyży stawiano sypaniec, czyli wolno stojący spichlerz na plony. Budowano też piwnice z rzecznego kamienia. Dachy chyż były kryte słomą, być może zostało jeszcze parę kurnych chat. W dole wsi stała drewniana cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Michała Anioła z oddzielną kamienną dzwonnicą, której mury dziś samotnie górują nad drogą.

Przy dzwonnicy leżą resztki kilku nagrobków – przypuszczalnie księży lub znaczniejszych gospodarzy. Właściwy cmentarz leży kilkadziesiąt metrów na wschód od dzwonnicy – na placu otoczonym starymi drzewami. W 1945 roku Łemkowie zostali wysiedleni do ZSRR i wieś opustoszała.

Polańska - szlak przez Polany Surowiczne i Chatkę Elektryków
Dzwonnica z prawej strony – główna pozostałość po łemkowskiej wsi

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych 

Na polanach znajduje się także Chatka Elektryków. Gospodarzem chatki jest Klub Turystyczny Elektryków „STYKI” przy Wydziale Elektrycznym PW. W lecie czynna jest od początku lipca do końca września a w niektóre lata nawet dłużej oraz we wszystkie dłuższe weekendy, Sylwestra i ferie zimowe.

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Chatka studencka

W piosence Domu o Zielonych Progach słyszymy:

Słońce ma się już ku zachodowi,
Czerwienią Góry maluje,
Przez Biskupi Łan podąża,
Brodząc w trawie po szyję.
Zanurzam sie w dolinę,
Wdycham żywiczy zapach lasu,
Jeszcze potok, jeszcze strumień,
I będę znów u siebie w domu.

ref:
Jeszcze chwila, jeszcze dwie,
I znów stanę u stóp raju,
Przed Polańską, gdzie we mgle,
Gniade konie skubią trawę.

Śpiew łemków po dolinie,
Wiatr wędrownik niesie,
A z dzwonnicy się dobywa,
Bicie starych dzwonów.
We mgle jakby widać,
Pstrych chat białe kształty,
Tylko ludzie gdzieś zniknęli,
Gdzieś odeszli stąd daleko.

ref:
Jeszcze chwila, jeszcze dwie,
I znów stanę u stóp raju,
Przed Polańską, gdzie we mgle,
Gniade konie skubią trawę.

Faktycznie ludzie gdzieś zniknęli i zostały po nich tylko wspomnienia.

Przeskoczyłem już do końca wycieczki, bo oglądaliśmy polany na końcu, a wcześniej po śniadaniu udaliśmy się na górę. Wychodząc nad polany, dochodzimy do miejsca, z którego podobno przy dobrej pogodzie widać Bieszczady.

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Gdzieś z tego miejsca widać Bieszczady

Szczyt Polańska 737 m n.p.m. w Beskidzie Niskim

Szlak kurierski jest bardzo dobrze oznaczony i idzie się prawie cały czas po wyjeżdżonych śladach. Na jednym z drzew czytamy informację, żeby uważać na niedźwiedzie i wilki. Pniemy się ku górze i widzimy szlakowskaz, od którego do szczytu już tylko kilka kroków.

Wędrujemy przez las i dochodzimy na Polańską. Widzimy od razu kapliczkę. Fajnie, że ktoś robi takie oznaczenia. Podchodzimy trochę bliżej i widzimy na ziemi leżącą tabliczkę z nazwą szczytu.

Z Polańskiej bardzo ładnie widać szeroką panoramę na stronę południową. Szczęśliwcy mogą zobaczyć nawet Tatry. Powrót mieliśmy taką samą trasą, połączony z lepszym poznaniem Polan Surowicznych.

Trasa jest bardzo przyjemna i bez większych trudności z pięknymi widokami. Cisza i spokój to nieodzowny element wędrówek Beskidem Niskim, dlatego serdecznie zapraszamy i polecamy wszystkim turystom odpoczynek w tym paśmie górskim.

A po sąsiedzku można zdobyć Cergową, na której znajduje się wieża widokowa.

Chatka Elektryków na Polanach Surowicznych
Szczyt Polańska 737 m n.p.m. w Beskidzie Niskim
Szczyt Polańska 737 m n.p.m. w Beskidzie Niskim
Szczyt Polańska 737 m n.p.m. w Beskidzie Niskim
„Śpiew Łemków po dolinie, wiatr wędrownik niesie”

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

11 komentarzy

 • Labutanol

  Napotkałem na tej trasie powyżej Polan Surowicznych świeże tropy niedźwiedzia. Na całe szczęście byliśmy hałaśliwi i misio wiedział o naszej obecności. 🙂

 • mag

  Bardzo pięknie opowiadacie o tej wędrówce 🙂 życzę jeszcze wielu, tym bardziej że i pogoda zachęca. Proszę jednak przed wrzuceniem kolejnego wpisu douczyć się troszkę historii i geografii. Polany Surowiczne są w Bieszczadach. A z pobliskich pagórków widać czasem połoniny. Wysiedlenia były od 1944 a szczególnie ’47.
  Niektórzy łemkowie stamtąd zostali, bo kochali. Zostało niewielu. Czas wojny był zły dla wszystkich i bardzo mieszał. Warto zawsze jednak wiedzieć. A przed publikacją sprawdzić 😉

  • Mateusz Grzegorzek

   No chyba jednak nie. Polany leżą we wschodniej części Beskidu Niskiego. Polecam przed dodaniem komentarza trochę poczytać o tych terenach, czy to na stronie KTE Styki czy Beskidu Niskiego. Pozdrawiam

  • mazja

   Mag nie masz racji. Polany surowiczne są właśnie w tym miejscu . Często tam bywam ….magiczna okolica . Pozdrowienia dla Mateusza i Angeliki podzi wiam Was za pasję 🙂

 • Fiore

  Cudowne miejsca, piękne zdjęcia i masa inspiracji na górskie wycieczki – cieszę się ze trafiłem na Wasz blog 🙂
  „Dzień bez gór jest dniem straconym” – 100% racji 🙂

  • Teresa

   Kierujac sie Waszym opisem próbowałam wczoraj dostać sie na Polańską…niestety nie znalazłam zejścia z głównej drogi. Kluczyłam z rożnych stron i w końcu pogoda rozgoniła moje plany…przykre a to ostatni szczyt z korony…Macie jakieś zdjecie gdzie zeszliście? Prosze o hakąś sugestię. Szlak nie jest oznaczony do tej pory…

   • Mateusz Grzegorzek

    Trzeba dojechać na parking we wsi Wola Niżna między Moszczańcem a Jaśliskami. Tam po jednej stronie i po drugiej są parkingi. Trzeba wejść na drogę szutrową i nią iść kilka kilometrów, aż do dzwonnicy. Przed nią skręcić w lewo i iść za czerwoną ścieżką. Dobrze to widać na mapie wydawnictwa Compass. Zbyt wielkich trudności tam nie ma. 🙂

   • robert2211

    Ten sam problem miałem w lipcu 2020. Nie ma oznakowania szlaku kurierskiego w okolicach studenckiej chaty. Na dodatek okazuje się że szlak prowadzi przez łąkę na której wypasane jest stado z agresywnymi bykami. Było ciekawie. Na szczyt dostałem się obchodząc go na około, ale to niestety droga po asfalcie. Zejście już było proste bo po wyjściu z lasu można było się kierować na czuja.

 • Lemkowyna, na Beskidzie Niskim

  Świetny, ciepły artykuł, o wspaniałym miejscu…
  Szkoda, że tak niewiele po Polanach Surowicznych zostało….
  Mimo że mieszkańcy nie przepadali za Polakami – to jednak niesprawiedliwie zostali wyzuci z rodzinnej ziemi..

  Pozdrawiamy i zapraszamy do Nas 😉

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *