Beskid Niski,  Podkarpackie

Grzywacka Góra – wschód słońca na wieży widokowej. Szlak z Kątów

To był piękny wschód słońca na Grzywackiej Górze. Wschód słońca w Beskidzie Niskim – paśmie, o którym mało kto by pomyślał, że można oglądać budzący się dzień. A jednak udowodniliśmy, że można podziwiać pięknie wstające słońce na wysokości nieprzekraczającej 600 metrów nad poziom morza. Długo czekaliśmy na taki strzał pogodowy i w końcu nadszedł ten dzień.

Mapa trasy turystycznej na Grzywacką Górę w Beskidzie Niskim

Kąty parking – droga krzyżowa – Grzywacka Góra – Łysa Góra – Grzywacka Góra – Kąty parking | Długość 9 kilometrów, czas przejścia 3 godziny.

Opis szlaku z Kątów na Grzywacką Górą

Wyjechaliśmy około 3:00 od Angeliki z domu, mając przed sobą ponad 70 kilometrów drogi. Wycieczki na wschód zawsze są ciekawe i interesujące, bo nigdy nie wiemy czego się spodziewać. Jechaliśmy jeszcze w nocnej aurze w kierunku Nowego Żmigrodu, a później małej miejscowości Kąty, znajdującej się na drodze Nowy Żmigród – Krempna. Można powiedzieć, że byłem u siebie w domu, ponieważ również mieszkam w miejscowości Kąty, ale tych w pobliżu Brzeska czy Nowego Sącza.

W okolicach miejscowości przebiega sporo szlaków różnego rodzaju. Płynie przez nią rzeka Wisłoka, a liczba ludności sięga około 1000. Zatrzymaliśmy się obok kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski na obszernym, nowym parkingu, na którym spokojnie zaparkuje kilkadziesiąt samochodów. Msze Święte w niedziele odprawiane są w godzinach 8:00 i 11:00.

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Kątach

Ruszamy po 4:10 w kierunku Grzywackiej Góry, maszerując drogą krzyżową, aż na sam szczyt. Leci tam ścieżka rowerowa, na którą wchodzimy, mijając szkołę i skręcając w prawo. Idziemy początkowo po drodze asfaltowej, a naszym oczom ukazuje się parafialny cmentarz. Angelika już wystraszona, że trzeba przejść obok cmentarza, a na polu po lewej stronie wiszą strachy na ptaki, dodając emocji o godzinie 4:20.

Na cmentarzu pali się sporo zniczy, ale jest cisza. Przechodzimy, odmawiając krótką modlitwę za zmarłych i kierujemy się coraz wyżej. Do naszego celu jest już coraz bliżej. Idziemy cały czas obok pól, po jednej stronie mając tylko las. W powietrzu czuć już wiosnę. Jest naprawdę wspaniale.

Grzywacka Góra – szczyt w Beskidzie Niskim

Przed szczytem dochodzi do nas szlak zielony z Nowego Żmigrodu i razem z nim idziemy na Grzywacką Górę. Wreszcie jesteśmy. Na zegarkach godzina 4:40, tak więc szybko wyszliśmy. Słońca jeszcze nie widać, ale wieje mocno. Do wschodu mamy jeszcze dobrą godzinę, dlatego decydujemy się poczekać przy ołtarzu polowym. Siadamy na ziemi i po chwili zasypiamy. Mamy lekki sen i co chwilę się budzimy. Znaczy się ja, bo Angelika śpi tak, że nawet jakby ktoś robił coś walcem, to by jej nie obudził. Wreszcie jest. 5:45 i słońce wstaje nad wschodnią częścią Beskidu Niskiego.

Wschód słońca na Grzywackiej Górze
Fantastyczne widoki 🙂
Wieża widokowa

Widoki z Grzywackiej Góry

Podziwiamy widoki we wszystkich kierunkach. Świetnie wygląda Kamień nad Kątami i całe pasmo Magury Wątkowskiej. Jak patrzymy w stronę północną, to widzimy pasmo Bucznika, Pogórze Strzyżowskie, Dynowskie i Pogórze Ciężkowickie z Liwoczem na czele. Na wschodzie zza lasu wyłania się Cergowa.

Wieża widokowa na Grzywackiej Górze
Widok na Kąty
Pogórza
Ołtarz polowy na Grzywackiej Górze
Po lewej stronie charakterystyczna szpiczasta Cergowa
Liwocz na środku
Oznakowanie na szczycie

Po poranku ruszamy dalej w stronę Łysej Góry. Odbijamy na szlak czerwony idący poniżej wieży. Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Idziemy otwartymi polanami. Widoki na każdą stronę wzbudzają nas w zachwyt.

Grzywacka Góra
W stronę Pogórzy

Mijamy szczyt mierzący 571 m n.p.m., który oznakowany jest tylko na mapie i docieramy do Rezerwatu Łysa Góra. Po drodze spotykamy pierwiosnki. Wędrujemy rezerwatem, szukając szczytu, ale nie możemy go znaleźć. Po prostu nie jest oznaczony. W oczy rzucają nam się ośnieżone Tatry, oddalone od tego miejsca o ponad 100 kilometrów.

W okolicach Łysej Góry
Są na środku 🙂

Nie znaleźliśmy ostatecznie szczytu i wracaliśmy, podziwiając magiczne beskidzkie krajobrazy.

Schodziliśmy szlakiem zielonym i czerwonym w kierunku Kątów. Oba biegną dalej, aż na Kamień nad Kątami. Nie idziemy nimi do końca, tylko wcześniej przy wiacie turystycznej skręcamy i ubitą drogą schodzimy do Kątów.

Wiata na szlaku Kąty – Grzywacka Góra

Odbijamy w prawo i pomału schodzimy drogą, aż do asfaltu. Widzimy remizę, szkołę i bibliotekę. Idziemy drogą główną 10 minut, docierając w końcu na parking.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.