Beskid Żywiecki,  Śląskie

Bendoszka Wielka i schronisko PTTK Przegibek. Szlak z Rycerki

Akcja Beskid Żywiecki w pełni. Wyruszamy na Wielką Rycerzową, Przegibek i Bendoszkę Wielką. Trasa przez Mładą Horę i Przełęcz Przegibek. Na Rycerzowej pogoda kiepska, natomiast na Bendoszce świetne warunki i piękne widoki. Podczas podróży odwiedzony grób partyzanta z krótką modlitwą i schronisko.

Mapa trasy turystycznej na Bendoszkę Wielką w Beskidzie Żywieckim

Parking w Rycerce – Młada Hora – Mała Rycerzowa – Bacówka PTTK na Rycerzowej – Schronisko PTTK Przegibek – Bendoszka Wielka – Rycerka

Opis szlak turystycznego z Rycerki Dolnej na Wielką Rycerzową

Wsiadamy w samochód i z naszej kwatery w Węgierskiej Górce jedziemy na parking do Rycerki Dolnej, a konkretnie do przysiółka Janczykowe Rycerki. Przed zakazem wjazdu znajduje się obszerny parking i węzeł szlaków turystycznych. Odchodzi tutaj szlak zielony do Rycerki Dolnej. Biegnie on drogą, którą tutaj dojechaliśmy. Szlak zielony idzie dalej do Schroniska na Przegibku. My wybieramy kolor niebieski biegnący do przysiółka Młada Hora. Znajduje się tam Schronisko PTT Chyz u Bacy. Niestety od 2011 roku jest zamknięte.

Docieramy tam po 30 minutach lekkiego podejścia. Bez żadnych widoków, bo sypał śnieg. Wyznaczamy ścieżkę kolejnym turystom. Po dojściu do zakończenia niebieskiego szlaku zmieniliśmy go na kolor czerwony. Na samym początku czekało na nas trudniejsze podejście, chociaż było rozłożone na całym 3-kilometrowym odcinku. Przyjemny odcinek doprowadza nas do grobu partyzanta. Zlokalizowany jest on gdzieś na wysokości szczytu Jaworzynka.

Dochodzimy wreszcie do Małej Rycerzowej. Niestety jest ona zalesiona, jednak tuż za nią wychodzimy już na Przełęcz Halną i Halę Rycerzową. Z Przełęczy Halnej znajdującej się na Hali Rycerzowej rozchodzą się szlaki w różnych kierunkach. Niebieski szlak na Przegibek, zielony do Ujsołów i czerwony do Rycerki Dolnej.

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Na wschodniej części polany, na najbardziej płaskim terenie znajduje się Bacówka PTTK na Rycerzowej – klimatyczne schronisko z miłą obsługą i pięknymi widokami z okna. W bacówce są 34 miejsca noclegowe. Na miejscu można także skorzystać z kuchenki do podgrzewania posiłków oraz zlewu do mycia naczyń, a także z pryszniców z ciepłą wodą, czynnych przez całą dobę. Do dyspozycji jest również bufet i jadalnia.

Od schroniska dojdziemy z powrotem na Przełęcz Halną, czarnym i żółtym szlakiem do Soblówki i żółtym na Przełęcz Przysłop.

Góra Wielka Rycerzowa

Robimy przerwę i idziemy dalej na Wielką Rycerzową – szczyt znajdujący się kilkaset metrów wyżej. Idziemy dalej szlakiem czerwonym. Jakby była ładniejsza pogoda, to moglibyśmy oglądać między innymi Babią Górę, Pilsko czy Tatry. Pomału pniemy się do góry. Ścieżka na szczęście jest już wydeptana, bo na szlaku spotykamy sporo turystów.

W pobliżu Wielkiej Rycerzowej znajduje się granica ze Słowacją, jednak cały grzbiet położony jest na terenie naszego kraju. Szczyt jest zalesiony i znajduje się na nim punkt triangulacyjny. Poniżej, na słowackiej stronie zlokalizowany jest rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem.

Idziemy dalej już w kierunku Przegibka. Powoli zza chmur zaczyna wychodzić słońce i od razu krajobrazy stają się piękniejsze. Gdzieniegdzie możemy zobaczyć bezchmurne niebo.

Wędrujemy i w górę i w dół. Tuż pod nami leci szlak niebieski. Po lewej stronie mijamy Przegibek i dochodzimy na przełęcz.

Przełęcz Przegibek

Schronisko PTTK Przegibek w Beskidzie Żywieckim

Na przełęczy znajduje się osiedle, które zamieszkuje około 30 osób. O tym miejscu śpiewał zespół muzyczny Na bani w piosence „Przegibek”.

Pierzaste bryzgi światła przesiane
Przez świerków niezłomne gałęzie
Trzymają nas w szachu od rana
A wiatr nas w górach uwięził

Ostatnie gorące spojrzenie słońca
Przelewa się jeszcze po szczytach
A świerszcz obłąkany pobrzmiewa przez drzewa
Melodią niepospolitą

Wtulony w las Przegibek się gibie
Na obie strony przełęczy
A słońce uchodzi za góry dla których
Niejeden z nas dziś się zmęczył

Posłuchaj jak wołają przestrzenie
Posłuchaj co mówią góry
Odszukaj swoje gwiazdy na niebie
I śpiewom wiatru zawtóruj

Traw zapachami daj się omamić
Ku Bani wyciągnij ręce
A ona odpowie tobie bez słowa
Szybciej zabije ci serce

Dalej szlakiem czarnym dochodzimy do Schroniska PTTK na Przegibku. Posiada ono 38 miejsc noclegowych. Na poddaszu do dyspozycji gości jest TV i stół do tenisa stołowego.

Schronisko PTTK na Przegibku

Góra Bendoszka Wielka – szczyt w Beskidzie Żywieckim

Po krótkiej przerwie obok schroniska idziemy na Bendoszkę Wielką – szczyt górujący nad Przełęczą Przegibek. Podejście trwa tylko kilkanaście minut, ale warto poświęcić ten czas, żeby znaleźć się na szczycie. Znajduje się tam Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam we wrześniu 2000 roku. Rozciągają się z niego piękne panoramy na pasmo Baraniej Góry i Małej Fatry.

Bendoszka Wielka
Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska Bendys
Na szczycie zbudowano taras widokowy

Z Bendoszki dojdziemy dalej do Rycerki Dolnej. Wróciliśmy pod schronisko i skręciliśmy na zielony szlak, idący do Janczykowych Rycerek. Z przełęczy możemy jeszcze dojść do Rycerki Kolonii i na Wielką Raczę. Schodzimy ubitą drogą krótkim szlakiem, widoki robią się coraz piękniejsze, bo słońce oświetla okoliczne wzniesienia. Wielka Rycerzowa jest nadal w chmurach. Już drugi dzień, w którym spotykamy się z sytuacją – im niżej, tym lepiej. Po godzinie jesteśmy już na parkingu.

Pakujemy wszystko do samochodu i ściągamy nasze nowe raczki – bardzo pomocne na beskidzkich szlakach. Po godzinie 15 jedziemy już do naszej kwatery w Węgierskiej Górce. Już nie możemy się doczekać gotowania spaghetti.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

 • Ted77

  Witam !
  ——————
  Przebyłem tą trasę w m-cu sierpniu, jest piękna. Zimą nie zrobi tej trasy w ciągu 6 godz.

  Pozdrawiam
  Tadek

 • stasiek

  Piekna trasa,okazale raczki,duzo sniegu i niezla szybkosc pokonania roznych szlakow.Dziekuje za wytyczenie wycieczki ,postaram sie zobaczyc to wszystko co opisaliscie na wiosne 2015 roku.W Nowym Roku zyczymy Wam niezapomnianych wrazen na szlaku,zdrowia i aby ta pasja Was nigdy nie opuscila.Zapraszamy na gore Cergowa ,pustelni Sw.Jana.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *