Bendoszka Wielka i Przegibek – szlak do schroniska z Rycerki

Bendoszka Wielka to szczyt w Beskidzie Żywieckim mierzący 1144 m n.p.m. To charakterystyczna góra, na której znajduje się metalowy krzyż. Poniżej położone jest schronisko PTTK na Przegibku. 

  • Najkrótszy szlak na Bendoszkę Wielką prowadzi z Rycerki Kolonii – Roztoki,
  • Kolor znakowany jest na zielono, a później od schroniska na niebiesko,
  • Mierzy 3,5 km, a czas jego przejścia to 1 godzina i 45 minut,
  • Na górze znajduje się metalowy krzyż,
  • Są także piękne widoki,
  • Taką trasę polecamy z dzieckiem,
  • My zdecydowaliśmy się przejść trasę z Rycerki przez Bacówkę PTTK na Rycerzowej,
  • To dłuższy wariant, ale można przy okazji zobaczyć Wielką Rycerzową.

Relacja z naszej wycieczki i atrakcje na trasie

Akcja Beskid Żywiecki w pełni. Wyruszamy na Wielką Rycerzową, Przegibek i Bendoszkę Wielką. Trasa prowdzi przez Mładą Horę i Przełęcz Przegibek. Na Rycerzowej pogoda kiepska, natomiast na Bendoszce świetne warunki i piękne widoki.

Podczas podróży odwiedziliśmy grób partyzanta z krótką modlitwą. Na trasie jedną z atrakcji było schronisko PTTK na Przegibku.

Mapa trasy turystycznej na Bendoszkę Wielką w Beskidzie Żywieckim

Parking w Rycerce – Młada Hora – Bacówka PTTK na Rycerzowej – Schronisko PTTK na Przegibku – Bendoszka Wielka – Rycerka

Przegibek mapa
mapy.cz

Parking pod Bendoszką Wielką

Wsiadamy w samochód i z naszej kwatery w Węgierskiej Górce jedziemy na parking do Rycerki Dolnej, a konkretnie do przysiółka Joneczkowe Rycerki. Przed zakazem wjazdu znajduje się obszerny parking i węzeł szlaków turystycznych.

  • Orientacyjne współrzędne parkingu: 49.4402, 19.0642.

Szlak z Rycerki

Odchodzi tutaj szlak zielony do Rycerki Dolnej. Biegnie on drogą, którą tutaj dojechaliśmy. Szlak zielony idzie dalej do schroniska PTTK na Przegibku.

My wybieramy kolor niebieski biegnący do przysiółka Młada Hora. Znajduje się tam dawne nieistniejące już schronisko PTT Chyz u Bacy. Od 2011 roku jest zamknięte.

Młada Hora 898 m n.p.m.

Docieramy tam po 30 minutach lekkiego podejścia, bez żadnych widoków, bo sypał śnieg. Wyznaczamy ścieżkę kolejnym turystom. Po dojściu do zakończenia niebieskiego szlaku zmieniliśmy go na kolor czerwony.

Na samym początku czekało na nas trudniejsze podejście, chociaż było rozłożone na całym 3-kilometrowym odcinku. Przyjemny odcinek doprowadził nas do grobu partyzanta. Zlokalizowany jest on gdzieś na wysokości szczytu Jaworzynka 1112 m n.p.m.

Mała Rycerzowa 1207 m n.p.m.

Dochodzimy wreszcie do Małej Rycerzowej 1207 m n.p.m. Niestety jest ona zalesiona, jednak tuż za nią wychodzimy już na Przełęcz Halną i Halę Rycerzową. Z Przełęczy Halnej rozchodzą się szlaki w różnych kierunkach. Niebieski szlak na Przegibek, zielony do Ujsół i czerwony do Rycerki Dolnej.

Schronisko na trasie

Na wschodniej części polany, na najbardziej płaskim terenie znajduje się Bacówka PTTK na Rycerzowej – klimatyczne schronisko z miłą obsługą i pięknymi widokami z okna. W bacówce są 34 miejsca noclegowe.

Na miejscu można także skorzystać z kuchenki do podgrzewania posiłków oraz zlewu do mycia naczyń, a także z pryszniców z ciepłą wodą, czynnych przez całą dobę. Do dyspozycji jest również bufet i jadalnia.

Od schroniska dojdziemy z powrotem na Przełęcz Halną, czarnym i żółtym szlakiem do Soblówki i żółtym na Przełęcz Przysłop.

przewodnik

Góra Wielka Rycerzowa 1226 m n.p.m.

Robimy przerwę i idziemy dalej na Wielką Rycerzową – szczyt znajdujący się kilkaset metrów wyżej. Idziemy dalej szlakiem czerwonym. Jakby była ładniejsza pogoda, to moglibyśmy oglądać między innymi Babią Górę, Pilsko czy Tatry. Pomału pniemy się do góry. Ścieżka na szczęście jest już wydeptana, bo na szlaku spotykamy sporo turystów.

W pobliżu Wielkiej Rycerzowej znajduje się granica ze Słowacją, jednak cały grzbiet położony jest na terenie naszego kraju. Szczyt jest zalesiony i znajduje się na nim punkt triangulacyjny. Poniżej, na słowackiej stronie zlokalizowany jest rezerwat przyrody Vychylovské skalie z osuwiskiem.

Szlak na Przegibek (Bania) 1026 m n.p.m.

Idziemy dalej już w kierunku Przegibka. Powoli zza chmur zaczęło wychodzić słońce i od razu krajobrazy zrobiły się piękniejsze. Gdzieniegdzie mogliśmy zobaczyć bezchmurne niebo. Wędrowaliśmy i w górę i w dół. Tuż pod nami leciał szlak niebieski. Po lewej stronie minęliśmy szczyt Przegibek (Bania) 1026 m n.p.m. i dotarliśmy na przełęcz.

Przełęcz Przegibek

Schronisko PTTK Przegibek w Beskidzie Żywieckim

Dalej szlakiem czarnym dotarliśmy do Schroniska PTTK na Przegibku. Posiada ono 38 miejsc noclegowych. Na poddaszu do dyspozycji gości jest TV i stół do tenisa stołowego. Na przełęczy znajduje się osiedle, które zamieszkuje około 30 osób. O tym miejscu śpiewał zespół muzyczny Na bani w piosence „Przegibek”.

Pierzaste bryzgi światła przesiane
Przez świerków niezłomne gałęzie
Trzymają nas w szachu od rana
A wiatr nas w górach uwięził

Ostatnie gorące spojrzenie słońca
Przelewa się jeszcze po szczytach
A świerszcz obłąkany pobrzmiewa przez drzewa
Melodią niepospolitą

Wtulony w las Przegibek się gibie
Na obie strony przełęczy
A słońce uchodzi za góry dla których
Niejeden z nas dziś się zmęczył

Posłuchaj jak wołają przestrzenie
Posłuchaj co mówią góry
Odszukaj swoje gwiazdy na niebie
I śpiewom wiatru zawtóruj

Traw zapachami daj się omamić
Ku Bani wyciągnij ręce
A ona odpowie tobie bez słowa
Szybciej zabije ci serce

Schronisko PTTK na Przegibku

Góra Bendoszka Wielka z krzyżem – szczyt w Beskidzie Żywieckim

Po krótkiej przerwie obok schroniska poszlismy na Bendoszkę Wielką – szczyt górujący nad Przełęczą Przegibek. Podejście trwało tylko kilkanaście minut, ale warto poświęcić ten czas, żeby znaleźć się na szczycie.

Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam we wrześniu 2000 roku. Rozciągają się z niego piękne panoramy na pasmo Baraniej Góry i Małej Fatry. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska Bendys.

  • Najkrótszy szlak na wycieczkę z dzieckiem prowadzi z Rycerki Kolonii.

Droga ze szczytu do Rycerki

Ze szczytu wracaliśmy do Rycerki. Najpierw pod schronisko, a później skręciliśmy na zielony szlak, idący do Joneczkowych Rycerek. Z przełęczy możemy jeszcze dojść do Rycerki Kolonii i na Wielką Raczę.

Zeszliśmy ubitą drogą krótkim szlakiem. Widoki robiły się coraz piękniejsze, bo słońce oświetlało okoliczne wzniesienia. Wielka Rycerzowa była nadal w chmurach. Już drugi dzień, w którym spotykamy się z sytuacją – im niżej, tym lepiej. Po godzinie drogi byliśmy już na parkingu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.