Maślana Góra
Beskid Niski,  Małopolskie

Maślana Góra w Beskidzie Niskim – szlak zielony z Szymbarku

Maślana Góra to jeden ze szczytów Beskidu Niskiego, znajdujący się niedaleko Gorlic i Grybowa. To zachodnia część pasma górskiego. Sam szczyt jak i trasa do niego nie powala, ale jeśli ktoś chce ciszy i spokoju, to na trasie, to spokojnie może się tam wybrać.

 • Maślana Góra mierzy 753 m n.p.m.,
 • Najłatwiej dotrzeć tam z Szymbarku szlakiem zielonym,
 • Szlak mierzy 4 kilometry, a czas wejścia to 1 godzina i 50 minut,
 • Po drodze jest Rezerwat Jelenia Góra,
 • Podczas wycieczki można zobaczyć beskidzkie Morskie Oko,
 • W samym Szymbarku bardzo ciekawy jest Skansen Wsi Pogórzańskiej oraz kasztel.

Nasza wycieczka na Maślaną Górę z Szymbarku

Mając wolny czas w niedzielne przedpołudnie, pojechaliśmy w Beskid Niski, w celu zdobycia Maślanej Góry i zobaczenia beskidzkiego Morskiego Oka, znajdującego przy Rezerwacie Jelenia Góra. Była to jedna z nielicznych zimowych podróży w tym roku. Chociaż śniegu nie było za wiele, to dało się odczuć klimat tej pięknej pory roku. 

W Szymbarku turyści spotkają się z wieloma atrakcjami. Są to między innymi: szesnastowieczny dwór obronny, późnobarokowy kościół drewniany wybudowany w 1782 roku, skansen – Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Beskidzkie Morskie Oko – jeziorko osuwiskowe na stoku Jeleniej Góry.

Parking na początku szlaku

Szymbark jest położony w gminie Gorlice, na trasie Gorlice – Nowy Sącz.

Zaczęliśmy na darmowym parkingu przy kościele. Tam także jest sklep spożywczy. Kiedyś w niedzielę był otwarty.

 • Współrzędne parkingu przy szlaku: 49.622856, 21.094764
Kościół w Szymbarku

Mapy trasy na szczyt

Trasa nie jest wymagająca i dobrze oznaczona. Spotkamy także piękne widoki, jednak przy naszej pogodzie za wiele nie ujrzeliśmy. Jedne z lepszych widoków możemy zobaczyć Pod Kamionką, gdzie znajduje się szeroka polana. Poniżej naszą trasę możesz zobaczyć na mapie.

 • Cała trasa mierzyła 9,4 km,
 • Czas przejścia to 4 godziny z przerwami.
Pod Kamionką

Rezerwat Przyrody Jelenia Góra

Dalej wchodzimy na teren rezerwatu przyrody Jelenia Góra. Rezerwat został powołany do ochrony zespołu jaworzyny górskiej z bogatymi, naturalnymi stanowiskami paproci. Teren pokrywają blokowiska głazów i osypiska drobniejszych okruchów piaskowca magurskiego.

Rezerwat przyrody Jelenia Góra
FACEBOOK I IG

Maślana Góra – szczyt w Beskidzie Niskim

Pod koniec chronionego obszaru znajduje się początek ścieżki przyrodniczej Szymbark Łęgi – Maślana Góra, przechodzącej przez beskidzkie Morskie Oko, do którego za chwilę wrócę. Po ponad godzinie drogi dotarliśmy do naszego celu – na Maślaną Górę 753 m n.p.m.

Szczyt jest cały zalesiony, więc widoków tam nie obejrzymy. Góra jest widoczna już z daleka, ponieważ znajduje się tam maszt telekomunikacyjny.

Cały masyw Maślanej Góry porastają lasy, w większości bukowo-jodłowe. Część masywu obejmuje rezerwat przyrody Jelenia Góra. Idąc dalej zielonym szlakiem, możemy dojść do miejscowości Stróże. My jednak wracamy tym samym, aż do początku ścieżki przyrodniczej.

Maślana Góra
Szczyt Maślanej Góry
Początek ścieżki przyrodniczej

Beskidzkie Morskie Oko w Beskidzie Niskim

Ruszamy teraz za jej znakami. Tutaj oznaczenie jest już gorsze i trzeba trochę uważać. Warto jednak przejść tą ścieżką, bo w połowie natkniemy się na beskidzkie Morskie Oko.

 • To największe w polskich Karpatach fliszowych jeziorko osuwiskowe,
 • Jego wymiary to około 50 × 20 metrów.

Zeszliśmy z powrotem na przełaj – lasem, polanami i nad cmentarzem. Wreszcie przeszliśmy trasę, na którą wybieraliśmy się już od kilku miesięcy. Nie żałujemy, a Morskie Oko na żywo robi spore wrażenie.

Co zobaczyć w okolicy?

A jeśli Ci mało górskich wędrówek, to polecamy inne szlaki w najbliższej okolicy.

Warto zobaczyć także Jezioro Klimkowskie.

Beskidzkie Morskie Oko

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

4 komentarze

 • Turysta zniesmaczony

  Ale bzdury wypisujecie, nawet przy najprostszej informacji, jakoby jeziorko leżało w rezerwacie Jelenia Góra. Czasem trzeba skorzystać z innych, nie jednego źródła…

  • Mateusz Grzegorzek

   Następnym razem musimy się wybrać razem z Tobą, żebyś nam pokazał dokładną granicę Rezerwatu wtedy napiszmy dobrze 🙂
   Napisz do nas to się umówimy. 🙂

 • stasiek

  Cudownie opiujecie wycieczki w nasze gory.Wspolnie z zona czytamy o Waszych gorskich zdobyczach.Dokladnosc opisow,czas potrzebny na zdobycie i obejrzenie turystycznych atrakcji sa pomoca dla innych aby wybrac sie w gory.Dziekujemy za wszystkie zdjecia ,opisy i… zapraszamy do zdobycia naszej gory Cergowej ,zadumy przy Zlotej studzience Sw.Jana i pielgrzymki do pustelni Sw.Jana na gorze Zaspit. Do siego roku,gorace pozdrowienia z Dukli.

 • iwona

  Interesujące te Wasze wycieczki. Trafiłam do Was po śladach z bloga na jakim Was reklamują:

  i faktycznie było warto.

  Pozdrawiam i życzę wielu pięknych wycieczek w Nowym Roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *