Maślana Góra w Beskidzie Niskim – szlak zielony z Szymbarku
Maślana Góra to jeden ze szczytów Beskidu Niskiego, znajdujący się niedaleko Gorlic i Grybowa. To zachodnia część pasma górskiego. Sam szczyt jak i trasa do niego nie powala, ale jeśli ktoś chce ciszy i spokoju, to na trasie, to spokojnie może się tam wybrać.
- Maślana Góra mierzy 753 m n.p.m.,
- Najłatwiej dotrzeć tam z Szymbarku szlakiem zielonym,
- Szlak mierzy 4 kilometry, a czas wejścia to 1 godzina i 50 minut,
- Po drodze jest Rezerwat Jelenia Góra,
- Podczas wycieczki można zobaczyć beskidzkie Morskie Oko,
- W samym Szymbarku bardzo ciekawy jest Skansen Wsi Pogórzańskiej oraz kasztel.
Nasza wycieczka na Maślaną Górę z Szymbarku
Mając wolny czas w niedzielne przedpołudnie, pojechaliśmy w Beskid Niski, w celu zdobycia Maślanej Góry i zobaczenia beskidzkiego Morskiego Oka, znajdującego przy Rezerwacie Jelenia Góra. Była to jedna z nielicznych zimowych podróży w tym roku. Chociaż śniegu nie było za wiele, to dało się odczuć klimat tej pięknej pory roku.
W Szymbarku turyści spotkają się z wieloma atrakcjami. Są to między innymi: szesnastowieczny dwór obronny, późnobarokowy kościół drewniany wybudowany w 1782 roku, skansen – Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, Beskidzkie Morskie Oko – jeziorko osuwiskowe na stoku Jeleniej Góry.
Parking na początku szlaku
Szymbark jest położony w gminie Gorlice, na trasie Gorlice – Nowy Sącz.
Zaczęliśmy na darmowym parkingu przy kościele. Tam także jest sklep spożywczy. Kiedyś w niedzielę był otwarty.
- Współrzędne parkingu przy szlaku: 49.622856, 21.094764
Mapy trasy na szczyt
Trasa nie jest wymagająca i dobrze oznaczona. Spotkamy także piękne widoki, jednak przy naszej pogodzie za wiele nie ujrzeliśmy. Jedne z lepszych widoków możemy zobaczyć Pod Kamionką, gdzie znajduje się szeroka polana. Poniżej naszą trasę możesz zobaczyć na mapie.
- Cała trasa mierzyła 9,4 km,
- Czas przejścia to 4 godziny z przerwami.
Rezerwat Przyrody Jelenia Góra
Dalej wchodzimy na teren rezerwatu przyrody Jelenia Góra. Rezerwat został powołany do ochrony zespołu jaworzyny górskiej z bogatymi, naturalnymi stanowiskami paproci. Teren pokrywają blokowiska głazów i osypiska drobniejszych okruchów piaskowca magurskiego.
Maślana Góra – szczyt w Beskidzie Niskim
Pod koniec chronionego obszaru znajduje się początek ścieżki przyrodniczej Szymbark Łęgi – Maślana Góra, przechodzącej przez beskidzkie Morskie Oko, do którego za chwilę wrócę. Po ponad godzinie drogi dotarliśmy do naszego celu – na Maślaną Górę 753 m n.p.m.
Szczyt jest cały zalesiony, więc widoków tam nie obejrzymy. Góra jest widoczna już z daleka, ponieważ znajduje się tam maszt telekomunikacyjny.
Cały masyw Maślanej Góry porastają lasy, w większości bukowo-jodłowe. Część masywu obejmuje rezerwat przyrody Jelenia Góra. Idąc dalej zielonym szlakiem, możemy dojść do miejscowości Stróże. My jednak wracamy tym samym, aż do początku ścieżki przyrodniczej.
Beskidzkie Morskie Oko w Beskidzie Niskim
Ruszamy teraz za jej znakami. Tutaj oznaczenie jest już gorsze i trzeba trochę uważać. Warto jednak przejść tą ścieżką, bo w połowie natkniemy się na beskidzkie Morskie Oko.
- To największe w polskich Karpatach fliszowych jeziorko osuwiskowe,
- Jego wymiary to około 50 × 20 metrów.
Zeszliśmy z powrotem na przełaj – lasem, polanami i nad cmentarzem. Wreszcie przeszliśmy trasę, na którą wybieraliśmy się już od kilku miesięcy. Nie żałujemy, a Morskie Oko na żywo robi spore wrażenie.
Co zobaczyć w okolicy?
A jeśli Ci mało górskich wędrówek, to polecamy inne szlaki w najbliższej okolicy.
- Chełm – szlak z Grybowa,
- Wieża widokowa Ferdel,
- Sucha Homola,
- Magura Małastowska.
Warto zobaczyć także Jezioro Klimkowskie.
Ale bzdury wypisujecie, nawet przy najprostszej informacji, jakoby jeziorko leżało w rezerwacie Jelenia Góra. Czasem trzeba skorzystać z innych, nie jednego źródła…
Następnym razem musimy się wybrać razem z Tobą, żebyś nam pokazał dokładną granicę Rezerwatu wtedy napiszmy dobrze 🙂
Napisz do nas to się umówimy. 🙂
Cudownie opiujecie wycieczki w nasze gory.Wspolnie z zona czytamy o Waszych gorskich zdobyczach.Dokladnosc opisow,czas potrzebny na zdobycie i obejrzenie turystycznych atrakcji sa pomoca dla innych aby wybrac sie w gory.Dziekujemy za wszystkie zdjecia ,opisy i… zapraszamy do zdobycia naszej gory Cergowej ,zadumy przy Zlotej studzience Sw.Jana i pielgrzymki do pustelni Sw.Jana na gorze Zaspit. Do siego roku,gorace pozdrowienia z Dukli.
Interesujące te Wasze wycieczki. Trafiłam do Was po śladach z bloga na jakim Was reklamują:
i faktycznie było warto.
Pozdrawiam i życzę wielu pięknych wycieczek w Nowym Roku