Łopiennik - Bieszczady
Bieszczady,  Podkarpackie

Przez Woronikówkę, Berdo i Durną na Łopiennik – opis szlaku

Kolejny dzień w Bieszczadach Zachodnich i pomysł na przejście trasą z Jabłonek szlakiem zielonym na Woronikówkę i Berdo, następnie niebieskim na Durną i Łopiennik  – nasz główny cel i zejście czarnym do Jabłonek. Zachodnia cześć pasma jest bardzo spokojna i tak myślę, że nawet w sezonie nie chodzi tymi ścieżkami zbyt wiele osób. Sprawdź nasze wycieczki po Bieszczadach.

Mapa szlaku górskiego na Łopiennik w Bieszczadach

Jabłonki (parking) – Woronikówka – Berdo – Durna – Łopiennik – Jabłonki (parking)

Z Jabłonek na Woronikówkę

Wystartowaliśmy z parkingu obok pomnika generała Świerczewskiego. Parking jest duży i darmowy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku górskiego: 49.2756187, 22.2848676. Od razu rzuca nam się w oczy nasz pierwszy cel – Woronikówka (836 m). Idziemy kilkaset metrów asfaltem i skręcamy w lewo na leśną drogę ograniczoną szlabanem. Na początku wszystko wydaje się łatwe, jednak później zaczyna się prawdziwa mordęga.

Podejście ostrzejsze niż pod Lackową (997 m) w Beskidzie Niskim. Dodatkowo śliskie liście nie pomagają przy wyjściu. Wleczemy się pod górę i zostawiamy w tyle Jabłonki spowite mgłą. Wyżej jest już nieco lepiej i przejrzyściej. Lekko zmęczeni dochodzimy do celu i siadamy na ławeczce na szczycie. Szczyt nie ma żadnej tabliczki, ale poznamy go właśnie po ławeczce i informacji o rezerwacie cisów.

Z Woronikówki na Berdo

Ruszamy dalej i schodzimy kilkaset metrów w dół, aż do drogi gruntowej. Tuż za nią napotykamy na drabinkę, która pozwoli nam przejść przez fosę. Bezpiecznie wychodzimy po belkach i jesteśmy z powrotem na leśnej ścieżce i znowu przed nami kolejne podejście. Docieramy pod Berdo (890 m) i spotykamy tam pierwsze tabliczki informujące o szlakach. Przychodzi tutaj niebieski szlak z Baligrodu i biegnie on w tym kierunku, w którym teraz będziemy szli.

Durna – szczyt w Bieszczadach

Cała trasa prowadzi przez las i nie mamy żadnych widoków, ewentualnie te przez drzewa. Docieramy na Durną (979 m), czyli jesteśmy już w połowie naszej wycieczki. Szczyt ma dwa oznaczenia i jest zalesiony.

Szczyt Łopiennik 1069 m n.p.m. – Bieszczady mniej znane

Nie zwlekamy i idziemy dalej. Kolejne zejście i znowu wyjście. W połowie drogi odchodzi ścieżka przyrodnicza do Doliny Łopienki. Łopienka to nieistniejąca już wieś, w której jedynym zachowanym budynkiem jest murowana cerkiew greckokatolicka z 1757 roku, która jest od 1983 roku stopniowo remontowana. Znajduje się tam również studencka baza namiotowa.

Przed Łopiennikiem (1069 m) możemy zobaczyć skały różnego kształtu i rodzaju. Natomiast na samym szczycie spotkamy szlakowskaz i tablicę cytującą pamiętnik Zygmunta Kaczkowskiego, a to wszystko na porośniętej trawą polance z widokiem na południową część Biesów. Tutaj robimy sobie drugą przerwę. Ciepła herbatka smakuje wybornie.

Pakujemy wszystko i zaczynamy schodzić z Łopiennika (1069 m). W krzakach słychać jakieś ryki – to na pewno niedźwiedź. Maszerujemy cały czas leśną ścieżką. Pod koniec docieramy do nowo utworzonej drogi. Ta wywalona na kilka metrów szerokości i na kilka kilometrów od drogi głównej. Niestety w lasach coraz więcej powstaje takich okazów. Po godzinie 13 jesteśmy znów na parkingu.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.