Atrakcje województwa podkarpackiego
Podkarpackie,  Podróże z dzieckiem

Atrakcje turystyczne Podkarpacia – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w województwie

Znasz już najciekawsze atrakcje turystyczne Podkarpacia? Dobrze, że tutaj trafiłeś, ponieważ podpowiemy Ci, gdzie pojechać i co warto zobaczyć w województwie podkarpackim. Sprawdzisz, jakie miejsca w tej części Polski są ciekawe do zwiedzania, jakie są największe atrakcje turystyczne, co można robić z dziećmi i gdzie na Podkarpaciu najlepiej spędzić weekend. Wszystkie te ciekawe miejsca podlinkujemy do naszych blogowych wpisów.

  • W tym wpisie Podkarpacie będziemy opisywać, jako województwo podkarpackie, a nie jako dany region fizycznogeograficzny.
Atrakcje turystyczne Podkarpacia
Dolina Górnego Sanu – parking w Bukowcu

Mapa atrakcji turystycznych, ciekawych i fajnych miejsc, które warto zobaczyć i zwiedzić na Podkarpaciu (województwie podkarpackim)

Poniżej prezentujemy mapę atrakcji turystycznych, ciekawych miejsca, które warto zobaczyć i odkryć na terenie województwa podkarpackiego. Podkarpacie słynie z wysokich walorów turystycznych, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Poznaj fajne miejsca na weekend i do zwiedzania z dzieckiem. Na mapie zaznaczyłem wszystkie miejsca, które zwiedziliśmy na Podkarpaciu.

W województwie podkarpackim na pewno warto zobaczyć w Bieszczady

Bieszczady to dla nas główna atrakcja turystyczna województwa podkarpackiego. To właśnie dla nich przyjeżdżają tam turyści z całej Polski. Bieszczady to przecież jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Stanowią atrakcję dla dzieci i dorosłych. Polecamy ruszać na szlaki wcześnie rano, ponieważ można poczuć prawdziwy klimat dzikich szlaków. Najpopularniejsze szczyty znajdują się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Co w nich zobaczyć?

W Bieszczadach koniecznie musisz przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną, zobaczyć Sine Wiry, udać się na długą wędrówkę Doliną Górnego Sanu do źródeł tej rzeki oraz obejrzeć żubry w Mucznem.

W województwie podkarpackim na pewno warto zobaczyć w Bieszczady
Droga na Smerek z Przełęczy Orłowicza

Beskid Niski, czyli atrakcje turystyczne na weekend

Drugim pasmem górskim w województwie podkarpackim jest Beskid Niski. Te góry już są znacznie mniej odwiedzane niż Bieszczady. W Beskidzie Niskim jest dziko i spokojnie. W ostatnich latach powstały tam wieże widokowe: na Cergowej oraz na górze Ferdel. Szlaki w tym paśmie górskim są przeważnie zalesione i bezludne. My lubimy nimi wędrować. Poniżej kilka ciekawszych szlaków w Beskidzie Niskim na weekend. Na terenie województwa znajduje się Magurski Park Narodowy.

  • Rzepedka – jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Niskim,
  • Ferdel – wieża widokowa blisko granicy z województwem podkarpackim,
  • Cergowa – wieża widokowa,
  • Baranie – szczyt graniczny ze Słowacją,
  • Lackowa* – najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie. Można zdobyć, chociaż to już województwo małopolskie.
Beskid Niski, czyli atrakcje turystyczne na weekend
Rzepedka w Beskidzie Niskim

Zamki to także ciekawe atrakcje województwa podkarpackiego

Kolejnymi ciekawymi miejscami do zobaczenia na Podkarpaciu są zamki. Tych kilka jest. Jednym z najpiękniejszych jest Zamek w Łańcucie. Kolejnymi to między innymi: Zamek w Krasiczynie, Zamek w Przemyślu, Zamek w Baranowie Sandomierskim, Zamek Sobień, czy Zamek Kamieniec. Te dwa ostatnie to w większości ruiny, zwłaszcza Sobień. Podczas zwiedzania województwa podkarpackiego warto na chwilę zajrzeć i poznać ich historię. Możesz także zobaczyć naszą listę najpiękniejszych zamków w Polsce.

Zamki to także ciekawe atrakcje województwa podkarpackiego
Zamek w Krasiczynie

Ciekawe i warte zwiedzania miasta w województwie podkarpackim

W województwie podkarpackim polecamy Ci odwiedzić kilka miast, które sami zwiedzaliśmy. Oczywiście musisz pojechać i poznać atrakcje Rzeszowa, czyli stolicy całego województwa. Jest tam co robić, a Rzeszów może Cię ująć swoim spokojem. Kolejnym miastem jest Przemyśl, który niedawno odwiedziliśmy. Miasto słynie z pięknych punktów widokowych. Jadąc bardziej w góry warto zwrócić uwagę na Ustrzyki Dolne – to niemalże brama w Bieszczady. Miasto jest dokoła otoczone górami.

To są jeszcze Góry Sanocko-Turczańskie, a jeśli o nich mówimy, to musisz pojechać do Sanoka. Tam ciekawe jest Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli popularny skansen. Pisałem chwilę wcześniej o zamkach, to tam także warto zwrócić uwagę na Zamek Królewski. A jeszcze wracając do Beskidu Niskiego, to koniecznie pojedź na zwiedzanie Iwonicza-Zdroju – czyli spokojnego uzdrowiska niedaleko Krosna.

Ciekawe i warte zwiedzania miasta w województwie podkarpackim
Rynek w Przemyślu

Atrakcją turystyczną Podkarpacia dla dzieci są dinozaury

Czy wiedziałeś, że atrakcją turystyczną Podkarpacia są dinozaury? Znajdują się one w małej miejscowości Głobikowa w pobliżu Dębicy tuż przy wieży widokowej. Jest ich tylko kilka, jednak dzieci będą zachwycone. Z wieży widokowej rozciągają się ciekawe widoki na okolicę.

Atrakcją turystyczną Podkarpacia dla dzieci są dinozaury
Park Dinozaurów w Głobikowej

Wieża widokowa w Czarnorzekach

A jeśli mówimy o wieżach widokowych, to kolejnym fajnym miejscem jest wieża widokowa w Czarnorzekach. Widoki są ograniczone, jednak warto tam zajechać. Tuż obok można zdobyć najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego, czyli Suchą Górę.

Wieża widokowa w Czarnorzekach
Widoki z wieży widokowej w Czarnorzekach

Skalny świat województwa podkarpackiego atrakcją turystyczną dla dzieci i dorosłych

Kolejną atrakcją województwa podkarpackiego dla dzieci jest Rezerwat Prządki. To skalne miasto Podkarpacia znajdujące się niedaleko Krosna. Malownicze skały zachwycają odwiedzających i przypominają trochę Szczeliniec Wielki lub Błędne Skały w Górach Stołowych. Również ciekawą formacją skalną jest Kamień Leski, którego podobno według legendy niósł sam diabeł.

Skalny świat województwa podkarpackiego atrakcją turystyczną dla dzieci i dorosłych
Rezerwat Prządki

Szybowisko Bezmiechowa – wspaniały punkt widokowy Podkarpacia

Szybowisko Bezmiechowa to chyba najpiękniejszy punkt widokowy, jaki znaleźliśmy na Podkarpaciu (nie liczymy szczytów w Bieszczadach). Co najważniejsze, na samą górę można dojechać samochodem. Z szybowiska można oglądać np. pasmo Bieszczadów. Są tam także: restauracja oraz noclegi. Nie byliśmy tam jeszcze o wchodzie lub zachodzie słońca, ale widoki wtedy mogą być jeszcze lepsze.

Szybowisko Bezmiechowa - wspaniały punkt widokowy Podkarpacia
Widoki z Szybowiska w Bezmiechowej

Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum Bolestraszyce było pierwszym, jakie odwiedziliśmy w ogóle w życiu. Nie mieliśmy nigdy z nimi po drodze, ale to niedaleko Przemyśla bardzo nam się podobało. Spędziliśmy tam ponad godzinę czasu i miejscami czuliśmy się, jak w innym kraju. Oprócz roślin, ciekawe były tam drewniane pomosty nad stawami, labirynt oraz punkty widokowe.

Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum Bolestraszyce

Kalwaria Pacławska – święte miejsce województwa podkarpackiego

Kalwaria Pacławska to święte miejsce Podkarpacia. Pielgrzymi przybywają tam w celach religijnych, natomiast turyści w celu odkrycia kolejnego pięknego miejsca. W Kalwarii Pacławskiej jest sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Są także dróżki kalwaryjskie, wieża widokowa, noclegi i restauracja.

Kalwaria Pacławska - święte miejsce województwa podkarpackiego
Kalwaria Pacławska

Solina i Polańczyk – główne kurorty wypoczynkowe Podkarpacia nad jeziorem

Solina to jedna z głównych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Wiele osób myśli, że to Bieszczady, jednak to jeszcze Góry Sanocko-Turczańskie. Solina i Polańczyk są głównymi kurortami wypoczynkowymi województwa podkarpackiego, ponieważ znajduje się tam Jezioro Solińskie. Na miejscu można znaleźć setki noclegów, atrakcji i miejsc do spędzenia wolnego czasu.

Solina i Polańczyk - główne kurorty wypoczynkowe Podkarpacia nad jeziorem
Punkt widokowy w Polańczyku

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *