Czy warto przyjechać do Iwonicza-Zdroju? Oczywiście, że tak!

Iwonicz-Zdrój jest jednym z najbardziej wiekowych polskich kurortów uzdrowiskowych, znajdujących się na Podkarpaciu. Posiada wieloletnią tradycję sięgającą XVI wieku. Podgórski klimat oraz piękna lokalizacja wpłynęła znacząco na atrakcyjność tego miejsca. Obfite złoża wód mineralnych znajdujących się w tych okolicach posiadają lecznicze właściwości, które rozsławiły to miejsce. Największy rozwój uzdrowisko zawdzięcza ówczesnym właścicielom – rodzinie Załuskich, którzy wybudowali w parku pierwszy pensjonat oraz zakład kąpielowy, a było to w XIX wieku.

  • Zobacz także największe atrakcje turystyczne Podkarpacia.
  • Deptak Iwonicz-Zdrój

    Gdzie leży Iwonicz-Zdrój?

    Usytuowanie Iwonicza-Zdroju pośród wzniesień porośniętych drzewami jodłowymi i bukowymi dodaje mu uroku oraz zapewnia niepowtarzalny klimat. Miasteczko leży w pięknym, dzikim i tajemniczym paśmie Beskidu Niskiego w województwie podkarpackim. Z trzech stron otoczone jest górami i wzgórzami: Cyrenajka 471 m n.p.m., Sucha Góra 611 m n.p.m., Glorieta 552 m n.p.m. czy Góra Winiarska 529 m n.p.m.

    Iwonicz-Zdrój – atrakcje turystyczne w mieście i okolicy

    Iwonicz-Zdrój i jego okolice to miejsce licznych atrakcji turystycznych ze sporą ilością zabytków. Niepowtarzalna aura wręcz kusi i zachęca do odwiedzin. Niedzisiejsze budynki z barwną historią idealnie wkomponowane w otoczenie, tworzą bardzo przyjemne turystyczne miejsce i sprawiają wrażenie jakby wyjętych z innej epoki. Poniżej kilka atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć w Iwoniczu-Zdroju.

    Iwonicz-Zdrój - atrakcje turystyczne

    Szlaki turystyczne i ścieżki – przyrodnicze, edukacyjne, tematyczne

    Nieopodal wejścia na deptak usytuowany jest węzeł szlaków, który kieruje w różne strony m.in. do Rymanowa, do Bałucianki, na Żabią Górę i mnóstwo innych szlaków pieszych. Poniżej kilka propozycji szlaków i ścieżek turystycznych w Iwoniczu-Zdroju i okolicy.

    1. Ścieżka zielona Iwonicz-Zdrój – Żabia Góra 549 m n.p.m. | 2,5 km,
    2. Niebieska ścieżka do źródła Bełkotka i na górę Przedziwną 552 m n.p.m. | 2,2 km,
    3. Szlak zielony na Przymiarki 626 m n.p.m. | 3,5 km,
    4. Ścieżka niebieska przez górę Glorietta 552 m n.p.m. do cerkwi w Bałuciance | 5 km,
    5. Szlak czerwony na Cergową 716 m n.p.m. Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego. Trasa jest wymagająca, ale zakończona widokami z drewnianej wieży | 9 km.
    Szlaki turystyczne w Iwoniczu-Zdroju

    Iwonicz-Zdrój – Plac Dietla, czyli deptak, który jest uwielbiany przez turystów

    Plac Dietla jest centralnym miejscem Iwonicza-Zdroju i główną atrakcją turystyczną. Jest także jego wizytówką i miejscem spotkań, spacerów i odpoczynku. Jest tam Park Zdrojowy, ciekawe budynki i centrum kulturalne. Dokoła jest sporo ławeczek, krzewów i klombów. Można tam się zatrzymać w restauracji i zjeść coś dobrego. Deptak główny z pięknymi alejkami, prowadzi nas do najważniejszych atrakcji, jaką są pensjonaty m.in. odrestaurowany w ostatnich latach „Ballada”, ze swoją ciekawą, wyróżniającą się z oddali elewacją z cegły, kamienia i drewna.

    Fontanna Iwonicz-Zdrój
    przewodnik

    Góra Przedziwna i źródło Bełkotka

    Dostępne są liczne źródła lecznicze, pijalnie wód, które można zwiedzać i z nich korzystać. Jednym ze źródeł jest „Bełkotka”, położona na szczycie góry Przedziwnej. Nazwa pochodzi od dźwięku wydobywającego się spod ziemi. Charakterystyczne dla tego źródełka są pęcherzyki metanu unoszące się na jej powierzchni. W przeszłości źródełko uważane było za najcenniejsze źródło lecznicze. Obecnie zostało odbudowane, a nad nim spogląda na odwiedzających rzeźba Wincentego Pola – słynnego poety. Można tam dotrzeć ścieżką koloru niebieskiego.

    Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju

    Pijalnia Wód Mineralnych to ciekawa atrakcja turystyczna w Iwoniczu-Zdroju. Znajduje się na Placu Karola i Józefa 2 – centrum miasta. Do dyspozycji gości udostępnionych jest kilka różnych wód, których każdy może spróbować. Jest ona czynna przez cały rok i oferuje leki oraz kosmetyki, wykorzystywane w kuracjach zdrowotnych i zabiegach pielęgnacyjnych. Produkty opatrzone są znakiem towarowym Iwoniczanka i produkowane na bazie miejscowych naturalnych surowców leczniczych. Najpopularniejsze preparaty lecznicze posiadają 150 lat tradycji i należą do nich: Iwonicka sól jodo-bromowa i Iwonicka kostka borowinowa.

    Zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne

    Przebywając w uzdrowisku, można skorzystać z wielu zabiegów leczniczych oraz pielęgnacyjnych, masaży, zabiegów borowinowych i z odnowy biologicznej. Iwonicz-Zdrój oferuje pobyty lecznicze, turnusy rehabilitacyjne, wczasy wypoczynkowe, pobyty służące odnowie biologicznej, pobyty okazjonalne, SPA, a także organizację imprez okolicznościowych. Do form rekreacji i wypoczynku dla dorosłych zalicza się basen kryty, jacuzzi, sauna, siłownia, jaskinia solna, gabinet kosmetyczny, centrum SPA, korty tenisowe.

    Sanatoria

    Na terenie Iwonicza-Zdroju znajduje się bogata baza obiektów noclegowych, liczne budynki sanatoryjne m.in. Sanatorium nr 4, Górnik, Wisła, Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego, Pijalnia Wód Mineralnych. Zabytkowe sanatoria Biały Orzeł, Pod Jodłą, Stare Łazienki i Ustronie położone są na obszarze ścisłej ochrony konserwatorskiej i zostały wpisane do rejestru zabytków budownictwa.

    A co warto zobaczyć i zwiedzić w okolicy Iwonicza-Zdroju?

    Okolice Iwonicza-Zdroju również są bardzo ciekawe. W sąsiedztwie znajduje się kolejne uzdrowisko – Rymanów-Zdrój, a w nim Kalwaria Rymanowska. W Zawadce Rymanowskiej jest do zdobycia ciekawa góra – Piotruś, a nieco dalej Polany Surowiczne i magiczna Polańska.

    Jeśli pojedziesz nad Krosno, to zwiedzisz: Rezerwat Prządki, Zamek Kamieniec czy wieżę widokową w Czarnorzekach.

    Szlaki Iwonicz

    Co zobaczyć i robić z dziećmi w Iwoniczu-Zdroju i okolicy?

    Do Iwonicza-Zdroju warto przyjechać z dzieckiem. My tak właśnie zrobiliśmy, chociaż nas interesowały tylko szlaki i ścieżki turystyczne. Poniżej podrzucam kilka pomysłów, co można zrobić z dzieckiem na terenie miasteczka i okolic.

    • Możliwość jazdy konnej,
    • Przyrodnicze ścieżki spacerowe (tematyczne),
    • Szlaki turystyczne,
    • Imprezy plenerowe,
    • W zimie wyciąg narciarski,
    • Trasy do narciarstwa biegowego,
    • Wycieczki autokarowe,
    • Basen kąpielowy, który również widnieje na mapie historycznej ścieżki edukacyjnej Iwonickich-Zdrojów. To obiekt funkcjonujący od roku 2019, jednak swoją historią sięga o wiele dalej.
    Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

    Postaw mi kawę na buycoffee.to

    NEWSLETTER!

    Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

    Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.