Wieża widokowa w Czarnorzekach i Sucha Góra – najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego

Wieża widokowa w Czarnorzekach to nowa atrakcja województwa podkarpackiego znajdująca się niedaleko Krosna. Została otwarta w lipcu 2020 roku i już przyciąga turystów. Byliśmy tam podczas zwiedzania Rezerwatu Prządki oraz Zamku Kamieniec. Oprócz tych miejsc jest jeszcze jedno, czyli szczyt Sucha Góra. Charakteryzuje się masztem radiowo-telewizyjnym, a poza tym niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Ma jednak jedną bardzo ważną cechę pod względem turystycznym. Jest najwyższym szczytem Pogórza Dynowskiego. Dlatego w tym wpisie opiszę te dwa miejsca: wieżę widokową oraz Suchą Górę.

Wieża widokowa w Czarnorzekach

Dojazd do wieży widokowej w Czarnorzekach

Dojazd z Krosna do wieży widokowej w Czarnorzekach zajmuje 17 minut. Trzeba kierować się drogą numer 991 na Korczynę. W niej trzeba wjechać w ulicę Zawiśle i jechać cały czas prosto pod górę wąską drogą asfaltową. Jeśli już wyjedziemy na samą górę, to po lewej stronie będzie przekaźnik, a przy drodze czerwony znak Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Trzeba skręcić w lewo. Po chwili wieża widokowa będzie z prawej strony.

Dojazd do wieży widokowej w Czarnorzekach

O co chodzi z wieżą widokową w Czarnorzekach niedaleko Krosna?

Jeszcze w ubiegłym roku w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wieża widokowa były krzaki. 🙂 A trochę wyżej przy przekaźniku punkt widokowy. Ludzi nie było aż tyle, a miejsce znali tylko nieliczni. Teraz to się zmieniło i wieża widokowa, chociaż nie jest wysoka, to rozciągają się z niej ciekawe krajobrazy, jednak głównie na stronę południową. Trzeba jednak dodać, że takie same widoki są kilkadziesiąt metrów dalej po wejściu na łąkę.

Wieża ma 3 piętra. Na parterze będzie można zobaczyć wystawy i galerie różnych artystów. Wyżej wystawę fotografii dotyczącą Korczyny i Czarnorzek, a na samej górze piękne widoki.

Kilka ważnych informacji:

  • Wstęp jest bezpłatny,
  • Są godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 30 września wieża jest otwarta od 8:00 do 20:00. W pozostałych miesiącach od 8:00 do 17:00.
  • Pod wieżą nie ma wytyczonego parkingu. Jest kilka miejsc przy drodze na 6 samochodów. W weekendy może być problem.
  • Drogi dojazdowe są bardzo wąskie, dlatego niektórzy mogą mieć problem z dojazdem,
  • Współrzędne wieży widokowej w Czarnorzekach: 49.738796, 21.834500.
Widok z wieży widokowej w Czarnorzekach
Czarnorzeki - wieża
Wystawa fotografii na wieży widokowej w Czarnorzekach
przewodnik

Sucha Góra – najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego

Sucha Góra to szczyt mierzący 585 m n.p.m., który widoczny jest już z daleka. Na pierwszy rzut oka nie ma tam nic ciekawego. Stoi maszt radiowo-telewizyjny, teren jest zalesiony, a na samą górę można wyjechać samochodem. Ogólnie nie ma tam co robić. Mało kto wie, ale Sucha Góra to najwyższy szczyt Pogórza Dynowskiego. Stacja znajdująca się na górze pokrywa zasięgiem: Beskid Niski, Pogórze Dynowskie, Bieszczady, a nawet Rzeszów, Jasło czy Dębicę.

Jeśli ktoś kolekcjonuje najwyższe szczyty gór czy pogórzy, to Sucha Góra jest kolejnym przystankiem na mapie Polski. Na górę można także wejść szlakiem czarnym. Od jednej strony z Czarnorzek spod kościoła pod wezwaniem świętego Dymitra, a od drugiej z Węglówki od przystanku autobusowego. Współrzędne dojazdu: 49.755699, 21.814047.

Sucha Góra - Pogórze Dynowskie
Sucha Góra na Pogórzu Dynowskim
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.