Wrocławskie Kolejkowo – miniaturowa atrakcja dla dzieci i dorosłych

Kolejkowo we Wrocławiu to idealne miejsce, jeśli chcesz pokazać swoim dzieciom niesamowity świat przedstawiony w miniaturze. A jeżeli sam jesteś fanem świata w mikroskali, to ta wrocławska atrakcja powinna Cię zainteresować. Byliśmy tam i nie żałujemy ani chwili, chociaż początkowo zastanawialiśmy się, czy w ogóle odwiedzać to miejsce. Więcej jednak przemawiało, żeby zobaczyć jeden z wrocławskich dworców.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

A jeśli zwiedzasz miasto i szukasz innych atrakcji, to w innym wpisie na blogu opisaliśmy ponad 20 miejsc, które warto zobaczyć we Wrocławiu.

Zwiedzanie kolejkowa we Wrocławiu z dzieckiem

Kolejkowo to obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Wrocławia z dzieckiem

Kolejkowo to projekt zlokalizowany na terenie jednego z najstarszych wrocławskich dworców – Świebodzkim, w ścisłym centrum miasta, około 800 metrów od Rynku. Dworzec działał nieprzerwanie przez prawie 150 lat, aż do roku 1991 gdy ze stacji odjechał ostatni pociąg i ruch został zawieszony. Teraz gwar na dworcu powrócił, a to za sprawą wspaniałej makiety przyciągającej rzesze turystów, ale też i mieszkańców miasta. Być może kiedyś powrócą tu także pociągi, gdyż w planach jest połączenie tego dworca z Głównym.

Nowa lokalizacja to:

Sky Tower I piętro,
ul. Powstańców Ślaskich 95,
53-332 Wrocław.

Makieta Kolejkowo istnieje od roku 2015. Tworzyło ją przez ponad dwa lata dwunastu modelarzy. Słowo „makieta” nie do końca znajduje odbicie w rzeczywistości, gdyż jest to faktycznie ogromny, rozbudowany projekt modelarski. Zbudowano tu trasy dla 15 pociągów, złożonych łącznie z 60 wagonów, które poruszają się po szynach z prędkością 1,5 km/h. Długość miniaturowych torowisk robi wrażenie na zwiedzających – to ponad 500 metrów! Wciąż dodawane są nowe, misternie wykonane elementy. Jednym z najnowszych jest Hotel Monopol. Modelarze wznieśli go z niebywałą dbałością o wszelkie szczegóły.

Miniatury kolejki we Wrocławiu

Wrocławskie kolejkowo – dojazd, cennik i godziny otwarcia

  1. Adres: Sky Tower I piętro, ul. Powstańców Ślaskich 95, 53-332 Wrocław.
  2. Godziny otwarcia: Kolejkowo otwarte jest przez cały rok od godziny 10:00 do 18:00.
  3. Cennik: Bilet normalny 39 złotych i bilet ulgowy 32 złote. Dzieci do 3 lat mają wstęp bezpłatny.
  4. Czas zwiedzania: My byliśmy 45 minut.
  5. Współrzędne Kolejkowa: 51.0945, 17.0195.
  6. Więcej informacji na stronie internetowej.
Wrocław Świebodzki - Kolejkowo

Co zobaczysz będąc w Kolejkowie we Wrocławiu?

Cóż właściwie znajdziemy na tej niezwykłej makiecie? Jej centralnym punktem jest odwzorowana maleńka stacja Kolejkowo, obok której zobaczymy górę Śnieżkę z niezwykle drobiazgowo odtworzonym obserwatorium meteorologicznym, a także stokiem narciarskim. U stóp góry znajduje się muzeum oraz schronisko turystyczne.

Obejrzymy tu również zabytkową lokomotywownię z ceglaną halą oraz obrotnicą. Wszystko to w otoczeniu zminiaturyzowanych wrocławskich kamienic, wśród których zaaranżowano na makiecie wypadek z interweniującą strażą pożarną i policją. Tuż obok znajduje się maleńki Dworzec Świebodzki – gdy zajrzymy do środka, zobaczymy w nim miniaturową makietę Kolejkowa.

Tuż obok stacji przejeżdża zabytkowy tramwaj Jaś i Małgosia. Zobaczymy tu także piękny wrocławski Rynek, a po okolicznych ulicach pędzić będą małe samochodziki, a nawet radiowozy! Pociągi to składy całkiem współczesne, znane nam wszystkim, jak również te bardziej zabytkowe.

Nocne Kolejkowo
przewodnik

Kolejkowo to nie tylko tętniąca życiem metropolia

Wagoniki pociągów zabiorą nas na wycieczkę na wieś, do zielonej krainy pełnej wiatraków, pól uprawnych i zwierząt hodowlanych. Nieopodal znajduje się urokliwe miasteczko z przepięknym budynkiem dworca wzorowanym na tym w podjeleniogórskich Piechowicach. Obejrzymy tu życie mieszkańców w miniaturze, ich kolorową codzienność.

W Kolejkowie życie toczy się swoim rytmem – jest tu i dzień i noc. Chwilę jest jasno, a chwilę ciemno. Mieszkańcy spotykają się ze sobą, podróżują – koleją, tramwajami i samochodami. Wszystko zostało dopracowane z największym pietyzmem, dbałością o szczegóły oraz humorem. Na jednym z murów zobaczymy żartobliwe hasło „Karpacz żąda dostępu do morza!” W innym zaś miejscu makiety rozbawi nas polska wersja Góry Prezydentów.

Wielu atrakcji dostarczy zwiedzającym duża ilość interaktywnych przycisków, dzięki którym sami mogą sterować tym, co dzieje się na makiecie – np. pracą dźwigów. Z pewnością taka możliwość spodoba się dzieciom, a pewnie też wielu starszym.

Dworzec Świebodzki Wrocław
MYNASZLAKU FILM

Będzie jeszcze ciekawiej! Przenosiny Kolejkowa do Sky Tower

Do końca 2020 roku planowane jest przeniesienie Kolejkowa do Sky Tower, najwyższego wieżowca w Polsce. Wtedy powierzchnia makiety zwiększy się aż pięciokrotnie ! To dopiero będzie robiło wrażenie! Póki co czeka na nas ponad 3000 figurek ludzi i zwierząt i ponad 200 pojazdów zgromadzonych na 335 metrach kwadratowych. Wystarczająca ilość, by oszołomić, przyprawić o radosny zawrót głowy i małego i dużego zwiedzającego. Po przenosinach Kolejkowo zajmie powierzchnię 1650 metrów kwadratowych. Zobacz punkt widokowy na Sky Tower.

Kolejkowo Wrocław
Tomek i Przyjaciele dla dziecka
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.