Opolszczyzna atrakcje
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Co warto zobaczyć w województwie opolskim? 20 ciekawych miejsc Opolszczyzny

W podróży samochodowej po województwie opolskim spędziliśmy 5 dni. Byliśmy tam w marcu, a dopiero teraz w październiku napisaliśmy wpis podsumowujący z Opolszczyzny. To był bardzo aktywny czas, ponieważ poznaliśmy w nim kilkadziesiąt ciekawych, znanych, mało znanych i tajemniczych miejsc. Wiele z nich jest przygotowane z myślą o turystach, ale niestety są również takie, które niszczeją, zarastają i pamięć o nich zanika. Jest to jedno z najrzadziej odwiedzanych województw w Polsce, ponieważ wielu uważa, że nie ma tam nic do roboty.

Mapa atrakcji turystycznych województwa opolskiego

Co nam się najbardziej podobało? Góra Świętej Anny, Pałac (Zamek) w Mosznej – wygląd zewnętrzny i ciekawe opowieści przewodników, Muzeum Ziemi Prudnickiej, Otmuchów, Wieża Piastowska w Opolu i ZOO, które ma klimat.

Na czym się zawiedliśmy? Na miejscach, które zamknięte są poza sezonem turystycznym, parku w Pokoju, który jest zaniedbany oraz Nysie, która przypominała nam trochę plac budowy.

Biskupia Kopa – najwyższy szczyt województwa opolskiego

To coś w sam raz dla fanów górskich wypraw. Biskupia Góra to najwyższe ze wzniesień województwa opolskiego. Zabytkowa wieża widokowa po czeskiej stronie ukazuje pejzaż pięknie rozpościerającej się panoramy Gór Opawskich. Szczyt mierzy 890 m n.p.m. Jeśli interesują Cię górskie atrakcje w województwie opolskim to punkt obowiązkowy każdej wycieczki. Przez kilka szlaków, nawet najmniej zaawansowani turyści znajdą trasę dla siebie i będą cieszyć się walorami przyrody. Z wędrówką poradzi sobie cała rodzina, tak więc wejście na szczyt stanowi także atrakcję dla dzieci. Biskupia Kopa to góra stanowiąca naturalną granicę Polski z Czechami.

Opis szlaku na Biskupią Kopę

Biskupia Kopa

Przednia Kopa w Głuchołazach

Jeśli jesteśmy w temacie Gór Opawskich, nie sposób nie wspomnieć o Przedniej Kopie w Głuchołazach. Wzniesienie mierzy 496 m n.p.m., a partia szczytowa ukazuje piękny pejzaż. Na Przedniej Kopie znajduje się prywatne schronisko (obecnie w remoncie), które niegdyś było częścią popularnego uzdrowiska. Obiekty zostały wzniesione w I połowie XX wieku i cieszyły się uznaniem kuracjuszy w tamtym okresie. Aura tego unikalnego miejsca sprawia, że jest ono świetnym punktem wycieczek dla całej rodziny. Podobnie jak na Biskupiej Kopie istnieją tutaj szlaki o różnym stopniu trudności.

Opis szlaku na Przednią Kopę

Przednia Kopa w Głuchołazach

Kalwaria w Gierałcicach – mniej znana atrakcja Opolszczyzny

Poznaj szczyt Korony Sudetów Polskich, który mierzy 385 m n.p.m. To niewielkie wzniesienie może sprawić wiele problemów turystom. Okazuje się, że nie prowadzi na nie żaden szlak i trasy trzeba szukać na własną rękę. Mocno zarośnięte drogi stanowią wyzwanie dla podróżników. Gdyby tego było mało, szczyt nie jest oznaczony w żaden sposób i ulokowany jest w miejscowym zagajniku.

Zamiast tabliczki, na górze widnieje kartka na drzewie przypięta przez jednego z odwiedzających to miejsce turystów. Niskie szczyty Sudetów mają w sobie wiele magii. Tak jak Kalwaria w Gierałcicach, są otoczone polanami i żyznymi uprawami. To jest jedna z mniej znanych atrakcji w województwie opolskim.

31 szczytów do Korony Sudetów Polskich

Kalwaria w Gierałcicach

Gwarkowa Perć i Żabie Oczko

Jeśli o atrakcje na Opolszczyźnie chodzi, Gwarkowa Perć i Żabie Oczko to kolejne ważne punkty turystyczne do odwiedzenia. Gwarkową Perć stanowią ściany wyrobiska górniczego, które są pozostałością po tutejszym kamieniołomie. W wyniku prac nad wydobyciem surowców, sztucznie odsłoniły się warstwy skalne, które ukazują piękne zbocze. Prowadzi tamtędy szlak turystyczny z jednym ciekawym miejscem – drabinką.

Można tam podziwiać efekty przeobrażenia skał i walory naturalne tego miejsca. Odsłonięte skały, a także samo wyrobisko kamieniołomu stanowią dużą wartość i są klasyfikowane jako pomnik przyrody nieożywionej. Jeśli chodzi o staw Żabie Oczko, stanowi on znakomitą atrakcję w Sudetach. Malownicze ujęcie wody przypadnie do gustu zwolennikom akwenów otoczonych skalnym krajobrazem.

Opis szlaku na Gwarkową Perć i nad Żabie Oczko

Gwarkowa Perć

Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Nie tylko naturalne zasoby są imponujące. Jeśli chodzi o atrakcje w województwie opolskim, warto odwiedzić ruiny Zamku Biskupów Wrocławskich w Ujeździe. Zamek ten, swój początek miał w XIII wieku i był własnością biskupów wrocławskich. Dziś obiekt funkcjonuje jako zabytek, wpisany na listę 15 maja 1964 roku. Po sporym obiekcie zostały dziś tylko niektóre mury. Odwiedzający Ujazd, mogą podziwiać dawną architekturę od strony południowej. Sam zamek ma na swoim koncie wiele przemian, niegdyś pełnił on rolę baszty mieszkalnej, następnie dobudowano do niego dom biskupi, a następnie całość zmodyfikowano na styl gotycki.

Zobacz Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Zamek Biskupów Wrocławskich w Ujeździe

Góra Świętej Anny – najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej

Największe wzniesienie na Wyżynie Śląskiej ma wysokość 408 m n.p.m, w obrębie gminy Leśnica. Mowa tu o Górze Świętej Anny, na której znajduje się zabytkowa bazylika i sanktuarium, z rzeźbą świętej Anny Samotrzeciej z XV wieku. Zastanawiając się, co warto zobaczyć w województwie opolskim, warto skierować kroki właśnie na to wzniesienie. To doskonałe miejsce na spacer z rodziną i poznanie historii miejsca. Wcześniejsza nazwa tego szczytu brzmiała Chełmska Góra, a często mówi się na nią Annaberg. Sama góra jest ciekawym miejscem do odwiedzenia, a tłumnie odwiedzający ją wierni utwierdzają w przekonaniu, że warto tu być.

Zobacz Górę Świętej Anny

Góra Świętej Anny

Miasto Prudnik – atrakcje

Jeżeli mowa o atrakcjach w okolicach Opola, Prudnik to miasto, które trzeba poznać. Argumentów ku temu jest wiele, a jeden z nich to miejski Rynek z zachowanym średniowiecznym układem. Prudnik liczy około 21 tysięcy mieszkańców i łatwo wyruszyć z niego na Główny Szlak Sudecki. Zobacz tam wieżę zamkową, nazwaną wieżą Woka, Wieżę Bramy Dolnej, Studnie Miłości, wspomniany Rynek, kościół świętego Michała Archanioła, Willę Hermana Frankla, cmentarz żydowski w Prudniku, wieże widokową na Koziej Górze (o której opowiemy więcej), sanktuarium świętego Józefa i zakon Franciszkanów oraz wiele innych. Widać gołym okiem, że to miasto jest bogate w zabytki, a żeby je zwiedzić, potrzebny jest co najmniej jeden dzień.

Zobacz najciekawsze miejsca w Prudniku

Atrakcje w Prudniku

Wieża widokowa na Koziej Górze

Atrakcje w województwie opolskim to zwykle piękne widoki, do których należy wieża widokowa w Prudniku, dostępna za darmo, przez cały sezon. Można z niej podziwiać całe miasto i zrobić zdjęcia. Z pewnością obiekt zapewni atrakcje dla dzieci i dorosłych. Kozia Góra mierzy 317 m n.p.m. Budowla posiada zadaszenie z tarasem, a pod wieżą znajdują się drewniane ławki ze stolikami. Warto zaplanować tu dłuższe posiedzenie z własnym prowiantem i napawać się naturą, ciszą i spokojem. Nieopodal wieży leży Sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie, gdzie przebywał kardynał Polski – Stefan Wyszyński.

Wieża widokowa na Koziej Górze

Zamek, czy jednak Pałac w Mosznej?

Chciałbyś zobaczyć zamek, niczym z bajek Disneya? Obiekt w Mosznej jest rozbudowany, bo uchował się w świetnym stanie, a przy okazji ma bogatą ofertę dla klientów w każdym wieku. Z całą pewnością świetnie odnajdą się tu dzieci. Na miejscu odbywa się wiele imprez okolicznościowych, a gospodarze oferują także nocleg w odrestaurowanych pokojach. Poza tym znajdziesz tutaj odnowę biologiczną, restauracje, sale konferencyjne i park zamkowy. Wewnątrz jest sklep i możliwość zorganizowania sesji zdjęciowej. Zwiedzaniu Zamku-Pałacu w Mosznej to punkt obowiązkowy podczas wycieczki do województwa opolskiego.

Zwiedzanie Pałacu – Zamku w Mosznej

Zamek w Mosznej

Nysa i jej atrakcje

Nysa to miasto w województwie opolskim przyciągające wielu turystów w każdym sezonie. Imponuje tu ilość zabytków i architektura całego miasta. Nysa jest świetnie skomunikowana z ośrodkami na Górnym Śląsku, Dolnym Śląsku i w Czechach. Miasto uznawane jest za perłę śląskiej architektury, między innymi za sprawą panoramy stu wież, która rozpościera się na tym terenie.

Bazylika świętego Jakuba i świętej Agnieszki to miejsce godne polecenia turystom. Śląski Rzym, czy Śląskie Ateny to przydomki, które nie wzięły się znikąd. Warto odwiedzić Dom Wagi Miejskiej oraz popularną fontannę Trytona. Kościół świętego Piotra i Pawła to barokowy cud, przepełniony freskami i gustownym wystrojem wnętrza. Oprócz tego znajdziemy tu wiele wież widokowych, Fort Wodny, Twierdzę Nyską, piękne pałace i trasy rowerowe.

Atrakcje w Nysie

Nysa - atrakcje

Pałac w Kopicach – tajemniczy zabytek województwa opolskiego

Poznaj obiekt z rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego. Jeśli interesują Cię atrakcje na Opolszczyźnie, to będzie to doskonały wybór. Wzniesiony w XIX wieku pałac przypomina baśniową wizję budowli. Niestety przez zły stan techniczny i inne sprawy, jest on niedostępny dla zwiedzających, a wręcz monitorowany pod kątem wyłapywania nachalnych turystów.

Pałac ma za sobą trudną historię, która przyczyniła się do jego upadku. Był podpalony w czterech miejscach jednocześnie. Właściciel, który kupił pałac, nie podjął żadnych kroków w sprawie naprawy zabytku i przywrócenia dawnej świetności. W ten sposób nie można poczynić żadnych kroków, aby budynek uratować i uczynić go potęgą na miarę Zamku w Mosznej. Mimo niekorzystnego stanu warto obejrzeć budowlę z zewnątrz.

Zobacz Pałac w Kopicach

Pałac w Kopicach

Stobrawski Park Krajobrazowy

Atrakcje dla dzieci to niezwykle ważny punkt rodzinnych wypraw. Tym razem, zamiast miejskich uciech proponujemy relaks na łonie natury, 25 kilometrów od samego Opola. Wewnątrz puszczy można odnaleźć między innymi Wilczą Budę, czyli karczmę, która od 300 lat stoi w otoczeniu drzew.

Poznaj także najmłodszy park na Opolszczyźnie, który może poszczycić się również jednym z największych rozmiarów w regionie. Stobrawski Park Krajobrazowy zajmuje 52 636,5 ha i wchodzi w teren aż dwunastu gmin. Przez taką wielkość terenu, najlepiej wybrać się tu na przejażdżkę rowerową ze swoimi bliskimi. Ruch i świeże powietrze to dobre połączenie. Jest tu także wiele ścieżek na spacery, a walory kulturowe, historyczne oraz przyrodnicze sprawiają, że warto przemierzać tutejsze szlaki.

Atrakcje w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Gród w Biskupicach pod Byczyną

Sala tortur, dziedziniec, mury obronne, podgrodzie z maszynami oblężniczymi i torem łuczniczym – wszystko to można w drewnianym grodzie rycerskim pod Byczyną. Gród jest otwarty dla turystów cały rok, z wyjątkiem dni zarezerwowanych na indywidualne zwiedzanie. Przed zaplanowaniem wycieczki w to miejsce, warto zadzwonić do właścicieli obiektu i dogadać wszelkie szczegóły.

Gród jest stylizowany na czasy średniowieczne, jest on wykonany z drewna modrzewiowego i powstał w 2005 roku. Projekt jest chlubą gminy Byczyna i ściąga wiele ciekawych gości. Poza zwykłym zwiedzaniem, wewnątrz odbywają się turnieje rycerskie i wiele ciekawych eventów. To doskonały sposób, aby zaskarbić sobie dorosłych i wprowadzić dzieci w interesujący świat historii.

Zobacz Gród w Biskupicach pod Byczyną

Gród w Byczynie

Opole – stolica województwa opolskiego

Jeśli chodzi o atrakcje w województwie opolskim, to w Opolu czeka cała masa wrażeń i atrakcji dla dzieci. Ogród zoologiczny to ważny punkt zwiedzania okolicy (więcej o nim w dalszej części wpisu). Polecamy także sanktuarium świętego Jacka, katedrę Podwyższenia Świętego Krzyża, czy galerię sztuki współczesnej. Jeśli chodzi o muzea, znajduje się tutaj: Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Wsi Opolskiej. Z całą pewnością jest tu wiele do zwiedzania, a jeszcze więcej do przeżycia. W Opolu dzieje się wiele, jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne. Miasto tętni życiem w lecie i jest świetną okazją do duchowego wzbogacenia się. Znajdziesz tutaj także nocleg w przystępnej cenie dla siebie i rodziny.

Zobacz najciekawsze miejsca w Opolu

Atrakcje w Opolu

ZOO Opole – główna atrakcja turystyczna dla dzieci

Interesują Cię atrakcje dla dzieci w Opolu? Ogród zoologiczny to świetna oferta dla wszystkich osób lubiących zwierzęta. Poznaj faunę z najlepszej strony. Specjalnie dla odwiedzających w opolskim zoo przygotowano stanowiska dla ptaków, ssaków, gadów, ryb, bezkręgowców i płazów. Poznaj orientalne gatunki zwierząt i wejdź do ich świata. Wyprawa do zoo to zawsze ważny punkt wycieczki. Dzięki atrakcjom parku w Opolu można wewnątrz obiektu spędzić cały dzień. W listę atrakcji wpisane jest karmienie zwierząt przez pracowników zoo, park linowy i bogata oferta edukacyjna. ZOO Opole to świetne miejsce, w którym każdy może znaleźć swój ulubiony gatunek zwierząt. Spacer parkiem jest czystą przyjemnością.

Zobacz więcej szczegółów dotyczących ZOO w Opolu

ZOO Opole

Zakrzowska Szpica – najwyższe wzniesienie gminy Gogolin

Zakrzowska Szpica położona jest na Wyżynie Śląskiej, na grzbiecie Chełmu. Góra, to świetny punkt wypraw dla każdego. Na szczycie znajdziemy pięciometrowy, kamienny obelisk, który ma kształt ostrosłupa. Góra Szpica przyciąga wielu turystów, również za sprawą ciekawej historii. Obelisk upamiętnia przejęcie Śląska przez Prusy, choć podaje się także, że jest ona geodezyjnym punktem do pomiaru. Tej informacji nie udało się jednak potwierdzić. Sam obelisk jest obecnie otoczony przez drzewa. W pobliżu można rozpalić ogień na palenisku. Znajdziemy tam także stoliki i ławki wybudowane z dostępnych w lesie surowców.

Zobacz więcej informacji o Zakrzowskiej Szpicy

Zakrzowska Szpicy

Rzeźba Ikara w Ligocie Dolnej

Płaskorzeźba upamiętniająca legendarnego Ikara to świetne miejsce na wyprawę. Powstanie płaskorzeźby datuje się na 1939 rok i przedstawia ona symbol NSFK, czyli organizacji paramilitarnej. Według legendy tytułowy Ikar upamiętnia śmierć jednego lotnika, który nie wylądował szczęśliwie na ziemi. Niestety wszystkie teorie o lotniku opierają się na domysłach i nie ma żadnych potwierdzonych danych na ten temat. Warto zobaczyć miejsce, które otoczone jest kultem latania. Rzeźba Ikara w Ligocie Dolnej wiąże się także z istniejącym tam aeroklubem, powstałym po wojnie.

Zobacz Rzeźbę Ikara w Ligocie Dolnej

Rzeźba Ikara w Ligocie Dolnej

Zamek i schrony wojenne w Otmuchowie

Mury to niemi świadkowie wydarzeń, a ściany mają uszy. Warto więc odwiedzić te miejsca, które widziały i słyszały już wszystko. Jednym z nich jest Zamek w Otmuchowie, który cieszy się renomą w regionie. Poznaj unikalne miejsce noclegowe, które przyciąga turystów, chcących poczuć się jak książęta i księżniczki. Zamek to duży kompleks, który zawiera w sobie także park, z łatwym transportem do Jeziora Otmuchowskiego. To świetne miejsce pod kątem lokalizacji, ponieważ w okolicy istnieje wiele jezior, malowniczych górskich ścieżek oraz zabytków. Na zamku działa także restauracja z tarasem, sala konferencyjna, wieża widokowa i cela głodowa. Poza świetnym jedzeniem i noclegiem warto przeżyć tu coś niezwykłego w miejscu z historią i tradycją.

Zobacz Zamek w Otmuchowie

Zamek w Otmuchowie

Ruiny Zamku Książąt Opolskich w Strzelcach Opolskich

Jak z większością zamków na Opolszczyźnie, również tu pozostały jedynie ruiny. Nie znaczy to, że nie warto eksplorować tego miejsca i zapoznać się z jego genezą. Zamek stworzył sam Bolesław I, który to nadał Strzelcom Opolskim prawa miejskie. Książę Bolesław postawił zamek na miejscu wcześniejszego grodu, który uległ zniszczeniu. Wzniesiony zamek stanowił uzupełnienie murów obronnych miasta, dodanych do budowli w kolejnych latach. Ruiny Zamku Książąt Opolskich w Strzelcach Opolskich to świetne miejsce dla entuzjastów historii. Ostatnim księciem mającym zamek w posiadaniu był Bolko V. Następnie był pod kontrolą Piastów opolskich, aż do 1532 roku. Po tym okresie dzieje zamku były burzliwe, był on w rękach czeskich, podczas których przebudowano go na pałac renesansowy.

Zamek w Strzelcach Opolskich

Diabelskie Ruiny w Rożniątowie

Szukając nowych wyzwań, postaw na atrakcje w województwie opolskim. W gminie Strzelce Opolskie, poza zamkiem Książąt Opolskich istnieją jeszcze diabelskie ruiny. Historia nie była szczęśliwa dla tego obiektu, który aktualnie został przykryty przez roślinność. Ciężko jest ustalić, po czym pozostały to ruiny, natomiast na temat narosło wiele legend. Jak głoszą podania był tam kościół, który przetrwał w szczątkach, razem z głazami miotanymi przez diabła. Inna legenda mówi o tym, że miała powstać tam kaplica, ale nawet ona nie powstała przez śmierć Hrabiny zlecającej pracę. Inna legenda głosi z kolei, że wewnątrz góry śpią rycerze Królowej Jadwigi, którzy czekają na niebezpieczeństwo, aby się wybudzić. Bardziej prawdopodobna historia mówi o tym, że w ówczesnym kościele wichura zwiała dach.

Zobacz Diabelskie Ruiny w Rożniątowie

Diabelskie Ruiny w Rożniątowie
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

2 komentarze

  • Gosia

    Dzień dobry. Piękna relacja. Przy kolejnych odwiedzinach na Opolszczyźnie zapraszam także do Krapkowic…z przyjemnością pokażę Basztę a latem można skorzystać z atrakcji portu Jahtowego zwiedzić zamek w pobliskim Rogowie i wiele innych.
    Świetny blog. Pozdrawiam.

  • Drzwi automatyczne Opole

    Teraz mamy nowy pomnik na wzgórzu kolo solarisa – nawet ciekawy. Łanie sie komponuje w zdjęciach z tłem zamku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *