Pałac w Kopicach – niezwykła ruina. Takie miejsce znajduje się w Polsce

Na mapie Opolszczyzny znajduje się niezwykłe miejsce, które od bardzo wielu lat popada w ruinę. Mowa o Pałacu w Kopicach wzniesionym w XIX wieku, który z zewnątrz wygląda jak z bajki, a tak naprawdę jest w fatalnym stanie i niedostępnym dla zwiedzających. Obiekt jest monitorowany i pilnowany przez firmę ochroniarską 24 godziny na dobę. Wejście na jego teren zagrodzone jest siatką i bramą. Zobacz na poniższe zdjęcie, a następnie poznaj historię upadku pięknej budowli z Kopic.

zamek w kopicach

Kartka z historii Pałacu w Kopicach

Wszystko zaczęło się w 1783 roku, gdy starą siedzibę postanowiono przebudować na klasycystyczną rezydencję. Inicjatorem był Heinrich Kasper, a autorem Hans Rudolph – architekt. Kilkadziesiąt lat później w 1859 roku Hans Ulrich von Schaffgotsch zakupił okoliczne ziemie w Kopicach dla swojej młodej żony Joanny. Była to kobieta z ubogiej rodziny, która wiele w swoim życiu przeszła.

Nazwana została śląskim Kopciuszkiem. 4 lata później obecni właściciele zlecili kolejną przebudowę. Od 3 stron budowlę otaczały rozległe stawy. Oprócz nich zlecono założyć ogród zimowy, sad, oranżerię, ogrody kwiatowe oraz warzywne. Wszystko tam tętniło życiem. Przed rezydencją nazywaną pałacem na wodzie znajdowały się dywany kwiatów o przepięknych wzorach i barwach. Aż żal, że nie można oglądać tego obecnie, ponieważ na pewno byłaby to jedna z najpiękniejszych budowli w Polsce.

Jednak pałac to nie było wszystko. Całość dopełniał ogromny park krajobrazowy o powierzchni ponad 60 hektarów. W nim wzniesiono kilka charakterystycznych miejsc: posąg bogini Nike, świątynia DIany, kaplica rodziny Schaffgotschów czy sztuczne ruiny. Do 1945 roku rezydencja należała do wspomnianych wcześniej właścicieli. Po wojnie jeszcze kilka lat pałac stał w pełni swojego blasku. Niestety wyposażenie na przestrzeni lat zostało kradzione, a obiekt niszczony. Pełnił on później funkcję magazyny na zboże.

zwiedzanie palacu w kopicach
kopice palac

Podpalenie Pałacu w Kopicach – kto, kiedy i dlaczego to zrobił?

7 października 1956 roku w Kopicach wybuchł pożar. Palił się pałac. Strażacy zjechali się z różnych stron. Mieli brać wodę z pobliskiego stawu, jednak ktoś wcześniej ją z niego wypuścił. Akcja gaszenia pożaru trwała całą dobę. Z pałacu zostały tylko grube, kamienne mury. Straty oszacowano na prawie pół miliona złotych. Prowadzono śledztwo odnośnie podpalenia, jednak niczego nie ustalono. Sprawa została zamknięta. Wiadomo jest, że ktoś specjalnie podpalił pałac, ponieważ była to fachowa robota. Budowla została podpalona w czterech miejscach jednocześnie.

Jak dalej potoczyły się losy pałacu? Czy zostanie odbudowany?

W 1990 roku pałac zakupił od gminy Grodków krakowski biznesmen Andrzej Koc, który miał przywrócić dawną świetność. Niestety nic z tego nie wyszło, a nowy właściciel nie przyjechał już do Kopic ani razu. Po tych wydarzeniach pałac stał się wielkim zarośniętym śmietniskiem, a to, co było jeszcze choć trochę wartościowe, zniknęło. Po drodze pojawiały się kolejne światełka nadziei, jednak wszystko tak szybko się kończyło, jak się zaczynało. Obecnie Pałac w Kopicach jest ogrodzony i nie ma do niego dostępu. Jest monitorowany i chroniony przez całą dobę. Nie wiadomo, czy ktoś podejmie się jego odbudowy.

zniszczony palac na opolszczyznie

Pałac w Kopicach – informacje praktyczne

Adres: Kopice 47, 49-200 Kopice. Współrzędne: 50.646092, 17.446315.

Dojazd: Pałac w Kopicach znajduje się przy drodze numer 385. Z Opola to około 40 minut drogi. Jadą od strony Grodkowa, w Kopicach za sklepem trzeba skręcić w prawo.

Parking: Tuż przed pałacem. Współrzędne: 50.646630, 17.445850.

Zwiedzanie: Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania. Można obejrzeć go wyłącznie z zewnątrz. W całkowicie innym stanie jest świetnie zachowany Pałac w Mosznej, do którego zachęcamy, aby się wybrać.

palac w kopicach
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.