stobrawski park krajobrazowy co warto zobaczyc
Opolskie,  Podróże z dzieckiem

Co robiliśmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym? Ciekawe miejsca + MAPA

Do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego jechaliśmy prosto po nocy spędzonej w mieszkaniu w Opolu. Do miasta jeszcze wrócimy w kolejnych wpisach, ponieważ spędziliśmy tam kolejne dni, ale tymczasem wyjeżdżamy 30 kilometrów od Opola, żeby wykorzystać piękny dzień i złapać lutowe promienie słońca. Kontynuujemy naszą podróż samochodową po województwie opolskim i odkrywamy jego najciekawsze miejsca.

park w pokoju my na szlaku
borsuk w stobrawskim parku krajobrazowym

Wydmy w Kosowcu

Pierwszym miejscem, które chcemy odwiedzić, jest Kosowiec – przysiółek Dąbrówki Łubniańskiej, gdzie znajdują się jedne z największych wydm na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Do Kosowca dojechaliśmy w miarę sprawnie, jednak później po minięciu domów jechało się bardzo kiepsko ze względu na ubitą drogę. Po dotarciu na miejsce wystarczy zabrać plecak i ruszyć na eksplorowanie piaszczystego terenu.

Przy odrobinie wyobraźni można sobie pomyśleć, że jesteśmy gdzieś nad morzem. Miejsce warto zobaczyć, ponieważ jest tam cicho i spokojnie. W pobliżu znajdują się przepiękne lasy, po których można udać się na pieszą wycieczkę. Jeśli jest śnieg, to okoliczni mieszkańcy i turyści urządzają tam sobie jazdę na sankach.

Informacje praktyczne o wydmach w Stobrawskim Parku Krajobrazowym

Dojazd i parking: Z centrum Dąbrówki Łubniańskiej trzeba kierować się na Kosowiec. Po minięciu parkingu z prawej strony wjeżdża się na wąską drogę. W Kosowcu jedziemy cały czas prosto w kierunku torów kolejowych. Od tego momentu zaczyna się kiepska droga. Uwaga! W Kosowcu nie skręcamy na ulicę Kosowce. Samochód można zatrzymać na poboczu.

Współrzędne wydmy: 50.815416, 18.044558.

Zwiedzanie: Wydmy można oglądać o każdej porze, ponieważ jest to teren otwarty. Nie ma żadnych biletów wstępu.

wydma w kosowcu
wydmy z opola
wydmy w kosowcu
kosowiec wydmy

Studzionka – kapliczka i cudowne źródełko

Wróciliśmy z Kosowca w kierunku Dąbrówki Łubniańskiej. Tam zatrzymaliśmy się na obszernym parkingu przy tabliczce ze znakiem na Studzionkę. Spakowaliśmy co potrzeba i ruszyliśmy w kierunku cudownego miejsca. Do niego przyjeżdżają pielgrzymi z całej Polski. Z parkingu trasa wiedzie przez las i przejść ją można w ciągu 20 minut. Po drodze jest okazja zobaczenia mniejszych niż w Kosowcu wydm. Jest to również ciekawy widok.

O co chodzi z tym cudownym źródełkiem? Niegdyś pewien Rolnik Szymon z pobliskiej miejscowości pracował w polu. Od wielu lat zmagał się z chorobą. Pewnego dnia zmęczony siadł pod drzewem, a że był spragniony, doczołgał się do źródełka. Tam napił się wody, i siły mu powróciły. Od tego momentu zaczęto uważać, że woda ma cudowne właściwości.

Informacje praktyczne o Studzionce

Dojazd i parking: Z centrum Dąbrówki Łubniańskiej jedziemy tak samo jak wyżej na Kosowiec. Po prawej stronie będzie duży parking. Tam można zostawić samochód.

Współrzędne Studzionki: 50.802827, 18.000325.

stobrawski park krajobrazowy parking
szlak niebieski do studzionki
wydma studzionka
stobrawski park z dzieckiem
kapliczka studzionka
kaplica studzionka
cudowne zrodelko studzionka

Zabytkowy park w Pokoju

Ostatnim miejscem, jakie zobaczyliśmy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, był zabytkowy park w miejscowości Pokój. Niegdyś to miejsce tętniło życiem. Teraz jest coraz bardziej zaniedbany i wchodzi się na jego teren na własną odpowiedzialność. Spacer pośród ogromnych drzew, ruin rzeźb i parkowych obiektów może sprawić, że pokochasz to miejsce. Pierwsze nasze spostrzeżenie było takie, że wszystko to wygląda tragicznie. Wszystko było zniszczone.

W centralnym punkcie stał pałac, od którego rozchodziły się gwiaździste aleje. Idąc zgodnie z mapą, natrafić można na różne obiekty. Są tam między innymi: pomnik śpiącego lwa, salon wodny, Elizjum czy Świątynia Matyldy. My zwiedzanie zabytkowego parku w Pokoju podzieliliśmy na dwie części. Jedną część parku zwiedziliśmy, idąc od strony kościoła w Pokoju, a drugą z parkingu przy drodze 454.

Informacje praktyczne o parku w Pokoju i mapa

Parking (zwiedzanie pierwszej części parku): Zatrzymaliśmy samochód na ulicy 1 Maja przy kościele Ewangelicko-Augsburskim pod wezwaniem Księżnej Zofii. Współrzędne parkingu: 50.904005, 17.839092. Przy wejściu głównym do parku nie ma żadnego miejsca do zatrzymania samochodu.

Parking (zwiedzanie drugiej części parku): Przy drodze 454 w kierunku Opola z prawej strony znajduje się zatoczka, na której został wyznaczony bezpłatny parking. Z tego miejsca najszybciej można dojść do Elizjum i Świątyni Matyldy. Jak dla nas są to najciekawsze obiekty, które można zobaczyć w Pokoju. Współrzędne: 50.884348, 17.842848.

Godziny otwarcia: Park można zwiedzać o dowolnej porze, ponieważ jest on ogólnodostępny.

wejscie do parku w pokoju
swiatynia w pokoju
ruiny swiatyni w pokoju
zniszczone rzezby w pokoju
pomnik spiacego lwa
park w pokoju parking
swiatynia matyldy
park w pokoju z dzieckiem
elizjum
elizjum park
elizjum w pokoju

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *