Najciekawsze miejsca w Nysie, które udało nam się zobaczyć

Nysa to miasto, które chodziło za nami już od kilku lat. Zawsze jak jeździliśmy w Sudety, to przejeżdżaliśmy w pobliżu i w końcu nadszedł czas, żeby do miasta przyjechać. Nysa leży w powiecie nyskim w województwie opolskim i była punktem na naszej mapie podróży, a to za sprawą ciekawych miejsc, które warto tam zobaczyć. W pierwszej kolejności chcieliśmy znaleźć miejsce parkingowe, które będzie znajdowało się blisko rynku i pozwoli nam podczas spaceru poznać wszystkie ciekawe miejsca. Byliśmy w godzinach popołudniowych, dlatego ciężko było gdzieś stanąć. Ostatecznie znaleźliśmy miejsce przy ulicy Parkowej tuż obok Starostwa Powiatowego.

Ruszamy na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Nysie

Rozpoczynamy od informacji turystycznej

Rozstajemy się z samochodem i jak zwykle tupiemy do ciekawych miejsc w mieście. Pierwszymi krokami udajemy się do Bastionu świętej Jadwigi. Tam jak się okazuje, znajduje się Informacja Turystyczna. Przy pierwszej próbie okazuje się, że jest chwilowo zamknięta, ale podczas drugiego podejścia już w środku ktoś jest.

Wchodząc do budynku, pomyśleliśmy, tylko aby zabrać jakąś mapkę dotyczącą zwiedzania miasta i ewentualnie jakąś broszurkę z opisami tych miejsc. Okazało się, że w informacji znajduje się odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu. Nie dość, że wskazał nam najciekawsze miejsca w mieście, to zaprosił nas na wystawę znajdującą się w tym samym budynku w pomieszczeniu obok i opowiedział nam z pasją historię miasta i okolicy. Było to bardzo ciekawe i dla nas bardzo miłe.

To miejsce powinno być wzorem dla innych punktów informacyjnych. Czasem spotykaliśmy się z ludźmi, którzy wyglądali, jakby mieli pracować w tym miejscu za karę, albo całkowicie byli niedoinformowani o atrakcjach turystycznych swojego terenu, a tu naprawdę czekała na nas taka niespodzianka. Brawo!

nysa atrakcje

Bastion świętej Jadwigi

Bastion św. Jadwigi w Nysie to zabytkowe miejsce, które jest pozostałością po umocnieniach habsburskich. Pełnił różne funkcje. Był między innymi miejscem, gdzie przygotowywano amunicję w czasie oblężenie wojsk napoleońskich, był więzieniem dla jeńców z francuskich terenów, ale też później pełnił funkcję koszar. Dodatkowo przed budynkiem na dziedzińcu istniał jeszcze jeden i służył do przechowywania sprzętu artyleryjskiego. Do dziś możemy podziwiać dwukondygnacyjne kazamaty kamienno-ceglane, które powstały dzięki przebudowie wykonanej w latach 1771-1774 przez Prusaków. Teraz są częściowo przykryte nasypem, który otacza dziedziniec. W 2008 roku ukończono renowację tego miejsca.

Informacje praktyczne

  1. Współrzędne geograficzne: 50.476162, 17.331726,
  2. Adres: Piastowska 19, 48-300 Nysa,
  3. Parking w Nysie: 50.475948, 17.332184,
  4. Obiekt otaczają następujące ulice: Piastowska, Forteczna, Armii Krajowej i Wincentego Pola,
  5. Telefon kontaktowy do Informacji Turystycznej: 77 433 49 71,
  6. Wejście na dziedziniec jest darmowe,
  7. W budynku działa Informacja Turystyczna i gastronomia, a Bastion po renowacji jest miejscem kulturalnym Nysy. 
bastion swietej jadwigi

Wieża Bramy Wrocławskiej

Wieża Bramy Wrocławskiej to jedna z perełek w Nysie, którą koniecznie musisz zobaczyć. Ma już 670 lat, bo została wybudowana w 1350 roku, a piękne zwieńczenie dokończono w wieku XVII. Jest to pozostałość po murach miejskich Nysy, które z biegiem czasu traciły znaczenie. Jest jedną z wież, które zachowały się ze średniowiecznego systemu obronnego miasta. W pierwszej wersji posiadała jeszcze iglicę, ale niestety uległa zniszczeniu przez pożar w 1642 roku. Wysokość wieży sięga 33 metry. Współrzędne: 50.47676, 17.334909.

wieza bramy wroclawskiej

Wieża Bramy Ziębickiej

Wieża Bramy Ziębickiej to czterokondygnacyjna wieża wybudowana z cegły z dodatkiem ciemniejszej zendrówki. Obiekt ten podczas swojego istnienia, kilka razy został przebudowany i podwyższany. Wieża była samodzielnym obiektem, a dostępna była z poziomu korony murów miejskich.

Wskazuje nam na to zamurowany otwór wejściowy znajdujący się na poziomie drugiego piętra i poniżej jego widoczne kroksztyny, które kiedyś miały zastosowanie przy drewnianym pomoście. Dziś osiąga wysokość 42 metrów. Ostatnia kondygnacja jest znacznie węższa od pozostałych, a na jej szczycie znajduje się krenelaż. Współrzędne: 50.474679, 17.330335.

wieza ziebicka

Piękna Studnia w Nysie

Piękna Studnia w Nysie to wyjątkowa studnia, która jest cudownie zdobiona. Kowalska robota wykonana jest bardzo pięknie. Na 5-metrowej czasze studni oraz cembrowni znajdziesz postacie smoków, główki aniołków, motywy kwiatów oraz zwierząt. Na szczycie znajduje się złoty, dwugłowy orzeł austriackich Habsburgów. Wyróżnia się wśród innych studni dostępnych w miastach. Na tej widać przepych i bogactwo.

Powstała w 1686 roku, a fundatorem był ówczesny burmistrz Kasper Naas. Jej głębokość sięga 7 metrów. Z tej studni mieszkańcy Nysy wodę czerpali do 1880 roku, później odeszło się od tego, bo nastał czas budowy i czerpania wody z wodociągów. Przez wszystkie te lata tak jak inne zabytki miasta studnia była skazana na nieprzychylne działania, typu bombardowanie miasta, wandalizm, korozję. Nie ucierpiała w dużym stopniu. Dziś cieszy się tak dobrą formą, dzięki renowacji i zabiegom konserwatorskim.

Jeśli odwiedzisz studnie nocą, to zobaczysz piękne ornamenty, bo studnia jest podświetlona. Istnieje przesąd, że jeśli wrzucisz pieniążka do środka, to musisz obiecać, że jeszcze tutaj przyjedziesz. Współrzędne: 50.474962, 17.333871.

studnia w nysie
przewodnik
cudowna studnia nysa

Wieża Ratuszowa i Rynek wielkim placem budowy

Po dojściu na Rynek okazało się, że Nysa, to wielki plac budowy. Nie mogliśmy zobaczyć piękna tego miejsca, ponieważ wszędzie trwały prace budowlane. Fontanna Trytona znajdująca się przy rynku została otoczona przez taśmy bezpieczeństwa. W pierwszej wersji rynek był średniowiecznym placem targowym. Serducho tego miasta jest duże, z tego co wiemy, to co do wielkości jest trzecim na historycznym Górnym Śląsku. Obecna nowa Wieża Ratuszowa jest najmłodszą w naszym kraju. Została odbudowana i oddana do użytku 22 grudnia 2008 roku.

fontanna trytona w nysie

Punkt widokowy na Nysę

Teraz wieża jest bardzo dobrym punktem widokowym, a jej wysokość sięga 78 metrów i zakończona jest iglicą. Na szczyt możesz dotrzeć, korzystając z szybkiej windy. Ceny biletów to 5 zł normalny 2,50 ulgowy. My skorzystaliśmy z tej okazji i udaliśmy się na 13-ste piętro windą. Rzeczywiście, aby wyjechać na samą górę, musieliśmy poczekać kilka sekund. Widoki dech zapierają. Byliśmy bardzo zadowoleni, w sumie jak z większości punktów widokowych. Współrzędne: 50.473819, 17.333273.

wieza ratuszowa nysa
widok na nyse
panorama widokowa nysa
nysa punkt widokowy

Dom Wagi Miejskiej w Nysie

Dom Wagi Miejskiej to budynek, który był bardzo ważny w mieście. W środku znajdował się urząd wagi miejskiej. Budynek należał do zabudowy śródrynkowej wraz z ratuszem i wieżą ratuszową. W pobliżu znajdywały się kramy, ławki i budy handlowe. Pochodzi z początku XVII wieku. Został zniszczony w 1945 roku. Musiały minąć dwa lub trzy lata, aby budynek został odnowiony. Od 1955 roku w środku znajduje się biblioteka publiczna. Budynek jest w stylu renesansowym, posiada fragmenty polichromii oraz rzeźbę Iustitii. Współrzędne: 50.473240, 17.332783.

nysa dom wagi miejskiej

Skarbiec świętego Jakuba

Skarbiec świętego Jakuba to obiekt sąsiadujący z bazyliką świętego Jakuba i Agnieszki. Pochodzi z XV w./XVI w. Budynek jest dzwonnicą, a w jej wnętrzu znajduje się galeria ze zbiorami sztuki sakralnej, m.in.: kielichy i inne naczynia liturgiczne, świeczniki. Będąc tutaj, zobaczysz wystawę rozłożoną w gabloty na trzech piętrach. Bardzo cennymi eksponatami, jakie tutaj się dopatrzymy to krzyż z 1652 roku autorstwa Christophera Waltenbergera, a także ampułę z sercem biskupa wrocławskiego Karola Habsburga. Cała kolekcja jest cennym nyskim zbiorem, nie bez przyczyny miasto było centrum złotnictwa na Śląsku. Współrzędne: 50.474809, 17.334830.

nysa widoki
makieta kosciola

Twierdza Nysa – forty

Nysa posiada system fortyfikacji, który należy do czołówki najlepiej zachowanych na terenie Polski. Niegdyś była to jedna z najsilniejszych śląskich twierdz. Strzegła szlaków handlowych prowadzących na południe. Miłośnicy historii powinni przyjechać tutaj w sezonie, gdy większość fortów jest udostępnionych do zwiedzania. A tych trochę jest.

Oprócz Bastionu świętej Jadwigi, który znajduje się w pobliżu rynku, są także takie zlokalizowane nieco dalej: Fort Wodny, Fort I, Fort II, Fort III, Motofort, Reduta Kapucyńska, Reduta Kardynalska, Fort nad Białą, obwałowania jerozolimskie zewnętrzne i wewnętrzne, kolejowe, wysokie, Flesza Nowa, Bombardier czy Fort Prusy. Ten ostatni jest ciekawy, ponieważ znajduje się tam Forteczna Wieża Ciśnień, na którą można wyjechać i zobaczyć panoramę Nysy. Fort Prusy to najcenniejszy wojskowy zabytek miasta.

fort prusy
forty nysa
twierdza nysa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.