prudnik najwieksze atrakcje
Opolskie,  Podróże samochodowe po Polsce,  Podróże z dzieckiem

Miejsca, które zobaczyliśmy w Prudniku

Podróżując po województwie opolskim, zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Prudniku? Jakie są jego największe atrakcje i czy warto rezerwować sobie na niego czas? Prudnik okazał się dla nas spokojnym miasteczkiem leżącym u stóp Gór Opawskich w województwie opolskim. Prawdopodobnym założycielem miasta był marszałek Królestwa Czech Wok z Rożemberka. Obecnie w mieście ostało się tylko jedno miejsce z pierwotnej zabudowy. To Wieża Woka, o której jeszcze wspomnimy.

wieza widokowa prudnik
widok na prudnik z wiezy
muzeum ziemi prudnickiej z dzieckiem

Rynek w Prudniku

Pierwszym naszym celem, jaki sobie obraliśmy, było dotarcie na rynek. Nie z powodu innego kształtu (ten jest w formie prostokąta tak jak i inne). To jest serducho miasta, które było i jest ważnym i historycznym miejscem. W ciągu swojego istnienia niestety ulegał zniszczeniom w wyniku działań wojennych na tych terenach. W centralnym punkcie znajduje się ratusz (1782) z piękną wieżą, ale można tutaj zobaczyć również Kolumnę Maryjną, pomnik św. Jana Nepomucena oraz barokową fontannę z XVII wieku. Parking znajduje się tuż przy rynku. Współrzędne geograficzne: 50.3216, 17.5803.

rekonstrukcja zamku w prudniku

Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku

Muzeum Ziemi Prudnickiej to muzeum regionalne, do którego wybraliśmy się, aby dowiedzieć się podstawowych informacji, jakie skrywa ziemia prudnicka. Z rynku to mniej więcej 5 minut pieszej drogi. Najpierw byliśmy w Arsenale, który jest główną siedzibą muzeum. Tam zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem co godzinę. Dzięki temu poznaliśmy wiele działów związanych z tymi ziemiami. Najbardziej interesuje nas część historyczna oraz etnograficzna, ale okazuje się, że to miejsce ma wiele do zaoferowania. Udało nam się zobaczyć zbiory z dziedziny archeologii, ekspozycje lokalnego rzemiosła oraz militariów. Dodatkowo zobaczyliśmy ekspozycję poświęconą Stanisławowi Szoździe, który jako dwudziestolatek wraz z Edwardem Barcikiem wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski w kolarstwie w 1970 roku. Dwa lata później wraz z drużyną zdobyli srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Muzeum Ziemi Prudnickiej – adres, dyrektor, cennik, godziny otwarcia

Adres: Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik, współrzędne: 50.321625, 17.582866, dyrektor: Wojciech Dominiak, parking: zatrzymać się można przy ulicy Bolesława Chrobrego

Cennik: 10 zł bilet normalny, 5 zł ulgowy,

Godziny otwarcia Arsenału: od wtorku do piątku wejścia na ekspozycję są co godzinę od 9:00 – 15:00. W drugą sobotę miesiąca także co godzinę od 10:00 – 15:00.

arsenal prudnik
wejscie do muzeum ziemi prudnickiej od ulicy chrobrego
szozda prudnik
wystawy w muzeum ziemi prudnickiej
stroje ludowe prudnik
wystawa w prudniku
wyglad dawnego domu prudnik
militaria w muzeum ziemi prudnickiej
punkt widokowy prudnik
drewniane pamiatki prudnik

Wieża Woka – najstarszy budynek w Prudniku

Wieża Woka to najstarszy zabytek w mieście Prudnik i najstarsza zamkowa wieża na terenie historycznego Górnego Śląska, oraz jedna z najstarszych w Polsce. Piękna budowla zdobiąca miasto jest częścią niegdyś będącego zamku z XIII wieku założonego przez Woka z Rożemberka. Istniało też przypuszczenie, że zamek ten wzniesiony był znacznie wcześniej, mianowicie w 1000 roku przez templariuszy. Jednak informacja ta okazała się błędną, bo zakon ten powstał dopiero w 1118 roku. Niestety w 1428 roku zamek uległ zniszczeniu w wyniku działań wojny husyckiej, a ostatecznie został spalony w 1806 roku. Została tylko wieża, którą 11 lat temu udało się odrestaurować i teraz możemy korzystać z jej punktu widokowego. My mieliśmy okazję zobaczyć ją tylko z zewnątrz, ponieważ poza sezonem turystycznym jest ona zamknięta. Pozostał nam widok na Prudnik z najwyższego punktu Arsenału, na który dotarliśmy z przewodnikiem.

Wieża Woka – adres, parking, godziny otwarcia, cennik

Adres: Zamkowa 8, 48-200 Prudnik, współrzędne: 50.322974, 17.578388, parking: samochód można zatrzymać przy ulicy Zamkowej.

Godziny otwarcia: od 1 maja do 30 września – od wtorku do piątku od godziny 10:00 – 16:00 i w weekendy 10:00 – 18:00. Warto jednak wcześniej zadzwonić, ponieważ w Internecie jest kilka różnych informacji.

Cennik: bilet wstępu kosztuje 5 zł.

wieza woka prudnik

Wieża Bramy Dolnej

Spacerując w pobliżu rynku, warto podejść ulicą Damrota pod Wieżę Bramy Dolnej z 1481 roku, która jest pozostałością po średniowiecznym Prudniku. Wieża jest odnowiona i bardzo ładnie wkomponowała się w urokliwe kamienice miasteczka. Nie ma możliwości zwiedzania budowli w środku, dlatego pozostaje nam tylko obejrzenie jej z zewnątrz. Współrzędne: 50.320922, 17.582951

wieza bramy dolnej prudnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *