Miejsca, które zobaczyliśmy w Prudniku

Podróżując po województwie opolskim, zastanawialiśmy się, co warto zobaczyć w Prudniku? Jakie są jego największe atrakcje i czy warto rezerwować sobie na niego czas? Prudnik okazał się dla nas spokojnym miasteczkiem leżącym u stóp Gór Opawskich w województwie opolskim.

Prawdopodobnym założycielem miasta był marszałek Królestwa Czech Wok z Rożemberka. Obecnie w mieście ostało się tylko jedno miejsce z pierwotnej zabudowy. To Wieża Woka, o której jeszcze wspomnimy.

wieza widokowa prudnik
widok na prudnik z wiezy
muzeum ziemi prudnickiej z dzieckiem

Rynek w Prudniku

Pierwszym naszym celem, jaki sobie obraliśmy, było dotarcie na rynek. Nie z powodu innego kształtu (ten jest w formie prostokąta tak jak i inne). To jest serducho miasta, które było i jest ważnym i historycznym miejscem. W ciągu swojego istnienia niestety ulegał zniszczeniom w wyniku działań wojennych na tych terenach.

W centralnym punkcie znajduje się ratusz (1782) z piękną wieżą, ale można tutaj zobaczyć również Kolumnę Maryjną, pomnik św. Jana Nepomucena oraz barokową fontannę z XVII wieku. Parking znajduje się tuż przy rynku. Współrzędne geograficzne: 50.3216, 17.5803.

rekonstrukcja zamku w prudniku

Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku

Muzeum Ziemi Prudnickiej to muzeum regionalne, do którego wybraliśmy się, aby dowiedzieć się podstawowych informacji, jakie skrywa ziemia prudnicka. Z rynku to mniej więcej 5 minut pieszej drogi. Najpierw byliśmy w Arsenale, który jest główną siedzibą muzeum. Tam zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem co godzinę. Dzięki temu poznaliśmy wiele działów związanych z tymi ziemiami.

Najbardziej interesuje nas część historyczna oraz etnograficzna, ale okazuje się, że to miejsce ma wiele do zaoferowania. Udało nam się zobaczyć zbiory z dziedziny archeologii, ekspozycje lokalnego rzemiosła oraz militariów.

Dodatkowo zobaczyliśmy ekspozycję poświęconą Stanisławowi Szoździe, który jako dwudziestolatek wraz z Edwardem Barcikiem wywalczył pierwsze mistrzostwo Polski w kolarstwie w 1970 roku. Dwa lata później wraz z drużyną zdobyli srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Muzeum Ziemi Prudnickiej – adres, dyrektor, cennik, godziny otwarcia

Adres: Bolesława Chrobrego 5, 48-200 Prudnik, współrzędne: 50.321625, 17.582866, dyrektor: Wojciech Dominiak, parking: zatrzymać się można przy ulicy Bolesława Chrobrego

Cennik: 10 zł bilet normalny, 5 zł ulgowy,

Godziny otwarcia Arsenału: od wtorku do piątku wejścia na ekspozycję są co godzinę od 9:00 – 15:00. W drugą sobotę miesiąca także co godzinę od 10:00 – 15:00.

arsenal prudnik
przewodnik
wejscie do muzeum ziemi prudnickiej od ulicy chrobrego
szozda prudnik
wystawy w muzeum ziemi prudnickiej
stroje ludowe prudnik
wystawa w prudniku
wyglad dawnego domu prudnik
militaria w muzeum ziemi prudnickiej
punkt widokowy prudnik
drewniane pamiatki prudnik

Wieża Woka – najstarszy budynek w Prudniku

Wieża Woka to najstarszy zabytek w mieście Prudnik i najstarsza zamkowa wieża na terenie historycznego Górnego Śląska, oraz jedna z najstarszych w Polsce. Piękna budowla zdobiąca miasto jest częścią niegdyś będącego zamku z XIII wieku założonego przez Woka z Rożemberka. Istniało też przypuszczenie, że zamek ten wzniesiony był znacznie wcześniej, mianowicie w 1000 roku przez templariuszy. Jednak informacja ta okazała się błędną, bo zakon ten powstał dopiero w 1118 roku.

Niestety w 1428 roku zamek uległ zniszczeniu w wyniku działań wojny husyckiej, a ostatecznie został spalony w 1806 roku. Została tylko wieża, którą 11 lat temu udało się odrestaurować i teraz możemy korzystać z jej punktu widokowego. My mieliśmy okazję zobaczyć ją tylko z zewnątrz, ponieważ poza sezonem turystycznym jest ona zamknięta. Pozostał nam widok na Prudnik z najwyższego punktu Arsenału, na który dotarliśmy z przewodnikiem.

Wieża Woka – adres, parking, godziny otwarcia, cennik

Adres: Zamkowa 8, 48-200 Prudnik, współrzędne: 50.322974, 17.578388, parking: samochód można zatrzymać przy ulicy Zamkowej.

Godziny otwarcia: od 1 maja do 30 września – od wtorku do piątku od godziny 10:00 – 16:00 i w weekendy 10:00 – 18:00. Warto jednak wcześniej zadzwonić, ponieważ w Internecie jest kilka różnych informacji.

Cennik: bilet wstępu kosztuje 5 zł.

wieza woka prudnik

Wieża Bramy Dolnej

Spacerując w pobliżu rynku, warto podejść ulicą Damrota pod Wieżę Bramy Dolnej z 1481 roku, która jest pozostałością po średniowiecznym Prudniku. Wieża jest odnowiona i bardzo ładnie wkomponowała się w urokliwe kamienice miasteczka. Nie ma możliwości zwiedzania budowli w środku, dlatego pozostaje nam tylko obejrzenie jej z zewnątrz. Współrzędne: 50.320922, 17.582951

wieza bramy dolnej prudnik

Wieża widokowa na Koziej Górze – punkt, z którego zobaczyliśmy Prudnik

Kozia Góra to wzniesienie, które znajduje się nieopodal Prudnika w części Gór Opawskich na obszarze Sudetów Wschodnich. Wzgórze nazywane jest inaczej Klasztornym Wzgórzem i rozciągają się z niej wspaniałe widoki na miasto Prudnik oraz na najwyższe wzniesienia Gór Opawskich.

Na szczycie wzniesiono w 2009 roku wieżę widokową (dawny poligon wojskowy), która przyciąga mieszkańców i turystów. Dzięki niej szczyt jest bardziej rozpoznawalny. Odwiedzać można ją cały rok i wejście jest bezpłatne. Przy wieży znajdują się ławki i stolik. Na zboczach wzniesienia wzniesione zostało sanktuarium świętego Józefa.

dojscie na kozia gore

Kozia Góra (Klasztorne Wzgórze)

Skąd wzięła się nazwa Kozia Góra? Dowiedzieliśmy się, że podobno niegdyś mieszkańcy wypasali na tym terenie kozy. Inna nazwa, która utrwaliła się po wojnie to Klasztorne Wzgórze lub Klasztorna Góra. Często jednak to wzniesienie mylono z sąsiednim wzniesieniem nazwanym Kapliczna Góra. Dopiero na dawnych niemieckich mapach odnaleziono niemiecką nazwę Ziegen Berg i od tego czasu w świadomości ludzi zaczęła istnieć Kozia Góra.

Oprócz drewnianej wieży, sanktuarium świętego Józefa i licznych ścieżek turystycznych na górze znajduje się Zielony Krzyż Nadziei. Jeśli zwracamy uwagę na szczegóły, to dostrzeżemy kamień przywieziony z Ziemi Świętej z Ogrodu Oliwnego. Został on przywieziony na ziemie polskie przez jednego z franciszkanów. Po północno-zachodniej stronie wzniesienia znajduje się gęsto zarośnięty jar, którego podczas II wojny światowej nazwano Doliną Mordu.

kozia gora krzyz
wieza widokowa na koziej gorze z dzieckiem
wieza widokowa prudnik
widok na prudnik kozia gora

Kozia Góra – informacje praktyczne dla zwiedzających

Wieża widokowa na Koziej Górze – współrzędne miejsca: 50.296389, 17.568306.

Parking i dojazd: dla zmotoryzowanych dobrą informacją jest to, że na wzniesieniu pod samą wieżą znajduje się bezpłatny parking, a droga dojazdowa jest w dobrym stanie. Z Prudnika trzeba jechać na Dębowiec, a następnie za znakami na sanktuarium świętego Józefa. Jeśli pojawi się rozwidlenie dróg, to jedziemy w prawo, ponieważ na drodze w lewo znajduje się zakaz wjazdu.

Szlaki turystyczne do wieży widokowej z Prudnika

Osoby, które zdecydują się na pieszą wycieczkę, mogą rozpocząć swoją wycieczkę w prudnickim parku. Tam prowadzą różne szlaki turystyczne.

  • Szlak zielony – gminny (pieszo – rowerowy) – dystans: 3 kilometry – czas przejścia: 40 minut,
  • Szlak czerwony (pieszy) – dystans: 3 kilometry – czas przejścia: 40 minut,
  • Szlak niebieski (pieszy) – dystans: 3,5 kilometra – czas przejścia: 50 minut.

A jeśli będziesz w okolicach Prudnika, to warto wybrać się na wycieczkę i zdobyć najwyższy szczyt Gór Opawskich, dobrze widoczny już z oddali, czyli Biskupią Kopę. Miejsce bardzo się zmieniło na przestrzeni lat ze względu na wycięcie drzew. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, a pod nim schronisko. Polecamy wycieczkę przez Gwarkową Perć, ponieważ wyjście drabinką podnosi adrenalinę. Biskupia Kopa to najwyższy punkt województwa opolskiego i szczyt należący do Korony Gór Polski.

widoki z koziej gory
kozia gora parking
kozia gora gory opawskie

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.