GRODZISKO chelm
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Grodzisko w Chełmie – miejsce przesiąknięte historią

Niedaleko Bochni i Łapczycy w Małopolsce na górze Chełm znajdują się pozostałości grodziska, które kilkaset lat temu było ważnym punktem strategicznym na trasie z Bochni do Krakowa. Góra Chełm to niewysokie wzgórze mierzące 269 m n.p.m. będące granicą między Pogórzem Karpackim a Kotliną Sandomierską. Grodzisko znajdowało się w najwyższej części wzgórza, a od IX do XI wieku istniała tam osada, która górowała nad dalszą częścią miejscowości, a teraz także nad kościołem.

MISTRZOSTWA

Był to duży gród jednoczłonowy z potrójnymi wałami kolistymi. Obecnie można zobaczyć uskoki, na których istniały wały obronne od strony północnej i zachodniej. Było to centrum obronne dla pobliskich osad w Chełmie, Łapczycy i Targowisku. Jego znaczenie zmniejszyło się przed końcem X wieku na rzecz grodu w Łapczycy. Pojechaliśmy tam, ponieważ kiedyś w Łapczycy obok Wiejskiego Ośrodka Zdrowia stała drewniana rekonstrukcja grodu z palisadami, jednak teraz już tego obiektu nie znajdziemy. Na mapach Google można jeszcze zobaczyć to miejsce.

grodzisko lapczyca

Prehistoryczny trakt kupiecki

Znaleziska, które odkryto na miejscu, pochodzą z III okresu neolitu. Przy grodzisku prężnie rozwijała się osada Chełm, która korzystała z przeprawy przez rzekę Rabę. Były także targ, karczma i kościół. Kwitł tam handel i życie towarzyskie. Podczas I wojny światowej na tych terenach rozegrały się krwawe walki z okupantem. Przez Górę Chełm przebiega Małopolski Szlak Bożogrobców, ukazujący historię i wydarzenia i rolę zakonu na kształtowanie kościoła w Polsce.

dojazd grodzisko chelm

Odwiedzamy grodzisko w Chełmie

Na początku dnia pojechaliśmy do Muzeum Motyli, a następnie do Kopalni Soli w Bochni. Mieliśmy przed zapadnięciem zmroku godzinę czasu, dlatego postanowiliśmy podjechać jeszcze do nieopodal znajdującego się grodziska w Chełmie. W ciągu 15 minut przejechaliśmy z Bochni przez Łapczycę na obszerny parking przy kościele narodzenia świętego Jana Chrzciciela. Tam już wszystkie znaki wskazują kierunek naszego marszu w stronę wczesnośredniowiecznego grodziska.

Na górę nie można wyjechać samochodem, dlatego z parkingu czekało nas około 5 minut spokojnego marszu. Tam znajduje się grota z figurą Matki Boskiej, wiata turystyczna, w której można odpocząć oraz panorama widokowa z zaznaczonymi widocznymi miejscami. A jest co oglądać, ponieważ pięknie prezentują się górskie krajobrazy. Jedynie co boli, to śmieci, które rozrzucone są po grodzisku.

Informacje praktyczne – dojazd i parking

Dojazd: z Bochni na Kraków przez Łapczycę drogą numer 94. W miejscowości Siedlec za Hotelem Lech skręt w prawo na kościół Bożogrobców.

Parking: samochód można zatrzymać na parkingu za kościołem, przy tablicach informujących o grodzisku. Postój jest bezpłatny. Współrzędne parkingu: 49.972301, 20.317954

grodzisko chelm parking
grodzisko chelm
grodzisko w chelmie
grodzisko w poblizu bochni
widoki z grodziska na chelmie
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *