mural w bochni
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Muzeum Motyli w Bochni – czy takie miejsce może być ciekawe?

Jadąc do Bochni do Muzeum Motyli Arthropoda, zastanawialiśmy się, co może być ciekawego w oglądaniu motyli? Muzeum motyli? No właśnie. W takim miejscu jeszcze nie byliśmy, dlatego warto było spróbować czegoś nowego. Bocheńskie muzeum liczy ponad 5000 okazów z całego świata i podobno jest największym tego typu muzeum w Polsce.

Przez prawie 40 lat gospodarz tego miejsca Jan Kobiela gromadził całą kolekcję, którą teraz możny oglądać przy ulicy Tadeusza Czackiego 9. Muzeum Motyli w Bochni, to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Małopolsce. Znajdują się tam motyle we wszystkich kolorach świata. Najstarszym motylem dostępnym w muzeum jest okaz z 1829 roku złapany w Boliwii. Brzmi ciekawie?

muzeum motyli bochnia z dzieckiem
mural w bochni

Skąd motyle w Bochni?

Motyle, które obejrzeliśmy w muzeum w Bochni, pochodzą z własnych zbiorów Pana Jana, a także są zakupione od kolekcjonerów oraz entymologów, którzy mieszkają w różnych stronach świata. Od ponad 10 lat zbiorami zajmuje się jego syn Filip, którego mieliśmy przyjemność poznać podczas naszej wizyty. Co ciekawe pomysłodawcą utworzenia muzeum, była żona pana Jana Kobieli. W nim mogliśmy obejrzeć motyle dzienne i nocne, które zostały podzielone według kontynentów. Są motyle z Europy, Azji, Ameryki Południowej czy Afryki. Pasjonaci planują utworzyć terrarium, aby można było zobaczyć, jak poczwarka przekształca się w motyla. Będzie to bardzo ciekawa obserwacja, którą obecnie można zobaczyć na specjalnie przygotowanym filmie.

muzeum motyli w bochni zwiedzanie
muzeum motyli w bochni
motyle w bochni
bochnia mural motyle

Jak wygląda zwiedzanie Muzeum Motyli w Bochni?

Po wejściu do muzeum i kupnie biletów wstępu Filip Kobiela wprowadził nas w temat motyli, pokazując bardzo ciekawe okazy. Muzeum w Bochni nie jest zbyt duże. Podzielone jest na dwa piętra. Motyle można oglądać przy pomocy lupy, która pomaga dostrzec więcej szczegółów. Na piętrze można obejrzeć film pokazujący przekształcenie się poczwarki w motyla. Jeśli ktoś zbiera pieczątki, to jest okazja przybić.

Miejsce jest dość kameralne, dlatego czasem w tygodniu ciężko jest tam kogoś spotkać. Czas zwiedzania to około 30 minut, chyba że ktoś jest fascynatem tych owadów i chce spędzić tam o wiele więcej czasu. Niektóre motyle swoim wyglądem i kształtem potrafią zachwycić. Poniżej jeszcze kilka praktycznych informacji dotyczących dojazdu, godzin otwarcia, biletów wstępu i parkinu przy Muzeum Motyli w Bochni. A po zwiedzeniu muzeum warto wybrać się jeszcze do kopalni soli w Bochni.

kolorowa malopolska
gatunki motyli w bochni

Cennik, godziny otwarcia, dojazd, parking i inne informacje praktyczne

Adres: Muzeum Motyli Arthropoda, ulica Czackiego 9, 32-700 Bochnia. Telefon: 502 494 622. E-mail: muzeumbochnia@gmail.com. Współrzędne: 49.970058, 20.423619.

Dojazd: Z Krakowa kierujemy się na Łapczycę, autostradą lub drogą numer 94. W Bochni trzeba jechać ulicą Brodzińskiego, Kazimierza Wielkiego, Matejki i Czackiego.

Parking: Najbliższy parking znajduje się na ulicy Orackiej. Godzina postoju płatna 1,50 zł.

Godziny otwarcia: Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 i w sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00.

Cennik: Bilet normalny kosztuje 12 złotych a ulgowy 11 złotych. Dzieci do 4 lat wchodzą bezpłatnie.

muzeum motyli w bochni dojazd
ciekawe miejsca w bochni
bochnia muzeum
bochnia gdzie muzeum motyli

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *