Muzeum Motyli w Bochni – czy takie miejsce może być ciekawe?

Jadąc do Bochni do Muzeum Motyli Arthropoda, zastanawialiśmy się, co może być ciekawego w oglądaniu motyli? Muzeum motyli? No właśnie. W takim miejscu jeszcze nie byliśmy, dlatego warto było spróbować czegoś nowego. Bocheńskie muzeum liczy ponad 5000 okazów z całego świata i podobno jest największym tego typu muzeum w Polsce.

Przez prawie 40 lat gospodarz tego miejsca Jan Kobiela gromadził całą kolekcję, którą teraz możny oglądać przy ulicy Tadeusza Czackiego 9. Muzeum Motyli w Bochni, to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Małopolsce. Znajdują się tam motyle we wszystkich kolorach świata. Najstarszym motylem dostępnym w muzeum jest okaz z 1829 roku złapany w Boliwii. Brzmi ciekawie?

muzeum motyli bochnia z dzieckiem
mural w bochni

Skąd motyle w Bochni?

Motyle, które obejrzeliśmy w muzeum w Bochni, pochodzą z własnych zbiorów Pana Jana, a także są zakupione od kolekcjonerów oraz entymologów, którzy mieszkają w różnych stronach świata. Od ponad 10 lat zbiorami zajmuje się jego syn Filip, którego mieliśmy przyjemność poznać podczas naszej wizyty. Co ciekawe pomysłodawcą utworzenia muzeum, była żona pana Jana Kobieli. W nim mogliśmy obejrzeć motyle dzienne i nocne, które zostały podzielone według kontynentów. Są motyle z Europy, Azji, Ameryki Południowej czy Afryki. Pasjonaci planują utworzyć terrarium, aby można było zobaczyć, jak poczwarka przekształca się w motyla. Będzie to bardzo ciekawa obserwacja, którą obecnie można zobaczyć na specjalnie przygotowanym filmie.

muzeum motyli w bochni zwiedzanie
muzeum motyli w bochni
motyle w bochni
przewodnik
bochnia mural motyle

Jak wygląda zwiedzanie Muzeum Motyli w Bochni?

Po wejściu do muzeum i kupnie biletów wstępu Filip Kobiela wprowadził nas w temat motyli, pokazując bardzo ciekawe okazy. Muzeum w Bochni nie jest zbyt duże. Podzielone jest na dwa piętra. Motyle można oglądać przy pomocy lupy, która pomaga dostrzec więcej szczegółów. Na piętrze można obejrzeć film pokazujący przekształcenie się poczwarki w motyla. Jeśli ktoś zbiera pieczątki, to jest okazja przybić.

Miejsce jest dość kameralne, dlatego czasem w tygodniu ciężko jest tam kogoś spotkać. Czas zwiedzania to około 30 minut, chyba że ktoś jest fascynatem tych owadów i chce spędzić tam o wiele więcej czasu. Niektóre motyle swoim wyglądem i kształtem potrafią zachwycić. Poniżej jeszcze kilka praktycznych informacji dotyczących dojazdu, godzin otwarcia, biletów wstępu i parkinu przy Muzeum Motyli w Bochni. A po zwiedzeniu muzeum warto wybrać się jeszcze do kopalni soli w Bochni.

kolorowa malopolska
gatunki motyli w bochni

Cennik, godziny otwarcia, dojazd, parking i inne informacje praktyczne

Adres: Muzeum Motyli Arthropoda, ulica Czackiego 9, 32-700 Bochnia. Telefon: 502 494 622. E-mail: muzeumbochnia@gmail.com. Współrzędne: 49.970058, 20.423619.

Dojazd: Z Krakowa kierujemy się na Łapczycę, autostradą lub drogą numer 94. W Bochni trzeba jechać ulicą Brodzińskiego, Kazimierza Wielkiego, Matejki i Czackiego.

Parking: Najbliższy parking znajduje się na ulicy Orackiej. Godzina postoju płatna 1,50 zł.

Godziny otwarcia: Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00 i w sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00.

Cennik: Bilet normalny kosztuje 12 złotych a ulgowy 11 złotych. Dzieci do 4 lat wchodzą bezpłatnie.

muzeum motyli w bochni dojazd
ciekawe miejsca w bochni
bochnia muzeum
bochnia gdzie muzeum motyli
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.