Góra Świętej Anny – jakie atrakcje warto tam poznać? + MAPA

Góra Świętej Anny to idealny punkt na mapie, dla tych którzy chcą zaznać spokoju i uciec od pędzących wskazówek zegara i dla tych, którzy chcą mieć możliwość skupienia się w czasie osobistej modlitwy. Jest też doskonałym miejscem edukacyjnym z zakresu zjawisk geologicznych. Tutaj znaleźć można wiele ciekawych przystanków, przy których można się zatrzymać, chociaż na moment.

Sam szczyt, niegdyś nazywany Chełmem, Górą Chełmską teraz posiada teraźniejszą nazwę. Na zboczach tego dość wysokiego wzgórza rozciąga się miejscowość, a także istniejący tutaj rezerwat o tej samej nazwie. Bardzo dawno temu przed 27 milionami lal był tutaj wulkan. Teraz możemy zobaczyć kamienie, które się powoli odkrywają i mają początek z głębokiej części kaldery. Da się zauważyć tutaj kamieniołom nefelinitu, który jest objęty rezerwatem przyrody powstałym w 1972 roku.

gora swietej anny opolskie
gory swietej anny 03

Gdzie jest Góra Świętej Anny? – dojazd, parking i inne informacje praktyczne

Dojazd: Chcąc się tutaj wybrać, należy szukać w województwie opolskim miejscowości Góra Świętej Anny, gdzie w pobliżu przebiega autostrada A4. My jadąc od strony Krakowa, zjechaliśmy z niej w miejscowości Olszowa, a następnie poruszaliśmy się samochodem przez Janków, Dolną, Kadłubiec, Wysoką i za ulicą Strzelecką dotarliśmy na ulicę Szkolną.

Parking: Przed kościołem zatrzymaliśmy się na poboczu. Nie zapłaciliśmy nic, jednak w sezonie ktoś tam może zbierać opłaty. Na miejscu znajdują się jeszcze inne parkingi – przy punkcie widokowym czy blisko skalnego amfiteatru. W sezonie to miejsce jest oblegane i może być problem ze znalezieniem miejsca. Nasz parking: 50.456111, 18.168167. Z tego miejsca można rozpocząć zwiedzanie Góry Świętej Anny.

gora swietej anny parking
gora swietej anny co rrobic

Co można zobaczyć na Górze Świętej Anny?

Na tym terenie znajduje się kościół świętej Anny z 1490 roku, klasztor z lat 1730-1749, dzieciniec krużgankowy, dwie mogiły żołnierskie oraz jedna powstańców śląskich. Będąc tutaj, nie da się nie zauważyć kaplic drogi krzyżowej oraz dróżek Matki Boskiej z XVIII wieku, które mijaliśmy, jadąc samochodem coraz wyżej. Jest ich tutaj sporo, bo aż 26 oraz 6 dodatkowych kaplic maryjnych pochodzących z XVIII wieku.

Warto też zwrócić swoją uwagę na Muzeum Czynu Powstańczego, który znajduje się w domu Związku Polaków w Niemczech. Podczas spaceru po zboczach, można zobaczyć Krzyż Wisielców, wąwóz krasowy, amfiteatr, wapienniki, a dalej przejeżdżając nawet Rezerwat Ligota Dolna wraz z kamieniołomem wapienia. Jeśli ktoś jest fanem pięknych krajobrazów, to na pewno nie przejdzie obojętnie obok wspaniałych widoków rozciągających się z ulicy Leśnickiej.

rezerwat gora swietej anny
przewodnik
gora swietej anny rezerwat
gory swietej anny 01
bazylika swietej anny
bazylika na gorze swietej anny

Góra Świętej Anny – mapa, zwiedzanie, noclegi

Przed przyjazdem, żeby nie trafić czasu na rozpoznanie atrakcji i ich lokalizacji warto spojrzeć na mapę Góry Świętej Anny. Taka sama mapa znajduje się na miejscu przy miejscu postoju, który podałam wcześniej.

mapa gora swietej anny

Zwiedzanie można rozpocząć od samej bazyliki i przejść przez kolejne ponumerowane przystanki, a wisienką na torcie okaże się Rezerwat Geologiczny, przez który jest wytyczona ścieżka zielona. Warto również podejść do skalnego amfiteatru.

W miejscowości znajduje się kilka miejsc z noclegami i nawet na samym wzniesieniu znajdziesz pokój do wynajęcia. Wysokimi opiniami w wyszukiwarce cieszą się Dom Pielgrzyma, Zajazd Góra św. Anny czy Restauracja pokoje Alba. My osobiście nie nocowaliśmy w tym miejscu, więc nic nie polecimy.

droga krzyzowa na gorze swietej anny
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.