Okolice Krakowa – atrakcje. Gdzie na weekend? Ciekawe miejsca do 50 kilometrów od miasta na jednodniowe wycieczki

Gdzie pojechać na spacer w okolice Krakowa – atrakcje? Jakie ciekawe miejsca odwiedzić do 50 kilometrów od miasta. Gdzie zaplanować wypad na weekend z Krakowa? Oto kilkanaście pięknych miejsc, które warto zobaczyć niedaleko od stolicy Małopolski. Wyrusz z nami w wirtualną podróż po pięknych terenach naszego województwa. Przy okazji sprawdź ponad 20 miejsc, które warto zobaczyć w Małopolsce.

Ciekawe miejsca nad Krakowem

Gdzie pojechać w okolice Krakowa? Jednodniowe wycieczki – atrakcje zaznaczyłem na mapie

Jeśli jesteś mieszkańcem miasta lub zwiedziłeś już atrakcje Krakowa i teraz szukasz ciekawych propozycji miejsc, które warto zobaczyć bezpośrednio przy nim, to sprawdź poniższe propozycje. Tutaj znajdziesz pomysły na jednodniowe wycieczki niedaleko miasta. Wszystkie miejsca znajdują się do 50 kilometrów od Krakowa. Zaznaczyłem je na mapie.

Lanckorona – ciekawe miejsce pod Krakowem

Lanckorona to bardzo ciekawe miejsce pod Krakowem. Znajduje się 36 kilometrów na południe od miasta. To bardzo cicha i spokojna miejscowość położona na Pogórzu Wielickim. Nazywana jest „Miastem Aniołów”. Na miejscu warto zobaczyć ruiny zamku, bardzo ciekawą zabudowę, Rynek, wyroby ceramiczne, a także szlaki turystyczne. Zobacz nasze zwiedzanie Lanckorony.

Lanckorona - warto zobaczyć pod Krakowem
Rynek w Lanckoronie

Góra Chełm – pomysł na górski spacer w okolicach Krakowa

Jeśli szukasz miejsca na wypad w góry w okolice Krakowa, to jedź do Myślenic. Miasto znajduje się 34 kilometry od stolicy Małopolski. Na zboczach góry znajduje się stacja narciarska Myślenice SKI, więc jest to bardzo ciekawa zimowa atrakcja dla dzieci i dorosłych. Są to piękne i rzadziej uczęszczane tereny Beskidu Wyspowego, a na samej górze stoi wieża widokowa. Zobacz opis naszej wycieczki na górę Chełm.

Chełm - spacer niedaleko Krakowa

Ścieżka Niezapominajka

Kolejne ciekawe miejsce do spaceru niedaleko Krakowa to ścieżka Niezapominajka w Kornatce. Wystarczy dojechać 32 kilometry do małej wsi pod Wieliczką. Cała ścieżka znakowana kolorem niebieskim mierzy 11 kilometrów. Można przejść ją całą lub skrócić. Warto także wybrać się na Glichowiec, Trupielec i Ostrysz, ponieważ znajdują się tam liczne kurhany. Zobacz nasze przejście ścieżką Niezapominajką.

Kraków na weekend

Kopalnia Soli we Wieliczce

Wieliczka znajduje się 13 kilometrów od Krakowa. Słynie przede wszystkim z Kopalni Soli, więc my właśnie to miejsce także polecamy. Podziemny świat, który podczas zwiedzania i opowieści przewodnika staje się fascynujący. To kolejne ciekawe miejsce niedaleko Krakowa, do którego koniecznie warto wybrać się z dzieckiem. Zobacz naszą wizytę w Kopalni Soli we Wieliczce.

Kraków okolice
przewodnik

Kopalnia Soli w Bochni

W Bochni polecamy Ci dwa ciekawe miejsca. Miasto znajduje się 42 kilometry od Krakowa. Pierwsza atrakcja dla dzieci i dorosłych to kopalnia soli. Tak, jak wyżej we Wieliczce, tak i tutaj jest to niezapomniana przygoda. Ta kopalnia w Bochni jest mniej popularniejsza od swojej siostry, a równie ciekawa. Zobacz naszą wizytę w Kopalni Soli w Bochni.

Bochnia - atrakcja dla dzieci pod Krakowem

Muzeum Motyli w Bochni – atrakcja dla dzieci w okolicach Krakowa

Szukając ciekawych miejsc dla swoich dzieci niedaleko Krakowa, warto wziąć pod uwagę Muzeum Motyli w Bochni. To małe muzeum prowadzone z ogromną pasją i poświęceniem. Znajduje się w nim ponad 5000 motyli, czyli wielka kolekcja. Jest to jedno z najbardziej kolorowych miejsc w Małopolsce. Warto zapytać o możliwość oprowadzania przez właściciela. Zobacz naszą wizytę w Muzeum Motyli w Bochni.

Muzeum Motyli - warto zobaczyć niedaleko Krakowa

Puszcza Niepołomicka – jednodniowa wycieczka w okolice Krakowa

Puszcza Niepołomicka to idealne miejsce na spacer i jednodniową wycieczkę blisko Krakowa. W odległości 34 kilometrów można poczuć prawdziwy puszczański klimat. Wiele dróg asfaltowych i szutrowych sprawdzi się idealnie na spokojną wycieczkę z dzieckiem. Jest tam wiele atrakcji, ciekawych miejsc i szlaków turystycznych. Dawka energii na kolejne dni. Zobacz naszą wizytę w Puszczy Niepołomickiej.

Ciekawe miejsce pod Krakowem

Dolinki Krakowskie

Dolinki Krakowskie to niezwykłe miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To kilkanaście magicznych „krain” między Olkuszem a Krakowem. Są bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców miasta, ale także wśród turystów. Najbardziej znana są: Dolina Będkowska, Bolechowicka oraz Kobylańska. Poniżej lista Dolinek Krakowskich. Jeśli klikniesz nazwę, to zostaniesz przeniesiony do opisu dolinki na naszym blogu.

Ciekawe miejsca pod Krakowem

Pustynia Błędowska

W Polsce mamy pustynię! 50 kilometrów od Krakowa znajduje się Pustynia Błędowska. Jest ona największą w Europie. Główną atrakcją są tam punkty widokowe: Czubatka, Róża Wiatrów oraz Dąbrówka. Przez piaskowy teren przebiega żółty szlak pustynny. Warto wybrać się tam o zachodzie słońca. W weekendy można tam spotkać bardzo wiele osób. Zobacz nasze zwiedzanie Pustyni Błędowskiej.

Wycieczka jednodniowe pod Kraków

Staw Zielony i Czerwony w Kluczach

Zostańmy jeszcze przy Pustyni Błędowskiej, ponieważ tuż obok znajduje się Staw Zielony oraz Staw Czerwony. To przepiękne i magiczne miejsce, które warto zobaczyć nad Krakowem. Stawy to zalane wodą wyrobiska, które obecnie stanowią sporą atrakcję turystyczną. Zobacz naszą wizytę w Kluczach przy stawach.

Jaskinia Lodowa i Maniakówka w Jaroszowcu

50 kilometrów od Krakowa znajduje się mała miejscowość Jaroszowiec, a w niej bardzo ciekawa ścieżka dydaktyczna. Prowadzi ona do Jaskini Lodowej oraz skały Maniakówki. W okolicy jest wiele pomysłów na krótki lub dłuższy spacer. Tereny są spokojne, więc można w spokoju odpocząć. Te jurajskie tereny mogą być fajnym planem na weekend: Pustynia Błędowska + stawy + Jaroszowiec. Zobacz nasz opis ścieżki dydaktycznej w Jaroszowcu.

Zamek Rabsztyn niedaleko Krakowa

Kolejnym ciekawym miejscem niedaleko Krakowa, do którego warto się wybrać, jest Zamek Rabsztyn. Znajduje się 42 kilometry od miasta nad Olkuszem. To warownia obronna położona na Szlaku Orlich Gniazd. Z baszty widokowej można obejrzeć wspaniałe krajobrazy. Obecnie budowla przechodzi odbudowę. Zobacz nasze zwiedzanie Zamku w Rabsztynie.

Zamek niedaleko Krakowa

Skansen Wygiełzów

Skansen Wygiełzów znajduje się 45 kilometrów od Krakowa. Razem z Zamkiem Lipowiec tworzy Nadwiślański Park Etnograficzny. W środku do obejrzenia jest wiele drewnianych obiektów. Najstarszym jest kościół z 1623 roku. Cały obiekt zwiedzą się z mapą, co jest sporym ułatwieniem, żeby się nie pogubić. Jest to piękna i nieszablonowa atrakcja blisko Krakowa. Zobacz naszą wizytę w Skansenie w Wygiełzowie.

Atrakcje okolice Kraków

Zamek Tenczyn w Rudnie koło Krakowa

24 kilometrów od Krakowa znajduje się Zamek Tenczyn w Rudnie. To bardzo tajemnicze ruiny budowli na zachód od miasta Kraka. Warownia jest bardzo często odwiedzana przez mieszkańców miasta w weekendy. Stoi na najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego i już z daleko budzi zainteresowanie. Zobacz więcej informacji o Zamku Tenczyn w Rudnie.

Zamek koło Krakowa

Kamieniołom w Zabierzowie

15 kilometrów od Krakowa znajduje się piękne miejsce, które zyskało nowe życie w 2020 roku. To kamieniołom w Zabierzowie. Kiedyś bardzo ważny punkt pod względem gospodarczym, teraz stanowi niemałą atrakcję turystyczną. Kamieniołom przeszedł rewitalizację i został przystosowany dla turystów. Musisz to zobaczyć na własne oczy. Sprawdź więcej informacji o kamieniołomie w Zabierzowie.

Kamieniołom Zabierzów

Maczuga Herkulesa – bardzo ciekawe miejsce blisko Krakowa

Maczuga Herkulesa to niezwykle ciekawe i piękne miejsce bardzo blisko Krakowa – 28 kilometrów. To charakterystyczna formacja skalna pobudzająca wyobraźnię. Tuż obok znajduje się Zamek w Pieskowej Skale, który jest również warty odwiedzenia. Maczuga znajduje się na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, do którego warto przyjechać na weekend. Zobacz więcej informacji o Maczudze Herkulesa.

Weekend z Krakowa

Wypad na weekend blisko z Krakowa – gdzie najlepiej pojechać?

Skoro już mówimy o Ojcowskim Parku Narodowym, to muszę Ci powiedzieć, że to idealne miejsce, jeśli planujesz wypad z dziećmi niedaleko Krakowa. Można fantastycznie spędzić tam czas. Naprawdę jest tam co robić i nam zawsze brakuje czasu, żeby zobaczyć wszystkie atrakcje. Tam wszystko znajduje się w jednym miejscu: jaskinie, formacje skalne, Zamek w Ojcowie, drewniana zabudowa i punkty widokowe.

Jest to niezwykłe miejsce na turystycznej mapie Polski i idealny pomył na spędzenie udane weekendu w okolicach Krakowa. Zobacz nasz obszerny wpis o atrakcjach Ojcowskiego Parku Narodowego. Dodatkowo możemy Ci jeszcze polecić atrakcje Zakopanego oraz Tatry, a w nich szlaki górskie na: Giewont, do Morskiego Oka, Doliny Chochołowskiej czy Doliny Kościeliskiej.

Na koniec zobacz także nasze TOP najpiękniejszych miejsc w Polsce.

Weekend z Krakowa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.