Lanckorona – poznaliśmy jej spokój o poranku, gdy szliśmy kilka dni niebieskim szlakiem

Lanckorona (Miasto Aniołów) to wieś z historią, położona w województwie małopolskim, a dokładnie to w powiecie wadowickim. Byliśmy tam podczas przejścia szlakiem turystycznym z Brzeźnicy do Łopusznej. Mogliśmy obejrzeć niektóre atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć i zwiedzić w Lanckoronie, takie jak Zamek, Rynek czy drewnianą zabudowę miejscowości. Na mapie polskich krain jest to teren Pogórza Wielickiego. Na zwiedzanie tej spokojnej wsi niedaleko Krakowa, warto przeznaczyć sobie cały dzień. Można poznać lepiej atrakcje turystyczne w Lanckoronie, ale także w najbliższej okolicy, np. Kalwarię Zebrzydowską.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Izba regionalna

Jak dojechać z Krakowa do Lanckorony w Małopolsce?

Najbardziej komfortowo będzie zdecydować się na podróż samochodem i tak właśnie wielu robi. Dojazd z Krakowa do Lanckorony zajmuje 40 minut – 37 kilometrów. Najpierw musisz jechać Zakopianką, a później drogą numer 52. Pamiętaj jednak, że wieś ta leży na wzniesieniu, jest malutka a uliczki bardzo wąskie. Samochód najlepiej zaparkować przy Rynku. Współrzędne: 49.8451, 19.7150.

Lanckorona zwiedzanie

Zamek w Lanckoronie – te ruiny, to główny zabytek tego miejsca

Do jednych z największych atrakcji turystycznych i zabytków Lanckorony należy Zamek. Dokładnie mówiąc, są to ruiny zamku, którego fundatorem był sam Kazimierz Wielki. Do rozbiorów Polski pełnił funkcję administracyjną oraz był siedzibą dwóch znanych rodów. Byli to Lanckorońscy i Zebrzydowscy. Po rozbiorach niestety zaczął popadać w ruinę. Dzisiaj używając wyobraźni, możemy sobie odtworzyć czasy jego świetności. Zamek w Lanckoronie mieści się na wzniesieniu, które jest idealnym miejscem do spacerów i pieszych wędrówek. Jest to bardzo ciekawe miejsce dla osób lubiących obcowanie z przyrodą, ponieważ ruiny zamkowe otacza las.

Góra Zamkowa Lanckorona
Zamek w Lanckoronie
Ruiny Zamku w Lanckoronie
przewodnik

Rynek w Lanckoronie – ciekawe miejsce do zwiedzania pod Górą Zamkową

Rynek w tej miejscowości jest bardzo klimatyczny. Spotkamy tu szlaki turystyczne oraz trasy spacerowe. Kręte wąskie brukowe uliczki i starsze drewniane budownictwo niewątpliwie dodają uroku. Obok znajduje się wiele klimatycznych kawiarenek czy restauracji. Zaraz przy rynku jest także Izba Regionalna. To kolejne ciekawe miejsca na mapie Polski.

Jak szliśmy niebieskim szlakiem turystycznym przez kilka dni, to zatrzymaliśmy się na nocleg w Lanckoronie. Rano, jak wstaliśmy, to Rynek był opustoszały. Było bardzo spokojnie, a słońce dopiero przebijało się do okien mieszkańców. W mieście aniołów jest bardzo szeroka baza noclegowa – hotele, pensjonaty i wille.

Rynek w Lanckoronie
MYNASZLAKU FILM

Lanckorona słynie z ceramiki

W leżącej niedaleko Wadowic Lanckoronie króluje ceramika. Na każdym kroku możemy w sklepiku zakupić porcelanowe pamiątki z tego miejsca. Wyroby są regionalne i różnorakie. Każdy nawet najbardziej wybredny znajdzie tutaj coś dla siebie. Dla smakoszy nie zabraknie tutaj robionych regionalnych specjałów. Przy rynku znajduje się w okresie letnim wiele stoisk z najróżniejszymi przetworami.

Ceramika Lanckorona

Gdzie zjeść, gdzie zajrzeć, czego zasmakować i czego spróbować w Lanckoronie?

Będąc w mieście aniołów, koniecznie trzeba zajrzeć do Arki. To najbardziej klimatyczna kawiarnia i restauracja w regionie. Klimat tutaj jest wyjątkowy. Wnętrze zabytkowej chaty, delikatna muzyka z głośników, masa wyrobów ceramicznych (oczywiście wyroby lokalne), które można nabyć w lokalnych sklepikach. Kawiarenka otoczona jest przepięknym ogrodem, w którym królują wszelakie pnącza i winorośle. Do tego wszystkiego aromatyczna kawa lub herbata oraz przepyszne jedzenie i czegóż można chcieć więcej.

Takich małych, a zarazem urokliwych kawiarenek jest tu kilka. Niebieska Kawiarenka czy Cafe Pensjonat przyciągają swoim urokiem zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych.

Lanckorona słynie z mniejszych i mniej znanych atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić i oczywiście zakupić, chociaż małą bułkę w 100-letniej piekarni rodzinnej Rafała Siwka. Wszystko wypiekane jest według starej sprawdzonej receptury, bez zbędnych ulepszaczy i dodatków co w dzisiejszych czasach jest bardzo rzadko spotykane.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

W Lanckoronie czekają także atrakcje turystyczne dla dzieci

Na ulicy ul. Józefa Piłsudskiego 16 możemy znaleźć mały budynek, w którym mieści się teatrzyk kukiełkowy o nazwie Zaułek Animacji. Repertuar tego miejsca jest ogólnodostępny na stronie internetowej. Niewątpliwie takie atrakcje dla dzieci będą idealne, a na pewno niecodzienne w dobie dużych i obleganych sal kinowych.

Warto także zajrzeć do najbliższej okolicy

Nie tylko Lanckorona, ale także cała okolica jest bardzo urokliwa i malownicza. Będąc w tych rejonach, warta naszych odwiedzin jest także Kalwaria Zebrzydowska. To małe miasto koło Wadowic, które przyciąga rzesze turystów. W końcu kto z nas o nim nie słyszał? Chyba nie ma takiej osoby. Największą atrakcją, a zarazem miejscem kultu jest Sanktuarium Pasyjno – Maryjne, które się tam znajduje. Jest to miejsce odwiedzane corocznie przez miliony pielgrzymów. Całe to miejsce – Kalwaria Zebrzydowska zostało wpisane na listę UNESCO.

Informacja o zabudowie Lanckorony
Informacja w Rynku o zabudowie Lanckorony

Czy warto przyjechać do Lanckorony?

Jeżeli jeszcze nie byliście w Lanckoronie, to warto wybrać na odpoczynek właśnie tam. Bliskość natury, malownicze widoki, klimatyczne uliczki i kawiarenki przeniosą nas w zupełnie inny świat. Świat magii, spokoju oraz harmonii. Idealne miejsce na wypoczynek i naładowanie się pozytywną energią. Małopolska posiada liczne ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Wśród nich znajduje się właśnie 'miasto Aniołów, czyli Lanckorona.

Szlaki spacerowe
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.