Kamieniołom w Zabierzowie – miejsce, które zyskało nowe zycie

Kamieniołom w Zabierzowie to ciekawa atrakcja się w Małopolsce. W 2020 roku przeszedł przemianę i stał się przyjemnym miejscem do spędzenia czasu w rodzinnym gronie. Odwiedziliśmy go w lipcu, czyli w idealnym czasie po rewitalizacji. Jeździliśmy wtedy i odwiedzaliśmy piękne Dolinki Krakowskie. Kamieniołom w Zabierzowie zapisujemy na naszej liście miejsc, które warto zobaczyć 50 kilometrów od Krakowa.

Skały Kamieniołom Zabierzów

Gdzie znajduje się kamieniołom w Zabierzowie?

Nieczynny kamieniołom wapienia jurajskiego znajduje się poza centrum Zabierzowa przy drodze 79 w kierunku Trzebini. Z Krakowa to około 15 kilometrów drogi. Położony jest przy restauracji „Grube Ryby„. Przy wejściu na ścieżkę do tej atrakcji znajduje się bezpłatny parking na kilkanaście samochodów. Są tam także toalety. Dojście z parkingu zajmuje 5 minut. Współrzędne: 50.1154, 19.7900.

Parking Kamieniołom Zabierzów
Zabierzów ścieżka czerwona

Obiekt pełnił swoją funkcję do 1992 roku. Później został zalany wodą i tworzył staw. Być może kiedyś to miejsce przekształci się w kąpielisko. Niestety teraz w wodach zalanego zabierzowskiego kamieniołomu nie można się kąpać, ze względów sanitarnych.

Kamieniołom
W kamieniołomie w Zabierzowie nie wolno się kąpać
przewodnik

Jak obecnie wygląda kamieniołom w Zabierzowie po rewitalizacji?

Jest tam bardzo tajemniczo. Dawny kamieniołom zamieniono w miejsce odpoczynku. Można tam usiąść lub pospacerować. Jest to bardzo fajne miejsce, które przyciąga sporo osób. My trafiliśmy na sesję komunijną. Na terenie kamieniołomu zbudowano drewnianą promenadę, postawiono ławeczki oraz wiatę. Jest mała plaża, dlatego dzieciaki mogą szaleć. Można nawet zapalić ognisko. Skały, które otaczają wodę, wyglądają niesamowicie. Nocą teren jest oświetlany, więc wygląda bardzo ciekawie. My byliśmy tam w ciągu dnia. Możesz wybrać się tam z dzieckiem w wózku. Obiekt przystosowany jest także dla osób z niepełnosprawnościami.

sesja zdjęciowa kamieniołom zabierzów
Kamieniołom Zabierzów z dzieckiem
Zabierzów atrakcje

Kamieniołom to główna atrakcja Zabierzowa

Powyżej jest Las Zabierzowski, do którego warto wybrać się na dłuższą wycieczkę. Można tam zaplanować kilka ciekawych trasa. Przebiega tamtędy znakowana czerwona ścieżka, którą można dotrzeć do Doliny Grzybowskiej oraz niebieski szlak turystyczny w stronę Doliny Brzoskwinki i Doliny Mnikowskiej. Kamieniołom to główna atrakcja Zabierzowa, a może i nawet całej gminy. Warto tam pojechać i zobaczyć to niezwykłe miejsce na własne oczy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.