Wycieczka z Karpacza do Pielgrzymów i Słonecznika – piękne formacje skalne w Karkonoszach

Słonecznik i Pielgrzymy to bardzo ciekawe formacje skalne w Karpaczu w paśmie górskim Karkonosze. Trasa do nich jest bardzo malownicza. Można zacząć wycieczkę w Karpaczu i wejść od strony miasta lub wracając po zdobyciu góry Śnieżki, czyli tak jak my (zobacz opis atrakcji w Karpaczu).

Skałki Pielgrzymy leżą na wysokości 1206 m n.p.m., a Słonecznik na 1421 m n.p.m. Położenie tych formacji skalnych już jakaś jest, więc trzeba się trochę namęczyć, żeby do nich dotrzeć. Oba miejsca znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego przy znakowanym szlaku turystycznym. Pamiętaj, żeby kupić bilet wstępu do parku.

  • W okolicy warto zobaczyć również szczyt Patelnia.
Pielgrzymy Karkonosze

Trasa do skałek Pielgrzymów i Słonecznika z Karpacza przez Polanę w Karkonoszach

Tak, jak napisałem, my oba miejsca zawsze mijaliśmy, gdy wracaliśmy z gór po zdobyciu najwyższego szczytu w Karkonoszach, czyli Śnieżki (zobacz opis szlaku na Śnieżkę). Słonecznik znajduje się przy szlaku czerwonym, prawie nad Wielkim Stawem, czyli tutaj, gdzie położone jest urokliwe schronisko Samotnia. Natomiast Pielgrzymy leżą przy szlaku żółtym, który prowadzi do Polany w Karkonoszach. Żeby łatwiej Ci było dotrzeć w oba miejsca, postanowiłem opisać Ci najkrótszą trasę turystyczną z Karpacza.

Słonecznik i Pielgrzymy

Mapa trasy turystycznej do Pielgrzymów i Słonecznika – najkrótszy szlak z parkingu

Na poniższej mapie możesz zobaczyć najkrótszy szlak turystyczny z Karpacza do Pielgrzymów i Słonecznika. Jest to piękna trasa oznaczona najpierw kolorem zielonym, a później żółtym. Dojście do Pielgrzymów zajmuje 1:25 h – 3 kilometry, a do Słonecznika 2 godziny – 4,3 km.  

Trasa: Rożdroże Łomnickie w Karpaczu – Pod Polaną w Karkonoszach – Polana w Karkonoszach – Pod Pielgrzymami – Pielgrzymy – Słonecznik

Opis szlaku turystycznego do Pielgrzymów i Słonecznika

Szlak rozpoczyna się na parkingu przy ulicy Olimpijskiej. Jest to parking miejski, który jest płatny w parkomacie. Współrzędne: 50.7687, 15.7325. Można tam płacić kartą. Koszt to 3 złote za godzinę. Naprzeciwko jest parking prywatny, na którym można stanąć za 10,15 lub 20 złotych za cały dzień. Zależy od sezonu. My tam właśnie staliśmy. Wychodzi taniej.

Na samym początku musisz iść w dół wzdłuż ulicy Olimpijskiej. Po prawej stronie będziesz miał górną stację kolei linowej Biały Jar, a po lewej czarny szlak w kierunku dolnej stacji wyciągu na Kopę. Po ponad 100 metrach po lewej stronie będzie żółty szlak oraz jedna z atrakcji Karpacza, czyli Dziki Wodospad. Warto się przy nim chwilę zatrzymać. Za zakrętem będzie już zielony szlak w lewo, na który musisz wejść.

Słonecznik szlaki

Szlak zielony Rozdroże Łomnickie – Polana w Karkonoszach

Od wejścia na zielony szlak na Rozdrożu Łomnickim, trzeba iść cały czas pod górę. Trasa do Polany w Karkonoszach jest wąska, ale przyjemna. Prowadzi cały czas lasem. Z lewej strony wesoło szumi potok Pląsawa, a nieco dalej potok Wapniak. Na tym odcinku są bardzo ciekawe formacje skalne po lewej stronie. Po 1700 metrach szlak zielony doprowadza do szerokiej drogi i szlaków: niebieskiego i żółtego. To szlaki prowadzące na Polanę w Karkonoszach od Świątyni Wang. Idziemy w lewo Drogą Bronka Czecha i po 300 metrach docieramy do polany.

Szlak na Słonecznik i Pielgrzymy
Węzeł szlaków na Polanie
Węzeł szlaków na Polanie
przewodnik

Polana w Karkonoszach 1067 m n.p.m.

Polana w Karkonoszach to miejsce, na którym znajduje się węzeł szlaków. Są tam ławki, więc można zrobić chwilę przerwy i odpocząć przed dalszą wycieczką. Znajduje się ona na granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Dawniej istniało tam schronisko imienia Bronka Czecha. Do dyspozycji turystów miało 100 miejsc. Niestety w 1966 spłonęło i nikt już potem schroniska nie odbudował. Z tego miejsca można iść dalej niebieskim szlakiem do Samotni i Strzechy Akademickiej oraz zielonym na Kocioł Wielkiego Stawu. My wybieramy trzecią opcję i kolor żółty. On prowadzi prosto do skałek Pielgrzymów.

Polana w Karkonoszach
Polana w Karkonoszach

Polana Kotki i formacja skalna – kamienny oraz drewniany trakt

Po krótkiej przerwie skręcamy w prawo na szlak żółty. Wchodzimy na bardzo ciekawy odcinek trasy na Pielgrzymy. To kamienisty, a potem drewniany trakt położony na Polanie Kotki. Na jej końcu znajdują się skałki Kotki o wysokości do 10 metrów. Za nami rozpościera się niesamowity widok na Śnieżkę – najwyższy szczyt w Karkonoszach. Przez pierwsze 400 metrów idziemy po prostym, a później po wejściu do lasu rozpoczyna się podejście. Nie jest ono zbyt trudne, dlatego już po 20 minutach stajemy pod formacją skalną Pielgrzymy.

Szlak na Pielgrzymy - Polana w Karkonoszach
Polana w Karkonoszach - widok na Śnieżkę
Szlak na Słonecznik Karpacz

Formacja skalna Pielgrzymy w Karkonoszach – krótki opis, wysokość i legenda

Granitowe skałki Pielgrzymy to według jednej z legend wędrujący mieszkańcy gór. Są to potężne skały położone na wysokości 1204-1206 m n.p.m. Najwyższa skała mierzy aż 25 metrów. Jak się pod nimi stoi, to robią ogromne wrażenie, a jak się patrzy na nie z daleka, to są dobrym punktem nawigacyjnym, ponieważ wystają ponad drzewa. Kiedyś te formacje skalne zwane były Zamczyskiem.

Samo zwiedzanie ich jest bezpłatne, jednak musisz pamiętać, że to teren Karkonoskiego Parku Narodowego i na początku wycieczki trzeba kupić bilet wstępu. Można to zrobić w budce przy wejściu lub online. Koszt biletu, żeby zwiedzać Pielgrzymy to 8 złotych – bilet normalny i 4 złote – bilet ulgowy.

Pod Pielgrzymami Karkonosze
Pielgrzymy formacja skalnd
Skały Pielgrzymy Karpacz
Trasa na Pielgrzymy

Dalsza trasa z Pielgrzymów do Słonecznika – piękny punkt widokowy

Do skał Pielgrzymów było w miarę prosto, więc teraz na Słonecznik będzie trochę podejścia. Opuszczamy pielgrzymy i lecimy dalej żółtym szlakiem pod górę. Przed nami jest 1200 metrów trasy i 215 metrów podejścia. Po około 50 minutach powinniśmy być już na górze. Ta żółta trasa zwana jest Szlakiem Tadeusza Stecia, który był przewodnikiem, miłośnikiem gór oraz autorem książek o Sudetach. 400 drogi przez iglasty las i wyszliśmy na nieco bardziej odkryty teren. Trasa wiodła stromo pod górę. Warto zatrzymać się, żeby nabrać powietrza.

Wreszcie dotarliśmy na samą górę i zrobiliśmy sobie przerwę, nad jednym ze skalnych stołów. Znajdujemy się na wysokości 1423 m n.p.m., a granitowe skałki sięgają aż 12,5 metra. Przebiega tamtędy czerwony szlak turystyczny – Główny Szlak Sudecki. Można nim dojść na Śnieżkę lub do schroniska PTTK Odrodzenie.

Trasa Pielgrzymy - Słonecznik
Słonecznik Karpacz

Legenda o karkonoskim Słoneczniku

Oczywiście z takimi z miejscami musi być związana jakaś legenda i koniecznie dotycząca diabła. Podobno karkonoska skała Słonecznik to sam diabeł. Był on przeciwnikiem Ducha Gór i chcąc zatopić całą Kotlinę Jeleniogórską, znosił kamienie, którymi miał zasypać Wielki Staw. Tak ciężko pracował, że nie zauważył, że już świta. Gdy w niedalekim kościele dzwoniono na Anioł Pański, to został zamieniony w kamień.  

Słonecznik Karkonosze

Co widać ze Słonecznika w Karkonoszach?

Skała Słonecznik jest wspaniałym punktem widokowym. Może niepozorny, ale dostrzec z niego można tereny odległe o ponad 160 kilometrów – miejscowość Stogniewice w województwie wielkopolskim nad Kluczborkiem. Na stronę południową widoki są nieco ograniczone przez czeskie szczyty. W innym kierunku możesz zobaczyć:

  • Góry i Pogórze Kaczawskie – Zamek Grodziec, Ostrzyca, Czartowska Skała,
  • Miasto Wrocław,
  • Góry Izerskie – Wysoki Kamień, Wysoka Kopa, Stóg Izerski,
  • Masyw Ślęży – Radunia, Ślęża,
  • Góry Wałbrzyskie – Chełmiec, Mniszek,
  • Góry Sowie – Wielka Sowa, Włodarz, Kalenica,
  • Góry Kamienne – Dzikowiec, Bukowiec,
  • Czeskie i polskie szczyty Karkonoszy.
Słonecznik Karpacz
Widok na Wielki Staw
Widok na Mały Staw, Samotnię, Strzechę Akademicką i Śnieżkę – trasa w kierunku Śnieżki kawałek za Słonecznikiem
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.