Kukułcze Skały i Wahadło w Karkonoszach – Stara Droga ze Szklarskiej Poręby

Wahadło oraz Kukułcze Skały to granitowe baszty skalne, które warto odwiedzić podczas wyjazdu w Karkonosze do Szklarskiej Poręby. Często są one tylko punktem pośrednim w drodze na Szrenicę lub Śnieżne Kotły, jednak dla wielu mogą stanowić główny cel wycieczki. Ta okazała formacja skalna przyciąga wzrok. Spod niej rozciągają się piękne widoki na Szrenicę oraz Kocioł Szrenicki. A niedaleko są także bardzo atrakcyjne Borówczane Skały.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Wysokość Kukułczych Skał to prawie 7 metrów, czyli całkiem sporo. Ogólnie w całych Karkonoszach i Karkonoskim Parku Narodowym sporo jest takich charakterystycznych miejsc. Podobne są: Końskie Łby, Trzy Świnki, Słonecznik i Pielgrzymy lub nawet Chybotek w sąsiednich Górach Izerskich. Kukułcze Skały znajdują się przy żółtym szlaku turystycznym prowadzącym do Schroniska PTTK pod Łabskim Szczytem.

Kukułcze Skały

Jak dojść do Kukułczych Skał? Szlak górski żółty i mapa trasy

Do Kukułczych Skał dotarliśmy szlakiem żółtym ze Szklarskiej Poręby. Parking znajduje się przy ulicy Jana Kilińskiego, 100 metrów przed Biedronką. Jego koszt to 25 złotych za cały dzień. Współrzędne: 50.8223, 15.5263. Najlepiej jednak mieć nocleg w miasteczku i wyruszyć z kwatery na górski szlak.

Bardzo lubimy tę trasę, ponieważ jest łagodna i już od początku wycieczki można zobaczyć piękne krajobrazy. Początkowo trasa wiodła nas przez las po betonie i utwardzonej drodze. Szliśmy tak zwaną Starą Drogą. Po około 3300 metrach i ponad 1 godzinie drogi dołączył do nas szlak koloru zielonego z pośredniej stacji kolejki na Szrenicę.

Szlak do Kukułczych Skał
Szklarka Poręba - szlak
Stara Droga Szklarska Poręba
przewodnik

W tym miejscu także była granica Karkonoskiego Parku Narodowego. Pamiętaj, że musisz kupić bilet wstępu, bo to teren parku. Na tej trasie na dole nie ma drewnianej budki, dlatego bilet trzeba zakupić online. Nam zakup wejściówek zajęło 15 minut, bo nie można było przez SMS, tylko jakoś kodem QR i przez rejestrację na stronie parków narodowych.

Kukułcze Skały - szlak Karkonosze
MYNASZLAKU FILM

Kukułcze Skały i Wahadło w Karkonoszach

Z lewej strony przez większą część trasy płynął Szrenicki Potok. Później go przekroczyliśmy i spokojnie dotarliśmy na miejsce. Od dołączenia szlaku zielonego dojście do Kukułczych Skał zajęło nam 30 minut – 1200 metrów. Na miejscu można się zatrzymać i odpocząć. Są tam ławki i tablice informacyjne. Przy okazji warto podejść trochę niebieskim szlakiem do Borówczanych Skał. Widać je u góry na mapie.

Kukułcze Skałki
Wahadło szlak Szklarska
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Granitowe bloki skalne Karkonosze
Kukułcze Skały widok Szrenica

Kukułcze Skały i Wahadło możesz jeszcze odwiedzić, gdy jesteś przy schronisku PTTK pod Łabskim Szczytem. To 10 minut drogi, a do schroniska prowadzą różne szlaki turystyczne. Jeśli idziesz tak jak my na Śnieżne Kotły i Szrenicę, to musisz iść dalej za kolorem żółtym do schroniska i dalej na szczyt.

A jeśli jesteś w okolicy, to musisz zobaczyć:

  1. Punkt widokowy Złoty Widok,
  2. Wodospad Szklarki,
  3. Wodospad Podgórnej,
  4. Zamek Księcia Henryka,
  5. Wodospad Kamieńczyka,
  6. Góra Szrenica,
  7. Góra Śnieżne Kotły,
  8. Szczyt Wysoki Kamień,
  9. Atrakcje Szklarskiej Poręby.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.