Ojcowski Park Narodowy – atrakcje, szlaki i miejsca na weekend

Ojcowski Park Narodowy znajdujący się na Wyżynie Olkuskiej w Małopolsce został utworzony 14 stycznia 1956 roku. W okresie jury obszar ten stanowił dno płytkiego morza, w którym osadzały się warstwy wapieni, które z biegiem czasu i pod wpływem warunków atmosferycznych przeistoczyły się w piękną rzeźbę krasową, którą możemy dziś podziwiać.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Na obszarze parku, czyli na 21,46 km kwadratowych można spotkać wiele szlaków turystycznych, atrakcji turystycznych i zabytków. Są to między innymi Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Skała Jonaszkowa, Igła Deotymy, Brama Krakowska czy Kaplica na Wodzie. 

Ojców - widok na Dolinę Prądnika

Gdzie znajduje się Ojcowski Park Narodowy? – mapa, lokalizacja i informacje ogólne

Ojcowski Park Narodowy znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, około 16 kilometrów na północ od Krakowa. Mapę turystyczną można znaleźć na stronie internetowej wydawnictwa Compass. U nas na blogu znajduje się wykaz darmowych map turystycznych w wersji online. 

Ojcowski Park Narodowy mapa

Jak dojechać do Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowa?

Do Ojcowskiego Parku Narodowego z Krakowa najłatwiej dotrzeć samochodem. Trzeba kierować się drogą numer 794 przez Zielonki, Januszowice, Cianowice Duże i Skałę. Osoby nieposiadające własnego środka transportu mogą dotrzeć na miejsce z pomocą komunikacji miejskiej. Należy w tym celu skorzystać z linii 210 Bronowice nowe – Będkowice. Najlepiej wysiąść na przystanku Murownia, ok. 30 minut pieszo od Ojcowskiego Parku Narodowego lub Czajowice, 30 minut od Jaskini Łokietka.

Drugą linią, z której można skorzystać, jest 267 Krowodrza Górka – Smardzowice. Tu można wysiąść albo na przystanku Grębynice, co daje możliwość zwiedzenia parku od samego podnóża, albo na końcowym w Smardzowicach, gdzie czerwonym, rowerowym szlakiem po pół godziny można dotrzeć w bezpośrednie okolice zamku w Ojcowie. Zawsze w racje wątpliwości można skorzystać z rozkładu jazdy znajdującego się na stronie internetowej przewoźnika. 

Ojców – gdzie zaparkować?

Osoby przyjeżdżające do Ojcowa własnym środkiem transportu mogą skorzystać z dwóch parkingów. Parking Ojców na Złotej Górze jest czynny od godziny 9 do 17, od 14 kwietnia do 31 października.

Cena za cały dzień postoju samochodu osobowego to 12 zł, motocykla 5, mikrobusa 20 i autobusu 50 zł. Bardzo łatwo na niego trafić zjeżdżając z drogi numer 794 w Skale. Drugi parking znajduje się po ruinami Zamku w Ojcowie.

Znacznie łatwiej i szybciej trafić z niego do Doliny Prądnika, niestety jest sporo droższy. Cena za pozostawienie samochodu osobowego to 20 zł, motocykla 10, mikrobusa 40, a autobusu 70 zł. Czynny jest tak samo, jak poprzednik. Dojazd do niego jest bardzo podobny jak do poprzednio opisywanego, z tą różnicą, że wjazd jest trochę wcześniej. Oba parkingi są postojami niestrzeżonymi. 

Atrakcje w Ojcowskim Parku Narodowym – jaskinie

W tym parku narodowym, warto zwrócić na jaskinie.

Jaskinia Wierzchowska Górna

Jak wiadomo, skała wapienna jest dość łatwo wypłukiwana przez wodę, dzięki temu, na terenie jury można napotkać wiele jaskiń. Szacuje się, że jest ich około tysiąca. Wierzchowska Górna nie leży na terenie parku, lecz w jego bliskim sąsiedztwie, ale uważana jest za jedną z najciekawszych. Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. 

Cennik i godziny otwarcia

Jaskinia Wierzchowska czynna jest codziennie w poniższych terminach, a także we wszystkie weekendy 1-go kwartału (z wyłączeniem pierwszego weekendu stycznia) w godz. 10:00 – 15:00. Bilet normalny kosztuje 17 złotych, a bilet ulgowy 15.  

– od 6.IV – 30.IV w godz. 9:00 – 16:00

– od 1.V – 31.VIII w godz. 9:00 – 17:00

– od 1.IX – 31.X w godz. 9:00 – 16:00

– od 2.XI – 30.XI w godz. 9:00 – 15:00

1.XI – Wszystkich Świętych oraz Wielkanoc – jaskinia nieczynna

Grota Łokietka

Jeśli chodzi o sam park, to tutaj króluje jaskinia Grota Łokietka o długości 320 m. Składa się ona z kilku korytarzy, Sali Rycerskiej, Sypialni i Kuchni. Szata naciekowa jest uboga, jednak warto zwrócić uwagę na Orła – duży słup naciekowy na północnej ścianie.

Z jaskinią wiąże się legenda, według której król Wacław Łokietek schował się w niej przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, zasłaniając wejście pajęczyną i w ten sposób wprowadzając pościg w błąd. Pamiątką po tym wydarzeniu jest nazwa jaskini i brama na wzór pajęczej sieci, którą zamykane jest wejście.

Cennik i godziny otwarcia

Cena biletu normalnego to 12, a ulgowego 6 złotych za osobę. Można ją zwiedzać od 13 kwietnia do 11 listopada, wyłączając Wielkanoc i 1 listopada. Pierwsze wejście o godzinie 9:00 do:

18.30 ostatnie wejście (kwiecień-sierpień),
17.30 ostatnie wejście (wrzesień),
16.30 ostatnie wejście (październik),
15.30 ostatnie wejście (listopad).

Jaskinia Łokietka - Ojców

Jaskinia Ciemna

Kolejną jaskinią jest Jaskinia Ciemna. Jest ona jednym z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, ze względu na zamieszkujących w niej 50-60 tysięcy lat temu neandertalczyków. Jej szata naciekowa jest uboga, ponieważ została zniszczona przez zwiedzających w XIX wieku i później.

Około 30 metrów od wejścia widać jednak masywne stalagmity. Jeden z nich przypomina kształtem lwa. W dalszej części można zauważyć wiele stalagmitów rurkowych, zwanych makaronami. Właściwa jaskinia zamknięta jest, niestety, żelazną kratą, jednak cała reszta otwarta jest dla zwiedzających.

Cennik i godziny otwarcia 

Wejście do Jaskini Ciemnej kosztuje 9 zł z biletem normalnym i 5 z ulgowym, a otwarta dla zwiedzających jest od 23 kwietnia do 6 października. W październiku od 10:00 do 16:00, a od kwietnia do września od 10:00 do 17:00. Wejście do jaskini o pełnych godzinach. 

Jaskinia Ciemna - Ojców
przewodnik

Jaskinia Nietoperzowa 

Jedną z ciekawszych jaskiń, którą warto odwiedzić i znajduje się w sąsiedztwie Ojcowskiego Park Narodowego, jest Jaskinia Nietoperzowa. Można ją zwiedzać tylko z przewodnikiem, od kwietnia do października. Jest jedną z największych i najciekawszych pod względem szaty naciekowej jaskiń w jurze. 

Jest tam również jedna z największych sal udostępnionych do zwiedzania, której wymiary to 30 metrów długości, 20 szerokości i aż 9,5 metra wysokości.

W jaskini znaleziono wiele kości wymarłych zwierząt, takich jak mamuty i hieny. Dominują w niej jednak szczątki ssaków, od których wzięła się nazwa, czyli nietoperzy. Tych żyjących współcześnie, jak i wymarłych tysiące lat temu.

Badacze znaleźli też wiele śladów życia prehistorycznych ludzi, takich jak narzędzia i naczynia, które datowane są na 38 tysięcy lat wstecz. Można tu podziwiać wiele form krasowych, między innymi stalagmity, stalaktyty i stalagnaty o różnych kształtach.

Cennik i godziny otwarcia

Wejściówki kosztują 10 złotych za bilet normalny i 7 za ulgowy. Jaskinie można zwiedzać od 01 kwietnia 2019 roku do 30 września w godzinach od 09:00-17:30, a także od 01 października do 11 listopada w godzinach od 09:00-15:30. 

Jaskinia Nietoperzowa
MYNASZLAKU FILM

Atrakcje w Ojcowie – formacje skalne

W parku znajdziesz tam także liczne formacje skalne.

Maczuga Herkulesa 

Ojcowski Park Narodowy, oprócz jaskiń, może pochwalić się również pięknymi formami skalnymi pod gołym niebem. Jedną z najbardziej znanych jest Maczuga Herkulesa, inaczej znana jako Sokola Skała, czyli wapienny ostaniec, który pod wpływem sił erozyjnych przybrał kształt przypominający właśnie maczugę.

Związana jest z nią legenda o Mistrzu Twardowskim, który dał czartowi trzy zadania, zanim będzie mógł zabrać jego duszę do piekła. Jednym z wyzwań było przeniesienie wskazanej skały z Suchej Beskidzkiej do Ojcowa. Oczywiście demonowi nie trzeba było dwa razy powtarzać. Druga legenda tłumaczy, dlaczego najbardziej popularną ludową nazwą jest Sokoła Skała.

Opowiada ona o niesłusznie oskarżonym i zamkniętym na szczycie wieży zamku w Ojcowie kmieciu, z pobliskiej Skały. Po wielu błaganiach włodarz zamku zgodził się go wypuścić, jednak w zamian za jajko sokoła z gniazda na szczycie Maczugi. Więzień próbował kilka dni, aż zrezygnowany zasnął. Wtedy tuzin sokołów wyniósł go na szczyt, ofiarowując mu pisklę. Włodarz obietnicę spełnił i od tego czasu ostaniec nosi nazwę Sokolej Skały.

Maczuga Herkulesa - Ojców

Brama Krakowska 

Kolejną bardzo popularną atrakcją jest Brama Krakowska. Swoją nazwę wzięła stąd, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy między Krakowem a Śląskiem. Składa się ona z dwóch kolumn, wyższej i niższej, o wysokościach około 20 i 15 metrów.

Legenda głosi, że odległość między kolumnami się zmniejsza, i kiedy skały spotkają się, to nastąpi koniec świata. Dlatego często można zauważyć patyki, którymi ludzie podpierają bramę, by do owego zejścia nie doszło.

Brama Krakowska - Ojców
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Rękawica 

Legenda wiąże się też z charakterystyczną skałą, zwaną Rękawicą, którą można odnaleźć w środkowej części Doliny Prądnika, niedaleko otworu do Jaskini Ciemnej. Rękawica to jedna z najbardziej charakterystycznych skał w Ojcowskim Parku Narodowym.

Zwana jest również Pięciopalcówką lub Białą Ręką. Legenda opowiada o tym, że sam Bóg zasłonił wejście do owej jaskini własną ręką, gdy schowali się w niej ludzie z obawy przed najeżdżającymi jurę Tatarami. Gdy obława się skończyła, wieśniacy wyszli z kryjówki i miejscu Bożej ręki widniała skała przypominająca tę część ciała.

Rękawica Ojcowski Park Narodowy

Igła Deotymy 

W Dolinie Prądnika można znaleźć również Igłę Deotymy, która pierwszą część nazwy zawdzięcza swojemu smukłemu, wysokiemu kształtowi. Druga natomiast pochodzi od słowa Deotyma, czyli literackiego pseudonimu Jadwigi Łuszczewskiej, znanej poetki, która ponoć tworzyła swe wiersze, mieszkając w willi Pod Koroną, która stoi tuż przy ostańcu.

Igła Deotymy

Wzgórze Góra Okopy

Dolinę Prądnika otaczają liczne wzgórza, a jednym z najbardziej znanych jest Góra Okopy. Na szczyt prowadzi malownicza ścieżka, o długości około 2 kilometrów, zaczynająca się w Jaskini Ciemnej. W kilku miejscach można podziwiać piękną panoramę doliny. Są one opisane i oznaczone tablicami. Na wzgórzu dostrzec można ślady wałów osady, najprawdopodobniej założonej przez Konrada Mazowieckiego w XII wieku. 

Góra Okopy

Zamek w Ojcowie – główna atrakcja Ojcowskiego Parku Narodowego

Jeśli zaś mowa o ingerencji ludzkiej w krajobraz, to nie sposób nie wspomnieć o jednej z głównych atrakcji Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli ruinach Zamku w Ojcowie, inaczej Zamku Kazimierzowskiego. Zamek został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku jako jeden z wielu w systemie tak zwanych Orlich Gniazd.

Turyści mogą zwiedzać basztę, w której znajduje się makieta zamku i wystawa historyczna, jak i również zamkowe wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na całą dolinę. Tradycja głosi, że warownia pierwotnie nazwana była Ociec, na pamiątkę walki o tron ojca Krakowa, czyli Władysława Łokietka. Stąd też wywodzić może się nazwa wsi, Ojców. Historia zamku w późniejszych dziejach była burzliwa, dlatego dzisiaj możemy podziwiać tylko ruiny.

Zamek zwiedzać można codziennie od 6 kwietnia do 11 listopada z wyjątkiem Wielkanocy i 1 listopada. Od godziny 9:00 do:

  • 16:45 w kwietniu i wrześniu, 
  • 17:45 od maja do sierpnia,
  • 15:45 w październiku, 
  • 15:00 w listopadzie. 

Ceny biletów to 4 zł za normalny i 2 za ulgowy. 

Zamek w Ojcowie

Zamek w Pieskowej Skale

Kolejnym zamkiem, który warto odwiedzić, jest Zamek w Pieskowej Skale, który również należał do łańcucha Orlich Gniazd. Jest on pięknym zabytkiem wchodzącym w skład skarbu państwa. Po II Wojnie Światowej przeszedł renowację i stał się oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Prowadzone są w nim zajęcia edukacyjne z różnych epok i dla różnych kategorii wiekowych. 

Zamek w Pieskowej Skale

Drewniana zabudowa w Dolinie Prądnika 

Warto również zwrócić uwagę na drewnianą zabudowę wsi Ojców. Od połowy XIX wieku pełnił on funkcję uzdrowiska, dlatego zaczęto budować hotele i pensjonaty, by pomieścić kuracjuszy. Były one budowane na kształt stylu alpejskiego, jednak z miejscowymi zdobieniami.

Pomimo tego, że do dziś przetrwało niewiele obiektów, a większość jest mocno zniszczona, to nadal na uwagę zasługują między innymi Hotel pod Kazimierzem, Bazar Lwowski, Hotel pod Łokietkiem, Willa pod Berłem i Willa pod Koroną. Wszystkie znajdują się w Dolinie Prądnika więc nietrudno na nie trafić.

Ojcowski Park Narodowy wejście

Kaplica na Wodzie w Ojcowie

Kaplica na Wodzie to kolejne ciekawe miejsce na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Powstała w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Patrząc na wygląd zewnętrzny, możemy dostrzec miejscowe, ale również zapożyczone motywy budownictwa. Mówi się, że kaplica powstała na wodzie ze względu na to, że car zakazał budowy na ziemi ojcowskiej. Dlatego trzeba było ten zakaz ominąć.  

Kaplica na Wodzie w Ojcowie

Punkt widokowy w Ojcowskim Parku Narodowym – Jonaszówka

Bardzo ciekawym punktem widokowym w Ojcowskim Parku Narodowym jest Jonaszówka, z której pięknie widać Ojców i Dolinę Prądnika. Tego miejsca ominąć nie można. Każdy szlak biegnący z Ojcowa w kierunku Doliny Prądnika przebiega u jej stóp, a jej inna nazwa to Gruby Janek. Skała ma około 20 metrów wysokości, a dojście na nią nie powinno sprawić problemów. 

Skała Jonaszkowa

Źródełko Miłości w Ojcowie

W pobliżu Bramy Krakowskiej na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się słynne wywierzysko zwane Źródełkiem Miłości. Według legendy każda para, która spróbuje wody ze źródełka, będzie bezgranicznie kochała się do końca życia.

Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Żeby pobyć tam w ciszy i spokoju to warto przyjechać poza sezonem lub w godzinach porannych. W wakacje Ojcowski Park Narodowy tętni życiem i jest coraz chętniej odwiedzanym miejscem na mapie Polski. 

Źródełko Miłości Ojców

Ojcowski Park Narodowy – szlaki

Dla amatorów wycieczek pieszych i rowerowych wytyczone zostały specjalne szlaki, dzięki którym zwiedzanie staje się jeszcze przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega główny jurajski Szlak Orlich Gniazd, a także Szlak Warowni Jurajskich. Kolejnym ciekawym szlakiem jest trasa żółta przebiegająca przez Dolinę Sąspowską oraz zielona Grodzisko Góra Okopy. 

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy – gdzie zjeść?

Ojcowski Park Narodowy słynie ze swoich smaków, dlatego będąc w Dolinie Prądnika, można skorzystać z usług kilku restauracji. Są to: Bar Sąspówka, Pstrąg Ojcowski, Bar Złoty Ziemniak, Restauracja pod Bocianem, Piwnica pod Nietoperzem, Kawiarnia Niezapominajka, Zazamcze, Zajazd Wernyhora i Restauracja Herbowa.

Jednak trzeba pamiętać, że niektóre mogą być otwarte tylko w sezonie lub wyznaczonym terminie. Przed pójściem warto sprawdzić aktualną sytuację na stronach internetowych poszczególnych restauracji. 

Ojców gdzie zjeść

Czy warto tam pojechać?

Jak widać, ten park oferuje nam całkiem sporo atrakcji, do których można dotrzeć łatwo i przyjemnie. Nie ma tutaj wiecznie zakorkowanej Zakopianki ani długich i ciężkich szlaków. Spokojnie można zabrać ze sobą dzieci, należy jednak pamiętać, że temperatura w jaskiniach to około 8 stopni, więc warto wziąć cieplejsze ubrania.

Dobrze jest również zaznajomić się z legendami dotyczącymi poszczególnych miejsc albo zabrać ze sobą przewodnika, dzięki któremu zwiedzanie na pewno będzie ciekawsze.

Warto też zastanowić się, czy nie zarezerwować sobie na wycieczkę co najmniej dwóch dni, ponieważ może się okazać, że jeden to za mało, by w pełni docenić to piękne i tajemnicze miejsce. Serdecznie polecamy odwiedzenie Ojcowskiego Parku Narodowego nie tylko ze względu na chwytające za serce widoki, ale również przez to, że można tu poczuć historię na własnej skórze.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.