CZESKI RAJ – atrakcje, szlaki turystyczne, skalne miasta i zamki

Czeski Raj to piękna kraina i chętnie odwiedzany region Czech. Znajduje się 170 kilometrów od Wrocławia i około 70 kilometrów od granicy z Polską. W tym roku mieliśmy okazję odwiedzić to piękne miejsce i jesteśmy zachwyceni. Są tam skalne miasta, malownicze zamki oraz wspaniała przyroda. Obszar chroniony utworzono w 1955 roku.

Nazwa Czeski Raj została nadana prawdopodobnie przez pisarzy i patriotów przebywających w uzdrowisku Sedmihorky. Znajduje się tam wiele tras i szlaków turystycznych z pięknymi punktami widokowymi. Tę piękną krainę otaczają różne miasteczka: Jiczyn, Mnichovo Hradiště czy Turnov.

Czeski Raj

Jak dojechać do Czeskiego Raju?

Do Czeskiego Raju możesz dojechać z różnych stron. Kraina znajduje się blisko Pragi, dlatego chętnie odwiedzana jest przez Czechów. Położona jest blisko granicy z Polską, dlatego można tam spotkać wielu Polaków tak jak przy granicy w Teplickich Skałach czy Adrspach. Z Polski najlepiej dojechać od strony Lubawki, Kudowy-Zdroju, Luptina lub Jakuszyc. Najczęściej nawigacja pokazuje drogę przez Luptin blisko granicy z Niemcami, nawet gdy jedziesz z Krakowa lub Warszawy.

Ciekawe miejsca i atrakcje Czeskiego Raju – mapa

Na poniższej mapie zaznaczyłem miejsca, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży do Czeskiego Raju. Były to skalne miasta, zamki, punkty widokowe – vyhlidki, góry, ciekawe szlaki i trasy turystyczne. W tej krainie znajdują się także wieże widokowe, które jednak są otwarte w określonych godzinach i terminie.

Skalne Miasto – Prachowskie Skały | szlak

Prachowskie Skały cieszą się dużą popularnością. To chyba najpiękniejsze miejsce, które udało nam się zobaczyć. Gdy dotarliśmy na miejsce to była gęsta mgła, dlatego wszystko wyglądało bardzo tajemniczo. Wejście na teren skalnego miasteczka jest płatne – 100 koron. Czas zwiedzania to 2-3 godziny. My tyle czasu tam spędziliśmy. Na trasie jest tam sporo schodów. Dzieci będą zachwycone, ponieważ będą mogły wspinać się po skałach. Na szlaku jest sporo punktów widokowych, z których skalne wieże wyglądają jeszcze lepiej.

Skalne Miasto - Prachowskie Skały

Skalne Miasto Hruboskalsko – Zamek Hruba Skala | szlak

Skalne Miasto Hruboskalsko to kolejne magiczne miejsce w Czeskim Raju. W tym regionie jest sporo do zobaczenia. Nasza trasa mierzyła 2,5 km. Po drodze mieliśmy przesmyk Mysia Dziura, a później punkty widokowe – Mariánská vyhlídka oraz Zámecká vyhlídka. Z tych punktów widokowych są piękne krajobrazy na Zamek Hruba Skala. Warto tam ruszyć na szlak. Z tego miejsca można dojść pieszo w stronę Zamku Valdstejn. Wejście na trasę jest bezpłatne.

Skalne Miasto Hruboskalsko - Zamek Hruba Skala

Zamek Valdstejn i Rozhledna a skalní vyhlídka Hlavatice | szlak

Zamek Valdstejn w Czeskim Raju to budowla, do której można dotrzeć pieszo. Obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 90 koron. My zdecydowaliśmy się zobaczyć go tylko z zewnątrz. Nie wchodziliśmy do środka. Pięknie wygląda most, który prowadzi do twierdzy. Przy okazji wybraliśmy się szlakiem na Rozhledna a skalní vyhlídka Hlavatice. Dojść tam można szlakiem czerwonym. Z góry rozciągają się piękne widoki w stronę Turnova.

Zamek Valdstejn i Rozhledna a skalní vyhlídka Hlavatice

Zamek Kost

Zamek Kost to największa i najpotężniejsza twierdza, którą zobaczyliśmy w Czeskim Raju. Budowlę zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Obowiązują bilety wstępu i są tam różne trasy zwiedzania. My wybraliśmy zwiedzanie Zamku Kost bez średniowiecznej sali tortur. To akurat nie było odpowiednie dla Mai. Ta twierdza to najlepiej zachowany zamek gotycki w Czeskim Raju. Czechy zaskakują nas na każdym kroku.

Czeski Raj
przewodnik

Studeny pruchod v Ceskem raji | szlak

Wędrując szlakami Czeskiego Raju natrafiliśmy na bardzo ciekawe miejsce. To Studeny pruchod, czyli zimne przejście. Trasa prowadziła nas na Vyhlídkové místo na skalní věž Skalní hrad. Na końcu okazało się, że punkt widokowy jest zamknięty ze względu na zły stan techniczny, ale warto było tam trafić. Już sama wędrówka zimnym przejściem była bardzo ciekawa.

Czeski Raj

Ruiny zamku Vranov | szlak

Zamek Vranov to piękna budowla, która podobała nam się najbardziej. Warownia położona jest na skale. Obecnie to tylko ruiny, ale bardzo fajnie przygotowane do zwiedzania. To wspaniała część Czeskiego Raju. Ten zamek również jest otwarty w określonych godzinach. Obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 60 koron. Zwiedzanie zamkowych ruin zajmuje około 90 minut, ponieważ trzeba jeszcze dojść na miejsce. To miejsce pięknie wygląda z lotu ptaka. 

Czeski Raj

Zamek Trosky w Czechach

Zamek Trosky widzieliśmy już z daleka, gdy kierowaliśmy się na nocleg do miasta. Były to dwie wieże dobrze widoczne z daleka. Postanowiliśmy pojechać tam na zwiedzanie. Wejście jest płatne. Bilet normalny kosztuje 120 koron. Nie ma tam zbyt wiele do zwiedzania, ponieważ to tylko ruiny. W sumie to można wejść tylko na jedną basztę i na połowę drugiej. Zamek Trosky to wspaniały punkt widokowy oraz miejsce pełne historii. Zamek Trosky powstał prawdopodobnie na przełomie 1380-1390 roku. Zwiedzanie zajmuje około 80 minut.

Zamek Trosky

Zamek Frydstejn

Zamek Frydstejn, a dokładnie to jego ruiny są bardzo malownicze i znajdują się na wzgórzu. Zamek wzniesiono w XIV wieku, chociaż dokładnie nie znamy daty. Być może jest to rok 1385. Zwiedzanie zamku rozpoczyna się po przekroczeniu bramy wejściowej. Warownia ma godziny otwarcia i obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 50 koron. Wejście na mury odbywa się na własną odpowiedzialność. Można przejść po różnych częściach zamku, a na końcu wejść na wieżę widokową, z której są piękne widoki. Warownia znajduje się na skale.

Zamek Frydstejn

Skalne Miasto – Besedickie Skały | szlak

Besedickie Skały to jedna z mniej znanych atrakcji w Czeskim Raju. Okazało się, że jest tam bardzo ciekawie. Był skalny labirynt oraz punkty widokowe. Wejście było bezpłatne, a trasa nie była długa. Szlak mierzył 3,5 km, a jego przejście zajęło nam około 2 godziny. Na trasie była Besedicka vyhlidka, Malý a Hrubý Kostel, skalny labirynt Kalicha, vyhlidka Czeskich Braci oraz Hořákova vyhlidka, Husníkova vyhlidka, Kinskeho vyhlidka. To bardzo ciekawe punkty widokowe. Na końcu była góra Sokół, z której obejrzeliśmy Suche Skały.

Skalne Miasto - Besedickie Skały

Co jeszcze warto zobaczyć w Czeskim Raju?

Oprócz atrakcji, które zobaczyliśmy są jeszcze takie miejsca, których nie zdążyliśmy poznać. To np. miasteczko Jiczyn, w którym urodził się rozbójnik Rumcajs. Jest także w pobliżu Pałac Humprecht. W regionie była także Rumcajsowa Jaskinia. W mieście Mlada Boleslav znajduje się Muzeum Skody. Są również wieże widokowe: Rozhledna Dubecko, Rozhledna Čížovka, Rozhledna Kozákov (to miejsce uznawane jest za najwyższy szczyt Czeskiego Raju).

Noclegi w Czeskim Raju

Jeśli poszukujesz noclegu w Czeskim Raju, to polecamy Ci znaleźć coś w miasteczku Turnov lub w okolicy. To optymalna baza wypadowa na szlaki pięknego raju. W okolicy drogi są dobre, dlatego dojazd także nie stanowi problemu. My nocleg znaleźliśmy na Bookingu i tak chyba najlepiej szukać.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.