Skalne Miasta w Czechach – MAPA. Które warto odwiedzić?

Skalne miasta w Czechach to jedna z głównych atrakcji turystycznych u naszych sąsiadów. W Polsce też jest kilka: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, skamieniałe miasto w Ciężkowicach czy Rezerwat Prządki. W tym wpisie pokażemy Ci 11 skalnych królestw, które warto odwiedzić podczas wycieczki do Czech. Poniżej znajdziesz krótki opis oraz mapę trasy, na którą warto się wybrać.

Skalne Miasta w Czechach - MAPA. Które warto odwiedzić?

SKALNE MIASTA NA MAPIE

Na mapie zaznaczyłem wszystkie skalne miasta w Czechach, które warto zobaczyć.

1. SKALNE MIASTO ADRSPACH

Adrspach to chyba najpopularniejsze skalne miasto w Czechach. Jest uwielbiane przez Polaków, ponieważ położone jest tuż przy granicy województwa dolnośląskiego. Zwiedzanie zajmuje około 2-3 godziny, a wstęp jest płatny. Obowiązują bilety wstępu. Na trasie jest sporo schodów, a droga wiedzie pomiędzy skałami. Wycieczka nie jest wymagająca. Przy okazji można wybrać się w rejs łodzią. Dzieci będą zachwycone. Warto odwiedzić to miejsce podczas swoich podróży.

SKALNE MIASTO ADRSPACH

2. TEPLICKIE SKAŁY

Teplickie Skały położone są tuż obok Adrspach, ale nie są już tak chętnie odwiedzane przez turystów. Nam się tam bardzo podobało w tym labiryncie. Zwiedzanie zajmuje około 4 godziny, a w całości do przejścia jest 6 kilometrów. Wstęp na teren Teplickich Skał jest płatny. Najciekawsze miejsca na szlaku to: Zamek Strzemię, Duży Plac Świątynny oraz skalny wąwóz Syberia.

TEPLICKIE SKAŁY
przewodnik

3. BESEDICKIE SKAŁY

Jednym z mniej znanych skalnych miast są Besedickie Skały. Znajdują się w Czeskim Raju. Znajdziesz tam sporo formacji skalnych, wąskie przejścia i labirynty. Na pewno nie będziesz narzekał na punkty widokowe, ponieważ sporo ich tam jest. Zwiedzanie zajmuje 2 godziny, a do przejścia jest 3,5 km. Wstęp na teren Besedickich Skał jest bezpłatny. Bardzo ciekawy jest Malý a Hrubý Kostel oraz skalny labirynt Kalicha.

BESEDICKIE SKAŁY

4. CERTOVY HLAVY (DIABELSKIE GŁOWY)

To miejsce nas bardzo zaskoczyło i jesteśmy nim oczarowani. To Certovy hlavy, czyli Diabelskie Głowy znajdujące się niedaleko Pragi. Dojście na miejsce zajmuje kilkanaście minut. Oprócz twarzy na skałach można zobaczyć także widoki z góry. Wejście jest bezpłatne i nie ma tam żadnych biletów wstępu. To miejsce może być krótkim przystankiem podczas podróży.

CERTOVY HLAVY (DIABELSKIE GŁOWY)

5. HRUBOSKALSKO

Gdy będziesz w Czeskim Raju to musisz zobaczyć skalne miasto Hruboskalsko. Tam w okolicy można zrobić dwie trasy: w pobliżu Zamku Hruba Skała oraz w pobliżu Zamku Valdstejn. Wejście na trasę jest bezpłatne. Jest to sporo punktów widokowych, z których widać Zamek Hruba Skala oraz Zamek Trosky. Na trasie jest ciekawy wąski przesmyk Mysia Dziura. Przejście obu tras ze zwiedzaniem zajmie Ci 5-6 godzin.

HRUBOSKALSKO

6. SKALNE MIASTO OSTASZ

Trochę niedoceniane jest kolejne bardzo ciekawe miejsce, czyli skalne miasto Ostasz. Położone jest blisko polskiej granicy. Wejście jest bezpłatne i nie ma biletów. Skalne miasto podzielone jest na dwie części: labirynt górny i labirynt dolny. Zwiedzanie skalnego miasta zajmuje Ci 3-4 godziny. Szlak nie jest skomplikowany. Najpiękniejszy punkt widokowy to Frýdlantská vyhlídka. 

SKALNE MIASTO OSTASZ

7. PRACHOWSKIE SKAŁY W CZESKIM RAJU

Gdy zwiedzaliśmy Czeski Raj to jednym z najpiękniejszych miejsc, które odwiedziliśmy było skalne miasto Prachowskie Skały. Dawno nie widzieliśmy tak wspaniałego miejsca. Wejście na teren miasta jest płatne. Czas zwiedzania to około 2-3 godziny. Trafiliśmy tam, gdy była mgła, więc skalna kraina była bardzo tajemnicza. Do wyboru są wytyczone dwie trasy: żółta oraz zielona, ale spokojnie można wycieczkę zmodyfikować. 

PRACHOWSKIE SKAŁY W CZESKIM RAJU

8. HVEZDA I SUPI HNIZDO

Blisko polskiej granicy położone są Broumovske Steny, a w nich szlak na Hvezdę oraz Supi Hnizdo. Do tego dochodzi jeszcze Kovářova rokle, gdzie było kapitalnie. Trasa mierzyła 7,2 km, więc nie była długa, ale za to bardzo atrakcyjna. Naszym celem było Supi Hnizdo. Na były: kaplica Matki Bożej Śnieżnej, formacje skalne, kaniony, skalne schody oraz punkty widokowe. Wejście jest bezpłatne. 

Skalne miasto

9. CZESKA SZWAJCARIA

Czeska Szwajcaria znajduje się blisko granicy z Niemcami. Wejście na teren skalnego miasta jest płatne. Najciekawsze miejsca do zwiedzania to: Malowniczy łuk Pravčická brána, Sokoli Hnizdo (Pałacyk Sokole Gniazdo), Wąwóz Edmunda oraz dziki wąwóz Divoka souteska.

9. CZESKA SZWAJCARIA

10. KOKORINSKO

W pobliżu Pragi znajduje się kolejne skalne miasto w Czechach – Kokorinsko. Ta skamieniała kraina położona nieco na uboczu. Wejście na szlaki jest bezpłatne. Można odkryć tam sporo tajemnic. Do zobaczenia są np. dolina Kokorinsky dul, Zamek Kokorin, formacje skalne Poklicky, malowniczy szlak Cinibulkova Stezka, skalny labirynt Bludiste oraz różne skalne rzeźby.

KOKORINSKO

11. BOZANOVSKY SPICAK I KORUNA

Odwiedzając Broumovske Steny warto ruszyć szlakiem na Bozanovsky Spicak oraz Korunę. Są to niezwykłe Góry Stołowe po czeskiej stronie. Przejście szlakiem zajmuje około 4 godziny. Do przejścia jest 10 kilometrów. Na Korunie znajduje się popularna huśtawka. Trasa prowadzi malowniczą ścieżką pomiędzy skałami. Bożanowski Szpiczak jest najwyższym szczytem Broumowskich Ścian.

BOZANOVSKY SPICAK I KORUNA
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.