Skalne miasta w Polsce – gdzie warto pojechać? Ponad 10 krain do odkrycia

Niedawno pisaliśmy o Skalnych Miastach w Czechach, a dziś przedstawimy Skalne Miasta w Polsce, do których warto pojechać. W takim zestawieniu króluje Dolny Śląsk i Góry Stołowe, ponieważ tam jest ich całkiem sporo, np. Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. To są najpopularniejsze skalne miasta w Polsce. Okazuje się jednak, że takich skalnych światów jest więcej w Polsce. Gdzie więc warto wybrać na odkrywanie takich miejsc?

Mapa skalnych miast w Polsce

Na poniższej mapie zaznaczyłem wszystkie skalne miasta, o których piszemy w tym tekście.

Województwo dolnośląskie – Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych

Najpopularniejszym skalnym miastem w Polsce jest Szczeliniec Wielki. To najwyższy szczyt Gór Stołowych. Na miejscu znajduje się schronisko PTTK. Trasa nie jest trudna, a na całą wycieczkę warto przeznaczyć 2-3 godziny. Najkrótszy szlak na początek labiryntu prowadzi z Karłowa. Polecamy wybrać się tam wcześnie rano, ponieważ później mogą tworzyć się korki. Wejście na trasę jest płatne.

Województwo dolnośląskie - Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych
Szczeliniec Wielki

Województwo dolnośląskie – Błędne Skały w Górach Stołowych

Kolejny skalny labirynt znajduje się po sąsiedzku, również w Górach Stołowych. To skalne miasto Błędne Skały. Samochodem można podjechać niemalże pod samo wejście na teren miasteczka. Na całą wycieczkę warto przeznaczyć 1-2 godziny. W sezonie wakacyjnym warto przyjechać wcześnie rano, ponieważ to miejsce jest bardzo popularne. Wejście na trasę jest płatne.

Województwo dolnośląskie - Błędne Skały w Górach Stołowych
Błędne Skały

Co jeszcze w Górach Stołowych?

Oprócz Błędnych Skał i Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych możesz jeszcze zobaczyć: Czartowskie Skały, Skalną Czaszkę, Białe Skały oraz Skalne Grzyby.

Skalne Miasto w Polsce
Skalna Czaszka

Województwo małopolskie – Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

W województwie małopolskim warto wybrać się do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach. Skalne miasto położone jest pod Tarnowem (droga z Krakowa na Rzeszów). Miejsce można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Na wędrówkę warto przeznaczyć 2-3 godziny. Można tam zobaczyć skałę Czarownicę czy przejść Wąwozem Czarownic do wodospadu. Wejście na trasę jest płatne.

Województwo małopolskie - Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
Wąwóz Czarownic

Województwo podkarpackie – Rezerwat Prządki

Na terenie województwa podkarpackiego koniecznie trzeba pojechać i zwiedzić Rezerwat Prządki. To skalne miasto położone jest niedaleko Krosna. Na wycieczkę warto przeznaczyć 1-2 godziny. Z tym miejscem związana jest ciekawa legenda. Wytyczona trasa prowadzi pomiędzy skałami i cały czas lasem.

Województwo podkarpackie - Rezerwat Prządki
Rezerwat Prządki
przewodnik

Województwo dolnośląskie – Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich

W Rudawach Janowickich w województwie dolnośląskim znajdują się Starościńskie Skały, Krzyżna Góra oraz Sokolik. To bardzo malownicze tereny, a podczas całodziennej wycieczki można zobaczyć wiele ciekawych atrakcji. Oprócz powyższych miejsc, które tworzą małe skalne miasteczko, zobaczysz np. Schronisko PTTK Szwajcarka czy ruiny Zamku Bolczów. Dojście z parkingu do Starościńskich Skał zajmuje około 70 minut.

Województwo dolnośląskie - Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich
Rudawy Janowickie

Województwo świętokrzyskie – Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie

Skałki Piekło pod Niekłaniem oraz Piekło Dalejowskie to małe skalne krainy w województwie świętokrzyskim. Wycieczka do pierwszego miejsca zajmuje około 1 godzinę i 40 minut. Zobaczysz tam skalne baszty, grzyby i jaskinie. Drugie miejsce, czyli Piekło Dalejowskie zespół kilkumetrowych formacji skalnych. Obie trasy nie są trudne i spokojnie odwiedzić oba miejsca podczas jednego dnia.

Województwo świętokrzyskie - Skałki Piekło pod Niekłaniem i Piekło Dalejowskie
Skałki Piekło pod Niekłaniem

Województwo świętokrzyskie – Skały w Rudzie i Krynkach, Skały pod Adamowem

Niedaleko Sieradowickiego Parku Krajobrazowego w woj. świętokrzyskim znajdują się małe formacje skalne: skały w Rudzie oraz skały w Krynkach. A po sąsiedzku są jeszcze skały pod Adamowem. Podczas wizyty na skałkach w Krynkach koniecznie trzeba poszukać Groty Skrzatów.

  • Skały w Rudzie,
  • Skały w Krynkach,
  • Skały pod Adamowem.
Województwo świętokrzyskie - Skały w Rudzie i Krynkach, Skały pod Adamowem
Skały pod Adamowem

Województwo małopolskie – Diable Skały w Bukowcu

Niedaleko Nowego Sącza w gminie Korzenna znajdują się Diable Skały w Bukowcu. Zwiedzanie tego miejsca zajmuje około 60 minut, a sama trasa nie jest trudna. Jest tam kilkanaście formacji skalnych o różnych nazwach, a także Jaskinia Diabla Dziura. Oczywiście także z tym miejscem związane są różne legendy.

Skalne miasto
Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

Województwo dolnośląskie – Głazy Krasnoludków

Kolejnym miejscem na terenie Dolnego Sląska są Głazy Krasnoludków niedaleko Kamiennej Góry, które odkryliśmy całkiem niedawno. Przejście trasy zajmuje około 2 godziny z przerwami na zdjęcia. Przy parkingu są zagospodarowany teren – można odpocząć we wiacie turystycznej. Podobno na terenie rezerwatu cały czas mieszkają krasnoludki.

skalne miasto
Głazy Krasnoludków

Województwo śląskie – skały na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Podczas podróży po województwie śląskim nie można ominąć terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam co chwilę są różne formacje skalne o fantazyjnych kształtach. Są tam liczne rezerwaty przyrody, labirynty czy wąskie przejścia. Polecamy najbardziej wybrać się w okolice Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, do Doliny Wodącej czy na Górę Zborów. Nie możemy również zapominać o Skałach Rzędkowickich

Skalne miasto
Góra Zborów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.