Czym kierować się przy wyborze idealnej odzieży na szlak?

Wyprawa w góry to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Aby zadbać o najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa podczas takiej wycieczki, warto zadbać o odpowiednie wcześniejsze wyposażenie. Jednym z jego elementów jest wysokiej jakości odzież na szlak. Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę przy jej doborze?

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy ze sklepem górskim e-Horyzont

Czym kierować się przy wyborze idealnej odzieży na szlak?

Odzież w góry – jaka sprawdzi się najlepiej?

Rozważając listę zakupów na wyjazd w góry w okresie zimowym, warto zdecydować się na zakup bielizny termoaktywnej, która zapewni jeszcze wyższy poziom ciepła, a zarazem odprowadzi nadmiar nagromadzonej wilgoci. Innym istotnym elementem takiego ubioru jest akcesorium w postaci nakrycia głowy. W okresie zimowym ciepła czapka uchroni przed przewianiem. Z kolei w czasie lata czapka z daszkiem lub kapelusz turystyczny stanowią doskonałą ochronę przed intensywnymi promieniami słonecznymi.

Dobra bluza trekkingowa sprawdzi się zarówno w okresie letnim jako odzież wierzchnia, jak i podczas zimy, kiedy to stanowi ona środkową warstwę. Jednym z najchętniej wybieranych materiałów jest polar. Model ten uchroni przed zimnem, a zarazem zapewni doskonały poziom wygody. Innym innowacyjnym rozwiązaniem są tego typu produkty wykonane ze stretchu. To rozwiązanie nie dość, że zapewnia doskonałą termoizolację, to jeszcze charakteryzuje się wiatroszczelnością, elastycznością i zajmowaniem niewielkiej ilości miejsca.

Wszystkie elementy ubioru i akcesoria doskonale dopasowane do warunków górskich są dostępne w ofercie marki Jack Wolfskin.

Czym kierować się przy wyborze idealnej odzieży na szlak?

Idealne buty na szlaki – czym powinny się cechować?

Wybór butów na wyjazd w góry nie jest oczywisty. W okresie jesienno-zimowym warto, aby były one wyposażone w membranę. W okresie letnim wręcz przeciwnie polecane są modele bez niej.

Doskonała stabilność, amortyzacja i przyczepność związane z wysokiej jakości, precyzyjnie zaprojektowaną podeszwą to niezwykle istotna kwestia. Ponadto odpowiednio dopasowane do wycieczki na szlaku obuwie powinno zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w tym nieregularnym terenie.

Właściwa stabilizacja stawu skokowego to skuteczny sposób na minimalizację ryzyka ewentualnego skręcenia kostki. Nie bez znaczenia jest również wybór modeli wykonanych z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią dobrą termoizolację, oddychanie, komfort, a zarazem wytrzymałość, która jest niezwykle istotna w tak wymagających warunkach.

buty w góry

Kurtka dostosowana do warunków panujących na szlaku, czyli jaka?

Dobra kurtka trekkingowa powinna być dostosowana do często zmieniających się w górach warunkach atmosferycznych. W tym kontekście kluczowe kwestie to wiatroszczelność, wodoodporność, a także odpowiednia termoizolacja.

Cechy charakterystyczne dobrej kurtki na lato to: lekkość gwarantująca najwyższy poziom wygody, zapewnienie skutecznej ochrony przed wiatrem, a także zagwarantowanie pożądanej w przypadku występowania cieplejszej temperatury oddychalność.

Wyposażenie danego modelu w membranę stanowi dodatkowo cenną ochronę przed deszczem. Na letni wyjazd w góry szczególnie polecane są softshelle i hardshelle. Z kolei w przypadku wyjazdu w okresie zimowym najważniejsze jest zapewnienie sobie skutecznej ochrony przed mrozem. O doskonałą termoizolację można zadbać, inwestując w wysokiej jakości kurtki wykonane z puchu, który powinien odznaczać się doskonałą sprężystością.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy ze sklepem górskim e-Horyzont

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.