Rezerwat Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie – Gorzeszowskie Skałki

Rezerwat Przyrody Głazy Krasnoludków to rezerwat przyrody nieożywionej położony na Dolnym Śląsku. Zaliczany jest do Gór Stołowych albo Gór Kamiennych. Głazy (Gorzeszowskie Skałki) znajdują się w miejscowości Gorzeszów, kilkanaście kilometrów od Kamiennej Góry. Warto się tam wybrać, ponieważ można zobaczyć okazałe formacje Skalne: ściany, grzyby, wysokie wieże, a nawet skały przypominające zwierzęta. Rezerwat utworzono w 1970 roku. A skąd wzięły się tam krasnoludki?

Jak dojechać do Rezerwatu Przyrody Głazy Krasnoludków?

Do Rezerwatu Przyrody Głazy Krasnoludków najlepiej dojechać z Kamiennej Góry. Musisz kierować się na południowy wschód, na Krzeszów, Krzeszówek i Gorzeszów. My jechaliśmy od Gorzeszowa i ostatni kilometr, to bardzo dziurawa droga, na której trzeba uważać. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów.

  • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy rezerwacie: 50.6936, 16.1010.

Rezerwat Przyrody Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie – mapa trasy turystycznej

Jeśli zobaczysz na poniższą mapę, to znajdziesz żółty szlak pieszy. To właśnie nim trzeba się kierować, aby przejść trasę turystyczną po rezerwacie.

  • Długość trasy tam i z powrotem to około 2 kilometry,
  • Czas zwiedzania rezerwatu Głazy Krasnoludków to 2 godziny.
przewodnik

Zwiedzanie rezerwatu przyrody z dzieckiem

Zwiedzanie rezerwatu przyrody z dzieckiem to czysta przyjemność. Dzieciaki będą zachwycone podczas leśnej wędrówki. Można bawić się w rozpoznawanie skał. Na początku przy parkingu jest rozległa polana, na której można urządzić biwak. Jest sporo ławek, miejsce na ognisko oraz zadaszona wiata turystyczna. W weekendy oraz w wakacje to miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Najlepiej wybrać się tam w ciągu tygodnia.

My spędziliśmy tam prawie dwie godziny. Szliśmy od skały do skały i podziwialiśmy ich różnorodne kształty. Obszar do zwiedzania nie jest duży, ale sporo można zobaczyć.

  • Rezerwat przyrody Głazy Krasnoludków jest dostępny 24 godziny na dobę,
  • Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.

Skałki są bardzo malownicze, a w ostatnim czasie stały się jeszcze bardziej widoczne. Drzew jest tam coraz mniej. Podczas wędrówki i chodzenie po skałach, trzeba bardzo uważać, żeby nie wpaść w szczeliny lub po prostu nie spaść ze skały. Według legendy na terenie rezerwatu mieszkały i mieszkają krasnoludki.

Co warto zobaczyć w okolicy rezerwatu Głazy Krasnoludków?

W okolicy rezerwatu warto jeszcze zobaczyć: Czarcią Maczugę w Gorzeszowie, Krucze Skały w Lubawce, Czartowskie Skały w Łącznej oraz Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim. Do Czech warto pojechać, żeby zobaczyć Skalne Miasto Adrspach.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.