Podróże z dzieckiem,  Świętokrzyskie

Zamek Królewski w Chęcinach – zwiedzanie, parking, cennik

Zamek Królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku góruje nad miasteczkiem Chęciny niedaleko Kielc. To jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Dobrze widoczna z drogi numer S7 warownia zachęca, żeby do niej zawitać. Wejście na zamek jest płatne, a tuż pod nim znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów, toalety, restauracja oraz budki z pamiątkami. 

Zamek Królewski w Chęcinach – parking

29.11.2018 | Na bezpłatny parking pod zamkiem podjeżdżamy tuż po zdobyciu Miedzianki – góry wartej odwiedzenia, słynącej z pięknych widoków na okolicę, a także przy dobrej widoczności na Tatry. Parking znajduje się na ulicy Jędrzejowskiej. Z tego miejsca do zamku to kilka minut drogi.

Dobrze go widać tuż po wyjściu z samochodu. Ruszamy po schodach na dziedziniec zamkowy. Przed wejściem możemy obejrzeć zabudowania miasteczka Chęciny, a przed samą bramą okoliczne wzniesienia. Zwiedzanie zamku zajmuje około 60 minut. Odwiedzamy w tym czasie dwa punkty widokowe na basztach, dziedziniec, skarbiec, lochy, dom wielki i studnię. 

Zamek Królewski w Chęcinach – godziny otwarcia i bilety wstępu

Godziny otwarcia zamku oraz bilety wstępu możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu. Tak jak w większości miejsc, tak i tutaj wejście poza sezonem jest o kilka złotych tańsze i na pewno o wiele luźniejsze, ponieważ można spotkać tylko garstkę osób. Przeważnie są wycieczki szkolne lub małe grupy zorganizowane. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Zamku w Chęcinach.

  1. Bilet normalny – 13 złotych
  2. Ulgowy – 10 złotych
MiesiącDzieńGodziny
Styczeńcodziennie9:00 ? 15:00
Lutycodziennie9:00 ? 16:00
Marzeccodziennie9:00 ? 17:00
Kwiecieńcodziennie9:00 ? 19:00
Majcodziennie9:00 ? 19:00
Czerwieccodziennie9:00 ? 19:00
Lipieccodziennie9:00 ? 19:00
Sierpieńcodziennie9:00 – 19:00
Wrzesieńcodziennie9:00 ? 19:00
Październikcodziennie9:00 ? 17:00
Listopadcodziennie9:00 ? 16:00
Grudzieńcodziennie9:00 ? 15:00

Zamek Królewski w Chęcinach – historia

Zamek zaczęto budować pod koniec XIII wieku. Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie, a kilkanaście miesięcy później, pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, cofnął ów przywilej, przejmując tym samym warownię. Po śmierci Łokietka i objęciu warowni przez jego syna – Kazimierza Wielkiego, zamek przez ponad 250 lat był niezdobytą twierdzą. Przez długie lata używany był w charakterze więzienia stanu. 

W latach 1655 – 1657 został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 roku kolejna okupacja szwedzka. Podczas I wojny światowej ucierpiała środkowa wieża zamku, wykorzystywana przez żołnierzy rosyjskich jako punkt obserwacyjny. 

Ogromny wkład w uratowanie zamku wniósł ówczesny burmistrz Chęcin, Edmund Padechowicz. Przeprowadził on, mimo skromnych funduszy, szereg prac zabezpieczających budowlę przed zupełnym zniszczeniem. Po II wojnie światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy. Podczas prowadzonych przez ostatnie lata prac adaptacyjno-renowacyjnych budowla została zabezpieczona w formie trwałej ruiny.

Co ciekawe. Pośrodku zamkowego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 metrów. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia. Zamek na pewno warto zobaczyć chociaż raz. Zawsze widzieliśmy go tylko przejazdem z okien samochodu. Byliśmy tam i nie żałujemy.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *