Zamek Królewski w Chęcinach – zwiedzanie, parking, cennik

Zamek Królewski w Chęcinach z przełomu XIII i XIV wieku góruje nad miasteczkiem Chęciny niedaleko Kielc. To jedna z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Dobrze widoczna z drogi numer S7 warownia zachęca, żeby do niej zawitać. Wejście na zamek jest płatne, a tuż pod nim znajduje się bezpłatny parking na kilkadziesiąt samochodów, toalety, restauracja oraz budki z pamiątkami. 

Zamek Królewski w Chęcinach – parking

29.11.2018 | Na bezpłatny parking pod zamkiem podjeżdżamy tuż po zdobyciu Miedzianki – góry wartej odwiedzenia, słynącej z pięknych widoków na okolicę, a także przy dobrej widoczności na Tatry. Parking znajduje się na ulicy Jędrzejowskiej. Z tego miejsca do zamku to kilka minut drogi.

Dobrze go widać tuż po wyjściu z samochodu. Ruszamy po schodach na dziedziniec zamkowy. Przed wejściem możemy obejrzeć zabudowania miasteczka Chęciny, a przed samą bramą okoliczne wzniesienia. Zwiedzanie zamku zajmuje około 60 minut. Odwiedzamy w tym czasie dwa punkty widokowe na basztach, dziedziniec, skarbiec, lochy, dom wielki i studnię. 

Zamek Królewski w Chęcinach – godziny otwarcia i bilety wstępu

Godziny otwarcia zamku oraz bilety wstępu możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu. Tak jak w większości miejsc, tak i tutaj wejście poza sezonem jest o kilka złotych tańsze i na pewno o wiele luźniejsze, ponieważ można spotkać tylko garstkę osób. Przeważnie są wycieczki szkolne lub małe grupy zorganizowane. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Zamku w Chęcinach.

  1. Bilet normalny – 13 złotych
  2. Ulgowy – 10 złotych
MiesiącDzieńGodziny
Styczeńcodziennie9:00 ? 15:00
Lutycodziennie9:00 ? 16:00
Marzeccodziennie9:00 ? 17:00
Kwiecieńcodziennie9:00 ? 19:00
Majcodziennie9:00 ? 19:00
Czerwieccodziennie9:00 ? 19:00
Lipieccodziennie9:00 ? 19:00
Sierpieńcodziennie9:00 – 19:00
Wrzesieńcodziennie9:00 ? 19:00
Październikcodziennie9:00 ? 17:00
Listopadcodziennie9:00 ? 16:00
Grudzieńcodziennie9:00 ? 15:00
przewodnik

Zamek Królewski w Chęcinach – historia

Zamek zaczęto budować pod koniec XIII wieku. Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie, a kilkanaście miesięcy później, pod pretekstem wykrycia spisku przeciwko władzy królewskiej, cofnął ów przywilej, przejmując tym samym warownię. Po śmierci Łokietka i objęciu warowni przez jego syna – Kazimierza Wielkiego, zamek przez ponad 250 lat był niezdobytą twierdzą. Przez długie lata używany był w charakterze więzienia stanu. 

W latach 1655 – 1657 został doszczętnie zniszczony najpierw przez Szwedów, a następnie przez szturm oddziałów Rakoczego. Dzieło zniszczenia dokończyła w 1707 roku kolejna okupacja szwedzka. Podczas I wojny światowej ucierpiała środkowa wieża zamku, wykorzystywana przez żołnierzy rosyjskich jako punkt obserwacyjny. 

Ogromny wkład w uratowanie zamku wniósł ówczesny burmistrz Chęcin, Edmund Padechowicz. Przeprowadził on, mimo skromnych funduszy, szereg prac zabezpieczających budowlę przed zupełnym zniszczeniem. Po II wojnie światowej odrestaurowano wieże, na jednej z nich urządzając punkt widokowy. Podczas prowadzonych przez ostatnie lata prac adaptacyjno-renowacyjnych budowla została zabezpieczona w formie trwałej ruiny.

Co ciekawe. Pośrodku zamkowego dziedzińca znajduje się otwór po studni, wykutej w skale na głębokość 100 metrów. Prawdopodobnie przez nią i podziemny korytarz prowadzący do chęcińskiego kościoła utrzymywano łączność w czasie oblężenia. Zamek na pewno warto zobaczyć chociaż raz. Zawsze widzieliśmy go tylko przejazdem z okien samochodu. Byliśmy tam i nie żałujemy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.