Góra Miedzianka w Górach Świętokrzyskich- dojazd, parking, zwiedzanie

Miedzianka to szczyt w Górach Świętokrzyskich mierzący 354 m n.p.m. Zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich i jest jednym z ciekawszych wzniesień w całym paśmie. Każdy, kto go zdobędzie, to na pewno nie pożałuje. Nazwa związana jest z występowaniem rudy miedzi. Zbocza podziurawione jest licznymi szybami. 

Góra Miedzianka

Dojazd do Góry Miedzianki i parking przy szlaku

Pogoda od samego rana zachęca do wyruszenia w teren. Jest ciepło i przyjemnie. Jedziemy wieczorem po godzinie 18 na parking przy Muzealnej Izbie Górnictwa Kruszcowego, znajdującej się między miejscowościami Miedzianka i Zajączków. Stamtąd będziemy wyruszać na podbój góry. Mamy zaplanowaną tam sesję ślubną, dlatego idziemy razem z naszą Parą Młodą. Dojazd z Kielc zajmuje około 29 minut. Musisz jechać na Chęciny, a później na Zajączków.

  • Współrzędne parkingu: 50.8445, 20.3666
  • Postój jest bezpłatny

Jak dojść na szczyt? Mapa trasy na górę z parkingu

Dojście z parkingu na Miedziankę zajmuje około 20 minut. Według mapy to około 800 metrów. Jeśli wyjdziesz z parkingu, to musisz iść w górę za asfaltem i potem wąską ścieżką przez las w prawo. Na drzewie jest znak wskazujący drogę. Trasa prowadzi chwilę po prostej, a potem w górę. Musisz iść do końca, a potem w lewo na szczyt.

  • Długość szlaku: 800 metrów
  • Czas przejścia trasy: 20 minut

Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka – zwiedzanie

Całe wzniesienie zostało w 1958 roku objęte ochroną poprzez ustanowienie rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Tym sposobem chronione są powierzchniowe formy skalne, zwierzęta, roślinność, a także ślady prac górniczych oraz zjawiska krasowe. Góra kryje w sobie około 4 kilometry korytarzy górniczych i 10 jaskiń. Można je zwiedzać po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach. Na Miedziankę możemy dostać się żółtym szlakiem, a wyjście z przydrożnego parkingu zajmuje 10 minut.

Z Miedzianki sporo można zobaczyć. Głównie są to widoki na Pasmo Łysogór, a szczęśliwcy, którzy trafią na świetną widoczność, ujrzą odległe o ponad 180 kilometrów Tatry. Ciekawie także prezentuje się zarys Zamku Królewskiego w Chęcinach. Zachęcamy do obejrzenia filmu przygodowego „Tajemnica dzikiego szybu”, którego zrealizowana na zboczach Miedzianki.  

Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
przewodnik
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
Góra Miedzianka
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.