Podróże z dzieckiem,  Świętokrzyskie

Góra Miedzianka – dojazd, parking, zwiedzanie

Miedzianka to szczyt w Górach Świętokrzyskich mierzący 354 m n.p.m. Zaliczany jest do Korony Gór Świętokrzyskich i jest jednym z ciekawszych wzniesień w całym paśmie. Każdy, kto go zdobędzie, to na pewno nie pożałuje. Nazwa związana jest z występowaniem rudy miedzi. Zbocza podziurawione jest licznymi szybami. 

Dojazd do Góry Miedzianki i parking

MISTRZOSTWA

29.11.2018 | Budzimy się w naszej kwaterze. Dziś opuszczamy jej gościnne progi i jedziemy dalej na Jurę Krakowsko-Częstochowską. Przedpołudnie chcemy przeznaczyć na zdobycie Miedzianki, a potem Zamku Królewskiego w Chęcinach. Pogoda od samego rana zachęca do wyruszenia w teren. Słońce wstaje o prawidłowej godzinie – równo 7:20. Na polu kilka stopni mrozu i delikatny wiaterek. Skrobanie szyb w samochodzie obowiązkowe, dlatego wychodzę kilka minut wcześniej, żeby to zrobić. Jedziemy po godzinie 8 na parking, znajdujący się między miejscowościami Miedzianka i Zajączków. Stamtąd będziemy wyruszać na podbój Miedzianki. 

Rezerwat Przyrody Góra Miedzianka – zwiedzanie

Całe wzniesienie zostało w 1958 roku objęte ochroną poprzez ustanowienie rezerwatu przyrody Góra Miedzianka. Tym sposobem chronione są powierzchniowe formy skalne, zwierzęta, roślinność, a także ślady prac górniczych oraz zjawiska krasowe. Góra kryje w sobie około 4 kilometry korytarzy górniczych i 10 jaskiń. Można je zwiedzać po uzyskaniu zezwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Kielcach. Na Miedziankę możemy dostać się żółtym szlakiem, a wyjście z przydrożnego parkingu zajmuje 10 minut.

Z Miedzianki sporo można zobaczyć. Głównie są to widoki na Pasmo Łysogór, a szczęśliwcy, którzy trafią na świetną widoczność, ujrzą odległe o ponad 180 kilometrów Tatry. Ciekawie także prezentuje się zarys Zamku Królewskiego w Chęcinach. Zachęcamy do obejrzenia filmu przygodowego „Tajemnica dzikiego szybu”, którego zrealizowana na zboczach Miedzianki.  

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

5 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *