Maczuga Skała Herkulesa
Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Maczuga Herkulesa – podobno sam diabeł ją tutaj przyniósł

Maczuga Herkulesa to niesamowite miejsce na mapie Polski i Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się niedaleko miejscowości Ojców w Pieskowej Skałe (cześć wsi Sułoszowa) przy zamku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wiele razy obok niej przechodziliśmy, np. wtedy, gdy szliśmy Szlakiem Orlich Gniazd. Piękna okolica przyciąga turystów, dlatego jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce w Dolinie Prądnika. Jeśli jeszcze nie widziałeś charakterystycznej maczugi, to zachęcamy do przeczytania wpisu. Z niego dowiesz się:

 1. Gdzie znajduje się Maczuga Herkulesa?
 2. Jak powstała Maczuga Herkulesa?
 3. Jak dojechać z Krakowa?
 4. Na jakiej skale stoi Maczuga Herkulesa?
 5. Jakie legendy są związane z tą skałą?
 6. Gdzie na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się maczuga?
Maczuga Herkulesa z dzieckiem
Maczuga Herkulesa o poranku podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd

Maczuga Herkulesa na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego

Przed dojazdem na miejsce, warto spojrzeć na mapę Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, żeby po drodze zobaczyć jeszcze inne ciekawe atrakcje. Jest ich całkiem sporo, ponieważ okolice Ojcowa i Pieskowej Skały to tereny niesamowite i piękne. Mapę tych terenów można znaleźć w naszych propozycjach darmowych map turystycznych.

Jak dojechać do skały Maczuga Herkulesa z Krakowa?

Dojazd z Krakowa do Maczugi Herkulesa zajmuje około 40 minut. Do przejechania jest 30 kilometrów. Droga jest prosta, ponieważ trzeba kierować się na Olkusz ulicą Władysława Łokietka, Szydło i Graniczną. Później po wjeździe na drogę 94 skręca się dopiero w Jerzmanowicach na Ojców i Skałę. Później trzeba się trzymać znaków na Zamek Pieskowa Skała.

Parking najbliżej skały

 • Po drugiej stronie drogi naprzeciwko skały znajduje się mały parking. W sezonie może być on płatny: 5-10 złotych. Podczas wakacji czy w weekendy, może być tam problem ze znalezieniem miejsca na postój. Współrzędne: 50.2425, 19.7829.
 • Jeśli pod maczugą nie będzie miejsca, to możesz zatrzymać się pod zamkiem, jakieś 250 metrów dalej. Współrzędne: 50.2447, 19.7787. Tam miejsca jest o wiele więcej. Parking kosztuje 10 złotych.
Parking jest po lewej sronie naprzeciwko maczugi
Parking jest po lewej sronie naprzeciwko maczugi

Maczuga Herkulesa – najważniejsze informacje dla turystów

Skała Herkulesa zachwyca od pierwszego zobaczenia. Mieliśmy tak, gdy pierwszy raz przechodziliśmy Szlakiem Orlich Gniazd i musieliśmy nieco zejść ze szlaku, żeby do niej dotrzeć. Szlak prowadzi obok zamku, natomiast skała jest jakieś 250 metrów od znakowej na czerwono trasy.

 • Skała jest dostępna 24 godziny na dobę, ponieważ stoi w neutralnym miejscu,
 • W terenie z parkingu na przeciwsko maczugi prowadzi żółta trasa turystyczna, jednak nie trzeba szlaku, ponieważ skała jest dobrze widoczna i łatwo tam trafić,
 • Zwiedzanie samej formacji skalnej zajmuje około 20 minut, więc płacenie 10 złotych za parking, to trochę przesada,
 • Wspinaczka na Maczugę Herkulesa jest zakazana,
 • Na samej górze stoi metalowy krzyż,
 • Wstęp na skałę Fortepian jest bezpłatne,
 • W pobliżu skały są noclegi i restauracje.
Zamek Pieskowa Skała
Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała

Na jakiej skale stoi maczuga i jak ona tam powstała?

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym stoi na skale Fortepian. Jest ona stromo podcięta od południowej strony przez płynący tam niegdyś Prądnik. Skała mierzy od 8 do 12 metrów, natomiast wysokość maczugi stojącej samotnie wynosi aż 25 metrów! Z daleko robi ona niesamowite wrażenie. Długo się zastanawialiśmy, jak ta skała tam powstała? Otóż Maczuga Herkulesa powstała dzięki działalności krasowej CO2 (dwutlenek węgla) i wody. Koło Ojcowa można spotkać wiele podobnych, jednak ta jest najpiękniejsza.

Czy jednak na pewno taka jest przyczyna powstania tej formacji skalnej? Nieco inaczej możemy przeczytać w legendach.

Maczuga Herkulesa Ojców

Legenda o Maczudze Herkulesa

Fantazyjny kształt formacji skalnej widocznej z murów Zamku Pieskowa Skała od wielu, wielu lat pobudzał fantazję i myśli okolicznych mieszkanców i ciekawych turystów. Dlatego z tym miejscem związane są różne legendy.

 • Jedna z nich mówi o legendarnym władcy Polski, czyli Kraku, który pobił smoka tą maczugą. Później wbił ją w ziemie niedaleko Krakowa, żeby była ostrzeżeniem dla innych, gdyby chcieli tak jak smok pustoszyć jego włości.
 • Inna legenda wspomina o umowie zawartej przez Twardowskiego z diabłem za czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Miała się ona rozpocząć, wtedy gdy mężczyzna przyjedzie do Rzymu. Polski szlachcić miał oddać swoją duszę diabłu, gdy ten spełni jego trzy życzenia. Jednym z tych poleceń był transport ogromnej skały na tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Co więcej, postawienie jej cieńszym końcem do dołu. Diabeł oczywiście spełnił to zadanie, skała stoi tam nadal, a legendy o Maczudze Herkulesa trwają i będą dalej trwać przez wiele lat.
Zamek Pieskowa Skała znajduje się tuż nad Maczugą Herkulesa
Zamek Pieskowa Skała znajduje się tuż nad Maczugą Herkulesa
Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *