Maczuga Herkulesa – podobno sam diabeł ją tutaj przyniósł

Maczuga Herkulesa to niesamowite miejsce na mapie Polski i Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajduje się niedaleko miejscowości Ojców w Pieskowej Skałe (cześć wsi Sułoszowa) przy zamku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wiele razy obok niej przechodziliśmy, np. wtedy, gdy szliśmy Szlakiem Orlich Gniazd. Piękna okolica przyciąga turystów, dlatego jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce w Dolinie Prądnika. Jeśli jeszcze nie widziałeś charakterystycznej maczugi, to zachęcamy do przeczytania wpisu. Z niego dowiesz się:

 1. Gdzie znajduje się Maczuga Herkulesa?
 2. Jak powstała Maczuga Herkulesa?
 3. Jak dojechać z Krakowa?
 4. Na jakiej skale stoi Maczuga Herkulesa?
 5. Jakie legendy są związane z tą skałą?
 6. Gdzie na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się maczuga?
Maczuga Herkulesa z dzieckiem
Maczuga Herkulesa o poranku podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd

Maczuga Herkulesa na mapie Ojcowskiego Parku Narodowego

Przed dojazdem na miejsce, warto spojrzeć na mapę Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej, żeby po drodze zobaczyć jeszcze inne ciekawe atrakcje. Jest ich całkiem sporo, ponieważ okolice Ojcowa i Pieskowej Skały to tereny niesamowite i piękne. Mapę tych terenów można znaleźć w naszych propozycjach darmowych map turystycznych.

Jak dojechać do skały Maczuga Herkulesa z Krakowa?

Dojazd z Krakowa do Maczugi Herkulesa zajmuje około 40 minut. Do przejechania jest 30 kilometrów. Droga jest prosta, ponieważ trzeba kierować się na Olkusz ulicą Władysława Łokietka, Szydło i Graniczną. Później po wjeździe na drogę 94 skręca się dopiero w Jerzmanowicach na Ojców i Skałę. Później trzeba się trzymać znaków na Zamek Pieskowa Skała.

Parking najbliżej skały

 • Po drugiej stronie drogi naprzeciwko skały znajduje się mały parking. W sezonie może być on płatny: 5-10 złotych. Podczas wakacji czy w weekendy, może być tam problem ze znalezieniem miejsca na postój. Współrzędne: 50.2425, 19.7829.
 • Jeśli pod maczugą nie będzie miejsca, to możesz zatrzymać się pod zamkiem, jakieś 250 metrów dalej. Współrzędne: 50.2447, 19.7787. Tam miejsca jest o wiele więcej. Parking kosztuje 10 złotych.
Parking jest po lewej sronie naprzeciwko maczugi
Parking jest po lewej sronie naprzeciwko maczugi

Maczuga Herkulesa – najważniejsze informacje dla turystów

Skała Herkulesa zachwyca od pierwszego zobaczenia. Mieliśmy tak, gdy pierwszy raz przechodziliśmy Szlakiem Orlich Gniazd i musieliśmy nieco zejść ze szlaku, żeby do niej dotrzeć. Szlak prowadzi obok zamku, natomiast skała jest jakieś 250 metrów od znakowej na czerwono trasy.

 • Skała jest dostępna 24 godziny na dobę, ponieważ stoi w neutralnym miejscu,
 • W terenie z parkingu na przeciwko maczugi prowadzi żółta trasa turystyczna, jednak nie trzeba szlaku, ponieważ skała jest dobrze widoczna i łatwo tam trafić,
 • Zwiedzanie samej formacji skalnej zajmuje około 20 minut, więc płacenie 10 złotych za parking, to trochę przesada,
 • Wspinaczka na Maczugę Herkulesa jest zakazana,
 • Na samej górze stoi metalowy krzyż,
 • Wstęp na skałę Fortepian jest bezpłatne,
 • W pobliżu skały są noclegi i restauracje.
Zamek Pieskowa Skała
Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa Skała

Na jakiej skale stoi maczuga i jak ona tam powstała?

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym stoi na skale Fortepian. Jest ona stromo podcięta od południowej strony przez płynący tam niegdyś Prądnik. Skała mierzy od 8 do 12 metrów, natomiast wysokość maczugi stojącej samotnie wynosi aż 25 metrów! Z daleko robi ona niesamowite wrażenie. Długo się zastanawialiśmy, jak ta skała tam powstała? Otóż Maczuga Herkulesa powstała dzięki działalności krasowej CO2 (dwutlenek węgla) i wody. Koło Ojcowa można spotkać wiele podobnych, jednak ta jest najpiękniejsza.

Czy jednak na pewno taka jest przyczyna powstania tej formacji skalnej? Nieco inaczej możemy przeczytać w legendach.

Maczuga Herkulesa Ojców

Legenda o Maczudze Herkulesa

Fantazyjny kształt formacji skalnej widocznej z murów Zamku Pieskowa Skała od wielu, wielu lat pobudzał fantazję i myśli okolicznych mieszkanców i ciekawych turystów. Dlatego z tym miejscem związane są różne legendy.

 • Jedna z nich mówi o legendarnym władcy Polski, czyli Kraku, który pobił smoka tą maczugą. Później wbił ją w ziemie niedaleko Krakowa, żeby była ostrzeżeniem dla innych, gdyby chcieli tak jak smok pustoszyć jego włości.
 • Inna legenda wspomina o umowie zawartej przez Twardowskiego z diabłem za czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Miała się ona rozpocząć, wtedy gdy mężczyzna przyjedzie do Rzymu. Polski szlachcić miał oddać swoją duszę diabłu, gdy ten spełni jego trzy życzenia. Jednym z tych poleceń był transport ogromnej skały na tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Co więcej, postawienie jej cieńszym końcem do dołu. Diabeł oczywiście spełnił to zadanie, skała stoi tam nadal, a legendy o Maczudze Herkulesa trwają i będą trwać przez wiele lat.
Zamek Pieskowa Skała znajduje się tuż nad Maczugą Herkulesa
Zamek Pieskowa Skała znajduje się tuż nad Maczugą Herkulesa
przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.