Zamek Rabsztyn – ruiny warowni koło Olkusza

W przepięknym miejscu naszego kraju, na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej koło Olkusza, znajduje się Zamek Rabsztyn. Nazwa ta wywodzi się z języka niemieckiego – Rabestein i oznacza kruczą skałę. Na szczycie wapiennego wzgórza zwiedzać dziś można ruiny dawnej warowni, która wybudowana została w stylu gotyckim w XIII wieku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek z drewnianego stał się murowanym. Mieliśmy okazję go zobaczyć całkiem niedawno podczas przejścia Szlakiem Orlich Gniazd. Byliśmy tam także w 2016 roku i wtedy zwiedzaliśmy go z przewodnikiem.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Zamek Rabsztyn

Zamek w Rabsztynie – karta z historii warowni

Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek się rozrastał. Obejmował najstarsze zabudowania górnego zamku, jak i średniego, dolnego oraz najmłodszego renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku. W czasie potopu szwedzkiego warownia została zniszczona i okradziona. Nie została ponownie odbudowana. W wieku XIX wysadzono w powietrze basztę i część murów obronnych. Dokonali tego poszukiwacze skarbów. Sporo murów zostało rozebranych przez okoliczną ludność, która potrzebowała budulca na swe domy i zabudowania gospodarcze. W XXI wieku podjęto decyzję o jego częściowej odbudowie.

Przy okazji zobacz także najciekawsze Zamki w Polsce oraz sąsiednie warownie:

Zwiedzanie Zamku w Rabsztynie

Zamek Rabsztyn – zwiedzanie Orlego Gniazda

Wa­row­nia do­stęp­na jest dla zwiedzających od stro­ny pół­noc­nej. Znaj­du­ją się tam pozostałości fosy, wa­łu oraz przy­czół­ka mo­stu pro­wa­dzą­ce­go do je­dy­nej bra­my wjaz­do­wej z wie­żą zwa­ną Sław­kow­ską. Przed wejściem dla dzieci znajduje się plac zabaw.

Od maja 2015 roku zamek udostępniony był do zwiedzania turystom. W latach 2019 i 2020 było to utrudnione z powodu toczących się remontów. Po odbudowie naprawiono mury zamku, odtworzono dawną wieżę. Wybudowano także taras widokowy oraz zamontowano iluminację obiektu.

My mieliśmy taką okazję, że trafiliśmy na zwiedzanie Zamku w Rabsztynie z przewodnikiem. Szliśmy wtedy Szlakiem Orlich Gniazd. Postanowiliśmy chwilę odpocząć i poznać historię tej okazałej budowli. Czas zwiedzania wyszedł nam 60 minut. Najpiękniejszy był oczywiście widok z jednej z baszt.

Zamek Rabsztyn zwiedzanie
Zwiedzanie z przewodnikiem
przewodnik
Baszta widokowa

Bierzemy udział w Mistrzostwach Vlogerów i Blogerów. Oddaj na nas swój głos - My Na Szlaku.

Twój głos może przybliżyć nas do wygranej w tych mistrzostwach. TUTAJ MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ

1. Wystarczy podać adres e-mail

2. Następnie potwierdzić swój głos w wiadomości e-mail (może znaleźć się w spamie)

3. Głosować można codziennie co 24 godziny do 9 czerwca

4. Głosowanie jest darmowe

Dziękujemy!

MYNASZLAKU FILM
Rabsztyn widoki
Baszta zamkowa

Chata Kocjana pod zamkiem

Przy okazji zwiedzania budowli, warto odwiedzić Chatę Kocjana, która znajduje się przy parkingu. Jest to drewniany dom z 1862 roku. Znajdziesz tam mini skansen z pamiątkami tamtego okresu. Są także sprzęty wykorzystywane dawniej w gospodarstwach.

Chata Kocjana

Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn

Opiekunem Zamku w Rabsztynie jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W lipcu 2000 roku powstało na tym terenie Stowarzyszenie Zamek Rabsztyn. Jego pomysłodawcą i pierwszym prezesem był Marian Maryszewski. Organizacja skupia miłośników historii Ziemi Olkuskiej. Ich celem jest inicjowanie i organizowanie prac remontowych zamku, jak również imprez kulturalnych, konferencji naukowych oraz prowadzenie działalności informacyjnej i wydawniczej.

Ciekawostką jest to, że w ruinach zamku kręcono kilka scen filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem”.

Droga z parkingu do Zamku w Rabsztynie
Droga z parkingu do Zamku w Rabsztynie

Imprezy na zamku

Do Zamku w Rabsztynie koło Olkusza przyciągają corocznie turystów liczne imprezy, na przykład organizowane w lipcu Turnieje Rycerskie. Można na nich obejrzeć między innymi bitwę o zamek, turniej walk drużynowych czy turniej bojowy na miecz i tarczę. Emocjonujące są także zawody łucznicze. W czasie imprezy prezentowane są pokazy historycznych rzemiosł, występy zespołów odtwarzających dawną muzykę oraz tańce. Dodatkową atrakcję stanowią wieczorne pokazy sztucznych ogni, a także spektakularne widowisko Teatr Ognia.

Na jesieni warto odwiedzić zamek z powodu odbywającej się Juromanii – święta Szlaku Orlich Gniazd.

Jak dojechać do ruin Zamku w Rabsztynie?

Aby dojechać do w Rabsztynie, musisz w Olkuszu skręcić z drogi krajowej nr 94 w ulicę Rabsztyńską i po około 5 kilometrach powinniśmy zobaczyć górujący na wzgórzu zamek. Dojechać możemy także czerwonym szlakiem rowerowym. Tuż pod zamkiem znajduje się bezpłatny parking i noclegi. Współrzędne: 50.3003, 19.5972. Jest tam także pole namiotowe. Dojście z parkingu do zamku zajmuje 5 minut.

Parking pod Zamkiem w Rabsztynie
Parking pod Zamkiem w Rabsztynie

Godziny otwarcia i cennik biletów

Obecnie Zamek w Rabsztynie koło Olkusza jest zamknięty, ponieważ trwają tam prace związane z odbudową. Planowane jest ponowne otwarcie zamku dla zwiedzających w 2021 roku. Czekamy. Aktualnie możesz podejść pod zamek i zobaczyć go z bliska i daleka.

  • Bilet normalny – 4 zł,
  • Bilet ulgowy – 2 zł,
  • Bilet rodzinny – 10 zł,
  • Dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze: wstęp wolny.
Rabsztyn warownia

Restauracja Podzamcze

Niedaleko murów Zamku w Rabsztynie możemy posilić się obiadem w restauracji Podzamcze. Specjalizuje się ona w staropolskich, tradycyjnych daniach, głównie mięsnych, takich jak grillowana wieprzowina, specjalności z drobiu, jak również wołowina oraz ryby.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.