Zwiedzaliśmy Zamek Lipowiec w Babicach. Wyglądał pięknie w zimowej scenerii

W tym wpisie zabieramy Was na Zamek Lipowiec. Cały czas jesteśmy w jurajskiej krainie i chcemy poznać wiele atrakcji, aby zostało jak najwięcej wspomnień, a przy okazji czegoś nowego się dowiedzieć. Tak bardzo stęskniliśmy się za nowościami, że w ciągu dni spędzonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej udało się trochę pozwiedzać. Chwilę wcześniej byliśmy w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie.

Zamek Lipowiec – parking

Zatrzymaliśmy się na parkingu przy Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie. Miejsca tam jest na 20 samochodów. W tym dniu stały obok nas tylko dwa. Nie płaciliśmy za postój i opłat takich nie musicie się spodziewać. Żadnych tablic z cennikiem za parkowanie nie ma. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.077124, 19.445252.

Parking przed tą tablicą
Parking przy Zamku Lipowiec znajduje się przed tą tablicą

Jak dojść do Zamku Lipowiec?

Są dwie możliwości z parkingu, aby trafić do Zamku. Otóż pierwsza (my wybraliśmy ten wariant): zwiedzamy muzeum i po dotarciu do dworu – ostatniego punktu na mapie zwiedzania prosimy Pana z obsługi o otwarcie bramy. Byliśmy zimą, więc była zamknięta. Możliwe, że latem jest otwarta cały czas. Jeśli masz jakieś doświadczenie, to podziel się z nami w komentarzu.

Możesz wybrać drugi wariant i nie musisz zwiedzać muzeum. Wystarczy, że przejdziesz ulicą Podzamcze i skręcisz w pierwszą drogę w lewo. Od razu zauważysz zamek, a także górkę, która stoi przed Tobą otworem. Czym będziesz wyżej, tym oddech możesz mieć nieregularny, ale przy spokojnym tempie się nie zmęczysz. Najpierw będziesz dreptać po asfalcie, a następnie wraz ze szlakami farby żółtej na drzewach, ścieżką leśną dotrzesz do zamku. Ostatnie schody i przejście drewnianym podjazdem będzie zwieńczeniem wędrówki. Po wejściu za drzwi należy szukać po lewej stronie kasy, w celu zakupu biletu. 

Zamek Lipowiec - dojście
Zamek Lipowiec

Cennik Zamku Lipowiec w Babicach

My byliśmy w okresie zimowym i okazuje się, że zamek jest nieco krócej otwarty. Bilet kupowaliśmy w kasie w zamku. Cennik tej atrakcji ma dwie wersje i jest to zależne od dnia Twoich odwiedzin i tego, co chcesz tutaj robić. 

Jeśli zwiedzasz Zamek Lipowiec, to bilety kosztują: 

 • Bilet normalny – 8 zł
 • Bilet ulgowy – 5 zł
 • Opłata za przewodnika – 25 zł
 • Bilet rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym) – 20 zł
 • Gra edukacyjna na Zamku Lipowiec – 2 zł
 • Gra edukacyjna Tajemnice Zamkowej Wieży – 2 zł
 • Opłata za ognisko dla grup szkolnych i turystów indywidualnych (w tym drewno i szpikulce) – 70 zł. Opłaty dotyczą również dziedzińca dolnego.

Pozostałe informacje dotyczące cennika zamku:

 • Zamek Lipowiec zwiedzany jest przez turystów bezpłatnie w poniedziałki (oprócz dni świątecznych)
 • mieszkańcy gminy Babice: bilet ulgowy
 • opłata za zdjęcia ślubne i filmowanie – 80 zł (wykupujący zobowiązany jest także do nabycia biletów wstępu na Zamek dla każdej dorosłej osoby).

Jeśli odwiedzasz to miejsce w weekend lub w dni, które są wolne ustawowo i chcesz połączyć to ze zwiedzaniem Skansenu to:

 • Bilet łączony normalny – 18 zł
 • Bilet łączony ulgowy – zł 9 zł
 • Bilet łączony rodzinny (rodzice z dziećmi w wieku szkolnym) – 45 zł
Zamek Lipowiec
przewodnik

Godziny otwarcia Zamku Lipowiec i Skansenu

 • W sezonie letnim (1 marca – 31 października) od 8:00 do 18:00
 • W sezonie zimowym (1 listopada – 28/29 lutego) od 8:00 do 15.00

Zwiedzanie Zamku Lipowiec

Kierujemy się w stronę kasy i pukamy do zamkniętych drzwi. Po chwili wyskakuje wystraszony Pan, który tyle, co obierał pomarańcze. Zapach bożonarodzeniowy od razu skierował się do naszych nosów. Pan szybko wklepał bilet na kasę i pozwolił nam zwiedzać obiekt. Po przejściu korytarza dotarliśmy na plac, skąd mogliśmy obejrzeć kilka pomieszczeń.

W pierwszej kolejności udajemy się do skarbca, a zaraz obok wchodzimy do byłej piekarni, a dalej wozowni, która znajduje się naprzeciw korytarza, którym wchodziliśmy. Dalej powędrowaliśmy do magazynu i pomieszczenia ze studnią. Tu okazało się, że zaczęliśmy zwiedzać odwrotnie, niż wskazuje mapa, ale nie przeszkadzało nam to.

Zamek Lipowiec

Ruiny były tylko dla naszej dyspozycji. Kolejnymi punktami to spiżarnia i dalej obok wieży widokowej: kuchnia, małą sień czy refektarz. Oczywiście to są ruiny, ale należy sobie wyobrazić, jak tutaj kiedyś było pięknie. Okrągła wieża bardzo zachęca, więc ruszamy szybko dalej. Przechodzimy na wyższe piętro dzięki schodom znajdującym się nieopodal kasy.

Od razu zauważamy możliwość wyjścia jeszcze wyżej. Nie zastanawiamy się długo i zaciekle walczymy z ilością schodów. Ale nagroda w postaci widoków od razu nas cieszy. Nie widzimy jakoś znacząco dużo, ale jednak pojawia się u nas uśmiech na twarzach. Szkoda, że chmury zasłoniły widoki, ale to zmusza nas, aby odwiedzić to miejsce jeszcze raz. W zamku dodatkowo zwiedzamy na sam koniec piwnicę i wracamy na parking do samochodu.     

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.