Podziemny Olkusz – multimedialne muzeum pod Rynkiem. Zwiedzanie ekspozycji z dzieckiem

Podziemny Olkusz to jedna z najnowszych atrakcji miasta oraz kolejna podziemna trasa w województwie małopolskim. Przyjechaliśmy tam po wizycie na Pustyni Błędowskiej oraz w Dolinie Sztoły. Olkuskie podziemia zaciekawiły nas bardzo i po różnych opiniach, sami chcieliśmy się przekonać, jak tam jest naprawdę. Trasę zwiedzaliśmy z dzieckiem i muszę przyznać, że jest to ciekawe miejsce. Muzeum można zwiedzać z audioprzewodnikiem. Zobaczcie sami multimedialną trasę turystyczną.

Podziemny Olkusz

Jak dojechać do Podziemnego Olkusza i gdzie zaparkować?

Z dojazdem do Podziemnego Olkusza nie mieliśmy problemu, ponieważ wystarczy trafić na Rynek, czyli niedaleko drogi głównej numer 94. Najbliższy bezpłatny parking znajduje się na ulicy Mickiewicza 18. Do muzeum jest 400 metrów.

  • Współrzędne parkingu do Podziemnego Olkusza: 50.2817, 19.5588.

Można także zatrzymać się w Rynku. Od poniedziałku do piątku obowiązuje strefa płatnego parkowania. 1 godzina kosztuje 2 złote.

  • Adres Muzeum: Rynek 4, 32-300 Olkusz

Ekspozycja Podziemny Olkusz

Ekspozycja Podziemny Olkusz podzielona została na dwie części. Pierwsza znajduje się w centralnym punkcie Rynku, gdzie w XIV wieku stał Ratusz, a obecnie można zobaczyć rekonstrukcję murów. Druga część mieści się jakieś 100 metrów dalej w budynku starostwa, gdzie dawniej mieściła się siedziba olkuskich władz górniczych. Co najważniejsze w obecnych czasach – muzeum jest interaktywne, a więc zaciekawi dorosłych, a przede wszystkim dzieci.

  • Czas zwiedzania Podziemnego Olkusza z dzieckiem zajęło nam 45 minut.
Podziemny Olkusz z dzieckiem

Trasa w piwnicach XIV-wiecznego Ratusza

Wszystko zaczyna się na środku Rynku. Uwagę przyciąga przeszklony budynek, w którym są schody i zejście do kas biletowych. Piwnice zostały odkryte przez archeologów i przystosowane do ruchu turystycznego. A czy wiedziałeś, że Olkusz zwany był dawniej Srebrnym Miastem? Od czasów średniowiecza na terenie miasta wydobywano srebro i ołów. I właśnie na ekspozycji mieliśmy okazję poznać historię Srebrnego Miasta na przełomie wieków.

Były najważniejsze daty, wydarzenia oraz mapa pokazująca rozwój terytorialny i bardzo ważny rozwój górnictwa. Obejrzeliśmy też makietę miasta z XVI wieku. Wtedy to Olkusz przeżywał swoją świetność. Na wystawie są także mapy, ryciny i stare dokumenty. Dodatkowo można poznać historię samego ratusza. Klimatu całości dodaje słyszany dźwięk i multimedia.

Podziemny Olkusz z dzieckiem
Podziemny Olkusz z dzieckiem
Podziemny Olkusz z dzieckiem
przewodnik
Podziemny Olkusz z dzieckiem
Muzeum Olkusz

Trasa w olkuskim starostwie

W podziemiach drugiego budynku – dawnego Kwartału Królewskiego znajduje się dalsza część ekspozycji. Mogliśmy w niej poznać górnicze i hutnicze tradycje Olkusza. Na makiecie w jednej z sal, można zobaczyć, jak się rozwijały okoliczne kopalnie. Największe wrażenie zrobiła na nas Srebrna Komnata, w której warto poznać historię srebra i zobaczyć monety z olkuskiej mennicy. Jest tam również replika Srebrnego Krzyża Gwarków. Muzeum jest multimedialne, są różne gry i zabawy, dlatego na pewno dzieciaki będą zainteresowane.

Muzeum pod ziemią
Muzeum pod ziemią

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do Podziemnego Olkusza

Multimedialne muzeum Podziemny Olkusz czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 do 18:00. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, a ulgowy 10 złotych. Warto zabrać ze sobą audioprzewodnik, który kosztuje 5 złotych. Jeśli idziemy w większej grupie, to można zamówić przewodnika do oprowadzenia po muzeum. A jeśli będziesz w mieście to w okolicy warto odwiedzić jeszcze Zamek Rabsztyn.

Muzeum pod ziemią
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.