Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Puszcza Niepołomicka dobra na spacery, rowery i coś jeszcze

W ostatnim czasie pod naszą lupę została wzięta Puszcza Niepołomicka. Dlaczego akurat ona? Trafiłam kiedyś przypadkiem na zdjęcia z jej obszaru, a co ważniejsze były robione o wschodzie słońca. Bardzo mnie zaciekawiły i zmotywowały, aby odwiedzić to miejsce. Słyszałem o niej tylko w czasach szkolnych. Mateusz podobno był tam kilkanaście lat termu na wycieczce.

Puszcza Niepołomicka jest oddalona od nas o 50 kilometrów. Jest to świetne miejsce wypadowe na różną aktywność. Kompleks leśny rozciąga się pomiędzy Niepołomicami, Proszówkami, Baczkowem i Mikluszowicami. Leży pod Krakowem jakieś 20 kilometrów, dlatego co weekend przyciąga mieszkańców miasta. Jest idealna dla tych, którzy chcą pospacerować w samotności, czy spędzić czas z rodziną wśród drzew, krzewów, kwiatów. Na tym terenie jest wiele miejsc do odwiedzenia, a między innymi to: pomnik i mogiła żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich, mogiła zbiorowa Żydów, torfowisko Wielkie Błoto czy Kapliczka św. Huberta.

Parking i zwiedzanie

Zatrzymujemy samochód przy najbliższym parkingu nieopodal kapliczki. Jak na razie do niej nie podchodzimy, tylko ruszamy za zielonym szlakiem. Cały czas maszerujemy szutrową drogą. Po blisko 2 kilometrach mijamy nieoznaczony szczyt w terenie – Kobyla Głowa mierzącą 212 m n.p.m. I przy pierwszej okazji skręcamy w lewo w drogę, która nazywa się Czarna Droga. Cały czas idąc za szlakiem, jesteśmy zmuszeni skręcić po ponad kilometrze w prawo, a następnie w lewo.

Wędrując sobie z wózeczkiem, dochodzimy do pomnika i mogiły żołnierzy 5 Pułku Strzelców Podhalańskich i tam zatrzymujemy się na chwilę. Tam znajduje się też piękna wiata, przy której się zatrzymujemy. Robimy chwilę przerwy na śniadanko. Każdy z nas coś je. Nasz mały głodomorek też. Jesteśmy w tym miejscu około 30 minut. Piękny zapach lasu, super pogoda, aż chciałoby się zostać dłużej. 

Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka

Puszcza Niepołomicka z dzieckiem w wózku

Maszerujemy dalej zielonym Szlakiem Puszczy Niepołomickiej z dzieckiem w wózku, który teraz jest poprowadzony po asfalcie. Nie jest to zbyt długi odcinek – 2 km. Pierwszy kilometr, tak dla rozeznania, jest do odejścia drogi w prawo, którą podążaliśmy i przy okazji zostawiliśmy szlak zielony. Drugi już po skręcie. Dalej już spacerujemy drogą szutrową. W lesie było już cudownie.

Niekończące się rozmowy tak zajmowały czas, że nie wiadomo jakim cudem doszliśmy do skrzyżowania dróg. Na nim nadal skręciliśmy w prawo i już do samego końca szliśmy tylko przed siebie. Po lewej stronie przez dość długi czas maszerujemy obok ogrodzenia terenu zamkniętego i wyłączonego z ruchu turystycznego. Jest to obszar wojskowy. Po prawie trzydziestu minutach dochodzimy do szlaku zielonego, czyli to znak, że nasza wędrówka dobiega końca. No może nie aż tak szybko, bo przy tablicy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i jeszcze podjechaliśmy do najbardziej znanej kapliczki w okolicy.

Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka

Kapliczka świętego Huberta

Mowa oczywiście o Kapliczce św. Huberta wzniesiona z inicjatywy Nadleśnictwa i Urzędu Miasta Niepołomice. Jest rekonstrukcją (zachowany szkic) kapliczki, która została ufundowana przez króla Zygmunta I Stary. Z przekazu historycznego dowiadujemy się, że być może było to zaraz po tym, jak królowa Bona miała tragiczny wypadek. Otóż spadła z konia i utraciła ciążę, dzięki której mogła zostać przedłużona ciągłość rodu, bo prawdopodobnie urodziłby się syn. Proboszcz Katedry Wawelskiej, ks. infułat Janusz Bielański, w 2005 roku poświęcił zrekonstruowaną kapliczkę. W środku kapliczki znajduje się płaskorzeźba św. Huberta, dłuta Zbigniewa Szarka.

Puszcza Niepołomicka

Co poza szlakiem zielonym można robić w Puszczy Niepołomickiej?

Warto zwiedzać i szukać ciekawych miejsc!

W Puszczy Niepołomickiej chcąc odwiedzić każde ciekawe miejsce, trzeba mieć zaplanowany co najmniej jeden cały dzień, ale żeby dodatkowo wprowadzić jakiś spacer, to polecamy rozbić to na co najmniej dwa dni. A co warte jest jeszcze uwagi oprócz odwiedzonych miejsc przez nas?

 • Zamek Królewski w Niepołomicach
 • Mogiła zamordowanych Żydów w czasie II wojny światowej oraz mogiła Martyrologii (1939-43r.) na ścieżce przyrodniczo-leśnej
 • Mogiła Zbiorowa Żydów (25.08.1942 r.) przy ścieżce Dydaktycznej „Gospodarka Leśna”
 • Pomnik bohaterów zamachu H. Franka
 • Cmentarz wojenny nr 325
 • Obeliski upamiętniające nadleśniczego Tadeusza Irząbka i dyrektora OZLP Stanisława Majewskiego
 • Izba Leśna i Nadleśnictwo Niepołomice
 • Kapliczka z 1856 roku przy czarnej ścieżce rowerowej
 • Dąb Króla Stefana Batorego
 • Dąb Król Zygmunta Augusta II
 • Dąb Jagielloński
Puszcza Niepołomicka

Ale tylko szlak zielony?

Patrząc na mapę nie umkną naszej uwadze też inne szlaki, których jest kilka.

 • szlak czarny łączący Dąb Króla Stefana Batorego ze stacją kolejową Szarów PKP
 • szlak konny żółty
 • ścieżki rowerowe (zielona, czerwona, szlak bursztynowy, Szlak Dolnej Drwinki)
 • ścieżka narciarstwa biegowego
 • ścieżka przyrodniczo-leśna
 • część niebieskiej ścieżki noszącej nazwę: Rowerowy Pierścień Solny „Salina Cracoviensis”
 • ścieżka Dydaktyczna „Gospodarka Leśna”
 • ścieżka Zdrowia dla aktywnych. Można sobie tam pójść i ćwiczyć. Jest to też świetne miejsce wypadowe dla grup indywidualnych, ale też zorganizowanych. 

Odpoczynek!

Możemy chwilę odpocząć i zrelaksować się nad Czarnym Stawem. Znajdziemy tutaj o poranku ciszę i spokój.

Puszcza Niepołomicka otwiera drzwi, aby obserwować zwierzęta!

Na stronie internetowej Puszczy Niepołomickiej mamy propozycję, aby wybrać się do niej, poobserwować zwierzęta. Aby się to udało, należy stosować się do zaproponowanych wskazówek. Jeśli nam zależy na obserwacji danego gatunku, to pamiętajmy, że musimy się wybrać w to konkretne miejsce, gdzie się znajdują. Prowadzić obserwację można, kiedy się chce, nie ma tutaj biletów wstępu oraz godzin otwarcia i zamknięcia.

Puszcza Niepołomicka
Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

1 komentarz

Skomentuj post

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.