Głobikowa – wieża widokowa, schronisko i słynne dinozaury

Głobikowa to miejscowość znajdująca się niedaleko Dębicy w województwie podkarpackim, słynąca z wieży widokowej oraz małego parku dinozaurów, które są główną atrakcję tego miejsca. Nazywana jest także jura parkiem, ale to chyba trochę nadwyrost, chociaż w najbliższe okolicy takiego miejsca nie znajdziemy.

Trafiłem tam całkowicie przypadkowo. Nigdy nie było okazji tam pojechać, aż całkiem niedawno zadzwoniła do nas Justyna mieszkająca w tamtych stronach. Potrzebowała filmowca na swój ślub, który miał się odbyć za 3 dni. Termin w czwartek był wolny, dlatego z chęcią podjąłem się tego zlecenia. Przy okazji mogłem wdrapać się na ostatnie piętro wieży widokowej.

Jak dojechać do wieży widokowej w Głobikowej?

Najłatwiej do wieży widokowej w Głobikowej i parku dinozaurów dojechać z Dębicy. Jest to najbliżej położone większe miejsce. Dojazd zajmuje około 15 minut – 14 kilometrów. Musisz jechać na południe przez mniejsze przez Stasiówkę lub Latoszyn, Gumniska i Braciejową. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na parking przy jura parku: 49.964430, 21.446226.

Szkolne Schronisko Młodzieżowe Rozdzielnia Wiatrów i Park Dinozaurów w Głobikowej

Po dojeździe na parking moim oczom ukazała się wieża, budynek Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i ogromne dinozaury. W schronisku możesz zatrzymać się na nocleg i planować zwiedzanie Pogórza Strzyżowskiego. W nim znajduje się 30 miejsc noclegowych, kuchnia samoobsługowa, sala z kominkiem. Miłośnic gwiazd znajdą także lunety astronomiczne.

Na stronie urzędu gminy jest także informacja o możliwości wypożyczenia rowerów, nawet organizacji zimowych kuligów, organizacji wycieczek i konkursy na śniegowe rzeźby sławnych ludzi. Jest także wiata grillowa, a także ławki, na których można odpocząć.

A wcześniej obejrzyj wszystkie dinozaury, bo to dębicki jura park.

  • Diplodok – długość 15 metrów, wysokość 5 metrów, szerokość 6 metrów, waga 4000 kilogramów,
  • Triceratops – długość 5 metrów, wysokość 2 metry,
  • Proceratozaur – długość 9 metrów, wysokość 3,5 metra,
  • Pteranodon – wysokość 2,5 metra, rozpiętość skrzydeł 3,7 metra,
  • Gallodactylus – długość 1,4 metra,
  • Coelophysis – długość 3 metry.
przewodnik

Wieża widokowa w Głobikowej – cennik i godziny otwarcia

Wejście na wieżę widokową w Głobikowej i do Parku Dinozaurów jest bezpłatne. Na bramie wisi tablica z regulaminem, który warto przeczytać i się do niego stosować. Na teren szkoły nie wolno wchodzić po godzinie 22:00, chyba że ma się pozwolenie od dyrektora. Wieża znajduje się na terenie szkoły, dlatego można wywnioskować, że wieża jest czynna do godziny 22:00.

Co widać z wieży?

Na ostatnim piętrze wieży znajdują się tablice informacyjne z zaznaczonymi widokami, dlatego jeśli nie orientujesz się w terenie, to pomogą Ci wskazać właściwy kierunek. A możesz z niej zobaczyć między innymi: Beskid Sądecki, Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Dynowskie, a nawet Tatry.

A jeśli szukasz podobnych wież widokowych, to zajrzyj na Bruśnik i do Dąbrówki Szczepanowskiej na Pogórzu Rożnowskim lub Szpilówkę na Pogórzu Wiśnickim.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.