Województwo kujawsko-pomorskie – co warto zwiedzić, gdzie pojechać na weekend?

Województwo kujawsko-pomorskie to bardzo charakterystyczny region, który posiada niezwykle specyficzną i odrębną kulturę, język i sposób na życie.

Wart jest poznania z różnych względów. Jest bardzo ciekawy pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, zwłaszcza dzięki polodowcowemu ukształtowaniu terenu.

Poza tym na tym obszarze jest wiele miast i wsi, posiadających mnóstwo ciekawych zabytków tej niezwykłej i wyjątkowej kultury, które są bardzo atrakcyjne turystycznie.

Poznanie życia, kultury i języka tutejszej ludności także może być niezwykle interesujące. Urządziliśmy sobie podróż samochodową po atrakcjach województwa kujawsko-pomorskiego.

Trochę ich odwiedziliśmy, ponieważ wyszło ponad 50 miejsc, które opisaliśmy poniżej. Na mapie nie zaznaczyliśmy atrakcji w Toruniu. Te możesz znaleźć pod linkiem zamieszczonym w opisie. Jeśli planujesz weekend na terenie województwa, to koniecznie zajrzyj do Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza.

Atrakcje województwa kujawsko-pomorskiego zaznaczyliśmy na mapie

Województwo to obfituje wieloma miejscami i atrakcjami, które z pewnością warto poznać i się nimi zainteresować. Każde miejsce, które odwiedziliśmy, opisaliśmy poniżej i zaznaczyliśmy na mapie. Pogrubione słowo to nazwa atrakcji, Niektóre z nich opisaliśmy w osobnych wpisach, które znajdują się już na blogu, dlatego do nich linkujemy. Wspieraj naszego bloga i odbierz mapę – tutaj.

Wietrzychowice, Sarnowo, Gaj Stolarski

Wietrzychowice, Sarnowo, Gaj Stolarski to tereny, na których znajdują się niezwykle fascynujące zabytki z bardzo odległych czasów. To miejsca, w których zobaczyć można megalityczne grobowce, które znane są również pod nazwą polskich lub kujawskich grobowców, a także polskich piramid.

To jedne z najstarszych zabytków na terenie Polski, które mogą sięgać czasów nawet sprzed 5500 lat. Grobowce te pochodzą z czasów pradawnych plemion, a wewnątrz nich znaleziono również bardzo ciekawe przedmioty z tego okresu. Zobacz polskie piramidy.

Skansen w Kłóbce

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, znany też jako skansen w Kłóbce, położony jest w pobliżu rzeki Lubienki. W jego skład wchodzi dawna wieś oraz zespół parowo-pałacowy, należący kiedyś do rodu Orpiszewskich.

Skansen ten przedstawia życie chłopskich rodzin od XVIII do początku XX wieku poprzez tradycyjne przedmioty, narzędzia i zabudowania. W dworskiej części znajduje się wystawa Marii z Wodzińskich Orpiszewskiej. W parku znajduje się ścieżka edukacji historyczno-przyrodniczej. Zobacz, jak wygląda zwiedzanie Skansenu w Kłóbce.

Kowal – miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego

Kowal to miasto, które leży w powiecie włocławskim, w przeszłości było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. W mieście tym urodził się Kazimierz Wielki podczas podróży księżnej Jadwigi. O wydarzeniu tym wspominał Jan Długosz.

W mieście tym można znaleźć parę interesujących miejsc. Warto zobaczyć tam między innymi pomnik Kazimierza Wielkiego, który powstał z okazji 700-setnych urodzin króla. Warto zobaczyć tu również kościół parafialny św. Urszuli, czy też zegar słoneczny.

Rozmawialiśmy z mieszkańcami Kowala i są bardzo dumni, że w ich mieście stanął pomnik, do którego przyjeżdżają turyści z różnych stron Polski. W celu ułatwienia eksploatacji tego miejsca, parking wyznaczono kilkanaście metrów od obiektu. Można tam bezpłatnie pozostawić samochód i ruszyć w kierunku poznawania historii Polski.

Rok i miejsce urodzenia Kazimierza Wielkiego

Król Kazimierz Wielki urodził się w Kowalu 30 kwietnia 1310 roku. Był on najmłodszym synem króla Władysława Łokietka i Jadwigi Bolesławówny, któremu nadano imię po dziadku Kazimierzu I Kujawskim. Kazimierz Wielki wychował się na Wawelu i uchodzi za jednego z najwybitniejszych władców Polski.

Umocnił kraj i wzniósł bardzo wiele obronnych zamków. Większość z nich możemy oglądać w województwie śląskim na Szlaku Orlich Gniazd. Niestety Kazimierz Wielki nie doczekał się męskiego potomka.

W Telewizji Polskiej możemy oglądać serial historyczny Korona Królów, który w dwóch pierwszych sezonach przedstawiał losy dynastii Piastów.

Miasto Kowal w województwie kujawsko-pomorskim

Miasto Kowal, w którym urodził się ostatni władca dynastii Piastów, znajduje się w powiecie włocławskim w województwie kujawsko-pomorskim. Niegdyś miasto wchodziło w skład Korony Królestwa Polskiego i nazwane zostało od grodu warownego Kowale. Gród znajdował się w miejscu, które było chronione przez ukształtowanie terenu.

Pierwszą wzmiankę o mieście datuje się na 20.01.1185 r. Ziemie wraz z kościołem nadano kanonikom włocławskim. W Kowalu w pobliżu kościoła pod wezwaniem świętej Urszuli w 2010 odsłonięto pomnik Kazimierza Wielkiego mierzący ponad 7 metrów.

  • Współrzędne: 52.534041, 19.149400.
przewodnik

Góra Zamkowa – Dobrzyń nad Wisłą

Góra Zamkowa to miejsce, które ma za sobą bogatą i drastyczną historię. W dawnych czasach stał tam zamek, jednak na początku XV wieku został on oblężony przez Krzyżaków. Po trzydniowym odpieraniu ataku Krzyżakom udało się zdobyć zamek i zamordować wszystkich jego mieszkańców. Po całkowitym splądrowaniu i spaleniu zamku nigdy potem nie został on odbudowany.

Na Górze Zamkowej i w jej bliskich okolicach znaleziono pozostałości po tym wydarzeniu: resztki murów, zbroi, belek, broni, i tym podobne. Dzięki intensywnym pracom archeologicznym znaleziono tam również wiele przedmiotów codziennego użytku, pochodzących z różnych kultur.

Góra Zamkowa wznosi się 40 metrów nad rzeką, pomiędzy dwoma wąwozami, a obniżone są od miasta spadkiem, które jest wyraźnym śladem dawnej fosy. Szczyt wzniesienia stanowi świetny punkt widokowy na piękną Dolinę Wisły.

Zamek to nie jedyny historyczny element. Innym akcentem jest duży metalowy krzyż, który ustawiony został tam w 50. rocznicę napaści Niemiec na Polskę.

Ruiny Zamku w Bobrownikach

Zamek został wzniesiony w Bobrownikach, obecnej wsi w powiecie lipnowskim, a dawnym mieście. Powstawał on najpewniej od połowy XIV wieku. Był to zamek obronny, wzniesiony prawdopodobnie przez piastowskiego księcia Władysława Garbacza. Z zamkiem związany był również między innymi Władysław Opolczyk i Władysław Jagiełło. Po wojnach Polaków z Krzyżakami stanowił siedzibę starosty.

Od XVII wieku budowla jest ruiną. W pobliżu zamku istniał związany z nim folwark. W pierwotnej wersji budowla była dwuskrzydłowa, wzniesiona została na planie kwadratu, wybudowana w stylu gotyckim. Zamek otoczony był fosą i murami obronnymi, miał jedną bramę wjazdową, a także wieżę obronno-sygnalizującą.

Do dnia dzisiejszego zachowały się tylko elementy murów i wieży. Wstęp do zwiedzania tych ruin jest wolny, można też zwiedzać to miejsce na własną rękę. Po drodze zauważyć można również liczne wystające fragmenty zbrojeń. Miejsce to na pewno robi wrażenie i może zachwycić zwłaszcza wszystkich fanów historii i entuzjastów ruin dawnych zamków.

Brześć Kujawski – Miejsce urodzenia Władysława Łokietka

Brześć Kujawski to miasto w Polsce, które znajduje się w powiecie włocławskim, położone jest nad rzeką Zgłowiączką. Było to miasto królewskie, które ulokowane zostało w 1250 roku. Było również miejscem popisów szlachty. Miasto było kiedyś siedzibą książąt kujawskich, urodził się tu także Władysław Łokietek.

Na początku XIV wieku pomiędzy Władysławem Łokietkiem a Zakonem Krzyżackim pojawił się ostry spór o Gdańsk. Krzyżacy odrzucili żądania Polaków. W późniejszych Brześć Kujawski był atakowany kilkukrotnie przez Krzyżaków.

Jest to miasto, w którym znaleźć można wiele atrakcji turystycznych. Należą do nich m.in. kościół św. Stanisława Biskupa, który został wybudowany w stylu gotyckim w XIV wieku. Ciekawym zabytkiem jest również kościół podominikański, w którym występują elementy neobarokowe.

Warto zobaczyć również ruiny murów miejskich, jak również klasycystyczny ratusz. Dobrym wyborem będą też odwiedziny dawnego więzienia, które powstało w miejscu zamku królewskiego, wzniesionego przez Kazimierza Wielkiego.

Pomnik bitwy pod Płowcami

Pomnik bitwy pod Płowcami to obiekt, który pochodzi z 1961 roku i ma na celu upamiętnienie ważnej dla historii Polski i szeroko omawianej bitwy, która rozegrała się pomiędzy Polakami a Krzyżakami. Sam pomnik jest raczej prosty, jest wysoki i wąski. Prostota wykonania sugeruje, że pomnik ma na celu przede wszystkim upamiętnianie bitwy. Bitwa ta stoczona została 27 września 1331 roku na polach wsi Płowce.

Na czele wojsk polskich stał wtedy Władysław Łokietek, natomiast wojskami krzyżackimi dowodził Otto von Lauterberg. Cała bitwa była niezwykle wyrównana i emocjonująca dla obu stron. Bitwę tę podzielić można na dwie fazy.

Pierwszą z nich zdecydowanie wygrały wojska polskie, natomiast w drugiej wojska krzyżackie przybyły z odsieczą, jednak następnie się wycofały. To wycofanie uznaje się za sukces Władysława Łokietka.

Bitwa podniosła na duchu wojska polskie i zrobiła duże wrażenie na XIV-wiecznym społeczeństwie. Odwiedzenie pomnika bitwy pod Płowcami z pewnością będzie czymś niezwykle interesującym dla miłośników historii, a zwłaszcza dawnych bitew.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy leży pomiędzy kilkoma miastami: Kowalem, Włocławkiem, Gostyniem, Łąckiem a Płockiem. Ma za zadanie przede wszystkim chronić duże obszary pradoliny Wisły. Znajdują się tam rozległe tereny, które porastają kompleksy leśne.

Na terenie parku znajduje się bardzo dużo obiektów chronionych, takich jak np. dąb Jan, który ma około 300 lat. Występuje tam także wiele jezior polodowcowych, bory sosnowe i mieszane, jak również łęgi i olsy. Występują również lasy grądowe. Zobacz atrakcje Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

Muzeum Historii Włocławka

Muzeum Historii Włocławka zostało otwarte w XX wieku w przestrzeni utworzonej z połączenia trzech zabytkowych kamienic. Na wystawach znajdują się przede wszystkim artefakty związane z historią Włocławka, a także rozbudowana wystawa archeologiczna.

Muzeum mieści się w 3 zabytkowych kamienicach na ulicy Szpichlernej 19 przy Starym Rynku. Zwiedzanie zajęło nam 30 minut. W tym czasie przeszliśmy przez kilka sal i wyszliśmy na piętro.

W Muzeum Historii Włocławka mogliśmy obejrzeć, jak zmieniało się miasto od pradziejów, aż do okresu PRL. Jeszcze na początku okazało się, że to muzeum otwarto po remoncie niedawno, bo w 2018 roku, dlatego ekspozycje wyglądały bardzo nowocześnie.

Muzeum zwiedza się, idąc chronologicznie. Zaczęliśmy od pradziejów Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Dalej były między innymi: Początki Civitas Vladislavia, niespełnione nadzieje wolności czy Włocławek w latach II wojny światowej.

Eksponaty są opisane, są mapy i wyjaśnienia. Dużo można się dowiedzieć o historii miasta w przystępny sposób. Jaki jest jeszcze plus tego miejsca? Nie chodzi za nami żaden ochroniarz i nie patrzy czy czasem nie chcemy czegoś ukraść lub zniszczyć. Każde pomieszczenie jest monitorowane.

Cennik: bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 6 złotych. W piątki wejście jest bezpłatne, dlatego warto z tej możliwości skorzystać.

Muzeum Historii Włocławka

Muzeum Etnograficzne we Włocławku

Muzeum Etnograficzne ma swoją siedzibę w postaci kompleksu budynków, między innymi zabytkowego spichrza z połowy XIX wieku, który miał funkcje przeładunkowe i wykazuje cechy klasycyzmu. Ekspozycje te zostały udostępnione w celu zwiedzania w latach 80. XX wieku.

Wychodzimy z obiektu i idziemy dalej do Muzeum Etnograficznego znajdującego się na Bulwarach im. Marszałka J. Piłsudskiego 6. Wchodzimy do środka, a tam czeka na nas przejście po trzech salach znajdujących się na trzech piętrach. W nich mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało rolnictwo, hodowla, rybołówstwo i podstawowa praca w gospodarstwie.

Tak jak w większości muzeów etnograficznych, także tutaj można oglądać sprzęty rolnicze. Ciekawą wystawą są przedmioty związane z połowem ryb. Między innymi łódź, sieci rybackie czy kosze do przechowywania ryb. Są także tradycyjne regionalne stroje Kujawiaków z XIX wieku. Zwiedzanie Muzeum Etnograficznego we Włocławku nie powinno zająć więcej niż 30 minut.

Cennik: bilet normalny kosztuje 7 złotych, a ulgowy 5 złotych. W piątki wejście jest bezpłatne, dlatego warto z tej możliwości skorzystać.

Włocławek – Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Mieliśmy jeszcze chwilę czasu, dlatego wybraliśmy się na spacer Bulwarami im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Te włocławskie ciągną się na długości ponad jednego kilometra od ulicy Ogrodowej do ulicy Gdańskiej. Odbywają się tam różne cieszące się popularnością imprezy.

Na bulwarach są stojaki dla rowerów, plenerowa siłownia, plac zabaw oraz punkty widokowe, z których można zobaczyć Wisłę. Przebiega tamtędy Wiślany Szlak Rowerowy.

Samochód można zatrzymać przy Starym Rynku. Współrzędne parkingu: 52.660218, 19.072384.

Włocławek - Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Taras widokowy nad Włocławkiem

Taras widokowy jest bardzo ciekawym miejscem zwłaszcza w porze nocnej, ponieważ pięknie stamtąd widać rozświetlony Włocławek. Dojechać na miejsce można ulicą Obrońców Wisły 1920 r. Na tarasie widokowym są ławki, miejsce na ognisko oraz mapy. Drzewa coraz bardziej zarastają piękne widoki. Samochód można zatrzymać przy wjeździe do lasu lub przy budynku PWSZ.

  • Współrzędne parkingu: 52.673445, 19.083775.
Taras widokowy nad Włocławkiem

Kruszwica

Kruszwica to miasto położone na Kujawach, w powiecie inowrocławskim, należące do Związku Miast Polskich. Miasto leży na Pojezierzu Gnieźnieńskim, w pobliżu Jeziora Gopło. Z Kruszwicą wiąże się niezwykle popularna w całym kraju legenda o Popielu, którego zjadły myszy, a także legendy związane z królową Goplaną.

Najstarsze ślady osadnictwa człowieka na tych terenach pochodzą już z neolitu. Miasto ma również bardzo bogatą historię, a co za tym idzie, znajduje się tu wiele zabytków, takich jak np. ruiny zamku z Mysią Wieżą, czy grodzisko wczesnośredniowieczne. Sprawdź, co warto zobaczyć w Kruszwicy.

Inowrocław

Inowrocław to miasto, które jest siedzibą powiatu inowrocławskiego. Leży na Równinie Inowrocławskiej, na Pojezierzu Wielkopolskim, w pobliżu rzeki Noteć. Miasto to jest węzłem kolejowym, ośrodkiem przemysłowym, usługowym i uzdrowiskowym.

W niedużej odległości znajdują się Jezioro Pakoskie oraz Jezioro Gopło. W pobliżu leży też Park Krajobrazowy Nadgoplański Park Tysiąclecia. Rzeźba terenu jest lekko pofałdowana, na tych terenach występują również bardzo żyzne gleby. Jest to jedno z najstarszych miast w Polsce.

W starożytności na tym obszarze przebiegał szlak bursztynowy. Centrum miasta wybudowane jest w stylu typowym dla średniowiecznych miast. W Inowrocławiu występuje również wiele zabytków, które z pewnością warte są zwiedzenia.

Do najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych należą m.in. sięgający końca XII wieku Kościół Najświętszej Marii Panny, XIV-wieczna świątynia gotycka, czyli Kościół św. Mikołaja, neoromański Kościół św. Krzyża, wybudowany w XIX wieku, fragmenty fortyfikacji średniowiecznych, pomnik Królowej Jadwigi, Stała Wystawa Solnictwa czy też neogotycki Budynek Urzędu Miejskiego.

Głaz narzutowy – Dąbrowa

Głaz narzutowy, zwany także Diabelskim Kamieniem, jest pomnikiem przyrody, który leży na terenie Dąbrów Krotoszyńskich. Miejscowa legenda głosi, że kamień miał przenosić diabeł, który pomagał Szwedom w obleganiu Częstochowy podczas potopu. W tym miejscu miała zatrzymać go wola boska. Zagłębienia w górnej części miały być spowodowane tym, że diabeł miał próbować swoich sił ponownie. W rzeczywistości jest to fragment skały litej, który został przyniesiony przez lądolód.

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie składa się z kilku części. Jednym z najważniejszych i bardzo chętnie odwiedzanych oddziałów tego muzeum jest Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Jest to największy tego typu skansen w Europie.

W ekspozycji znajduje się głównie tabor wąskotorowy. Oprócz tego w pobliżu znajduje się m.in. Zamek Diabła Weneckiego, czyli ruiny średniowiecznego zamku, który powstał w XIV wieku. Warto zobaczyć również Basztę oraz Magistrat.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie leży na terenach należących do wsi Biskupin w powiecie żnińskim. Odkrycie tej osady było niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko na skalę kraju, ale również całej Europy. Osada wiąże się z kulturą łużycką, która jest pojęciem archeologicznym. Łączono z nim zarówno Słowian, jak i Germanów.

Na terenie osady znajdowało się około 100 domostw i była ona otoczona wałem obronnym. W Muzeum znajduje się wiele fascynujących przedmiotów i artefaktów, dzięki którym można dowiedzieć się czegoś o tej kulturze. Zobacz zwiedzanie Biskupina.

Grudziądz

Grudziądz to miasto na prawach powiatu, leżące na prawym brzegu Wisły. Miasto położone jest na Pomorzu Nadwiślańskim. W pobliżu znajduje się również kilka jezior, takich jak m.in. jezioro Rudnickie czy też jezioro Tarpno. Tereny te leżą w strefie klimatycznej umiarkowanej.

Pierwsze ślady człowieka na tym obszarze sięgają paleolitu. Zauważalne są chrześcijańskie początki tego miasta. Zostało ono ulokowane w 1291 roku na prawie chełmińskim. Jest tam wiele zabytków, m.in. mury miejskie, cytadela, rynek, ruiny zamku, Wieża Klimek. Zobacz opisane atrakcje w Grudziądzu.

Zamek Krzyżacki w Świeciu

Zamek Krzyżacki w Świeciu, a właściwie jego ruiny, znajdują się pomiędzy rzekami Wisłą i Wdą, znajdują się przy ulicy Zamkowej. Zamek wybudowany był w stylu gotyckim, następnie dodano również elementy renesansowe. Budowla wzniesiona została na poniekąd sztucznym nasypie, co miało chronić zamek przed powodziami. Został on wybudowany na planie kwadratu. Na kurtynie zachodniej znajdowała się brama wjazdowa. Znajdował się tam również most, znajdujący się nad fosą, który prowadził na przedzamcze.

Na całokształt zamku składały się dwa skrzydła, które były w stosunku do siebie prostopadłe. Główne skrzydło, północno-zachodnie, było równoległe do rzeki Wdy. Miało trzy kondygnacje oraz było podpiwniczone.

Oprócz tego znajdowała się tam kaplica, kapitularz lub refektarz. Dziedziniec zamku był otoczony przez krużganki. Zamek miał bardzo istotne znaczenie, gdyż kontrolował ruch na Wiśle. Zamek został zniszczony w czasie wojen ze Szwecją w XVII wieku. Po tym czasie nie został już odbudowany, pozostały po nim ruiny.

Chełmno – miasto zakochanych

Chełmno jest siedzibą powiatu chełmińskiego. Miasto położone jest na obszarze doliny Dolnej Wisły. O mieście tym mówi się czasem miasto zakochanych. Jest tam wiele zwyczajów i atrakcji, które wiążą się z różnymi świętami i obrzędami związanymi z zakochaniem.

Jednym z nich jest noc wianków lub noc świętojańska, która ma swoje korzenie w kulturze słowiańskiej. Z miastem związany był też św. Walenty. Święto zakochanych jest tutaj obchodzone na różne sposoby, stanowi ważny element tradycji tego miasta. Sprawdź, dlaczego Chełmno jest miastem zakochanych.

Bydgoszcz

Bydgoszcz jest miastem na prawach powiatu, które położone jest w północnej części Polski. Jest to największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim, jest siedzibą wojewody. Położone jest pomiędzy makroregionami pojezierzy.

Bydgoszcz jest ośrodkiem kulturalnym, akademickim i naukowym. To także ośrodek handlu, przemysłu i logistyki. W Bydgoszczy i okolicach silnie rozwinięta jest ochrona przyrody.

Miasto to ma za sobą bogatą historię, co wiąże się również z obecnością wielu zabytków. Należą do nich m.in. Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy, czy też Stare i Nowe Spichrze. Stworzyliśmy specjalny przewodnik po Bydgoszczy.

Czarna Góra w Górach Obkaskich

Czarna Góra to najwyższy szczyt w Górach Obkaskich, leżących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, który mierzy 188,8 m n.p.m. i jest zarazem najniższym szczytem wśród 16 szczytów korony Polski. Wzniesienie znajduje się w powiecie sępoleńskim, pomiędzy wsiami Dąbrówka i Obkas.

Góry Obkaskie są pasmem moreny czołowej na terenie Pojezierza Krajeńskiego o długości kilku kilometrów. Zbudowane są one z głazów, piasków, żwirów i glin, a porasta je las sosnowy. Zobacz dokładny opis Czarnej Góry.

Zamek w Radzikach

Zamek w Radzikach Dużych to zamek rycerski, który powstał na początku XV wieku. Obecnie znajduje się w stanie ruiny, do której jest wolny dostęp. Zbudowany został najpewniej przez kasztelana Andrzeja Ogończyka. Zamek został zniszczony w połowie XVII wieku podczas wojen szwedzkich, a następnie został opuszczony.

Zamek został wybudowany w stylu gotyckim, a do budowy użyto kamienia polnego oraz cegły. Wzniesiono go na planie kwadratu, a wzdłuż jednego z jego boków wybudowano dom mieszkalny, natomiast po przeciwnej stronie znalazła się wysunięta brama. Przy zamku znajdował się również dziedziniec.

Obecnie najlepiej zachowanym elementem całego zamku jest dom mieszkalny, który był podpiwniczony. Naprzeciwko niego znajdował się budynek z bramą wjazdową. Od strony północno-zachodniej znajdowały się dwie wnęki ze strzelnicami, które zostały jednak zamurowane już w XIV wieku. Na niektórych fragmentach murów dostrzec można typową dla sztuki i architektury gotyckiej dekorację wykonaną z cegły zendrówki, która została ułożona w romby.

Brodnica

Brodnica to miasto, które jest siedzibą powiatu brodnickiego, które leży po obu stronach rzeki Drwęcy. Jest to miasto królewskie, które ulokowane zostało w 1238 roku. Miasto leży na terenach Pojezierza Brodnickiego, gdzie znajduje się m.in. Brodnicki Park Krajobrazowy, a także Dolina Drwęcy.

Obszar ten jest również bogaty w jeziora. Długa i ciekawa historia miasta pozostawiła za sobą równie interesujące zabytki, takie jak np. Brama Chełmińska, Wieża Mazurska czy Spichlerz z XVII wieku. Zobacz atrakcje w Brodnicy.

Zamek Radzyń Chełmiński

Zamek w Radzyniu Chełmińskim był komturskim zamkiem krzyżackim, którego budowę rozpoczęto na początku XIV wieku. Jest to czteroskrzydłowy zamek, który został wybudowany nad brzegiem Jeziora Zamkowego, które znajduje się na północ od miasta. Do dnia dzisiejszego zachowały się dość duże fragmenty, lecz zamek przetrwał do dziś tylko w stanie ruiny. Zamek został wybudowany w stylu gotyckim. W skład budowli wchodzi zamek wysoki, który wybudowano na planie kwadratu.

Znajduje się tam także dziedziniec razem z dwukondygnacyjnym krużgankiem, wielka, wolnostojąca wieża o ośmiu bokach, a także mniejsze czworoboczne wierze we wszystkich narożach. Na południowym skrzydle znajdowały się ozdobne szczyty.

Była tam również brama wjazdowa, kościół oraz refektarz wraz z charakterystycznym sklepieniem gwiaździstym. Na stronie wschodniej znajdowały się dormitorium i kapitularz. W południowej części znajdowało się podzamcze w kształcie trapezu, które otoczone było murem obwodowym. Do dziś zachowała się m.in. południowa część z kaplicą, ale bez sklepienia, fasada, dwie wieże oraz piwnice.

Kamień Leosia

Kamień, który znajduje się w miejscowości Leosia, nazywany jest Kamieniem św. Wojciecha lub też Diabelskim Kamieniem. Jest to granitowy głaz narzutowy, który spotkać można w południowej części Wdeckiego Parku Krajobrazowego, niedaleko przystanku kolejowego w Leosi.

Głaz jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Jest to trzeci co do wielkości głaz narzutowy, czyli fragment litej skały, naniesionej przez lądolód, w Polsce. Kamień św. Wojciecha jest dużą atrakcją turystyczną na tym obszarze i znajduje się tam utwardzona leśna droga, która ułatwia dojazd w to miejsce.

Wokół głazu od dawna krąży wiele legend i opowieści. Jedna z nich mówi o tym, że św. Wojciech właśnie w tym miejscu wygłosił swoje kazanie podczas swojej misji chrystianizacyjnej do Prus. Inna legenda głosi, że głaz znalazł się tu za sprawą diabła, który próbował przenieść głaz w celu przegrodzenia nim nurtu rzeki Wdy, ale nie zdążył przed świtem i zostawił go w tym miejscu.

Zamek Golub-Dobrzyń

Zamek, znajdujący się w Golubiu-Dobrzyniu, jest czteroskrzydłowym zamkiem krzyżackim, który powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Jego styl architektoniczny to połączenie gotyku i renesansu. Zamek wznosi się na dość wysokim wzgórzu, które góruje nad miastem.

Zamek zbudowany został na planie prostokąta. We wschodniej części umieszczona została kaplica pw. św. Krzyża, w której wykonano charakterystyczne sklepienie gwiaździste. Na terenie zamku znajdowała się również zakrystia, refektarz oraz dormitoria, jak również piwnice, w których magazynowano żywność i sprzęt. Zobacz zamek Golub-Dobrzyń.

Toruń

Toruń jest miastem na prawach powiatu, które położone jest w północnej części Polski, nad rzeką Drwęcą oraz Wisłą. Miasto to jest dużym ośrodkiem handlowym i gospodarczym, a także jest węzłem drogowym i kolejowym. Silnie rozwinięte są tu również nauka, kultura i turystyka. Miasto otoczone jest terenami zalesionymi, które często pełnią funkcje rekreacyjne.

W samym mieście znajduje się bardzo dużo roślin. W mieście jest dużo atrakcji turystycznych, takich jak ogród zoobotaniczny, zamek, rynek, czy też wiele budowli sakralnych wybudowanych w różnych stylach. Zobacz ponad 20 atrakcji w Toruniu, które opisaliśmy na blogu.

Nadwiślański Park Krajobrazowy

Nadwiślański Park Krajobrazowy został utworzony głównie w celu ochrony wartości kulturowych i przyrodniczych obszaru Doliny Dolnej Wisły. Obejmuje tereny, które położone są wzdłuż rzeki Wisły, szczególnie na jej lewym brzegu.

Wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Do rezerwatów przyrody na tym terenie zaliczają się m.in.: Las Mariański, Jezioro Fletnowskie, Grabowiec, Wielka Kępa, Wiosło Duże. Zobacz Jaskinię Bajkę, Parów Cieleszyński, Grodzisko Talerzyk i punkt widokowy w Grucznie w Nadwiślańskim Parku Krajobrazowym.

Szlak Piastowski

Szlak Piastowski to trasa turystyczna na terenie Polski, która przebiega przez obszar województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wędrówka po szlaku ma odtwarzać przemieszczanie się Piastów i ich dworów pomiędzy czterema grodami, pełniącymi funkcje stołeczne.

Na trasie tej znajduje się siedem pomników historii. Należą do nich m.in. wyspa Ostrów Lednicki na Jeziorze Lednickim, zespół dawnego opactwa cysterskiego, rezerwat archeologiczny Biskupin, czy też zespół dawnego klasztoru Norbertanek. Zobacz szczegóły dotyczące Szlaku Piastowskiego.

Wenecja – Muzeum Kolejki

Wenecja to wieś położona w powiecie żnińskim, na przesmyku jezior: Weneckiego, Biskupińskiego i Skrzynka. Na jej terenie znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Jest to największy tego typu skansen w Europie.

W ekspozycji znajduje się głównie tabor wąskotorowy. Otwarta do zwiedzania jest również część wagonów i lokomotyw. W ekspozycji tej znaleźć można również różnego rodzaju urządzenia techniczne, takie jak obrotnica kolejowa czy żuraw wodny. Sprawdź najpiękniejsze kolejki w Wenecji.

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie są jednym z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Bory Tucholskie leżą w dorzeczu rzek Brdy i Wdy, rozciągają się na Równinie Tucholskiej i Równinie Charzykowskiej. Tereny te zamieszkiwane są przez rdzenną ludność, do której zaliczają się Borowiacy Tucholscy, jak również Kaszubi, Krajniacy oraz Kociewiacy.

Charakterystyczną cechą tego obszaru jest również rzeźba terenu ukształtowana przez ostatnie zlodowacenie. Występuje tu również charakterystyczna flora i fauna, a także bagna, torfowiska i urodzajne łąki. Zobacz, co warto odwiedzić w Borach Tucholskich.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.