Skansen w Kłóbce – zwiedzamy perłę Kujaw

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, a w skrócie Skansen w Kłóbce nazywany jest nie bez powodów perłą Kujaw. Położony jest w malowniczym miejscu wśród pagórków, jezior i lasów. W porównaniu z innymi parkami etnograficznymi w Polsce ten wydał nam się mniejszy, ale też była możliwość wejście do każdego z budynków, które najstarsze pochodzą nawet z XVIII wieku. Skansen został podzielony na dwie części: sektor wiejski i sektor dworsko-parkowy. Przyjechaliśmy w to miejsce po zobaczeniu polskich piramid w Wietrzychowicach i Sarnowie.

wiatrak skansen klobka

Skansen w Kłóbce – na początek informacje praktyczne

adres, dojazd, cennik, godziny otwarcia, mapa

Adres: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny: 87-840 Lubień Kujawski. Współrzędne: 52.450266, 19.125990.

Dojazd: Na miejsce można przyjechać z Włocławka. Jest to najbliższe większe miasto, położone w pobliżu Skansenu w Kłóbce. To mniej więcej 30 minut, jeśli pojedziemy drogą numer 91. W Modlibórzu należy skręcić w prawo. Stamtąd do parku etnograficznego to tylko 3 kilometry.

Cennik: Dla osób, które podróżują najmniejszym kosztem, polecamy odwiedzenie Skansenu w Kłóbce w piątki, ponieważ wtedy wejście na jego teren jest bezpłatne. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 6 złotych. Te ceny obowiązują przy oddzielnym zwiedzeniu dworu lub skansenu. Jeśli chcemy zwiedzić podczas jednej wizyty dwór i skansen, to zapłacimy 15 złotych za bilet normalny i 9 złotych za ulgowy.

Godziny otwarcia: Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Od 1 listopada do 30 kwietnia skansen jest czynny od 10:00 do 16:00, a od 1 maja do 31 października od 10:00 do 18:00.

Parking: Bezpłatny parking dostępny jest przy wejściu do skansenu. Wystarczy przejść przez ulicę. Współrzędne: 52.450395, 19.125347.

skansen w klobce mapa
skansen klobka0020

Jakie obiekty są do zobaczenia w Skansenie w Kłóbce?

W Parku Etnograficznym w Kłóbce do zobaczenia są 23 miejsca. W sektorze wiejskim są: wiata na maszyny rolnicze, garncarnia, zagroda kujawska I, kapliczka ze świętym Antonim, zagroda kujawska z Zalesia, kuźnia, wiatrak, szkoła, karczma, zagroda dobrzyńska, kapliczka z Matką Boską Skępską, remiza i kościół z Brzeźna. W sektorze dworsko-parkowym: Dwór Orpiszewskich, lipa Maria, świerki Ludwika Orpiszewskiego, aleja grobowej babci małej, sad rodzimych drzew owocowych, aleja jesionowa babci dużej, punkt widokowy pod bukiem purpurowym, krąg kasztanowców, dąb powstańców, las olszowo-jesionowy i aleja olszowa.

zwiedzanie skansenu w klobce z przewodnikiem
zwiedzanie skansenu w klobce
przewodnik
zagroda skansen klobka
zagroda kujawska z zalesia
zagroda kujawska
drewniane obiekty klobka

Zwiedzanie Skansenu w Kłóbce

Tak nam się złożyło, że podróż samochodową po województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęliśmy w piątek, dlatego wejście mieliśmy bezpłatne. Jak wyglądało zwiedzanie skansenu? To miejsce zwiedza się inaczej. W kasie poinformowano nas, że mamy dwie możliwości: bezpłatne wejście w towarzystwie przewodnika, który nie będzie nic mówił o obiektach, tylko nam towarzyszył lub za 10 złotych wynajęcie przewodnika, który opowie o miejscach, które odwiedzamy. Zwiedzanie z opowieścią przewodnika trwa 2 godziny, dlatego postanowiliśmy tylko przejść się po obiektach.

Przyzwyczailiśmy się, że skansen zwiedza się samemu, wchodząc do otwartych obiektów. W Kłóbce każdy obiekt jest otwierany i zamykany przez przewodnika. Czas takiego przejścia z obejrzeniem eksponatów trwa mniej więcej 45 minut. Nie ma ich zbyt wiele i trasa zwiedzania też nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko możemy zobaczyć, idąc jedną wytyczoną ścieżkę. Na terenie skansenu było czysto i zwiedzało go bardzo przyjemnie.

wyposazenie w skansenie w klobce
szkola skansen klobka
skansen klobka0018
perla kujaw
kosciol z brzezna
eksponaty w skansenie w klobce
dwor orpiszewskich
dwor orpiszewskich w klobce
wnetrze dworu w klobce
dwor orpiszewskich muzeum etnograficzne
dwor klobka wnetrza

Jeśli interesują Cię takie miejsca na terenie Polski, to zachęcam, żeby zwrócić uwagę na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Sądecki Park Etnograficzny, Zagrodę Guciów na Roztoczu i Muzeum Wsi Lubelskiej.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.