klobka skansen
Kujawsko-Pomorskie,  Podróże po świecie

Skansen w Kłóbce – zwiedzamy perłę Kujaw

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, a w skrócie Skansen w Kłóbce nazywany jest nie bez powodów perłą Kujaw. Położony jest w malowniczym miejscu wśród pagórków, jezior i lasów. W porównaniu z innymi parkami etnograficznymi w Polsce ten wydał nam się mniejszy, ale też była możliwość wejście do każdego z budynków, które najstarsze pochodzą nawet z XVIII wieku. Skansen został podzielony na dwie części: sektor wiejski i sektor dworsko-parkowy. Przyjechaliśmy w to miejsce po zobaczeniu polskich piramid w Wietrzychowicach i Sarnowie.

wiatrak skansen klobka

Skansen w Kłóbce – na początek informacje praktyczne

adres, dojazd, cennik, godziny otwarcia, mapa

Adres: Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny: 87-840 Lubień Kujawski. Współrzędne: 52.450266, 19.125990.

Dojazd: Na miejsce można przyjechać z Włocławka. Jest to najbliższe większe miasto, położone w pobliżu Skansenu w Kłóbce. To mniej więcej 30 minut, jeśli pojedziemy drogą numer 91. W Modlibórzu należy skręcić w prawo. Stamtąd do parku etnograficznego to tylko 3 kilometry.

Cennik: Dla osób, które podróżują najmniejszym kosztem, polecamy odwiedzenie Skansenu w Kłóbce w piątki, ponieważ wtedy wejście na jego teren jest bezpłatne. W pozostałe dni bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 6 złotych. Te ceny obowiązują przy oddzielnym zwiedzeniu dworu lub skansenu. Jeśli chcemy zwiedzić podczas jednej wizyty dwór i skansen, to zapłacimy 15 złotych za bilet normalny i 9 złotych za ulgowy.

Godziny otwarcia: Muzeum jest nieczynne w poniedziałki. Od 1 listopada do 30 kwietnia skansen jest czynny od 10:00 do 16:00, a od 1 maja do 31 października od 10:00 do 18:00.

Parking: Bezpłatny parking dostępny jest przy wejściu do skansenu. Wystarczy przejść przez ulicę. Współrzędne: 52.450395, 19.125347.

skansen w klobce mapa
skansen klobka0020

Jakie obiekty są do zobaczenia w Skansenie w Kłóbce?

W Parku Etnograficznym w Kłóbce do zobaczenia są 23 miejsca. W sektorze wiejskim są: wiata na maszyny rolnicze, garncarnia, zagroda kujawska I, kapliczka ze świętym Antonim, zagroda kujawska z Zalesia, kuźnia, wiatrak, szkoła, karczma, zagroda dobrzyńska, kapliczka z Matką Boską Skępską, remiza i kościół z Brzeźna. W sektorze dworsko-parkowym: Dwór Orpiszewskich, lipa Maria, świerki Ludwika Orpiszewskiego, aleja grobowej babci małej, sad rodzimych drzew owocowych, aleja jesionowa babci dużej, punkt widokowy pod bukiem purpurowym, krąg kasztanowców, dąb powstańców, las olszowo-jesionowy i aleja olszowa.

zwiedzanie skansenu w klobce z przewodnikiem
zwiedzanie skansenu w klobce
zagroda skansen klobka
zagroda kujawska z zalesia
zagroda kujawska
drewniane obiekty klobka

Zwiedzanie Skansenu w Kłóbce

Tak nam się złożyło, że podróż samochodową po województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęliśmy w piątek, dlatego wejście mieliśmy bezpłatne. Jak wyglądało zwiedzanie skansenu? To miejsce zwiedza się inaczej. W kasie poinformowano nas, że mamy dwie możliwości: bezpłatne wejście w towarzystwie przewodnika, który nie będzie nic mówił o obiektach, tylko nam towarzyszył lub za 10 złotych wynajęcie przewodnika, który opowie o miejscach, które odwiedzamy. Zwiedzanie z opowieścią przewodnika trwa 2 godziny, dlatego postanowiliśmy tylko przejść się po obiektach.

Przyzwyczailiśmy się, że skansen zwiedza się samemu, wchodząc do otwartych obiektów. W Kłóbce każdy obiekt jest otwierany i zamykany przez przewodnika. Czas takiego przejścia z obejrzeniem eksponatów trwa mniej więcej 45 minut. Nie ma ich zbyt wiele i trasa zwiedzania też nie jest zbyt skomplikowana. Wszystko możemy zobaczyć, idąc jedną wytyczoną ścieżkę. Na terenie skansenu było czysto i zwiedzało go bardzo przyjemnie.

wyposazenie w skansenie w klobce
szkola skansen klobka
skansen klobka0018
perla kujaw
kosciol z brzezna
eksponaty w skansenie w klobce
dwor orpiszewskich
dwor orpiszewskich w klobce
wnetrze dworu w klobce
dwor orpiszewskich muzeum etnograficzne
dwor klobka wnetrza

Jeśli interesują Cię takie miejsca na terenie Polski, to zachęcam, żeby zwrócić uwagę na Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, Sądecki Park Etnograficzny, Zagrodę Guciów na Roztoczu i Muzeum Wsi Lubelskiej.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *