Roztocze – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć. Nasze najlepsze TOP12

Roztocze to kraina we wschodniej Polsce, która na pierwszy rzut oka: istnieje, coś się o niej słyszało, łączy Wyżynę Lubelską z Podolem, jest zielona i na pewno jest tam ładnie, ale wolę pojechać gdzieś indziej. Takie odpowiedzi usłyszeliśmy od przypadkowo zapytanych osób przed wybraniem się na Roztocze.

Co znajdziesz w tym wpisie?

Co mieliśmy myśleć? Przeczytaliśmy wcześniej sporo portali internetowych, które pisały o tym miejscu i pod koniec sierpnia tego roku postanowiliśmy się tam wybrać.

Roztocze – piękna kraina na wschodzie Polski. Poznajemy największe atrakcje

Przyjechaliśmy na miejsce 21 sierpnia 2018 roku w ramach objazdówki w Polsce. Plany mieliśmy ambitne, ponieważ chcieliśmy odwiedzić jak najwięcej miejsc, a też nie mieliśmy dużo czasu, bo kolejne atrakcje już na nas czekały. Na Roztoczu utworzono Roztoczański Park Narodowy i to był jeden z głównych celów naszego przyjazdu tutaj. Założyliśmy sobie kiedyś, że odwiedzimy wszystkie parki narodowe w Polsce.

Dlaczego wybraliśmy do przyjazdu na Roztocze sierpień? Klimat jest podobny do kontynentalnego. Opady są tam umiarkowane i występują przeważnie w czerwcu i lipcu. Sierpień natomiast cechuje się największym nasłonecznieniem. Faktycznie tak było. Pogodę mieliśmy wyśmienitą.

Roztocze dzieli się na trzy główne części: wschodnie, zachodnie i środkowe – te najbardziej atrakcyjne, z najsłynniejszymi zabytkami, miejscami i Parkiem Narodowym.

Roztocze dobre na wycieczkę z dzieckiem – mapa ciekawych miejsc

Roztocze jest idealnym miejscem, w które można wybrać się z dzieckiem. Znajdziemy tam wiele miejsc do zobaczenia, nowości do odkrycia i sporo do zdobycia. Jest dużo atrakcji dla dzieciaków i rodziców. Szlaki piesze są krótkie, łatwe i atrakcyjne.

Dojazd do atrakcji turystycznych jest bezproblemowy i wszystko znajduje się mniej więcej obok siebie. Na nudę nie będzie można narzekać. Polecamy dla dzieci w każdym wieku i dodatkowo zamieszczamy poniżej mapę tych atrakcji. 

Roztocze - atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć na Roztoczu?

Przygotowaliśmy listę 12 miejsc, które warto zobaczyć na Roztoczu. Odwiedziliśmy je i niektóre z nich okazały się cudem natury. Każda osoba może zrobić swoje TOP10, bo wiadomo, że ta kraina tych pięknych miejsc posiada niezliczoną ilość. O wielu nawet nikt nie wie, a sekretną wiedzę posiadają tylko mieszkańcy. W komentarzu możesz polecić swoje ulubione miejsca w okolicy Roztoczańskiego Parku Narodowego, a my je umieścimy na powyższej mapie atrakcji.

11. Wieża widokowa w Suścu na Górze Grabowickiej

Podjeżdżamy na miejsce i parkujemy na pobliskim parkingu. Mati zabiera aparat, a ja Maję i ruszamy. Wieża jest całkiem świeża, co później się okazuje, że powstała w 2013 roku dzięki funduszom europejskim. Zbudowana z miejscowego kamienia (2 kondygnacje) i drewna (1 kondygnacja).

Wieża widokowa w Suścu stała się kolejną atrakcją na terenie gminy, przyciągną turystów i zachwyca ich pięknymi widokami. Przy dobrej pogodzie zobaczymy Długi Goraj (391,5 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiego pasma Roztocza, Spaloną Górę (313,4 m n.p.m.), Żydowską Górę, Wapielnię (386,5 m n.p.m.) i wiele szczytów, które nie mają jeszcze swoich nazw, a także kilka przekaźników.

Na pierwszym planie na pewno wpadnie nam w oko to, że pole jest podzielone na różne kształty, oczywiście, z przewagą kwadratów i prostokątów, gdzie każdy kawałek ma swojego właściciela. Na miejscu możemy odpocząć na ławkach i skorzystać z drewnianej wiaty stojącej obok obiektu.

  • Współrzędne ułatwiające dojazd do wieży widokowej w Suścu: 50.423998, 23.214086.
Roztocze - atrakcje turystyczne

10. Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie 

Otóż takim sposobem dowiedzieliśmy się o bardzo popularnej atrakcji Krasnobrodu, jaką jest Kaplica na wodzie. Jest to miejsce, do którego przybywają tłumy ludzi, turystów i pielgrzymów z całej Polski. W sumie nie ma się co dziwić, dlatego że ten teren związany jest z objawieniami Maryjnymi.

5 sierpnia 1640 roku Matka Boska pokazała Jakubowi Ruszczykowi i wskazała dany punkt, gdzie będą dokonywać się szczególne łaski. I rzeczywiście tak jest. Ludzie otrzymują tu szczególne łaski, a nawet są sytuacje, w których ludzie doznali cudu uzdrowienia.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do kaplicy na wodzie w Krasnobrodzie: 50.542766, 23.238153.
Roztocze - atrakcje turystyczne

Krasnobród – cudowne źródełko

Woda uzdrawiająca wydobywa się ze skał znajdujących się pod kaplicą i tworzy strumyk Krupiec, a następnie wpada do rzeki Wieprz. Dokumentacje na temat cudownych uzdrowień można znaleźć już z XVII wieku. My wysiadając z samochodu, od razu zobaczyliśmy kaplicę i otaczających ja ludzi. Podchodzimy bliżej i wchodzimy po schodach do drewnianych kaplic, które znajdują się na betonowych schodach.

W środku możemy zobaczyć kopię obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej, ale także przeczytać historię tego miejsca i obrazu. Pod tym obiektem powinna znajdować się woda, jednak my jej w ogóle nie widzimy. Dalej spacerując, można podejść do figury upamiętniającej objawienie Matki Bożej w 1640 roku, która jest z kamienia i pochodzi z ręki Andrzeja Gontarza, miejscowego artysty.

Drugą możliwością jest przejście się ścieżką z 15 stacjami różańcowymi w pięknym otoczeniu drzew i zieleni. Dodatkową ciekawą informacją jest to, że w nocy z 1 na 2 lipca odbywa się tutaj piękne nabożeństwo odpustowe ku czci Matki Boskiej Jagodnej. 

Roztocze - atrakcje turystyczne

9. Baszta widokowa w Józefowie

Baszta widokowa w Józefowie to miejsce, z którego można podziwiać przepiękną panoramę. Widoki mamy na małą miejscowość Józefów oraz Puszczę Solską. Zbudowana jest oczywiście z józefowskiego wapienia, osiągając blisko dziewiętnaście metrów wysokości. Pod basztą znajduje się kamieniołom, w którego kierunku zachęcamy się udać. Na dole stoi mały kramik z pamiątkami, w którym możemy kupić pamiątki z Józefowa.

Godziny otwarcia wieży widokowej w Józefowie i cennik

  1. 8:00-19:00 od poniedziałku do soboty
  2. 10:00-19:00 w niedzielę
  3. wejście jest nieodpłatne
Roztocze - atrakcje turystyczne
przewodnik

Dojazd i parking

Jadąc przez centrum, kierujemy się ku ulicy Górniczej i na Kamienną. Zatrzymujemy samochód na parkingu. Od wieży widokowej dzieli nas moment, a to dlatego, że wyjechaliśmy dość wysoko. Podążamy trasą ku niej i szybko przekonujemy się, że leży w bardzo pięknym miejscu, otóż na wzniesieniu znajduje się nieczynny kamieniołom Biała Dolina.

Uwielbiamy takie miejsca, bo jest coś w nich wyjątkowego. Podchodzimy blisko, szukamy wejścia i przemierzamy kilkadziesiąt schodów, tym samym docieramy na taras widokowy.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Baszty w Józefowie: 50.474707, 23.052900.
Roztocze - atrakcje turystyczne

Kamieniołom w Józefowie

Podziwiamy przepiękną panoramę. Widoki mamy na małą miejscowość Józefów oraz Puszczę Solską. Zbudowana jest oczywiście józefowskiego wapienia za pieniądze z projektów unijnych i osiąga blisko dziewiętnaście metrów wysokości.

Pod basztą znajduje się kamieniołom, w którego kierunku zachęcamy się udać. Na dole stoi mały kramik z pamiątkami, w którym możemy kupić pamiątki z Józefowa. 

8. Najwyższy wodospad na Roztoczu

Wodospad to pomnik przyrody nieożywionej znajdujący się na rzece Jeleń. Ma on 1.5 m wysokości oraz 9 m szerokości i jest najwyższym wodospadem na Roztoczu. Dojście do niego wprowadzi nas w prawdziwy roztoczański nastrój. Chcesz się przekonać, jak tam jest?

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojście do Wodospadu Jeleń: 50.402308, 23.199392.
Roztocze - atrakcje turystyczne

7. Kamieniołom w Nowinach i baszta widokowa

Wracamy do centrum Suśca i kierujemy się drogą w stronę Józefowa. Gdzieś mniej więcej na środku znajduje się nieczynny kamieniołom w Nowinach. Pilnujemy tabliczki informującej nas o skręcie w prawo. Na samym początku znajduje się darmowy parking na kilkanaście samochodów.

Dojście szlakiem do baszty widokowej zajmuje nam 10 minut. I tak zbyt długo, bo przecież to zaledwie kilkaset metrów. Dwustumetrowej długości i kilkunastometrowej wysokości ściany pozwalają przyjrzeć się geologicznej budowie Roztocza. Baszta widokowa obfituje w widoki na stronę południową, a w szczególności na Puszczę Solską.

Przez kamieniołom przechodzi czerwony Szlak Krawędziowy Zwierzyniec – Susiec. Trasa otoczona jest z jednej strony barierką, żeby nie zbliżać się do skarpy, która można się w każdej chwili obsunąć. 

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Kamieniołomu w Nowinach: 50.429858, 23.129019.
Roztocze - atrakcje turystyczne

6. Zagroda Guciów – Skansen Etnograficzny na Roztoczu

Zagroda Guciów to miejsca, gdzie czas się zatrzymał w XIX i XX wieku. Można coś zjeść w gospodzie, ale też obejrzeć eksponaty w Skansenie. Bliżej mówiąc w Stodole (XIX w.) i Chałupie (XIX w.), która jest w nie wyposażona. Kupując bilet wstępu, mamy możliwość zwiedzać posiadłości wraz z przewodnikiem, który przeniesie nas na godzinę do czasów kiedy nie było prądu.

Ciekawą rzeczą, jaka na pewno nas zastanowi jest to, że w tym miejscu na własne oczy będziemy mogli obejrzeć meteoryt liczący 4,6 miliarda lat pochodzący z Merkurego (badania robione w USA to potwierdziły) i ważący 8,5 kilograma. Miejsce to jest wpisane na rejestr zabytków przez co, co roku tłumnie przyjeżdżają tutaj turyści. Można także skorzystać z bazy noclegowej, niedużej, bo zaledwie 4 chałupy są do dyspozycji gości.

Cennik i godziny otwarcia Zagrody Guciów w Guciowie 

Zagroda Guciów znajduje się pod poniższym adresem:Guciów 19; 22-470 Zwierzyniec

Godziny otwarcia: wtorek- sobota,  godziny 9.00 – 17.00

Gospoda: wtorek – niedziela – godziny 9.00-21.00 (ostatnie zamówienia przyjmujemy do godziny 20.00)

Muzeum i pamiątki: wtorek – niedziela – godziny 9.00-18.00 (na ostatnie wejście zapraszamy o godzinie 18.00)

Produkt  regionalny: wtorek – niedziela – godziny 10.00-19.00

W poniedziałki Zagroda Guciów jest NIECZYNNA

Cennik:
bilet normalny 15,00 zł
bilet ulgowy 12,00 zł

Bilet grupowy (grupa min. 20 osób) 10,00 zł/osoba (Przewodnicy i opiekunowie grup mogą skorzystać z darmowej kawy lub herbaty oraz czegoś słodkiego).

Zagroda Guciów – parking

Dla klientów Zagrody Guciów parking jest darmowy. Jednak najwięcej ludzi spotkamy w gospodzie przy jedzeniu niż przy zwiedzaniu, zwłaszcza że trzeba trafić na godzinę, o której zbiera się grupa. Ja podeszłam do kasy zakupić magnes z tego miejsca i zrobiłam kilka zdjęć starym budynkom oddzielonym drewnianym płotem.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Zagrody Guciów: 50.583098, 23.075187.
Roztocze - atrakcje turystyczne

5. Stawy Echo i punkt widokowy Rybakówka w Zwierzyńcu

Stawy Echo w Zwierzyńcu to 4 sztuczne zbiorniki o powierzchni około 40 hektarów, utworzone na rozlewisku strumieni Świerszcz. Jest to obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego. Głębokość zbiorników waha się w granicach 0,5 m – 1,5 m, więc jest stosunkowo płytko. Stawy napełniane są wodą wczesną wiosną, natomiast zrzut odbywa się w pierwszych dniach listopada.

Na północnym brzegu zostało utworzone strzeżone kąpielisko, cieszące się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców oraz wypoczywających w okolicy turystów. Stawy zostały utworzone w latach 1929-34 przez Ordynację Zamojską. Na skarpie nad stawem wzdłuż granicy lasu zbudowano drewniane pomosty, aby zapobiec wydeptywaniu roślinności i niszczeniu wydmy.

Stawy Echo – parking

Przy stawach znajduje się płatny parking czynny przez cały dzień. Dokładnych godzin niestety nie znam, ale jak byliśmy przed godziną 8, to jeszcze nikogo nie było, więc obsługa czeka, aż przy kąpielisku zacznie się ruch.

Za postój płaci się 10 złotych. Alternatywą jest zaparkowanie w Zwierzyńcu na darmowym parkingu i przejście przyjemną, leśną ścieżką około 1.5 km.

Będąc na miejscu, warto podejść jeszcze szlakiem do platformy widokowej, z której przy odrobinie szczęścia można dostrzec pasące się koniki polskie – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Stawów Echo: 50.598944, 22.972617.

4. Baszta widokowa w Krasnobrodzie

Bardzo podobna perełka jak ta w Krasnobrodzie jest w miejscowości Józefów, na której byliśmy chwilkę temu. Teraz samochód zostawiamy na parkingu przy karczmie. 

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.549050, 23.204383.

Zabieramy co potrzeba i ruszamy przed siebie. Słońce świeci bardzo mocno i tak mocno odbija się od podłoża nieczynnego kamieniołomu (użytkowany w latach 1966-74), że nie możemy patrzeć przed siebie. Co jakiś czas otwieramy oczy i próbujemy określić swoją lokalizację. Po chwili nasze soczewki przyzwyczajają się i jest coraz lepiej.

Kamieniołom i baszta widokowa – atrakcyjny punkt widokowy 

Już z daleka widzimy basztę widokową jako nasz cel. Docieramy do schodów, którymi kierujemy się na samą górę. Jest ich kilkadziesiąt, a to dlatego, że musimy wspiąć się na odsłoniętą ścianę, która mierzy 30 metrów wysokości i 165 metrów długości.

Szybko pokonujemy ten odcinek szlaku, mijając co jakiś czas turystów. Przy końcu dostrzegamy kolejny raz piękność, jaką jest, jak się okazuje baszta widokowa. W takim stylu były dwie w dniu wcześniejszym. A więc przypomnij sobie wieżę składającą się z dwóch kondygnacji, w większości z jasnego kamienia z drewnianymi schodami i balkonem, a także drewnianym podwójnym dachem.

Dojście szlakiem do baszty widokowej

Szybko wychodzimy na górę i okazuje się, że spotykamy tutaj kolejne osoby. Miejsce należy raczej do popularnych, jak się okazuje. Z wieży mamy super widoki na samą miejscowość, a także okolice i leżące na południu wzniesienia.

3. Miasto Zwierzyniec i tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego

Będąc w Zwierzyńcu i spacerując po terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, warto wybrać się na Piaseczną Górę żółtą ścieżką, a następnie zajrzeć na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra i zdobyć szczyt o takiej samej nazwie.

Zwierzyniec – darmowy parking

Naszą wycieczkę szlakiem rozpoczynamy w Zwierzyńcu w pobliżu browaru oraz kościoła na wodzie. Jest kilka darmowych parkingów, także o wolne miejsce nie trzeba się martwić.

  • Współrzędne parkingu w Zwierzyńcu: 50.607590, 22.966916.

Ruszamy ścieżką koloru żółtego w kierunku Piasecznej Góry. Idziemy ulicą Ordynacji Zamojskiej i skręcamy w lewo w ulicę Szkolną. Opuszczamy asfalt i wchodzimy do lasu.

Po chwili pojawiają się pierwsze tabliczki wskazujące drogę. Odbijamy na kilka minut na ścieżkę o kolorze czerwonym, żeby dojść na cmentarz wojenny. Nieopodal słychać głośne, religijne śpiewy, a przy lesie widać rozłożone namioty. 

Piaseczna Górna 298 m n.p.m. w Zwierzyńcu

Wracamy z powrotem na właściwe trasy i pomału podchodzimy pod Piaseczną Górę (298 m n.p.m.). Idziemy szeroką polaną z widokiem za plecami na Zwierzyniec i okoliczne wzniesienia. Na szczycie jest ławka i tabliczka z oznaczeniem. Z Piaseczną Górą związana jest legenda z czasów powstania styczniowego z 1863 roku. 

Legenda głosi, że o północy zboczem Piasecznej Góry pędzą jeźdźcy na białych koniach, słychać dudnienie ziemi, a osoby, które odważą się spojrzeć w ich stronę, przeszywa silny podmuch powietrza. 

Prawdopodobnie legenda ta, miała na celu odstraszenie rosyjskich oddziałów, walczących z Polakami w czasie powstania, przed wkraczaniem na te tereny.

Bukowa Góra 310 m n.p.m. na terenie Roztoczańskego Parku Narodowego

Po wyjściu trzeba teraz zejść. Kontynuujemy za żółtą farbą. Kilkanaście minut drogi, kilka miniętych osób i widzimy ścieżkę zieloną, którą mamy dojść na Bukową Górę (310 m n.p.m.). Przed nami mamy pomnik leśników poległych w walce o wolność ojczyzny składający się z około 60 głazów ułożonych w formie krzyża. 

Wchodzimy na obszar ochrony ścisłej Bukowa Góra. Jest on lasem o pierwotnym charakterze, mało zmienionym przez działalność człowieka. Idziemy najpierw po prostej ścieżce, a następnie czeka nas ostre podejście już na sam szczyt. Po 800 metrach jesteśmy na miejscu. Jest drewniana wiata, a także cudowne widoki. 

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny

Zmieniamy kolor ścieżki na niebieski i idziemy dalej, zmierzając do Zwierzyńca. Nie jest ona długa, bo mierzy nieco ponad 1 kilometr. Wychodzimy na ulicy Plażowej przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym, który jest czynny w miesiącach V – X w godzinach 9.00 – 17.00 (oprócz poniedziałków) i w miesiącach XI – IV w godzinach 9.00 – 15.00 (oprócz poniedziałków).

W muzeum można obejrzeć wystawy przyrodnicze i artystyczne, odbyć wycieczki z przewodnikiem, obejrzeć projekcje filmów przyrodniczych, odbyć zajęcia dydaktyczne, uzyskać szeroką informację turystyczną oraz skorzystać z bogatych zbiorów bibliotecznych i czytelni. 

Zabytkowy browar w Zwierzyńcu

Warto jeszcze zajrzeć do zabytkowego browaru w Zwierzyńcu. Obiekt od niedawna można zwiedzać, poznać jego historię oraz napić się świeżego piwa. Do zwiedzania upoważnia cegiełka, wydawana przez przewodnika.

Dostępne są cegiełki o wartości 10,20 lub 50 zł do wyboru przez zwiedzających. Dochód przeznaczony jest na utrzymanie Browaru Zwierzyniec. Te wszystkie atrakcje Zwierzyńca można zobaczyć podczas jednej pieszej wycieczki. Mierzy ona 9 kilometrów i zajmie Ci około 3 godzin z przerwami.

Kościół na wodzie św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół na wodzie św. Jana Nepomucena to jedna z głównych atrakcji Zwierzyńca. Nazywany jest kościołem na wodzie lub na wyspie. Nie ma się co dziwić, że to miejsce przyciąga tylu turystów. Jego usytuowanie i okolica potrafi na każdym zrobić wrażenie. Na początku jednak dowiedzmy się, dlaczego go w takim miejscu wybudowano.

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu – historia

Żona III ordynata Jana Sobiepana Zamoyskiego, a późniejsza małżonka króla Polski Jana III Sobieskiego – Marysieńka zleciła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, na którym znajdować się miała wyspa z altaną.

100 lat później Tomasz Antoni Zamoyski wraz z żoną Teresą ufundowali nad stawem barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny oczekiwanego syna – Klemensa.

Lokalizacja kościoła na jednej z wysp miała przypominać męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. Jego figury mają chronić przed powodziami i chorobami.

Z przodu umieszczono kartusz z herbami Zamoyskich Jelita (trzy skrzyżowane włócznie) i Michowskich Rawicz (panna na niedźwiedziu). W ołtarzu głównym mieści się obraz MB Częstochowskiej, a na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. Są także dwie kaplice z ołtarzami. 

Co roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. 

Platforma widokowa na Białej Górze w Zwierzyńcu

Będąc w Zwierzyńcu, aż żal nie podjechać na Białą Górę i nie wyjść na platformę widokową. My oczywiście mając to na uwadze w drugim dniu naszego spontanicznego urlopu, odwiedzamy to miejsce. Na mapie możesz spotkać oznaczenie Biały Słup, na miejscu okazuje się, że to wieża widokowa na Białej Górze.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na platformy widokowej na Białej Górze: 50.588441, 22.997488.

Jak dojść do tarasu widokowego na Białej Górze?

Do tarasu widokowego można dotrzeć z dwóch miejsc znajdujących się stosunkowo blisko siebie. W pierwszym wariancie musimy zlokalizować Roztoczańskie Centrum Naukowo-Edukacyjne RPN, a to dlatego, że można zostawić samochód na tamtejszym parkingu.

Druga opcja to przydrożny parking na kilkanaście samochodów przy drodze Zwierzyniec – Józefów. Stamtąd to zaledwie chwilka do wieży widokowej. Najpierw obok jakiegoś ogródka, a potem między ogrodzeniem. Szybko przemierzamy ten odcinek i jesteśmy na miejscu. Zajmuje nam to jakieś 7 minut.

Platformy widokowe na Roztoczu są o wiele mniejsze niż w naszych okolicach. Tutaj to zaledwie dziewięć metrów w górę po schodach, ale to wystarczy do tego, aby zobaczyć piękne widoki. Rozpościerają się od południowego-zachodu po północny-wschód.

Dobrze zgadliśmy, że widać odwiedzoną już przez nas dzień wcześniej Bukową Górę i obszar rezerwatu, Tartaczną Górę i Pałkową Górę. Z tego miejsca można spróbować prowadzić obserwacje ornitologicznych i mogą być naprawdę udane.

2. Szumy nad Tanwią

Szumy nad Tanwią to krajobrazowy rezerwat przyrody. Jego główną atrakcją są 24 progi skalne, które tworzą malowniczy wodospad. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie wyraźnie widać granicę geologiczna dzielącą Europę Wschodnią (płytową) od Europy Zachodniej (fałdowej). O Szumiach nad Tanwią przygotowaliśmy osoby artykuł. Zobacz dojazd, parking, cennik i trasę do Szumów nad Tanwią na Roztoczu.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Szumów nad Tanwią: 50.394200, 23.207438.

1. Rezerwat Czartowe Pole – największa atrakcja turystyczna na Roztoczu

Rezerwat Czartowe Pole to nasz numer 1 na Roztoczu. Pierwsze wrażenia po wejściu z parkingu na ścieżkę przyrodniczą są raczej obojętne. Jeśli udamy się jednak na dolną ścieżkę biegnącą wzdłuż rzeki Sopot, to przekonamy się o magii tego miejsca.

Drewniane, częściowo zniszczone i zarośnięte pomosty oraz szum płynącej wody wprowadzają nutkę tajemniczości.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Rezerwatu Czartowe Pole: 50.440616, 23.112788.

Rezerwat Czartowe Pole – zwiedzanie

Rezerwat Czartowe Pole leży w Parku Krajobrazowym Puszczy Solskiej na terenie gmin Susiec i Józefów. Zajmuje powierzchnię około 63 ha, a został utworzony, aby chronić malowniczą dolinę rzeki Sopot. Przez najciekawszy obszar rezerwatu przeprowadzono ścieżkę z 9 przystankami o długości 1400 metrów.

Wycieczkę rozpoczynamy na darmowym parkingu we wsi Hamernia. Są tam ławki, stoły, można odpocząć przed wyruszeniem na szlak lub po ukończeniu wycieczki. 

Czartowe Pole – szlak, ścieżka dydaktyczna

Wchodzimy na ścieżkę dydaktyczną i od razu stajemy przed dylematem czy najpierw iść ścieżką górną, czy dolną. Polecamy zacząć od górnej. Dlaczego? Żeby zostawić sobie na później to, co najlepsze. Może aż tak nie na później, ponieważ to tylko kilka minut drogi. Przechodzimy górną ścieżkę i dochodzimy do pierwszych schodków kierujących nas w dół.

Wchodzimy szlakiem w tajemniczy świat Czartowego Pola. Teraz rezerwat jest miejscem popularnym wśród turystów, a kiedyś 'jeno czarci tam hasali’. Zobacz i oceń sam. To jest nasz ostatni punkt podczas pierwszego dnia spędzonego na Lubelszczyźnie. Po opuszczeniu rezerwatu kierujemy się w stronę Zwierzyńca, w którym mamy zaklepaną kwaterę. 

Noclegi – gdzie ich szukać?

Jeśli chcesz zwiedzić sprawnie wszystkie miejsca, to polecamy Ci poszukanie noclegu w Zwierzyńcu. My właśnie tam szukaliśmy i nie musieliśmy sporo dojeżdżać. Możesz także szukać noclegu w Krasnobrodzie lub Józefowie.

W okolicy warto zobaczyć Szczebrzeszyn i Zamość

W okolicy powyższych atrakcji warto zobaczyć również miasto Szczebrzyszyn oraz Zamość – perłę Renesansu. Zobacz także pozostałe atrakcje województwa lubelskiego.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.