Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – co warto zobaczyć?

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy to kolejne miejsce na mapie województwa kujawsko-pomorskiego, które zapisaliśmy sobie na mapie miejsc wartych odwiedzenia. Przed przyjazdem na miejsce byliśmy w Kowalu. Jest to miasto, w którym urodził się ostatni władca Piastów Kazimierz Wielki. W parku krajobrazowym jest kilka ciekawych miejsc do zobaczenia, o których za chwilę jeszcze powiem. Jechaliśmy jednak tam głównie, aby wyjść na wieżę widokową w miejscowości Krzewent. Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w skrócie GWPK zlokalizowany jest między Płockiem a Włocławkiem.

Turystyka na terenie parku jest rozwinięta, dlatego przyjeżdżają tam ludzie z okolicznych miast, aby się zrelaksować i odpocząć. Jakie ciekawe miejsca można odwiedzić i zobaczyć będąc w Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym? Na zwiedzanie parku warto przeznaczyć kilka dni. Jeśli szukasz miejsca, gdzie warto pojechać z Płocka lub Włocławka na weekend, to zobacz poniżej nasz internetowy przewodnik.

Gostyninsko Włoclawski Park Krajobrazowy tablice

Krzewent – wieża widokowa

W spokojnej okolicy we wsi Krzewent została wzniesiona drewniana wieża widokowa, z której rozciągają się piękne krajobrazy na lasy i jeziora Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Jest to świetna alternatywa dla hałaśliwego i zanieczyszczonego miasta. Dalej istnieje tam stara drewniana wieża, która jest w gorszym stanie, jednak nie ma tam zakazu wejścia. Pod wieżą znajduje się bezpłatny parking i wyjście na wieżę, również jest bezpłatne. Współrzędne dojazdu do punktu widokowego w Krzewencie: 52.539602, 19.251726.

wieza w krzewencie
Gostyninsko Włoclawski Park Krajobrazowy atrakcje
krzewent wieza widokowa

Uroczyska Łąckie i kapliczka Piotra i Pawła w Łącku

Piękne lasy, zdradliwe bagna i liczne wody to obszar, które składają się na Uroczyska Łąckie. Warto będąc na miejscu przespacerować się zielonym szlakiem króla Kazimierza Wielkiego w przebiegającym w pobliżu Jeziora Łąckiego Małego i Dużego. Nad brzegiem tego drugiego znajduje się urokliwa kapliczka Piotra i Pawła zbudowana w 1873 roku. Czy wiesz, że na tle tej kapliczki walczył Bohun z Panem Wołodyjowskim w Ogniem i mieczem i że znalazła się ona w ekranizacji Szatan z VII klasy? Współrzędne kapliczki: 52.462200, 19.629577.

Jezioro Rakutowskie

To jezioro jest największym na terenie parku krajobrazowego, ponieważ ma aż 180 hektarów powierzchni. Swoją cudowną krainę mają tam ptaki wodne, ponieważ teren jeziora zarasta na bagnach. Co ciekawe maksymalna głębokość to niespełna 3 metry. Jezioro Rakutowskie wchodzi w skład rezerwatu przyrody. Bardzo dobrze je widać z ostatniego piętra wieży widokowej w Krzewencie, zwłaszcza z tej starszej. Współrzędne jeziora: 52.536185, 19.233631.

Gostyninsko Włoclawski Park Krajobrazowy punkt widokowy
przewodnik

Zameczek w Nowym Duninowie

Ciekawe miejsce nad Wisłą, które niestety można obejrzeć tylko z zewnątrz. Zameczek w Nowym Duninowie określany jest mianem kieszonkowego z powodu swoich niewielkich rozmiarów. Powstał w XIX wieku dzięki rodzinie Ike-Duninowskich. Jest on najciekawszym obiektem w zespole pałacowo-parkowym. Pełnił różne funkcje i nie były to funkcje obronne. W budowli spotykali się wierni na mszach świętych w obrządku ewangelicko-augsburskich, miłośnicy filmu, gdy obiekt pełnił funkcję kina, a nawet mieszkali w nim kuracjusze, gdy istniał jako hotel PTTK.

Punkty widokowe w Gostynińsko-Włocławskim Park Krajobrazowym

Jednym z ciekawszych elementów na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego są punkty widokowe, z których można podziwiać okolicę. Są to między innymi:

  1. Punkt widokowy nad Jeziorem Lubiechowskim. Współrzędne: 52.548793, 19.248611.
  2. Wieża widokowa w Krzewencie. Współrzędne: 52.539602, 19.251726.
  3. Punkt widokowy nad Jeziorem Skrzyneckim. Współrzędne: 52.521591, 19.328724.
  4. Widok na Wisłę. Współrzędne: 52.617293, 19.376189.
  5. Platforma widokowa na ścieżce edukacyjnej w Dębniakach. Współrzędne: 52.564075, 19.197795.
jezioro lubiechowskie

Szlaki rowerowe i ścieżki turystyczne

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szlaków pieszych jest około dwudziestu oznaczonych różnymi kolorami. Są to tradycyjne znaki znane z gór, ale są również ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne, które są krótsze i wytyczone w jakimś konkretnym celu.

Zabytki

Zwiedzając Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy można trafić na liczne obiekty zabytkowe. Są to kościoły, stare gospodarstwa i domy, stanowiska archeologiczne, dawne cmentarze, zagrody, młyny wodne, figury i kapliczki przydrożne. W szczególności warto zwrócić uwagę na Nowy Duninów, Łack, Soczewka czy Czarne.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy – mapa

Przejeżdżając przez Włocławek lub Płock, warto zatrzymać się na chwilę w punkcie Informacji Turystycznej. Tam można znaleźć mapę Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, która ułatwi nam zwiedzanie. Warto zabrać mini przewodniki papierowe, w których znaleźć można opisane atrakcje. Przed wyjazdem mapę można zakupić przez Internet lub korzystać z tej umieszczonej online. Dostępna jest na stronie wydawnictwa Galileos.

Co chroni Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy?

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy powstał, aby chronić rozległe obszary pradoliny rzeki Wisły. Znaleźć tam można, czego dusza zapragnie. Są gęste lasy, punkty widokowe, miejsca odpoczynku i jeziora. Na terenie parku znajduje się 11 rezerwatów, a kolejne 3 leżą w jego otulinie. Znaleźć tam można obiekty chronione, a w szczególności drzewa. Jest to prawdziwy raj dla miłośników ptaków i roślin.

Gostyninsko Włoclawski Park Krajobrazowy las
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.