Czarna Góra w Górach Obkaskich – najwyższy szczyt województwa kujawsko-pomorskiego

Czarna Góra mierząca 188,8 m n.p.m. w Górach Obkaskich, to najwyższe wzniesienie województwa kujawsko-pomorskiego, leżące w gminie Kamień Krajeński. Jest również najniższym szczytem należącym do Korony Polski spośród 16. województw. Obszar jest zalesiony, dlatego z samego szczytu, jak i szlaku dojściowego niewiele widać. O tym, że szczyt istnieje i w ogóle taki projekt, jak Korona Polski, mało ludzi wie – nawet miejscowych. Niedawno w podróży po północnej Polsce zdobyliśmy do kolekcji także najwyższe wzniesienie województwa pomorskiego Wieżycę, która jest znana głównie z wieży widokowej i stoku narciarskiego.

Czarna Góra w Górach Obkaskich

Czarna Góra – jak dojść na szczyt?

W kierunku Czarnej Góry jechaliśmy od strony Borów Tucholskich, ponieważ tam mieliśmy swój nocleg. Pierwszym punktem było dotarcie na prowizoryczny parking leśny, czyli pobocze drogi między lasem a polem uprawnym. Minęliśmy miejscowość Obkas i wypatrywaliśmy skrętu w lewo na zieloną ścieżkę rowerową. Jechaliśmy za nawigacją, dlatego bez problemów trafiliśmy na miejsce. Samochód pod Czarną Górą można zatrzymać w tym miejscu: współrzędne – 53.560530, 17.562897.

Wychodzimy z samochodu i kierujemy się prosto przed siebie. Idziemy cały czas razem z drogą, która wyznacza granicę lasu. Jak wejdziemy w końcu między drzewa, to idziemy bardziej w prawo lekko pod górę. Po kilkuset metrach będzie większe skrzyżowanie. Tam odbijamy ostro w lewo i idziemy za drogą do kolejnego odbicia w prawo. Dalej na szczyt będzie prowadził nas szlak turystyczny. Trasa prowadzi intuicyjnie, dlatego ciężko się tam zgubić. Najwyższy punkt, czyli Czarną Górę 188,8 m n.p.m. zdobyliśmy po około 30. minutach i dwóch kilometrach trasy.

Czarna Góra w Górach Obkaskich
Czarna Góra w Górach Obkaskich
przewodnik
Czarna Góra w Górach Obkaskich
Czarna Góra w Górach Obkaskich

Czarna Góra – Góry Obkaskie

Na najwyższym punkcie województwa kujawsko-pomorskiego, Czarnej Górze znajdują się ławki, oznaczenie szczytu, kamienny słupek geodezyjny oraz dwie tablice. Na jednej znalazły się ciekawostki dotyczące szczytu i atrakcji, które warto zobaczyć w najbliższej okolicy, a na drugiej została opisana legenda dotycząca szczytu i mieszkańców pobliskiej miejscowości. Jeśli ktoś lubi tajemnicze klimaty, miejsca bez ludzi, to Czarna Góra jest świetnym pomysłem na popołudniową, rodzinną wycieczkę, a inne ciekawe miejsca na terenie województwa dodaliśmy do specjalnej zakładki – atrakcje w województwie kujawsko-pomorskim.

Czarna Góra w Górach Obkaskich
Czarna Góra w Górach Obkaskich
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY