Brodnica – ciekawe miejsca i atrakcje na wycieczkę z dzieckiem

W trakcie podróży każdy z nas dąży do tego, aby korzystać z możliwości jakie daje nam piękna pogoda. Staramy się zatem spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, szczególnie w weekendy kiedy mam dzień wolny od pracy. Wiele czasu spędzamy nad jeziorami, ponieważ w ten sposób możemy ochłodzić się w upalne dni i spędzić miłe chwile w towarzystwie przyjaciół. Wielu z nas decyduje się również na organizację weekendowych wycieczek do małych polskich miast, w których możemy poznać historię naszego kraju oraz dostarczyć rozrywki wszystkim członkom naszej rodziny.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Jednym z miast, które warto odwiedzić w trakcie takich weekendowych wyjazdów jest Brodnica. Miejsce to może zainteresować zarówno rodziny z dziećmi, jak i samotnych podróżników, którzy chcą odwiedzić nowe miejsce na mapie kraju. Dziś podpowiemy wam gdzie dokładnie wybrać się będąc w Brodnicy oraz jakie atrakcje uwzględnić w swoim planie wycieczki. Brodnicę odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodowej po województwie kujawsko-pomorskim.

Zamek Krzyżacki w Brodnicy

Jedną z najważniejszych atrakcji Brodnicy jest zamek wybudowany w XIV wieku naszej ery. Zabytek ten zadziwia swoim pięknem oraz bogatą historią. W piwnicach zamku zobaczyć możemy wystawy tematyczne poruszające historyczne zagadnienia. Atrakcją, która przyciągnie osoby w każdym wieku jest również wejście na 50-metrową wieżę, która pełni rolę tarasu widokowego – możemy tam zobaczyć naprawdę wyjątkową panoramę miasta. Dodatkowym atutem tego miejsca jest piękna, zielona okolica gdzie można odpocząć w promieniach słonecznych – idealne miejsce na mały piknik lub odpoczynek na świeżym powietrzu w trakcie wycieczki.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Zamku Krzyżackiego w Brodnicy: 53.257838, 19.399065.

przewodnik
MYNASZLAKU FILM

Pałac Anny Wazówny i park

Kolejnym miejscem w Brodnicy, które warto uwzględnić w trakcie planowania swojego wyjazdu jest Pałac Anny Wazówny. W miejscu tym w latach 1605-1625 mieszkała Anna Wazówna siostra króla Zygmunta III Wazy. Pałac, w którym mieszkała Wazówna posiada prawdziwy urok i na pewno wzbudzi zachwyt u wszystkich fanów architektury XVI wieku.

Tu również można skupić się zarówno na zwiedzaniu, jak i na odpoczynku na świeżym powietrzu. Według nas najlepiej jednak połączyć oba zajęcia i pozwolić sobie na relaks w trakcie podziwiania architektury tego miejsca. Obecnie znajduje się tam biblioteka publiczna oraz sala ślubów. Na przeciwko można spędzić kilka chwil w parku.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Pałacu Anny Wazówny w Brodnicy: 53.258340, 19.399953.

Brama Chełmińska w Brodnicy – oddział Muzeum Regionalnego

W trakcie planowania swojej wycieczki warto wziąć pod uwagę również Bramę Chełmińską, która jest najokazalszą i najlepiej zachowaną bramą z czasów krzyżackich. Wybudowana w wieku XIII idealnie prezentuje styl tych czasów. W swojej historii pełniła rolę więzienia oraz wagi. Obecnie organizowane są tam wystawy muzealne, stała się również siedzibą galerii sztuki współczesnej – galeria „Brama”. Warty wybrać się tam, aby poszerzyć swoją wiedzę na tematy historyczne. Idealne miejsce dla osób w każdym wieku, każdy w trakcie pobytu to dowie się czegoś ciekawego.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Bramy Chełmińskiej w Brodnicy: 53.257510, 19.402846.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Trójkątny rynek w Brodnicy

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Brodnicy jest rynek miejski, który posiada naprawdę nietypowy kształt. Większość rynków budowana jest na kształt kwadrata lub prostokąta, zaś w Brodnicy rynek przybrał kształt trójkąta. Budowa rynku wiąże się z ciekawą legendą, która wskazuję, iż sam Bóg brał udział w budowaniu i tworzeniu poszczególnych elementów miasta.

Mówi się, że Bóg położył jedno z trójkątnych narzędzi na ziemi, zaś współpracujący z nim budowlańcy wzięli ten czyn za znak, dlatego wybudowali kolejne budynki wzdłuż bożego narzędzia. Warto wybrać się tu, ponieważ panuje tu miła atmosfera, szczególnie gdy pogoda dopisuje. Możemy również zjeść w tej okolicy obiad lub wybrać się na dobry deser wspólnie z całą rodziną – będzie to dodatkowy punkt w trakcie waszej wycieczki do tego miasta. Zobacz także trójkątny rynek w Łowiczu.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do trójkątnego rynku w Brodnicy: 53.255680, 19.403036.

Centrum Edukacji Ekologicznej w XVII-wiecznym spichlerzu

Bardzo ciekawym miejscem w Brodnicy, do którego warto wybrać się niezależnie od wieku jest Centrum Edukacji Ekologicznej. Można dowiedzieć się tu wiele na temat ekologii oraz wpływu człowieka na otaczające nas środowisko. Organizowana tam wystawa podzielona jest na trzy części. Pierwsza z nich przedstawia życie człowieka kilka tysięcy lat przed naszą erą. Druga pokazuje wyidealizowany obraz naszego środowiska, w które nie ingerują ludzkie działania. Ostatnia część przedstawia skutki działania człowieka na przyrodę.

W trakcie pobytu w tym miejscu można znacznie poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny ochrony środowiska i zdać sobie sprawę z tego jak dużym problemem jest działanie człowieka dla przyrody. Według nas jest to idealne miejsce zarówno dla rodzin, jak i dla zorganizowanych grup szkolnych ze względu na poruszaną tematykę oraz rodzaj zyskanej wiedzy.

Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Centrum Edukacji Ekologicznej w Brodnicy: 53.256133, 19.401156.

Mniej znane ale równie ciekawe miejsca warte odwiedzenia

W Brodnicy znaleźć możemy również wiele innych ciekawych miejsc, które warto odwiedzić na przykład: gotycki kościół św. Katarzyny, fragment ratusza z XIV wieku oraz barokowy zespół poreformacki. Do odwiedzenia miasta nie powinny zachęcać nas jednak jedynie atrakcje historyczne, ponieważ miasto to posiada dużo szerszą ofertę turystyczną. Możemy świetnie spędzić tu czas z rodziną przeplatając atrakcje takie jak spacery po urokliwych parkach, zabawa w parku zabaw dla dzieci oraz zapoznanie się z muzeami oraz ciekawymi dobrami architektonicznymi.

Brodnica jest idealnym miejscem do weekendowej lub jednodniowej wycieczki, szczególnie dla osób mieszkających w okolicy. Można również planować tu wycieczki szkolne, ponieważ z łatwością zaplanujemy wyjazd, które poszerzy wiedzę dzieci oraz pozwoli im na odrobinę relaksu i wypoczynku.

Brodnica na wycieczkę z dziećmi

Podróżowanie po naszym kraju wzbudza zainteresowanie coraz większej ilości osób. Coraz częściej planujemy wycieczki do okolicznych miast, ponieważ słyną one z wyjątkowego uroku. Według nas warto zapoznać się z ofertą miast znajdujących się w okolicy naszego miejsca zamieszkania i starać się odwiedzać je chociażby na jeden dzień. Dzięki temu możemy stworzyć ciekawe wspomnienia, ale również poznać nowe miejsca i poszerzyć swoją wiedzę z wielu dziedzin.

Ciekawe wycieczki do małych miast na terenie naszego kraju, to bardzo dobra alternatywa na tłok w dużych miastach. Wielu z nas nie jest świadomych tego jak szeroką ofertę turystyczną miasta takie przygotowały dla osób je odwiedzających. Jeśli zatem masz ochotę przeżyć coś ciekawego i masz wolny weekend zastanów się nad wyjazdem do takiego miasta jak Brodnica.

A jeśli przyjedziesz z dziećmi i poznasz powyższe atrakcje, to możesz się zrelaksować w sali zabaw Mini Disco lub Krainie Zabaw Świt. Organizowane są także spływy kajakowe po rzece Drwęca.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.