Muzeum Powstania Warszawskiego i film „Miasto ruin” – zwiedzanie z dzieckiem

Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najciekawszych i mogę nawet powiedzieć obowiązkowych miejsc na mapie atrakcji Warszawy. Zostało otwarte w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy tego wydarzenia, w roku 2004. Inicjatorem jego powstania był prezydent Lech Kaczyński.

Teraz gdy piszę ten wpis, to jest rok 2020 i właśnie muzea zostały zamknięte z powodu koronawirusa. A jeszcze jak wpisałem sobie Muzeum Powstania Warszawskiego w wyszukiwarce Google, to po prawej stronie dostałem informację, że „Odwiedzone w lutym 2019 r. Już kiedyś dodałem wzmiankę o muzeum w obszernym tekście o zwiedzaniu atrakcji Warszawy.

Miasto Ruiny Warszawa

Gdzie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego i jak do niego dojechać z centrum miasta?

Muzeum umiejscowione jest przy ulicy Grzybowskiej 79, w zabytkowym budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich z początku XX wieku. Uwaga! Wejście do niego znajduje się od strony ulicy Przyokopowej. 

Usytuowanie na dobrze skomunikowanej z innymi dzielnicami warszawskiej Woli sprawia, że bardzo łatwo do niego dotrzeć. Z centrum dojedziemy tutaj autobusami linii 102, 105, 190, tramwajami 1, 11, 22, 24 oraz drugą linią metra.

Wejście do Muzeum Powstania Warszawskiego

Dojazd samochodem i nasz parking przy ulicy Grzybowskiej

Od Rynku w Warszawie dojazd zajmuje od 5 do 10 minut, ponieważ to 3 kilometry drogi – ulica Długa, Aleja Solidarności i Towarowa. Trasa piesza długościowo wygląda podobnie. Czas przejścia to 45 minut. My przyjechaliśmy samochodem, więc poszukiwaliśmy parkingu. Ten znaleźliśmy 200 metrów od wejścia na ulicy Grzybowskiej. Współrzędne geograficzne: 52.232939, 20.979726. Samo muzeum nie posiada prywatnego parkingu dla zwiedzających.

Czy warto iść z dziećmi do Muzeum Powstania Warszawskiego?

My Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzaliśmy z malutkim dzieckiem w chuście, więc nie było żadnego problemu. Widzieliśmy też wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku. Od 3 do kilkunastu lat. Jedne były zachwycone z oglądania inne znudzone, więc to chyba to indywidualna sprawa. Ciężko w tym przypadku powiedzieć. Opinie w Internecie też się różnią. Czas zwiedzania muzeum to około 2 godziny i na to także trzeba zwrócić uwagę.

Muzeum Warszawa

Zwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego – co można w nim zobaczyć?

Cała ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego ulokowana jest na trzech kondygnacjach zabytkowego budynku. Zajmuje ona łączną powierzchnię 3000 m2. Wystawiono dla zwiedzających ponad 1000, z zebranych 30 000 eksponatów z czasów okupacji hitlerowskiej. Są to unikatowe fotografie i inne pamiątki, broń z tamtych czasów, listy oraz różne osobiste przedmioty. Chodząc po brukowanych alejkach muzeum, mamy wrażenie przeniesienia się w czasie do okresu wojny. I do tego ten dźwięk wydobywający się z głośników, który nadawał wielkiego klimatu.

Głównym celem Muzeum Powstania Warszawskiego jest zbieranie i dokumentowanie pamiątek po tym niezwykłym wydarzeniu. Placówka prowadzi też działalność badawczo-naukową i edukacyjną na temat historii Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć ciekawie zaprezentowaną codzienność polskiej ludności podczas okupacji.

Muzeum Powstania Warszawskiego - eksponaty
Muzeum Powstania Warszawa - co zobaczyć
przewodnik
Pistolet Muzeum

W muzeum historia opowiadana jest dźwiękiem, światłem i obrazem

Nie było to zwykłe muzeum, brak w nim tradycyjnych gablot i nudnych plansz z opisami. Jest to miejsce interaktywne i narracyjne, stworzone z myślą o oddziaływaniu na wszelkie zmysły zwiedzających. Co musimy pochwalić to to, że twórcy całkowicie odeszli od tego, co nudne, sztampowe i kojarzące się z nieciekawymi wycieczkami do muzeum. Jako wzór służyły im m.in. United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie.

Historia opowiadana jest tu dźwiękiem, światłem i obrazem. Stworzono miejsce atrakcyjne dla odwiedzających. W Muzeum Powstania Warszawskiego odtworzona została wiernie atmosfera zniszczonej Warszawy, którą poznamy dzięki archiwalnym nagraniom, muzyce, wielu podświetlanym ekranom, tablicom multimedialnym i innym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, przybliżającym widzom tematykę wojenną.

Krok po kroku, dzień po dniu poznajemy historię okupowanej Polski, Warszawy jak i samo Powstanie. W pomieszczeniach na ścianach wiszą kartki z datami i krótkim opisem przebiegu powstania. Każdy może je sobie zbierać, a później zabrać na pamiątkę. Zaraz przy wejściu, korzystając z zabytkowych aparatów telefonicznych, wysłuchać możemy autentycznych wspomnień pięciorga powstańców.

Muzeum Powstania Warszawskiego
Daty Muzeum Powstania Warszawskiego
Akcja Burza Muzeum Powstania Warszawskiego

Co ciekawego dla dzieci znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego?

Jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Powstania Warszawskiego jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, który spodoba się dzieciom. Znajduje się on w olbrzymiej dawnej hali kotłów elektrowni. Dużą rolę odgrywa tutaj światło i dźwięk, dodające klimatu czasów wojny.

W Sali Małego Powstańca na najmłodszych zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego czeka teatrzyk pokazujący wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Dzieci mogą tu wcielić się w postaci harcerzy walczących w powstaniu, sanitariuszek, odbić pamiątkowe stemple pocztowe czy ułożyć puzzle. Zobaczą także zabawki, jakimi bawili się ich rówieśnicy w czasie wojny (misie, szmaciane lalki). Nie znajdziemy tu natomiast żadnych zabawek militarnych. W tym pomieszczeniu znajduje się także replika słynnego pomnika Małego Powstańca, zaprojektowanego przez Jerzego Jarnuszkiewicza.

Pokój małego powstańca - muzeum Warszawa
Samolot Liberator

Film „Miasto ruin”, czyli Warszawa w 1945 roku z lotu ptaka w 3d

Zwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego mogą w specjalnie przystosowanej sali obejrzeć film powstały w technice 3d – „Miasto ruin”. Jest to krótki obraz pokazujący cyfrowe odtworzenie zniszczonego, zrujnowanego wojennymi atakami miasta. Widzimy Warszawę z pokładu samolotu Liberator, który nadlatywał z Włoch i zrzucał żywność oraz broń dla powstańców.

Ciekawe atrakcje w Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego posiada 32-metrową wieżę widokową z symbolem Polski Walczącej oraz umiejscowioną na szczycie flagą. Zwiedzający mogą z tarasu widokowego podziwiać panoramę Woli oraz zachodniego Śródmieścia. Na zwiedzenie całej ekspozycji zgromadzonej wewnątrz budynku, a także obejrzenie filmu „Miasto ruin” należy poświęcić około 2 godzin. Jego najważniejszym elementem jest bez wątpienia Mur Pamięci o długości 156 m. Wyryto na nim około 11 tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali życie w czasie powstania.

Dodatkowe pół godziny możemy przeznaczyć na przejście się po otaczającym muzeum Parku Wolności oraz na zajrzenie do schronu Ringstand 58c.

Polska flaga Muzeum Powstania Warszawskiego

Cennik biletów wstępu, godziny otwarcia i inne informacje praktyczne

  1. Adres: ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa,
  2. Obecnie z powodu koronawirusa jest nieczynne,
  3. W normalnym okresie otwarte w:
    1. 6 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00,
    2. We wtorki nieczynne.
  4. Ceny biletów wstępu: normalny 25 złotych, ulgowy 20 złotych,
  5. Bilety do Muzeum Powstania Warszawskiego można zarezerwować i zakupić online,
  6. Czas zwiedzania to 2 godziny,
  7. W poniedziałek wejście do muzeum jest za darmo,
  8. Można płacić kartą,
  9. Wypożyczenie audioprzewodnika kosztuje 10 złotych,
  10. W sklepie online można zakupić pamiątki.
Muzeum Powstania Warszawskiego - syrenka
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.