Śliwkowy Szlak – podróż po smakach, zapachach i atrakcjach naszego regionu

Ruszyliśmy w kilkudniową podróż Śliwkowym Szlakiem. 6 dni przygody, podczas której chcieliśmy Ci pokazać nasze najbliższe okolice, w których mieszkamy – regionalne smaki, ciekawe atrakcje i 15 miejsc wyróżnionych specjalnym certyfikatem marki lokalnej Śliwkowy Szlak. Na naszych portalach społecznościowych – Facebooku oraz Instagramie prowadziliśmy przez ostatnie dni relacje z odwiedzanych miejsc, a teraz nadszedł czas, żeby tę całą naszą wycieczkę podsumować.

Chcemy, żeby ten wpis był dla Ciebie specjalnym przewodnikiem. Gdy przyjedziesz w nasze rodzinne strony do Iwkowej, to dzięki niemu zaplanujesz kilka dni aktywnego zwiedzania, połączonego z degustacją regionalnych potraw i odkrywaniem pięknych miejsc, które nie są jeszcze znane wśród turystów.

Na terenie Śliwkowego Szlaku znajduje się 7 gmin: Czchów, Gnojnik, Iwkowa, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem, Lipnica Murowana i Laskowa.

Iwkowa Śliwkowy Szlak
Widoki z wieży widokowej na Szpilówce – jedna z atrakcji na Śliwkowym Szlaku

Certyfikat marki lokalnej Śliwkowy Szlak

15 specjalnych miejsc, które odwiedziliśmy, zostało wyróżnionych w 2020 roku certyfikatem marki lokalnej Śliwkowy Szlak. Dzięki niemu przedsiębiorcy z naszego regionu, którzy robią naprawdę fajne rzeczy, mogą zostać zauważeni. Już za chwilę poznasz ich lepiej, a później gdy do nas przyjedziesz, może będziesz chciał się z nimi spotkać i dowiedzieć się jeszcze kolejnych ciekawych rzeczy? Nie przedłużam już więcej. Zaczynajmy wspólną podróż Śliwkowym Szlakiem, w której poznasz smaki, zapachy i atrakcje naszego rodzinnego regionu.

Śliwkowy Szlak - Iwkowa

Mapa atrakcji Śliwkowego Szlaku

Na sam początek obejrzyj mapę, na której zaznaczyłem wszystkie śliwkowe miejsca: atrakcje, restauracje, noclegi. Na pewno ułatwi Ci to zaplanowanie wyjazdu. Niektóre atrakcje są podlinkowane do wpisów, które już napisaliśmy przez ostatnie lata na bloga. Nasze najbliższe okolice poznaliśmy już bardzo dobrze, dlatego myślę, że ten internetowy przewodnik będzie idealny przed przyjazdem. Naszą podróż podzieliliśmy na 6 dni, dlatego tak też poniżej ją opiszę.

Dzień 1

W pierwszym dniu odwiedziliśmy 4 certyfikowane miejsca: Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Korzennej, tradycyjną suszarnię w Dobrocieszu, Bacówkę Biały Jeleń oraz Borówkowy Bukiet Smaków w Iwkowej.

Inkubator Przetwórstwa Lokalnego w Korzennej

Certyfikat: Tłoczenie soków, suszenie owoców i warzyw, przetwórstwo wędliniarskie

Naszą podróż po certyfikowanych miejscach Śliwkowego Szlaku rozpoczęliśmy w Korzennej. To rodzinna gmina Angeliki, dlatego znamy ją bardzo dobrze. Niedaleko od centrum w pobliżu zabytkowego dworu oraz parku znajduje się Inkubator Przetwórstwa Lokalnego – obiekt dla osób, które lubią ekologiczne jedzenie, czyli to, co zdrowe i naturalne.

O tym miejscu opowiedział nam Pan Paweł, czyli pracownik inkubatora. Okazało się, że przy pomocy dostępnych maszyn można przetworzyć własne owoce i warzywa w konkretne produkty. Można również wyprodukować własne wyroby wędliniarskie. Fajna okazja, zwłaszcza że Pan Paweł powiedział, że ludzie przynoszą czasem tylko po dwie reklamówki jabłek, czyli w teorii bardzo mało.

Wystarczy mieć odpowiednie przeszkolenie, oraz badania sanitarno-epidemiologiczne, a będzie można pod czujnym okiem pracownika stworzyć np. smaczne soki. W ostatnim czasie sporo ludzi przynosi do nich buraki oraz aronię, które stają się coraz popularniejsze. Co więcej? W tym miejscu można być podczas trwania całej produkcji, także jest się pewnym, że wszystko, co zrobimy, będzie zdrowe i bez konserwantów.

Spędziliśmy tam około 40 minut, ponieważ byliśmy bardzo ciekawi, jak to wszystko wygląda. A jeśli przyjedziesz do Korzennej, to możesz pozwiedzać okolicę i zobaczyć gminę, w której mieszkała Angelika, zanim się do mnie przeprowadziła.

  • Adres: Korzenna 251, 33-322 Korzenna
  • Numer telefonu: 694-413-960

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Zabytkowy dwór i park w Korzennej,
  2. Rezerwat Cisy w Mogilnie i szczyt Jodłowa Góra,
  3. Dąbrowska Góra – najwyższy szczyt Pogórza Rożnowskiego,
  4. Las Plebański – wycieczka piesza w Lipnicy Wielkiej,
  5. Punkt widokowy na Tatry na Berdychowie – współrzędne: 49.7217, 20.79349,
  6. Rezerwat Diable Skały w Bukowcu,
  7. Wieża widokowa Bruśniku.
Budynek Inkubatora w Korzennej
Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Korzenna
Śliwkowy Szlak - inkubator w Korzennej
przewodnik
Sok jabłkowy Korzenna

Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze u Państwa Piwowarów w Dobrocieszu

Certyfikat: Śliwka suszona i wędzona, mieszanka owoców suszonych i wędzonych

Kolejnym certyfikowanym miejscem było gospodarstwo u Państwa Piwowarów w Dobrocieszu w gminie Iwkowa. To właśnie tam suszona jest śliwka, która później trafia do różnych podmiotów znajdujących się na Śliwkowym Szlaku. Byliśmy tam niedawno, gdy szliśmy Szlakiem Suszonej Śliwki.

Gospodarstwo Pana Grzegorza Piwowara zajmuje się tradycyjnym wyrobem suszonych owoców. W swojej ofercie posiada śliwę suszoną i wędzoną, a także różnego rodzaju mieszanki owoców suszonych przy pomocy dymu i ciepłego powietrza.

Rodzina dba o jak najlepszą jakość produktów, przetwarza owoce bez ich degradowania, wykorzystując piece opalane drewnem. Nie stosują żadnych szkodliwych substancji. Co najważniejsze, produkty mają dostępne przez cały rok, a w każdej chwili można przyjechać i spróbować jak smakują owoce. Dodatkowo można zwiedzić suszarnię oraz poznać jej historię i inne ciekawostki związane z suszeniem owoców.

My właśnie mieliśmy taki cel, żeby się co nieco dowiedzieć. Jechaliśmy, a drogę wskazywały nam znaki kierujące do suszarni. Na miejscu wszystko pokazała nam Kinga, która dodatkowo opowiedziała różne ciekawe historie.

  • Adres: Dobrociesz 93, 32-862 Porąbka Iwkowska
  • Numer telefonu: 573-226-239

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Punkt widokowy w Kątach – współrzędne: 49.766, 20.58472,
  2. Punkt widokowy pod Kopcem w Dobrocieszu – współrzędne: 49.7926, 20.53158,
  3. Ławeczka Jana Karskiego przy dworku w Kątach – Szlak Uwolnienia Jana Karskiego,
  4. Szlak Suszonej Śliwki.
Kinga Piwowar - Dobrociesz
Suszone śliwki w Dobrocieszu
Tradycyjna suszarnia Dobrociesz
Suszone owoce Dobrociesz

Bacówka Biały Jeleń

Certyfikat: Śliwkowy Weekend w Bacówce Biały Jeleń

Trzecim certyfikowanym miejscem na Śliwkowym Szlaku był obiekt noclegowy Bacówka Biały Jeleń. Przenieśliśmy się kilka kilometrów dalej do Iwkowej, na granicę Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego. Tuż przy granicy lasu znajdowała się bacówka. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie można poczuć się jak w hotelu, będąc na terenie Pogórza Karpackiego.

Tam spotkaliśmy się z Magdą, która oprowadziła nas po obiekcie. Było cicho, spokojnie, smacznie i widokowo. W tym miejscu masz okazję spędzić rodzinny śliwkowy weekend, podczas którego możesz skosztować dań ze śliwką oraz regionalnych przysmaków. Odbywa się on w ostatni weekend wakacji. W czasie spotkania serwowane są knedle, schab ze śliwką, bigos myśliwski, kasza ze śliwami, kompot oraz nalewka śliwkowa. Zapowiada się smakowicie, prawda?

Kolejnymi atrakcjami są: możliwość jazdy konnej, spotkanie ze zwierzętami, warsztaty lokalnego rzemiosła, a także strefa SPA. Można wziąć udział w procesie prażenia powideł oraz pieczenia chleba. A podczas wycieczek warto poznać nasze piękne okolice, historię, a także obejrzeć wspaniałe widoki. Nad Bacówką Biały Jeleń znajduje się najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego, czyli Rogozowa.

  • Adres: Iwkowa 586, 32-861 Iwkowa
  • Numer telefonu: 605-555-077

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Rogozowa – najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego,
  2. Wieża widokowa na Szpilówce,
  3. Skrytka geocachingowa na Szpilówce (podpowiedź: ostatni stopień, po lewej),
  4. Piekarska Góra i źródełko powstańców.
Bacówka Biały Jeleń Iwkowa
Właścicielka Bacówki Biały Jeleń w Iwkowej
Śliwkowy Szlak Bacówka Biały Jeleń
Jedzenie w Bacówce Biały Jeleń

Borówkowy Bukiet Smaków

Certyfikat: konfitura spod iwkowskiej Szpilówki

Ostatnim specjalnym miejscem w tym pierwszym dniu na Śliwkowym Szlaku był Borówkowy Bukiet Smaków. To gospodarstwo agroturystyczne znajdujące się w Iwkowej niedaleko centrum. Przyjechaliśmy tam, gdy słońce chyliło się już ku zachodowi. Czekał już na nas Pan Jan, który miał pokazać nam najważniejsze miejsca u siebie w gospodarstwie.

Rozpoczęliśmy od plantacji borówki amerykańskiej, z której tworzy się pyszne konfitury – lokalny iwkowski przysmak. Dojrzałe owoce trafiają do słoików w pełni lata. Borówkę pozyskuje się z hodowli w naturalnym środowisku, co podnosi jakość produktu.

Okazało się, że spożywanie tych owoców pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga w walce z różnymi dolegliwościami i chorobami. Domowa receptura Państwa Piechowiczów, świeże ekologiczne owoce oraz wykorzystanie tradycyjnego wiejskiego pieca opalanego drewnem gwarantują wyśmienity smak.

Oprócz tego gospodarz pokazał nam swoje pokoje, które można wynająć oraz staw w środku lasu, który znajduje się na ich prywatnym terenie. Nas ten staw i jego otoczenie urzekło od pierwszego zobaczenia.

  • Adres: Iwkowa 420, 32-861 Iwkowa
  • Numer telefonu: 669-423-313

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Miejsce znajduje się blisko centrum Iwkowej, dlatego do zobaczenia są wszystkie atrakcje w pobliżu.
  2. Przy drewnianym kościółku w Iwkowej znajduje się skrytka geocachingowa (podpowiedź: woda).
Borówka Amerykańska w Iwkowej
Konfitura z borówki Śliwkowy Szlak
Borówkowy Bukiet Smaków agroturystyka
Staw w środku lasu Iwkowa

Dzień 2

Drugi dzień zrobiliśmy sobie trochę luźniejszy. Odwiedziliśmy tylko jedno certyfikowane miejsce. Była nim Winnica Nowizny w Połomiu Małym. Oprócz tego dotarliśmy na wieżę widokową na Szpilówce, szukaliśmy skrytki geocachingowej oraz byliśmy przy ławeczce Jana Karskiego w Kątach.

Winnica Nowizny

Certyfikat: degustacja śliwkowych produktów z wykorzystaniem lokalnych specjałów

Po wizycie na wieży widokowej na Szpilówce przejechaliśmy do miejscowości Połom Mały, ponieważ tam znajdowała się Winnica Nowizny. W niej mieliśmy próbować regionalnych przysmaków ze śliwką. Miejsce to znajduje się na wzgórzu z pięknym widokiem na Beskid Wyspowy. Gospodarze prowadzą winnicę, park linowy, uprawiają winorośl oraz hodują daniele, do których można wybrać się z pełnym koszem jabłek.

Potrawy regionalne przygotowywane są według tradycyjnych przepisów z wykorzystaniem produktów lokalnych. Głównym i najbardziej smakowitym składnikiem jest śliwka suszona, wędzona oraz surowa. My mieliśmy okazję spróbować pysznych pierogów, które przygotowała Pani Ula – właścicielka. Muszę powiedzieć, że są to pierogi unikatowe, ponieważ rzadko zdarza się, żeby trafić na takie smaki w innych częściach Polski.

Oprócz tego były: polędwica ze śliwką, koreczki, regionalne sery i śliwka z boczkiem. Ten ostatni specjał ma najwspanialszy smak. Już któryś raz to jedliśmy i bardzo Ci polecamy. W Nowiznach można także spróbować kompotu z suszonych owoców, czyli taki, jaki stawia się na wigilijnych stołach. Także tutaj można dowiedzieć się kilku rzeczy dotyczących suszenia śliw. Zachęcamy, żeby przyjechać tutaj o zachodzie słońca, ponieważ widoki zachwycają.

  • Adres: Połom Mały 60, 32-862 Porąbka Iwkowska
  • Numer telefonu: 607-578-156

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Krzyż milenijny w Połomiu Małym,
  2. Kamienny pomnik – 650 lat miejscowości Połom Mały, przy którym znajduje się skrytka geocachingowa (podpowiedź: skały wszędzie…),
  3. Grota Matki Bożej w Połomiu Małym,
  4. Zamek Tropsztyn,
  5. Skałki Jar Granicznika – współrzędne: 49.796438, 20.630036,
Winnica Nowizny - widoki
Winorośle w Winnicy Nowizny
Winnica Nowizny - dania ze śliwką
Karmienie danieli Winnica Nowizny

Dzień 3

Dzień trzeci na Śliwkowym Szlaku był bardzo aktywny i przed nami 4 miejsca z certyfikatem. Rozpoczęliśmy w Ogródkach Gastronomicznych w Iwkowej, gdzie serwowana jest śliwkowa pizza i burger iwkowski, czyli dania unikatowe. Następnie zwiedziliśmy Czchów, gdzie znajduje się Jaśkowy Sad, przejechaliśmy do Rożnowa, bo tam swój Chochlikowy Świat ma Pani Agnieszka, a na koniec dnia dojechaliśmy do agroturystyki nad jeziorem Szalony Koń w miejscowości Piaski-Drużków.

Ogródki Gastronomiczne w Iwkowej

Certyfikat: pizza śliwkowa i burger iwkowski

O godzinie 11 byliśmy umówieni z Piotrem, który prowadzi Ogródki Gastronomiczne w Iwkowej. Serwuje tam pizzę ze śliwką i burger iwkowski. Składniki pizzy: sos bbq, ser, suszone śliwki, pestki słonecznika, boczek. Nie wiem, czy jadłeś kiedyś pizzę śliwkową, ale ta ma specyficzny smak. Jest ona bardzo smaczna i warto kiedyś takiej spróbować. Ogródki muszą być dla Ciebie przystankiem podczas zwiedzania polecanych atrakcji.

Podobno sekretem niepowtarzalnego smaku pizzy stanowi ręcznie wyrabiane ciasto z mąki z lokalnego młyna, sos śliwkowy oraz suszona śliwka z tutejszego gospodarstwa z Dobrociesza, stosującego tradycyjną technologię suszenia owoców, które opisaliśmy powyżej.

Natomiast burger iwkowski to z kolei przysmak przygotowywany ze świeżego mięsa wołowego, podawany z wypieczoną bułką z okolicznej piekarni z dodatkiem powidła śliwkowego. Jest to kompozycja nieoczywistych składników oraz innowacyjność w działaniu, która zyskuje popularność wśród turystów odwiedzających Śliwkowy Szlak. Ogródki Gastronomiczne w Iwkowej otwarte są w okresie letnim od kwietnia do listopada. Jest możliwość zamówienia dania na miejscu, na wynos oraz z dowozem na terenie gminy.

  • Adres: Iwkowa 364, 32-861 Iwkowa,
  • Numer telefonu: 607-976-063

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Miejsce znajduje się w centrum w Iwkowej, dlatego do zobaczenia są wszystkie atrakcje w pobliżu.
Ogródki gastronomiczne Iwkowa
Ogródki gastronomiczne Iwkowa Piotr Repetowski
Pizza śliwkowa w Iwkowej
Burger iwkowski ze śliwką

Jaśkowy Sad w Czchowie

Certyfikat: muffinki czekoladowe ze śliwką

Przejechaliśmy dalej w kierunku Jaśkowego Sadu. Jest to miejsce zwłaszcza popularne wśród dzieciaków, ponieważ to jedyne takie mini ZOO w naszym regionie. Można tam poznać bardzo przyjacielskie zwierzaki, jakimi są alpaki. Miejsce schowane na uboczu miasta niedaleko rzeki Dunajec oferuje muffinki czekoladowe ze śliwką. Czyli to kolejne miejsce, w którym można spróbować śliwkowego specjału, który już w Polsce jest nieco bardziej znany.

Zakątek o nazwie Jaśkowy Sad to gospodarstwo Pani Ewy, które powstało kilka lat temu i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Pisaliśmy o nim już kiedyś w atrakcjach Czchowa, które warto zobaczyć.

Niekonwencjonalne połączenie miłości do zwierząt z prowadzeniem uroczej lifestyle’owej kawiarni Alpaca Beach pokochała nie tylko miejscowa społeczność. To miejsce chętnie odwiedzają turyści, korzystając z jego uroków. Wiedza, doświadczenie i fascynacja właścicielki składają się na możliwość poznania tych niezwykłych zwierząt oraz szczegółów ich hodowli. Ten klimat z pewnością pokocha każdy, kto ceni sobie bliskość natury, ekologię i przede wszystkim błogi spokój z kawą i ciastkiem.

  • Adres: ulica Dworska 11, 32-860 Czchów
  • Numer telefonu: 606-700-638

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Wszystkie atrakcje Czchowa,
  2. Zamek w Czchowie,
  3. Zamek w Melsztynie,
  4. Skałki Jar Granicznika – współrzędne: 49.796438, 20.630036.
Jaśkowy Sad Śliwkowy Szlak
Alpaki w Jaśkowym Sadzie
Jaśkowy Sad Czchów
Alpaca Beach Jaśkowy Sad

Pracownia Dekoracji Chochlik w Rożnowie

Certyfikat: Kolekcja Śliwkowy Kwiat – linia tekstyliów domowych

Jechaliśmy dalej do Rożnowa. Mieliśmy tylko kilkanaście kilometrów, dlatego szybko pokonaliśmy tę drogę. Tam chcieliśmy się spotkać z Panią Agnieszką w jej chochlikowym świecie. Ale o co w tym wszystkim chodzi?

Pani Agnieszka już od blisko 3 lat zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojego chochlikowego świata. W najnowszej ofercie z 2020 roku proponuje linię tekstyliów domowych wykonanych z lnu, z haftem przedstawiającym gałązkę z kwiatami śliwy, wchodzących w skład Kolekcji Śliwkowy Kwiat.

Jak poszukujesz pamiątki ze Śliwkowego Szlaku, to oprócz magnesów dostępnych w różnych punktach na trasie, możesz mieć również coś z elementem śliwki.

W ramach kolekcji produkowane są przedmioty użytkowe takie jak: fartuchy kuchenne, ściereczki, serwety, bieżniki, obrusy, worki na chleb/zioła czy poduszki dekoracyjne. Wyróżniający się motyw haftu nawiązuje do symboliki Śliwkowego Szlaku i budzi jednoznaczne skojarzenia z regionem. Wszystkie produkty Pracowni Dekoracji Chochlik wykonywane są z należytą starannością i dbałością o każdy szczegół.

A tak w ogóle to okazało się, że Pani Agnieszka korzystała z naszego bloga podczas poszukiwania szlaku na Wysoką w Pieninach.

  • Adres: Rożnów 368, 33-316 Rożnów
  • Numer telefonu: 600-873-983

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Zamek górny w Rożnowie,
  2. Beluarda w Rożnowie,
  3. Zapora nad Jeziorem Rożnowskim,
  4. Skałki Rożnowskie,
  5. Wszystkie atrakcje znajdujące się nad Jeziorem Rożnowskim.
Agnieszka Piechocka Rożnów maszyna do szycia
Śliwkowy Kwiat Rożnów
Pracownia Chochlik Rożnów

Agroturystyka Nad Jeziorem – Osada Indiańska Szalony Koń

Certyfikat: Wypoczynek na Śliwkowym Szlaku

To miejsce odwiedziliśmy na samym końcu, gdy słońce już chowało się za górami Beskidu Wyspowego. Nad Jeziorem Czchowskim tworzyła się poświata malowniczego, pięknego, kończącego się dnia. Wjechaliśmy do miejscowości Piaski-Drużków, bo tam znajdowała się agroturystyka połączona z osadą indiańską. Szalony Koń położony jest w miejscu ustronnym i cichym, z dala od sąsiadów i zgiełku miasta. I oczywiście z pięknym widokiem na góry oraz jezioro.

Noclegi znajdują się w wiejskim drewnianym domu w otoczeniu tradycyjnego sadu jabłkowo-śliwkowego. Obok jest szalona stodoła, czyli miejsce niezwykle ciekawe, pokazujące jak ze starej stodoły można zrobić coś fajnego. Poniżej znajdują się namioty, w których można rozpalić ognisko i spędzić noc.

Budownictwo wiejskie z ubiegłego wieku i charakterystyczny wystrój wnętrz z przewagą drewna z rodzimego lasu oraz elementów dekoracyjnych z drewna śliwkowego, pozwalają poczuć atmosferę Śliwkowego Szlaku. Domki ogrzewane ekologicznym piecem gazowym wynajmowane są przez cały rok. Zieleń, łąka, las, zapach drewna i wsi – wszystko to pozwala napełnić organizm pozytywną energią. Oprócz tego jest aneks kuchenny, WIFI oraz miejsce na ognisko.

  • Adres: Piaski-Drużków 45, 32-860 Czchów
  • Numer telefonu: 607-261-344

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Atrakcje Czchowa,
  2. Kościół w Tropiu,
  3. Źródełko Świętego Świerada,
  4. Przeprawa promowa po Jeziorze Czchowskim.
Osada Indiańska Śliwkowy Szlak
Osada Indiańska Śliwkowy Szlak
Szalona stodoła Piaski-Drużków
Agroturystyka nad jeziorem Czchów

Dzień 4

W czwartym dniu obejrzeliśmy piękne poranne mgły spowijające naszą gminę, miejsce na końcu świata, czyli Zagrodę na Pacanach, Chatkę Mimi, będącą małym światem, w którym powstają niesamowite laleczki. Na końcu wybraliśmy się również na ziołowy spacer, który poznaliśmy dzięki stowarzyszeniu „Wczoraj, Dziś, Jutro” z Gródka nad Dunajcem.

Zagroda na Pacanach

Certyfikat: Warsztaty – fioletowy zawrót głowy, czyli śliwkowe rękodzieło i nie tylko w pokoju numer 6

Jechaliśmy drogą przez las. Wydawało nam się, że jedziemy na koniec świata. Tam właśnie w spokojnym miejscu znajduje się Zagroda na Pacanach, czyli obiekt noclegowy dostępny przez cały. Sprzed budynku rozciągają się piękne widoki na wschód słońca, a przez cały dzień można wybrać się na leśną wycieczkę, ponieważ obiekt znajduje się tuż przy lesie.

W Zagrodzie na Pacanach przygotowano pokój numer 6 o nazwie Śliwka. Kolory w śliwkowej tonacji, tapeta ze wzorem śliw i odpowiednio dobrane do całości poetyckie wersy trafnie nawiązują do różnych gatunków tych owoców uprawianych na Śliwkowym Szlaku. Połączenie usług noclegowych o wysokim standardzie z oryginalnym pomysłem właścicieli pozwoliło uzyskać interesujący efekt, co przekłada się na mile spędzony w zagrodzie czas z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi, przez miejscowych i turystów.

Warsztaty fioletowy zawrót głowy, czyli śliwkowe rękodzieło i nie tylko, to godzinne spotkanie, podczas którego uczestnicy mogą samodzielne wykonać produkty inspirowane obszarem Śliwkowego Szlaku: woreczki z lawendą i śliwkami, śliwkowe mydełka, bukiety i inne dekoracje.

  • Adres: Iwkowa 842, 32-861 Iwkowa
  • Numer telefonu: 693-454-872

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy?

  1. Sołtysie Góry – szczyt w Beskidzie Wyspowym,
  2. Rogozowa – najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego,
  3. Parafialna Izba Regionalna w Wojakowej,
  4. W Wojakowej w pobliżu kościoła znajduje się skrytka geocachingowa (podpowiedź: 2,3 m).
Zagroda na Pacanach Iwkowa
Zagroda na Pacanach Śliwkowy Szlak
Ptysie z karmelizowaną śliwką
Zagroda na pacanach pensjonat

Chatka Mimi w Iwkowej

Certyfikat: Rękodzieło – materiałowa śliwka

Chatka Mimi to pracownia, w której powstają artykuły dekoracyjne oraz piękne laleczki. W skład oferowanej kolekcji wchodzi materiałowa śliwka uszyta z bawełny, wypełniona kulką silikonową, czyli kolejna pamiątka ze Śliwkowego Szlaku.

Wykorzystywane materiały są w pełni naturalne i bezpieczne dla środowiska. Wyjątkowość produktu polega na autorskim projekcie, jednak możliwa jest także realizacja indywidualnych pomysłów klienta. Wszystkie wyroby rękodzielnicze Pani Iriny wykonywane są z niezwykłą precyzją, dbałością o każdy szczegół i co najważniejsze, z wielkim sercem i zaangażowaniem. Idealnie sprawdzą się jako upominek albo element wystroju wnętrz.

Uwierzycie, że wykonanie takiej jednej laleczki trwa około 14 dni? Dlatego nie jest to produkcja masowa. Kiedyś Pani Irina tworzyła również maskotki, które dostępne są w niektórych punktach na trasie: np. w Winnicy Nowizny czy Bacówce Biały Jeleń. Chatka Mimi to kolejne ciekawe i unikatowe miejsce na naszej mapie Śliwkowego Szlaku.

  • Adres: Iwkowa 611, 32-861 Iwkowa
  • Numer telefonu: 783-278-487

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Miejsce znajduje się prawie w centrum w Iwkowej, dlatego do zobaczenia są wszystkie atrakcje w pobliżu.
Chatka Mimi
Laleczki Chatka Mimi
Materiałowe śliwki Śliwkowy Szlak
Chatka Mimi Irina Repetowska

Stowarzyszenie Wczoraj, Dziś, Jutro

Certyfikat: Ziołowy spacer

Ziołowy spacer adresowany jest do osób chcących rozpocząć przygodę ze zbieraniem, rozpoznawaniem i przetwarzaniem ziół. Jest to oferta turystyczno-edukacyjna Stowarzyszenia Wczoraj, Dziś, Jutro. Polega na pieszej wędrówce po terenie gminy Gródek nad Dunajcem, tj. po polach, groblach, wałach Dunajca, wąskich i wijących się ścieżkach leśnych w poszukiwaniu leczniczych roślin pod okiem specjalistów.

Prowadzący opowiadają o suszeniu, przechowywaniu oraz o niezwykłych właściwościach i zastosowaniu: dziurawca zwyczajnego, wierzbówki kiprzycy, dzięgla leśnego, rumianku pospolitego, piołunu, babki lancetowatej i wielu innych roślin zielnych. Uczestnicy spaceru nauczą się, jak przygotować z nich amatorskie preparaty, poznają zastosowanie kulinarne niektórych roślin oraz możliwość ich wykorzystania w kosmetyce.

Zioła są powszechnie dostępne, ich zbieranie nic nie kosztuje, a może pozwolić zaoszczędzić spore sumy na wizytach lekarskich, kupowaniu leków i drogich kosmetyków. A jeśli chcesz sememu wybrać się na szlak, to proponujemy Ci przejście questa Ziołowa przygoda w okolicach Rożnowa.

  • Adres: Gródek nad Dunajcem 170, 33-318 Gródek nad Dunajcem
  • Numer telefonu: 665-542-693

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Rejs statkiem,
  2. Plaża w Gródku nad Dunajcem,
  3. Wszystkie atrakcje Jeziora Rożnowskiego.
Dziurawiec Ziołowy Spacer Gródek nad Dunajcem
Ziołowy Spacer Stowarzyszenie Wczoraj Dziś Jutro
Rumiankowa herbata
Suszone zioła

Dzień 5

5 dzień zapowiadał się pysznie, ponieważ odwiedziliśmy dwie piekarnie, w których tworzone są bardzo smakowite regionalne przysmaki: u Państwa Gałęziowskich w Uszwi Kukiełka Uszewska, a u Pana Andrzeja Wnęka Razowiec Lipnicki.

Piekarnia Gałęziowscy i Ania w Uszwi

Certyfikat: Kukiełka Uszewska

Piąty dzień rozpoczęliśmy od wizyty w piekarni Państwa Gałęziowskich w Uszwi. Tam produkowany jest przysmak, który można znaleźć w okolicznych sklepach, a nawet tych dalszych pod Tarnowem. Mowa o Kukiełce Uszewskiej.

Jest to produkt, którego wyjątkowy smak docenił sam Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wpisując go na listę produktów regionalnych. Mieliśmy przyjemność być podczas przygotowywania i pieczenia tego przysmaku. Od Pani Heleny dowiedzieliśmy się, że czas pieczenia Kukiełki Uszewskiej to 20 minut, czyli całkiem szybko.

Historia wypieku podłużnego pieczywa pszennego z charakterystycznym splotem dwóch wałków ciasta na górze sięga XIV wieku. Podobno to sam król Kazimierz Wielki nadał przywilej jej wypieku mieszkańcom Uszwi. Miało być to podziękowanie za pomoc w dożywianiu wojsk.

Ten tradycyjny produkt jest ważnym elementem tradycji i kultury kulinarnej naszego regionu, dlatego często pojawia się on podczas degustacji na lokalnych imprezach, dożynkach czy konkursach. Dobór wyjątkowych składników, pochodzących z własnego gospodarstwa, tradycyjna metoda wypieku z wykorzystaniem pieca opalanego drewnem oraz wieloletnie doświadczenie, pozwalają uzyskać niepowtarzalny smak Kukiełek Uszewskich.

  • Adres: Uszew 410, 32-862 Uszew
  • Numer telefonu: 14-686-94-20

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Miasto Brzesko,
  2. Skałki Chronowskie i Kamień Grzyb,
  3. Zamek w Wiśniczu.
Wypiek Kukiełki Uszewskiej
Kukiełka Uszewska
Bułka Kukiełka Uszewska
Kukiełka Uszewska Śliwkowy Szlak

Piekarnia Andrzeja Wnęka w Lipnicy Górnej

Certyfikat: Razowiec Lipnicki

Z piekarni w Uszwi przejechaliśmy do kolejnego miejsca oferującego lokalny przysmak. Jest nim Razowiec Lipnicki produkowany w gospodarstwie Pana Andrzeja Wnęka w gminie Lipnica Górna nad Lipnicą Murowaną, o której pisaliśmy kiedyś na blogu. Także tutaj mogliśmy uczestniczyć przy przygotowaniu i wypieku tego regionalnego przysmaku w towarzystwie właściciela i jego syna.

Razowiec Lipnicki to bochenek chleba wypiekany według tradycyjnej receptury, w piecu ceramicznym opalanym drewnem. Pieczony jest on ze świeżej mąki razowej mielonej w kamiennych żarnach. Zboża na chleb pochodzą z ekologicznych upraw od okolicznych rolników. Chleb powstaje w tradycyjnej wiejskiej piekarni Pana Andrzeja Wnęka, na naturalnym zakwasie chlebowym, co nadaje mu niepowtarzalny smak i wygląd. Został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych oraz był kilkakrotnie nagradzany na Małopolskim Festiwalu Smaku.

Można go zakupić na Targu Pietruszkowym w Krakowie (miejsce, w którym można znaleźć produkty od rolników) znajdującym się na ulicy Kalwaryjskiej 9-15 lub w Internecie na różnych stronach.

  • Adres: Lipnica Górna 3, 32-724 Lipnica Murowana
  • Numer telefonu: 509-439-172

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Atrakcje w Lipnicy Murowanej,
  2. Kamienie Brodzińskiego.
Razowiec Lipnicki na Śliwkowym Szlaku
Chleb razowiec lipnica
Razowiec Lipnicki
Razowiec Lipnicki Śliwkowy Szlak

Dzień 6

W ostatnim dniu odwiedziliśmy Osadę Młyńską w Roztoce-Brzezinach, w której można poznać tajniki młynarstwa i wypieku chleba. To już ostatni dzień na Śliwkowym Szlaku, dlatego warto go przeznaczyć na dokończenie zwiedzania pozostałych ciekawych miejsc.

Osada Młyńska – Roztoka-Brzeziny

Certyfikat: Tradycyjne pieczenie chleba w zabytkowej Osadzie Młyńskiej

Ostatnim punktem na naszej trasie Śliwkowego Szlaku była zabytkowa Osada Młyńska w miejscowości Roztoka-Brzeziny. To mała wieś w gminie Gródek nad Dunajcem, w której znajduje się Muzeum Młynarstwa, Techniki i Rzemiosła.

W Osadzie Młyńskiej zobaczysz, jak wyglądało życie naszych przodków 100 lat temu. W trakcie zajęć, które to miejsce proponuje, zwiedza się obiekty tworzące osadę, czyli dom młynarza, młyn, tartak i stodołę. Dla gości uruchamiany jest także stary zabytkowy młyn, w którym odbywa się proces przekształcania ziarna w mąkę, a następnie pokaz tradycyjnego wypieku chleba orkiszowego z dodatkiem lokalnej odmiany śliwki.

Osada Młyńska korzysta tylko z ekologicznych, bezpiecznych dla zdrowia, produktów. Warto zobaczyć to miejsce, poczuć jego wyjątkowy klimat, gdyż jest to jeden z nielicznych obiektów dawnego wiejskiego rzemiosła młynarskiego.

  • Adres: Roztoka-Brzeziny 168, Rożnów 33-316
  • Numer telefonu: 788-175-741

Co warto zobaczyć w okolicy?

  1. Atrakcje w Czchowie,
  2. Atrakcje nad Jeziorem Rożnowskim.
Osada Młyńska z dzieckiem w Roztoce Brzeziny
Osada Młyńska w Roztoce-Brzeziny
Roztoka-Brzeziny młyn
Osada Młyńska dom młynarza

Promocję naszego najbliższego regionu zrealizowaliśmy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Na Śliwkowym Szlaku” z Iwkowej w ramach projektu współpracy pn. „Marka lokalna szansą rozwoju regionu” finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.”

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.