Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat Cisy w Mogilnie

Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat Cisy w Mogilnie, który się tam znajduje, to jedna z atrakcji powiatu nowosądeckiego, leżąca kilka kilometrów od Nowego Sącza w województwie małopolskim. Pojechaliśmy tam, ponieważ byliśmy umówieni z naszą znajomą ze studiów Elą, a ta mieszka w Koniuszowej i z okien swojego domu widzi zbocza Jodłowej Góry. Spotkaliśmy się u niej, a potem przed godziną 20 pojechaliśmy w kierunku szczytu. 

Jodłowa Góra – szczyt w Beskidzie Niskim

Jodłowa Góra to szczyt w Beskidzie Niskim mierzący 715 m n.p.m. Wzniesienie jest niemal cale porośnięte lasem, jednak poniżej szczytu jest polana widokowa, z której widać między innymi Beskid Sądecki, Beskid Niski, Beskid Wyspowy, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Na szczycie znajduje się drewniana wiata, miejsce na ognisko i pomnik partyzantów z II wojny światowej. Przez górę przebiega niebieski szlak turystyczny z Nowego Sącza do Ptaszkowej. Od strony Paszyna można dojechać samochodem bardzo wysoko i zostawić go obok domów przy zbiorniku wodnym. 

Jodłowa Góra
Rezerwat Cisy w Mogilnie
Rezerwat Cisy w Mogilnie

Rezerwat Cisy w Mogilnie

Rezerwat Cisy w Mogilnie to jedna z głównych atrakcji i wizytówek gminy Korzenna. Położony jest na stokach Jodłowej Góry. Rezerwat został utworzony, aby zachować naturalne stanowiska cisów ze względów dydaktycznych, turystycznych i naukowych. Najstarszy cis ma prawie 3,5 metra obwodu pnia i ponad 18 metrów wysokości. Liczy sobie ponad 560 lat. Przez rezerwat prowadzi pięciokilometrowa ścieżka przyrodnicza.  

Rezerwat Cisy w Mogilnie
przewodnik

Góra Rosochatka w Beskidzie Niskim

Góra Rosochatka jest to zalesiony szczyt należący do Gór Grybowskich. Jego stoki opadają na drogę 28, na wysokości miejscowości Cieniawy i drogę Cieniawa – Krużlowa. Na jednym z jej stoków jest nieczynny kamieniołom. U jej podnóża leżą takie miejscowości jak: Krużlowa, Posadowa Mogilska, Stara Wieś, Ptaszkowa. Na szczycie znajduje się wiata oraz metalowy krzyż. Co roku 15 sierpnia odbywają się tam polowe Msze Święte, które gromadzą ludność z okolicznych miejscowości.

Mapa trasy turystycznej z Jodłowej Góry na Rosochatkę

Będąc na Jodłowej Górze, można kontynuować wycieczkę i wejść na Rosochatkę, która jest sąsiednim szczytem. Oba wzniesienia są dobrze rozpoznawalne, gdy patrzymy w kierunku Pogórzy Karpackich z Beskidu Sądeckiego. Podrzucam jeszcze mapę turystyczną, dzięki której lepiej będziesz mógł zaplanować swoją wycieczkę.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.