Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat Cisy w Mogilnie

Jodłowa Góra, Rosochatka i Rezerwat Cisy w Mogilnie, który się tam znajduje, to jedna z atrakcji powiatu nowosądeckiego, leżąca kilka kilometrów od Nowego Sącza w województwie małopolskim. Pojechaliśmy tam, ponieważ byliśmy umówieni z naszą znajomą ze studiów Elą, a ta mieszka w Koniuszowej i z okien swojego domu widzi zbocza Jodłowej Góry. Spotkaliśmy się u niej, a potem przed godziną 20 pojechaliśmy w kierunku szczytu. 

Jodłowa Góra – szczyt w Beskidzie Niskim

Jodłowa Góra to szczyt w Beskidzie Niskim mierzący 715 m n.p.m. Wzniesienie jest niemal cale porośnięte lasem, jednak poniżej szczytu jest polana widokowa, z której widać między innymi Beskid Sądecki, Beskid Niski, Beskid Wyspowy, a przy dobrej pogodzie także Tatry. Na szczycie znajduje się drewniana wiata, miejsce na ognisko i pomnik partyzantów z II wojny światowej. Przez górę przebiega niebieski szlak turystyczny z Nowego Sącza do Ptaszkowej. Od strony Paszyna można dojechać samochodem bardzo wysoko i zostawić go obok domów przy zbiorniku wodnym. 

Jodłowa Góra
Rezerwat Cisy w Mogilnie
Rezerwat Cisy w Mogilnie
przewodnik

Rezerwat Cisy w Mogilnie

Rezerwat Cisy w Mogilnie to jedna z głównych atrakcji i wizytówek gminy Korzenna. Położony jest na stokach Jodłowej Góry. Rezerwat został utworzony, aby zachować naturalne stanowiska cisów ze względów dydaktycznych, turystycznych i naukowych. Najstarszy cis ma prawie 3,5 metra obwodu pnia i ponad 18 metrów wysokości. Liczy sobie ponad 560 lat. Przez rezerwat prowadzi pięciokilometrowa ścieżka przyrodnicza.  

Rezerwat Cisy w Mogilnie

Góra Rosochatka w Beskidzie Niskim

Góra Rosochatka jest to zalesiony szczyt należący do Gór Grybowskich. Jego stoki opadają na drogę 28, na wysokości miejscowości Cieniawy i drogę Cieniawa – Krużlowa. Na jednym z jej stoków jest nieczynny kamieniołom. U jej podnóża leżą takie miejscowości jak: Krużlowa, Posadowa Mogilska, Stara Wieś, Ptaszkowa. Na szczycie znajduje się wiata oraz metalowy krzyż. Co roku 15 sierpnia odbywają się tam polowe Msze Święte, które gromadzą ludność z okolicznych miejscowości.

Mapa trasy turystycznej z Jodłowej Góry na Rosochatkę

Będąc na Jodłowej Górze, można kontynuować wycieczkę i wejść na Rosochatkę, która jest sąsiednim szczytem. Oba wzniesienia są dobrze rozpoznawalne, gdy patrzymy w kierunku Pogórzy Karpackich z Beskidu Sądeckiego. Podrzucam jeszcze mapę turystyczną, dzięki której lepiej będziesz mógł zaplanować swoją wycieczkę.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY