Co warto zobaczyć i zrobić w gminie Korzenna?

W 2016 roku jak jeszcze nie byliśmy małżeństwem, to Angelika mieszkała w swoim rodzinnym domu znajdującym się w gminie Korzenna w powiecie nowosądeckim. Teraz mieszkamy w Iwkowej, ale przez kilka lat przed ślubem odkrywaliśmy najciekawsze zakątki Korzennej. Do gminy należy 16 miejscowości: Bukowiec, Janczowa, Jasienna, Koniuszowa, Korzenna, Lipnica Wielka, Łyczana, Łęka, Miłkowa, Mogilno, Niecew, Posadowa Mogilska, Siedlce, Słowikowa, Trzycierz, Wojnarowa.

Gmina Korzenna to dwie główne atrakcje: Rezerwat Diable Skały w Bukowcu i Rezerwat Cisy w Mogilnie. Nie można także pominąć drewnianych kościółków w Mogilnie czy Bukowcu oraz prężnie działającego Teatru Dabar.

Odnajdź skarb zbójców w Rezerwacie Diable Skały w Bukowcu

Rezerwat Diable Skały w Bukowcu to bardzo ciekawe miejsce, w którym możemy zobaczyć przyrodę nieożywioną, czyli różne formacje skalne z fantazyjnymi nazwami. Według legendy skały zostały przyniesiony przez diabła aż z Węgier. To miejsce było bardzo popularne jeszcze przed wojną, dlatego wytyczono tam szlak turystyczny. Na terenie rezerwatu zostały ukryte skarby zbójców, których nikt z obecnie żyjących jeszcze nie odnalazł.

Zobacz koniecznie jak zwiedzać Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

korzenna rezerwat diable skaly

Poznaj najstarszego mieszkańca gminy w Rezerwacie Cisy w Mogilnie

Rezerwat Cisy w Mogilnie to wizytówka turystyczna gminy Korzenna. Rezerwat znajduje się na zboczu Jodłowej Góry 715 m n.p.m w Beskidzie Niskim. Najstarszy mieszkaniec gminy Korzenna o imieniu Bartek liczy sobie prawie 600 lat. Cisy to drzewa, które potrafią żyć nawet 3 tysiące lat. W rezerwacie utworzono ścieżkę przyrodniczą, na której znajdują się przystanki z wartościowymi informacjami.

Zobacz Korzenną z lotu ptaka w AERO-LACH w Jasiennej

W Jasiennej znajduje się lądowisko AERO-LACH, gdzie pod czujnym okiem pilota możemy zobaczyć gminę i pogórzańskie krajobrazy z lotu ptaka. Lot samolotem to niezapomniane przeżycie, dlatego przy dobrej pogodzie warto spróbować. Według informacji na stronie internetowej lądowiska lot samolotem kosztuje 100 złotych. W ośrodku prowadzone są również szkolenia teoretyczne i praktyczne. Odważysz się?

lotnisko jasienna

Przespaceruj się alejkami przy Dworze w Korzennej

Dwór w Korzennej został wzniesiony po roku 1864 i dzisiaj pełni rolę atrakcji turystycznej na terenie gminy. Znajduje się poza centrum miejscowości i oferuje różne zajęcia dla mieszkańców oraz przyjeżdżających turystów. W środku można obejrzeć różne wystawy dziedzictwa kulturowego, a także uczestniczyć w zajęciach warsztatowych ceramicznych oraz obróbki szkła i witrażu. Na terenie parku znajdują się alejki i ławki, na których można odpocząć.

dwor w korzennej
przewodnik

Odkryj ślady grodziska na Górze Trzebin

Na Górze Trzebin jadąc drogą nad kościół w Wojnarowej, istnieją ślady grodziska, co świadczy o tym, że wieś powstała w okresie średniowiecza. Nazwa Korzenna została nadana prawdopodobnie przez Kazimierza Wielkiego. Król Polski często przebywał na tych terenach podczas polowań. Niegdyś była to wieś szlachecka należąca do rodu Strzemieńczyków. Obecnie z okolic Grodziska rozciągają się przepiękne widoki na sąsiednie wzniesienia.

gora trzebin grodzisko

Obejrzyj spektakl Teatru Dabar

W Mogilnie kilka lat temu powstał Teatr Dabar, który jest ewenementem na terenie powiatu nowosądeckiego. Teatr zrzesza ze sobą młodzież, studentów oraz osoby starsze. Wszyscy chętni spotykają się, sami piszą scenariusze swoich przedstawień, tworzą kostiumy oraz scenografię. W swoich przedstawieniach pokazują zebranym, co w życiu jest naprawdę ważne. Na swoim koncie mają już kilka występów. W najnowszej sztuce z 2019 roku aktorzy zastanawiają się, po co tak naprawdę jest Boże Narodzenie. Czy święta to tylko pranie, sprzątanie i pieczenie?

teatr dabar mogilno

Odkryj tajemnice opuszczonej cegielni w Lipnicy Wielkiej

Opuszczone miejsca zawsze skrywają jakieś tajemnice. Może to czas, żeby udać się do Lipnicy Wielkiej i odkryć kilka z nich? Warto zabrać ze sobą latarkę, odrobinę pewności siebie i buty z grubą podeszwą, żeby nie rozwalić sobie nogi na szkłach z rozbitych butelek.

cegielnia lipnica wielka

Zdobądź najwyższe szczyty: Jodłową Górę i Rosochatkę

Na granicy gminy znajdują się 2 szczyty: Jodłowa Góra 715 m n.p.m. i Rosochatka 753 m n.p.m. Warto je zdobyć, ponieważ są to dwie charakterystyczne góry widoczne z daleka. Na zboczach Jodłowej Góry znajduje się Rezerwat Cisy, a z jej polan możemy oglądać wspaniałe widoki na Tatry. Rosochatka znajduje się kilkaset metrów dalej, a na jej szczycie stoi metalowy krzyż i ołtarz polowy. Przez oba wzniesienia przebiega niebieski szlak turystyczny.

widok na tatry z jodlowej gory

Zachwyć się pięknymi krajobrazami

Na koniec prawdziwa perełka, czyli przepiękne krajobrazy na Tatry, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki i Beskid Niski widziane ze wzgórz terenu gminy. Siedlce, Trzycierz, Miłkowa i Jasienna to najlepsze miejscowości do oglądania widoków. Wystarczy spojrzeć na mapę turystyczną, żeby znaleźć kilka ciekawych punktów. Warto odwiedzić punkty widokowe o wschodzie lub zachodzie słońca, gdy światło jest najlepsze, a krajobrazy odległe.

milkowa gmina korzenna
grodzisko korzenna
gmina korzenna widok na tatry
GalWysokiWierch 3
berdychow gmina korzenna

Rusz na ścieżkę przyrodniczą Las Plebański w Lipnicy Wielkiej

W Lipnicy Wielkiej w 2020 stworzona nową ścieżkę przyrodniczą o nazwie Las Plebański. Rozpoczyna się przy kościele i prowadzi między drzewami na punkty widokowe. Mierzy od 1 do 2 kilometrów.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.